Chat

Eva Kiedroňová
Záznam chatu z pátku 12. dubna 2013
sk: „Které jsou nejčastější příčiny pláče u kojenců?“
Eva Kiedroňová: „Jiné příčiny pláče jsou u novorozenců, jiné u kojenců a jiné později. U novorozenců to může být hlad, zima, pocit nejistoty, nedostatek kontaktu, potřeba spánku, mokrá plena, ostré podněty, bolest bříška atd. U kojence to může být nedostatek fyzického a psychického kontaktu, strach, nedostatek pohybu, nepohodlí a další. U batolete to pak může být navíc vynucování , vztek a pod. Všeobecně však platí, že na dobrém začátku závisí všecko. Proto vřele doporučuji všem rodičů již v době těhotenství využít celého období očekávání, zajímat se o zásady péče v souladu s potřebami dítěte a naučit se správnou minipulaci, komunikaci a přístup v souladu s Něžnou náručí rodičů. Ze zkušeností vyplývá, že nestačí pouze přečíst knihu Něžná náruč rodičů, ale ideální je prakticky se naučit, jak s dítětem správně manipulovat ihned od narození v kurzech pod stejným názvem. A protože v ČR i SR je nedostatek odborníků na výuku Něžné náruče rodičů, vyzýváme všechny zájemce, kteří by chtěli s šířením této metody pomáhat, ať zašlou životopis a motivační dopis na emailovou adresu info@nnr.cz.“
Jitka: „Dobré poledne, máme 14-denní miminko. V zásadě se snažíme používat vaše zásady, které jsme nastudovali během těhotenství, ale miminko je v době mimo kojení (přes den po cca 2 h, v noci po 3-4 h) a spánek (v noci se budí cca 2x) pořád nespokojené a brečí při bdělosti téměř neustále a to takovým způsobem že se až zalyká a je celé rudé vzteky. Nepomáhá moc nošení, kolíbání ani zpívání. Jediné, co jakžtakž pomáhá je hudba a tzv.bílý šum. Někdyzkousíme zavinovat, někdy ho necháváme volně. Nemocné není, na váze přibývá, občas jen trpí bolestmi bříška, to se snažíme zvládat - nahřívání a masáže bříška, cvičení nožičkami, mast Pupíček, poloha na bříšku, kapičky Espumisan, já piju fenyklový čaj. Co byste nám ještě doporučila, aby bylo miminko spokojené? Předem děkuji za reakci! Jitka Vítková“
Eva Kiedroňová: „Pro novorozence je velmi důležité zabalení k odpočinku, spánku a kojení do péřové peřinky, která mu nabídne pocit jistoty, bezpečí a tepla. Dále je pro dítě důležité pomalé, klidné a jemné zacházení i správná manipulace s dítětem. Již novorozence je nejlépe zvadat z podložky a pokládat zpět na podložku po přetočení do polohy na bříško do pozice tzv.klokánka (dítě držíme bříškem dolů jednou dlaní pod bříškem a druhou pod zadečkem). V této pozici dochází k přirozené masáži bříška, která dále pozitivně ovlivňuje střevní peristaltiku i trávicí procesy. Je potřeba se zcela vyvarovat zvedání dítěte a jeho nošení zády k zemi nebo ve svislé poloze. Veškeré informace najdete v publikaci a v kurzech Něžná náruč rodičů.“
Kateřina: „Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za krásnou a poučnou knihu ,,Něžná náruč rodičů,, moc mi pomohla když se nám narodila před půl rokem dcera a byla moc plačící miminko. Nejvíce nám pomohla rada vrátit se do dob zavinovaček s peřím. Když jsme ji takzvaně svázali byla štastné, spící miminko. Dnes se řídím dál radami i další Vaší knihou ,,Rozvíjej se děťátko,, která poskytuje další ucelené informace a rady. Děkuji K.R. a přeji krásný den“
Eva Kiedroňová: „Moc děkuji za milou zprávu a přeji hodně štěstí při další péči o vaši dcerku :-).“
