Chat

Vývoj dítěte, spánek

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 17. února 2012

Anna Konečná: „Dobrý den paní Kiedroňová, máme téměř 7 měsíčního syna, který odmalička neměl problémy se spaním, od příchodu z porodnice jsem nastavili pravidelný režim. Spinká od posledního jídla od 19 hod. do půl 4 do půl páté, kdy ho opět nakojím. Ale nyní se začal budit s pláčem okolo půl desáté a ještě několikrát v noci, někdy se ani nevzbudí, jen pláče. Prosím o radu, co dělám špatně, moc děkuji za pomoc“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Aničko V průběhu prvních dvou let se to ještě několikrát změní. Doporučuji k maličkému v naprostém klidu přistoupit, zachytit mu jemně ručičky na hrudníčku nebo ho jemně hladit palcem po čele u kořene nosu a jemným pošeptáváním - "ššš, ššš" ho ujistit o své přítomnosti. Rozhodně ho z postýlky nevytahujte, nepovídejte si a nehrejte si s ním. Přeji Vám krásn dny a pohodové noci s Vašim maličkým. Eva K“

Petr Prokop/Brno: „Dobrý den, máme 18-ti měsíčního chlapečka.Někdy se v noci vzbudí s přímo hysterickým řevem a pláčem,nechce napít ani dudlík.Po chvíli se uklidní.Můžete říct co se dítěti v takovém případě děje a jak reagovat?Jsou to sny?“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Petře Některé děti mívají tzv. noční děsy, které je mohou doprovázet někdy až do 6-7 let. Několikrát jsem je u dětí prožila a vím, že to vypadá i pro nás pro dospělé nesmírně děsivě. Doporučuji vzít malého do náruče a klidným hlasem ho ujišťovat, že je vše v pořádku a že jste tady s ním. Do 5 minut to pomine, maličký vyčerpaný usne a ráno ani později v dospělosti si nebude nic pamatovat. Pro Váš klid ho můžete nechat vyšetřit neurologem, že to skutečně nemá žádný vážnější podklad. Mějte se moc krásně a přeji hodně síly na zvládnutí takovýchto nocí. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“

Gabina: „Dobry den, mam problem se spankem a uspavanim devitimesicniho syna. Priprava ke spanku zacina cca v 6 hodin- kasickou, kolem 6:45 nasleduje koupani. Pri nem se rozdovadi. Pote vyzaduje spanek (krici haji haji). Uz v postylce kojime. Zpivam ukolebavku. Po dospivani zapnu hrajiciho medvidka. Casto se ale stane, ze se syn do pul hodiny probudi a dalsi uspavani je velmi zdlouhave. V noci vyzaduje kojeni od 10:30 po cca 1,5 hodine. Vstava v 7. Cca kolem 2 hodiny se casto vzbudi a uspavame minimalne hodinu, spise dve. Pokud se mu pokusim nocni kojeni odeprit, vyvadi. Vzhledem k tomu, ze nam jako miminko zustaval bez dechu, nechci ho nechavat plakat. Pres den spi cca 0,5 hod rano, po obede 2 hodiny a obvykle kolem 5 hodiny jeste na 0,5 hod. POkud vecerni spanek neni, neni zmena v chovani. Uz mi dochazi sila kojit v noci tak casto. Navic i opakovane uspavani je narocne. Proto Vas prosim o radu. S pranim pekneho dne Gabina“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Gábinko Dovedu si představit, jak musíte být již unavená. Vřele doporučuji tuto situaci co nejdříve vyřešit, jinak se z Vás může stát vyčerpaná a tím netrpělivá a necitlivá máma i žena, což nikomu neprospěje. Nejříve doporučuji postupně po 15 minutách posunout večerní rituál o 30 - 45 min. Získaný čas vyplňte příjemnou aktivitou. Snad se více unaví a pak bude v noci klidněji a déle spát. Dále Vám doporučuji začít maličkého ukládat do vedlejší místnosti (pokud to jde). Pokud se přece jenom probudí, tak ho nevytahujte z postýlky, nepovídejte si s ním, nehrejte si s ním ani nekojte. Bylo by ideální, kdyby byl ochoten k postýlce přistoupit manžel a nabídl mu pohlazení, zachycení ruky, uklidňování pomocí jemné hlásky ššš, popř. mu nabídl lahvičku s čistou vlažnou vodou nebo dudlík (na který se ho pokuste navyknout již během dne). Je však potřeba vydržet, nevzdát to, i kdyby bděl dvě hodiny. doporučuji vydržet alespoň tři dny, proto s touto změnou začněte nejlépe v pátek, aby manžel nemusel druhý den do práce. Na každé dítě může platit něco jiného, ale pokud vydržíte, tak tohle často pomůže. Prosím, napište mi na info@kenny.cz, jak se Vám to podařilo. Moc děkuji a přeji klidné noci. Eva Kiedroňová“

