Chat

Eva Kiedroňová
Záznam chatu z pátku 3. června 2011
Alena Dostalova: „Dobre rano pani Kiedronova,nejdrive bych Vam rada podekovala za ukazku drzeni miminka s trminky. Zaroven Vas pozadam o radu ohledne otevirani dlani pri 2.vzprimeni.Muj synek ma 5,5mesice a jiz od 4.mesice se v poloze na brisku opira o pesticky (natazene rucky)a stehynka, ale dlane rozevira vyjimecne.Do jake doby by mel rozevrit dlane nebo to mame trenovat?Predem dekuji za Vasi odpoved.“
Eva Kiedroňová: „Při vzpřimování by dítě mělo používat otevřené dlaně až od 6. měsíce věku. Nacvičovat to není potřeba. Stále však noste dítě s končetinami před tělem, aby s nimi mohlo volně pracovat.“
Andrea: „Dobrý den, poradíte, prosím, jednoduchou hru na rozvoj jemné motoriky pro 10ti až 12ti měsíční dítě? Děkuji“
Eva Kiedroňová: „Deseti až dvanáctiměsíčnímu dítěti nabízejte k uchopování balónky, kostky, kolíčky na prádlo, různé materiály i drobnější hračky, ovšem vždy pouze ve vaši přítomnosti (prevence před zadušením). Dítě motivujte hračky uchopovat a pouštět do různých nádob, nejdříve se širokým hrdlem a postupně se stále užším. Také je můžete učit navlékat kroužky na tyč nebo stavět kostičky či kubus na sebe popř. do sebe. Dítě již můžete postupně učit s ručkama pracovat formou nápodobivých hříček, jako je pápá, ty,ty, paci, tak tak všelijak. Pozor, prozatím stále motivujeme obě ručičky stejně.“
Veronika: „Dobrý den chtěla bych se zeptat,mám dvouletou holčičku a vubec nemluví. Mněla bych to řešit? Nebo mužu ještě počkat. Děkuju za radu a hezký den“
Eva Kiedroňová: „Pokud ve dvou letech skutečně vůbec nemluví, tak to určitě již doporučuji řešit.“
Adela Hanakova: „dobrý den chtěla sem se zeptat memu malemu je 13 měsicu a boji se chodi jde za ruku nabo s oporo to zvlada oerfektně ale sam ne kde je problem děkuji“
Eva Kiedroňová: „Ve 13.měsíci věku ještě děti nemusí umět chodit samostatně. Dejte synovi hodně příležitostí pohybovat se samostatně na podlaze. Ideální je sednout si na podlahu s ním a motivovat ho k lezení přes překážky (polštáře, tašku, plyšáky, vaše stehna,...) a to vpřed, vzad i stranou, stoupat u schůdku, válendy, stěny či vašeho těla a opět klesat na zem do lezení. Všechny tyto aktivity mu pomohou rozvinout sebevědomí s vlastním pohybem, rovnováhu, orientační dovednosti, koordinaci pohybů i sílu posturálních svalů. Toto vše využije k postupnému zvládnutí nejen samostatného stoje a chůze, ale hlavně správného.“
Justýna: „Dobry den, mam 6 měsíčního synka a nechce se nám obracet přes bok na bříško a zpátky. Když ho motivuji, vzteká se, že na danou hračku nedosáhne a to je konec. S tatínkem jsme nebyli ve vývoji žádní rychlíci. TAkže nechci od malého zázraky.Myslíte, že má ještě čas? Do jakého měsíce je tolerance v obracení? Vím, že nejde dítě přesně zařadit do tabulky motorického vývoje. Slyšela jsem i o vojtově metodě. Díky za odpověď. Hezký den.“
Eva Kiedroňová: „V první řadě svlékejte syna do naha. Všimněte si, že jakmile ho svléknete, hned začne zvedat nohy nad bříško a osahávat si je rukama. Z této pozice mu půjde obrat na bok daleko snadněji. Po obratu na bok ho lákejte k natažení svrchní horní končetinou za hračkou. Přitom mu lehce přitlačte bok pánve do podložky. Pokud nebude mít hlavu v záklonu (což ovlivníte právě tou motivací na hračku nebo prsty volné ruky) pak si všimnete bočního vzpřímení hlavičky nad podložku, což mu umožní dotočit se na bříško. Vše nacvičujte na obě strany.“
Alena K.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám malou holčičku, dnes má 8.měsíců. Bohužel ještě moc nechce na bříšku praktikovat opření o natažené ručičky - druhé vzpřímení. Cvičím s malou jak to jde na velkém míči, pokládáme jí z koníčka rovnou na bříško. Jinak se sama otáčí z bříška na záda a zpět. Doporučila byste nám ještě nějaké cviky?“