Lenka Uhlířová: „Dobrý den,mám doma 6ti týdenní miminko.Neustále pláče,utiší se jen když dostane nabaštit.Jsme bohužel na úmělé výživě.V noci spí i 6 hodin a přes den ne a ne zabrat ani na ruce ,ani v kočárku.Na chvilku se sklidní jen po jídle ,ale jí po dvou hodinách 150 ml,bojím se aby to na něj nebylo v tomhle věku moc.Prosím ,jak jinak ho uklidnit aby přestal plakat?Děkuji a hezký den Uhlířová“
Eva Kiedroňová: „V době bdění dítě svlékněte téměř do naha (max. mu ponechejte tričko s krátkým rukávkem) a umožněte mu aktivní pohyb horním i dolními končetinami bez omezení plenami a dalším oblečením. Také ho příjemně psychicky uspokojte a fyzicky unavte škádlivkami, hrami, procházkami na čersvém vzduchu a manipulací v klokánkovi a koníčkovi střídavě na levé a pravé ruce (nejen doma, ale i v rámci procházek), cvičením a plaváním. Řadu informací najdete v piblikaci Rozvíjej se, děťátko.“
Zuzka: „Dobry den, mam mesicni dceru a snazim se ji naucit usinat bez naruce. Bohuzel ji vetsinou ukladam do postylky uz spici, protoze but usne u kojeni nebo s vycerpanim z place. Jakou metodu mam zvolit, aby byla spokojena i bez naruce rodicu a v postylce neplakala.“
Eva Kiedroňová: „Je běžné, že novorozenci a děti přibližně do 2.měsíce věku usínají při kojení, tudiž v náručí. Ideální je proto kojit je v péřové peřince nebo na peřince, v které je pak po odříhnutí přeneseme do stále stejné postýlky v chladné a vyvětrané místnosti. Později, když již nebude usínat při kojení bude zvyklé na ukládání do stále stejného pokoje, postýlky a na peřinku, která mu nabídne pocit jistoty a bezpečí.“
Eva Jandová Písek: „Dobrý den,nemám žádný dotaz a kdnešnímu tématu,chtěla jsem Vám jen touto cestou říct,že Vás velice bedlivě sleduji pokaždé,kdy jste v pořadu. Přijde te mi jako úplný ANDĚL pro všechna miminka a maminky . Všechny Vaše rady jsou smysluplné,krásné a velmi poučné. Já mám již dceru 24 let( která vás také velmi obdivuje) tak jsem spíš v roli očekávaného titulu babičky. Děkujeme Vám za Vaše rady a prosím Vás zda máte nějaké své stránky,kde bychom si mohly vaše rady a poznatky najít až přijde ten správný čas. Mnohokrát Vám děkuji“
Eva Kiedroňová: „Moc děkuji :-). Veškeré aktivity ohledně péče o dítě, správné manipulace s dítětem, jeho pláči, psychomotorickém vývoji i koupání soustředíme na stránkách www.neznanarucrodicu.cz. V současné době vyzýváme všechny zájemce o šíření těchto myšlenek mezi pokud možno všechny rodiče s dětmi v ČR a SR, aby napsali svůj životopis a motivační dopis na adresu info@nnr.cz.“
Veronika: „Dobrý den, velice vás zdravím a děkuji za užitečnou knihu Něžná náruč rodičů, máme doma. Nám velmi pomohlo pevné zavinování včetně ručiček. Máme tří a půl měsíčního syna a pláč u nás téměř není slyšet. Chtěla jsem se zeptat na vás názor, protože začínám mít strach, že si syn na toto zavinování zvykne a budeme snad muset zavinovat až do puberty. Protože, když ho necháme spát volně, tak rozhazuje ručkama, cucá si je a spánek není tak dlouhý a klidný jako normálně a když ho zavineme pevně spinká zase spokojeně dál. Snad se to bude dobré, až začne ručičky pořádně ovládat a sám v zavinovačce nebude chtít být. Děkuji za váš názor.“
Eva Kiedroňová: „Doporučuji zavinutí pozvolna, skutečně krůček po krůčku uvolňovat nejenom k usínání, ale také po usnutí dítěte. Jinak skutečně hrozí, že si dítě na pevné zavinutí zvykne tak, že bez něj později nedokáže usnout. Doporučuji však používat péřovou peřinku, která dítěti nabídne pohodlí, pocit jistoty a bezpečí i bez zavinutí.“