Gabriela: „Dobrý den, chtěla bych od Vás poradit co by bylo nejlepší začít dělat, aby nám syn začal lépe spát. Bohužel jsme moc nedodržovali to co jste ve vstupu říkala..je mu 7měs. a máme velký problém s usínání.Snažíme se dodržovat rituál...koupání, hlazení,ale když syna položím do postýlky, tak začne brečet a neusne, a přitom je unavený a spát by chtěl...většinou to překoná a potom usne až někdy ve 22hod. Předem děkuji za odpověd Gabriela“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Gábinko Nikdy není pozdě začít s nastavením a dodržováním rituálů. Pokuste se o to a věřte, že pokud budete laskavá, citlivá, ale přesto důsledná, tak to zabere. Přeji Vám hezké chvíle s vašim maličkým. Eva K“

Lucie Wastlová: „Dobrý den paní Kiedroňová, máme doma 6-ti měsíční holčičku, která nemá problém s usínáním a vydrží spát celou noc, je ale velmi neklidná. Před usnutím sebou velice hází, kope nožičkama, zvedá je apod. Tohle dělá i v průběhu noci, ale nevzbudí se. Někde sebou tak moc hází že mě v noci vzbudí jak vrže postýlka. Chtěla bych se zeptat zda je to "normální". Předem děkuji za odpověď. Krásný den“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Lucie Šestiměsíční děti jsou již plné dojmů z nových poznatků, které na ně denně doléhají. Aby Vám maličká lépe spala, může pomoci hodně dobře vyvětraná a spíše chladnější místnost a také péřový polštářek, na kterém ji bude pohodlněji než na matraci. Prosím, napište mi, zda Vám tato opatření pomohla. Moc děkuji Eva K“

Dita: „Dobrý den, prosím do jakého věku dítěte je vhodné ukládat ho ke spánku na péřovou peřinku? Děkuji moc! Dita“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Dito Novorozence a dítě do cca 2 měsíce věku do peřinky k usínání balíme a po usnutí zabalení uvolníme, aby se mohlo po probuzení hýbat. Po druhém měsíci dítě k usínání balíme poue lehce a od 4 měsíce dítě na peřinku pouze položíme a přikryjeme ho dětskou děkou. Od cca 5.měsíce nahradíme péřovou peřinku péřovým polštářkem pod hlavičku a část zad. Péřová peřinka a polštářek nabízí dětem pohodlí, pocit jistoty, bezpečí a tepla, díky čemuž lépe a klidněji spí. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Renáta: „Dobrý den mám doma 15 měsíčního syna,ale nevím si rady s jeho spaním.V noci vstáváme co hodin a přes den jej uspat je taky hodně těžké.Poradíte jak na takového nespavce?“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Renátko Zřejmě je Váš maličký plný energie. Doporučuji Vám s ním během dne chodit hodně ven, pěšky, popřípadě plavat a cvičit do kolektivu dalších dětí. Možná mu také pomůže i klidná delší večerní procházka, která ho nejen příjemně unaví, ale i při světle večerních lamp naladí na noční spánek. Napište mi prosím na info@kenny.cz, zda Vám to pomohlo. Moc děkuji a těším se na jakýkoliv další kontakt s Vámi. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“

helena: „dobry den, mam 4 tydenniho syna a mame problem s usinanim vecer v postylce, vzdy po ulozeni zacne plakat - i kdyz je napapany, odrihnuty, vykakany - dokaze plakat i hodinu - ze zacatku pomaha vzit do naruce, ale vzdy po zklidneni a polozeni zpet zacne plakat znovu - nakonec se proplace k dalsimu kojeni a pak kdyz tvrde usne v postylce vydrzi spinkat. Nechci naucit syna usinani na rukach, ale jinak to zatim nezvladame. Ma smysl nechat ho vykricet? dekuji.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Helenko Vřele Vám doporučuji používat péřovou peřinku a i s peřinkou ukládat maličkého do postýlky na velký polštář do chladnější dobře vyvětrané místnosti. Přeji Vám klidné noci a pohodové dny s vašim maličkým S láskou Eva Kiedroňová“

Jitka: „Dobrý den, paní Kiedroňová. Dodržujeme všechna doporučení, které jste právě zmiňovala pro uspávání miminek, akorát že malého synka balím na noc napevno. Je mu měsíc a půl. Když jej zabalím na pevno, spinká třeba 4 hodiny v kuse, když mu nechám ručičky volně, aby je mohl vystrčit, hodně se budí, třeba co půl hodiny, šermuje a pláče. V pevném zavinutí je klidný. Je to takto v pořádku? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jituško Ano, je to v pořádku. Celá řada dětí se potřebuje po porodu nejdříve uklidnit a pevné zavinutí do peřinky tomu skutečně pomáhá, neboť jim poskytuje pocit jistoty, bezpečí a tepla. Přeji Vám krásné a pohodové dny. Eva K“

Blanka Dlabačová: „Dobrý den, doporučujete spaní dítěte na polštáři, jak je to v případě že dítě 6m a výš spí na břiše? Je polštář i tak dobrý? Děkuji za odpověd.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Blani Vaše dítě spinká rádo na bříšku možná právě proto, že v poloze na zádech na pevné matraci nemá dostatečné pohodlí. Nabídněte mu k usínání chladnou vyvětranou místnost a polohu na zádech na polštářku a uvidíte, zda využije polohy na kterou je zvyklé nebo zůstane na zádech a bude spát klidněji. Přeji Vám hezké dny a klidné noci. Eva K“