Eva Kiedroňová: „Můžete vyzkoušet střemhlavou reakci - dítě uchopte zády k sobě širokým úchopem kolem hrudníčku a poměrně svižně ho přibližte k zemi. V osmém měsíci by mělo reflexivně předpažit a natáhnout ruce, o které se opře. Z této pozice pak můžete nacvičovat trakárka.“
Jana: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na vhodnost či nevhodnost nošení dětí v ergonomických nosítkách z hlediska PMV. Mám 6měsíční dceru a nechce být v kočárku. Děkuji za odpověď.“
Eva Kiedroňová: „Zřejmě je Vaše maličká bystrá a zvídavá holčička. Procházky proto nechce trávit v kočárku vleže, ale chce vidět, sledovat, hýbat se. Můžete ji vyjít vstříc, obzvláště teď, na jaře a v létě. Procházky si plánujte tak, že ji chvíli ponesete v klokánkovi (v tuto chvíli bude posilovat) s hračkou v ruce, chvíli v bočním klubíčku se všemi končetinami před tělem a s hlavičkou výše než pánev ( v tuto chvíli odpočívá), pak třeba pod paží (posiluje), poté ji na chvíli vložte do kočárku na vyšší polštářek, aby odpočívala a dívala se po okolí a po chvíli se zastavte, roztáhněte deku na vhodné ploše trávy a umožněte ji chvíli se aktivně hýbyt v nahotě dle libosti, přebalte, popřípadě nakrmte. Je možné, že po takovéto pestré části procházky se rádo nechá na chvíli položit do kočárku ke spánku či odpočinku. Jakékoliv pomůcky k nošení dítěte jsou více zbytečné než užitečné. A když už, tak na nezbytně nutnou chvíli. Aktivní pohyb pro vaši maličkou bude vždy daleko užitečnější.“
Lenka Plicková: „Dobrý den! Můj syn - 4 měsíce upřednostňuje pravou stranu. Raději kouká na pravo. Při porodu měl zlomený levý klíček. Může to mít takovéto následky? Nebo je to normální. Děkuji za odpověd“
Eva Kiedroňová: „Ano, zlomený klíček skutečně může způsobit tuto asymetrii. U všech dětí se zlomeným klíčkem při porodu se velmi osvědčila rehabilitace Vojtovou metodou, s kterou Vám při těchto projevech doporučuji začít co nejdříve, pochopitelně po konzultaci s vašim pediatrem a jeho doporučení.“
Petra Z.: „Dobrý den,mojí dcerce je 9 měsíců a jeden týden a stále se jí nechce na kolínka.Je vhodné ji nějak motivovat a pokud ano,jak?A mám již být znepokojena že neklečí?PLazení jí jde velice dobře“
Eva Kiedroňová: „Devátý měsíc je rozhodně vhodný k nácviku lezení, pokud to vaše dceruška ještě nezvládá. Lezení je pro ni skutečně velmi důležité. Nejenže si při něm posílí všechny důležité svaly, rovnováhu, orientační dovednosti i koordinaci pohybů, ale také propojí činnost obou hemisfér mozku, což je důležitá prevence před možnými dysfunkcemi do bodoucna. Často s ní pobývejte na podlaze. Motivujte ji ke zvedání bříška nad podložku a podsouvání kolínek pod bříško. Před chvíli jsme ukazovala střemhlavou reakci, trakárka, pokládání přes klokánka. To vše vaší maličké hodně pomůže.“
petra němcová: „DOBRÝ DEN PANÍ KIEDROŇOVÁ.PROSÍM O RADU JAK MOTIVOVAT SYNA/UKONČ.5 MĚS./,ABY V PASENÍ HŘÍBÁTEK VÍCE ZAČAL NATAHOVAT A SETRVÁVAT NA NATAŽENÝCH RUKOU.JE SPÍŠ NA LOKTECH NEBO RUCE NATÁHNE,ALE DÁVÁ JE VELMI ŠIROKO OD SEBE,PŘÍPADNĚ ZAČNE DĚLAT LETADLO.OTÁČÍ SE ZE ZAD NA BŘÍŠKO,ZPĚT JEŠTĚ NE.DRUHÝ DOTAZ.ODKDY HO MÁM DÁVAT NA ZEM VŽDY JEN NA BŘÍŠKO?/ZATÍM POKLÁDÁM NA ZÁDA/DĚKUJI NĚMCOVÁ.PŘEJI HEZKÝ DEN ,JSTE BEZVA.“
Eva Kiedroňová: „V pátém měsíci děti zcela běžně střídají vzpřímení s letadélkem. Co je potřeba, motivovat paže k protažení. Správné vzpřímení do budoucna můžete ovlivnit tím, že chlapce budete zvedat z podložky a pokládat zpět přes klokánka, nejlépe za hračkou, která je bude stimulovat k natažení rukou vpřed - směrem k hračce. Rozhodně ho netahejte za ruce do sedu, nezvedejte z polohy na zádech širokým úchopem kolem hrudníčku a nenoste ve svislé poloze. To vše bývá častou příčinou rozpažování paží dítěte až za úroveň ramen, které je projevem hledání pocitu jistoty.“