Lucie Matoušková: „Dobrý den, paní Kiedroňová, mám tří měsíční holčičku, stává se, že má stolici obden, ale dnes je to 3. den, co neměla stolici, zatím se zdá, že jí bříško nebolí, nepláče. Prosím o radu, zda je to v pořádku, případně jaké opatření lze udělat nebo co jako kojící přidat do stravy? Děkuji mockrát za odpověď.“
Eva Kiedroňová: „Mateřské mléko je zcela vstřebatelné. Proto je běžné, že ho plně kojené dítě dokáže vstřebat plně, beze zbytku. Takové dítě nemusí mít stolici ani 5-7 dnů.“
Jiřina: „Dobrý den, zkoušela jsem navštívit vámi zmiňované webové stránky www.neznanarucrodicu.cz, ale bohužel marně. Chtěla jsem se zeptat, zda stránky jsou již aktivní nebo zda nejsou v úpravě? Děkuji a přeji krásný den.“
Eva Kiedroňová: „Prozatím se podívejte na stránky www.kenny.cz, kde najdete další potřebné odkazy, nebo svůj postřeh napište na info@kenny.cz, kde to co nejdříve vyřeší.“
Magda: „Dobrý den, všem a ke každé příležitosti doporučujete péřovou peřinku. Existuje i jiná varianta - jsem alergik! děkuji předem“
Eva Kiedroňová: „Alergií na peří je minimum. Alergie jsou spíš na roztoče, které se nacházejí v zanedbaných péřových peřinkách. Péřové peřinky je potřeba pravidelně čechrat a větrat v mrazu i na slunci a alespoň 1x za půl roku prát v čistírnách peří nebo doma v pračce a sušit v sušičce s tenisovými míčky, které peří načechrají. Pokud je skutečně alergie na čisté peří prokazatelná, pak je možno použít rychlozavinovačku s dutým vláknem. Přestože je to umělina a nedokáže dítěti nabídnout stejně kvalitní podmínky jako přírodní peří, tak pořád je lepší něco než nic. Je celá řada dětí, kterým rychlozavinovačka stačí, přestože se do ni nedokáží zabořit stejně potřebným způsobem, jako do péřoé peřinky.“
Andrea: „Dobrý den, máme 11 týdenní holčičku a posledních sedm dní vždy po večerním koupání začně hystericky brečet. Snažíme se dodržovat určitý režim, koupeme vždy okolo půl sedmé až sedmé hodniny. Koupání max.5 minut si Adélka velice užívá i následné mazání olejíčkem. Ale posední týden, když již chceme obléci do pyžamka, začne brečet tak až lapá po dechu. Brečí cca 10 minut, uklidňujeme ji nošením a houpáním. Pak si vyčerpáním usne na půl hodinky. Sama se po půl hodince zbudí, já ji nakojím a hned opět spí. Opět se budí cca za 3 hodiny na další kojení. Velice mě to trápí. Moc děkuji za odpověď. Andrea“
Eva Kiedroňová: „Také koupání může být svým způsobem věda. Mnohdy stačí změnit pár drobností a výsledek je zcela jiný. Z toho, co popisujete nedokážu zcela posoudit, jaká změna by pomohla vaší holčičce. Kdybychom mohly být spolu, tak se Vás na řadu věcí doptám, ale tak vás mohu pouze upozornit, že nedávno vyšla publikace "Jak se rodí vodníčci" o různých možnostech a postupech při koupání v domácím prostředí v dětské vaničce, velké vaně, společné koupeli, sprše či kyblíku. Obsauje knihu s téměř 1000 ilustračních fotografií, brožurku a dvd s ukázkou celého procesu koupání.“
Kateřina: „Dobrý den, mám 5-ti týdenní holčičku, kterou trápí bolesti bříška, neustále se kroutí, pláče a neuvěřitelně prdí. Nemůže to být způsobeno tím, že má stolici max. 1x týdně? Malá je plně kojená. Můžeme ji s tím nějak pomoci? Předem děkuji za odpověď.“
Eva Kiedroňová: „Před kojením doporučuji maličkého svléknout z plen a nechat ho pracovat s nožičkama, a to nejenom v poloze na zádech, ale také na boku i na bříšku. Z polohy na bříška pak dcerušku zvedněte do pozice klokánka a koníčka, v které dochází k přirozené masáži bříška.“