Petra: „Dobry den, 8mesicni chlapecek naklekne jako na lezeni s oporou na rukou a pak si sedne zadeckem mezi paty a hraje si. Je to spravne, ze si takto seda? Mam ho nechat sedet a hrat si nebo ho vracet zpet na kolinka? Zatim neleze. Dekuji za odpoved.“
Eva Kiedroňová: „Je velmi pravděpodobné, že Váš maličký má lehce snížené svalové napětí (tyto děti často sedají zadečkem mezi paty). O to více je pro něj důležité, aby se raději aktivně hýbal a nelenošil při psychicky uspokojivých hrách v sedu mezi patami. Proto Vám moc schvaluji lákat ho k lezení, a to vpřed, vzad, bokem, přes překážky (polštáře, tašku, stehna rodiče,...).“
Veronika: „Dobrý den, máme 5,5 měsíčního syna a ještě se neotáčí ze zad na bříško. Od babičky stále slyšíme, že by to už měl umět, ale já si myslím, že má ještě chvíli čas. V jakém měsíci by otočení již měl zvládnout? Otáčí se už na boky, strká si paleček u nožičky do pusinky a je jinak celkem šikovný. Děkuji za odpoveď.“
Eva Kiedroňová: „Máte pravdu obě. V pátém měsíci se děti naučí otočit se na bok a pak mají měsíc na to, aby se naučuly dotočit se až na bříško. Tak že vy se nemusíte bát, že je pozadu a babičku pochvalte, že vás motivuje k nácviku dokončení obratu. Tento nacvičujte nejlépe na zemi, kdy je dítě v nahotě. Nejdříve syna lákejte ke zvedání rukou a nohou nad podložku a poté k obratu na bok za hračkou. V poloze na boku malému nakročte jeho svrchní dolní končetinu a poté mu lehce zatlačte na bok pánve. Pokud před sebou bude mít lákavou hračku, tak hlavičku bočně vzpřímí (pokud je v záklonu, tak mu ji prsty volné ruky zatlačte do osy s tělíčkem)a poté se dotočí na bříško. Během dne maličkého noste v klokánkovi. Z této pozice ho také pokládejte na podložku, aby se trošku posílil.“
Linda Růžová: „Dobrý den, moje 7 měsíční dcera při sezení nebo lezení pořád zaklání hlavičku dozadu. Je to normální? Často se jí stane, že při sezení když zakloní hlavu, tak ji tělíčko převáží a spadne dozadu... Děkuji za odpověď.“
Eva Kiedroňová: „Vaše maličká je zřejmě nesmírně bystrá a šikovná. To ji přivedlo ke skutečnosti, že leze dříve, než se na lezení stihla připravit. Vřele doporučuji maličkou nenechávat sedět, ale raději ji stimulovat k lezení přes překážka a posilovat v náručí v úchopu klokánka nebo v klíně mezi nohama. V knize: "Rozvíjej se děťátko" najdete celou řadu zajímavých her a doporučení.“
Adéla: „dobrý den,muj syn ma 7 měsícu a ještě se nezačal plazit.jak mu mám pomoct nebo ho případně motivovat? zkoušela sem ho nalákat na hračky ale marně..nejradši se převaluje..včera už byl na kolínkách pohoupal se a potom to vzdal..“
Eva Kiedroňová: „Výborně. Každá nová dovednost začíná náhodnými krátkými pokusy, při kterých se dítě ještě necítí dobře. Je to skutečně na nás, abychom je povzbudily a nabízeli jim opakování těchto pokusů. Vždyť jedině trénink z nich udělá dělá mistra. :-) Motivovat ho můžete rovnou na kolínka, a to zvedáním a pokládáním na podložku přes klokánka a častým pohybem v nahotě na zemi na podložce. I vy najdete celou řadu informací, her a činností v publikaci: "Rozvíjej se děťátko".“
Martina: „Dobrý den, prosím o informaci, jak se jmenují Vámi uváděné publikace a případně, kde se dají sehnat. Děkuji.“
Eva Kiedroňová: „Publikace se jmenují: Něžná náruč rodičů" a "Rozvíjej se děťátko". Dají se sehnat v knihkupectvích i na stránkách www.kenny.cz v e-shopu.“