Chat

Vývoj dítěte v 1. trimestru

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 21. ledna 2011

Hanka: „Dobrý den, mám 5ti měsíční dceru a strašně ji nebaví pást koníčky... Sice krásně zvedá hlavičku a natahuje se za předměty, ale vydrží to tak max. 10 minut a pak se začne vztekat. Co byste mi, prosím, poradila? Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Doporučuji Vám zpestřit ji hru na bříšku převalením na záda. Na zádech ji motivujte ke zvedání nohou a rukou za hračkou, míčem, obličejem či hrazdičkou. Tím si posílí břišní svaly, které se pak zůročí znovu při vzpřimování v poloze na bříšku.“

Misa Urbanova: „Preji krasny den pani Evo. Nase 2mes.dceruska musi nosit ortopedickou decku na kycliky, manipulace s ni je velmi nepohodlna(kvuli velkemu objemu a neohebnosti) a nejvice nasi male vyhovuje vzprimenejsi poloha, pritisknuta k prsum, casto se rada zavrtava oblicejem tak, ze mam pocit, ze nemuze dychat(ale dycha). Tusim, ze v teto poloze neciti tah "ksandicek" u udecky. Muzete poradit, jak manipulovat s miminkem nosici tyto pomucky? A co si myslite o noseni v satku? Rada bych malou nosila, az bude samostatne drzet hlavicku. Predem velice dekuji za odpoved.“

Eva Kiedroňová: „Pro děti s širokým balením je ideální poloha v klokánkovi nebo vyvýšeném klubíčku s opřením hlavičky v místě pod klíční kostí. Vzdálenější ruka drží váhu zadečku a ruka, o jejíž rameno je opřena hlavička objímá celé tělíčko dítěte. Rozhodně nedoporučuji maličkou nosit ve svislé poloze v náručí ani šátku nejméně do doby, než bude aktivně lézt po čtyřech. Do té doby je teprve jejím úkolem se připravit na svislou polohu a to vydatným zvedáním nohou a rukou nad podložku v poloze na zádech a zvedáním hlavičky a tělíčka v poloze na bříšku. Ideální je dítě k těmto aktivitám svlékat.“

Adam: „Jaké hry doporučujete s dítětem ve věku 3 měsícu?“

Eva Kiedroňová: „S tříměsíčním dítětem doporučuji hrát si v náručí (možnosti manipulace najdete v knize "Něžná náruč rodičů", na zádech i na bříšku a přitom s ním neustále laskavě a srozumitelně komunikovat v krátkých větách nebo prostřednictvím písničky či básničky. Stimulaci dítěte do jednoho roku najdete v publikaci "Rozvíjej se, děťátko ... Obě publikace je možno zakoupit na e-shopu www.kenny.cz) V náručí je ideální nosit tříměsíční dítě v "klokánkovi" a ukazovat ji i komentovat vše, co může vidět. Jenom pozor, aby zraková stimulace neprovokovala záklon. Ke hrám aktivitám s dítětem je doporučuji svlékat alespoň z plen. Body je v pohybu neomezuje jako pleny a tuhé kalhoty či krátké dupačky. V poloze na zádech doporučuji dítě různě lechtat, hladit, škádlit a lákat ke zvedání nohou i rukou nad podložku a ukazovat hračky cca 30 - 40 cm nad obličejem. Hračkou pohybujte pomalu zleva doprava a motivujte je k otáčení hlavičky. V poloze na bříšku doporučuji lehnout s i s dítětem na zem nebo je položit na stůl a snížit se hlavou na úroveň stolu před jeho obličejem. Takto je pak lákat je ke zvedání hlavičky hračkou těsně nad zemí nebo stolem.“

Šebková V.: „Dobrý den, mohu se zeptat, 4 měsíční syn se stále snaží jít do sedu je to dobré a od kdy ho můžeme nechat sedět s oporou ?děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Snaha tak maličkého dítěte sednout si je pro ně podstatně užitečnější, než je posadit s oporou. Na sezení má dítě nárok až poté, co se z nákleku na čtyřech nebo z lezení posadí samo.“

Eva: „Dobrý den, dcera, 4 měsíce, se ještě nepřetáčí. Máme ještě čas nebo to mám začít řešit? Jakými cviky mohu pomoci doma? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Čtyřměsíční dítě se ještě nemusí umět přetáčet. Na obraty se musí teprve připravit, a to v poloze na zádech pravidelným zvedáním nohou a rukou nad podložku a v poloze na bříšku snahou o vzpřímení hlavičky i tělíčka nad podložku, aby si nejdříve posílilo břišní a zádové svalstvo. Aby mělo příležitost na zádech zvedat končetiny a na bříšku se správně vzpřímit, pak je nutné, aby bylo pouze lehce oblečené nebo dokonce svlečené bez plen a kalhot či dupaček. V průběhu pátého měsíce věku lákáme dítě na zádech se zvednutými končetinami k otáčení hlavičky a uchopení hračky, kterou nabízíme v úrovni nad hrudníčkem lehce vpravo nebo vlevo. Tím dítěti umožníme otočit se na bok a trénovat boční vzpřímení (zvednutí hlavičky a přitažení k hornímu ramínku). Vytrvalým lákáním dítěte za hračkou je stimulujeme k přetočení na bříško. Strany je potřeba střídat. V publikaci "Rozvíjej se, děťátko ..." najdete celou řadu možností, jak je stimulovat ke kvalitnímu vývoji v souledu s jeho psychomotorickou vyspělostí.“

Blanka Súčková Uherské Hradiště: „Dobrý den, co prosím doporučujete na sleženou hlavičku? Syn má 2 a půl měsíce. Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Doporučuji dítě pokládat do postýlky na 24 hodin na jednu stranu postýlky (např.k hlavám) a na 24 hod. opačně (k nohám), aby bylo motivováno k otáčení hlavičky za lákavým předmětem spravedlivě. Dále zkontrolujte, zda je postýlka pravolevě vyvážená. Také je potřeba s dítětem manipulovat symetricky, střídavě na obě ruce a strany a k odpočinku i ke spánku je ukládat do zavinovačky. Je-li dítě v zavinovačce pevně zabalené, pak je doporučuji k usínání pokládat na opačný bok, než je sleželá hlavička. Budete-li s dítětem správně manipulovat, polohovat i ukládat ke spánku, pak má šanci, že se do 2-4 týdnů upraví nejen tvar hlavičky, ale jeho celková hybnpost do symetrie. Pokud neuvidíte zlepšení, doporučuji požádat dětského lékaře o doporučení na rehabilitaci, pomoci které se stav upraví rychleji. Správná péče v průběhu dne je však pro nápravu nezbytnou podmínkou.“

Monika: „Dobry den, od ktereho mesice muze byt detatko davano do hopsadla? Dekuji za odpoved.“

Eva Kiedroňová: „Do doby, než se dítě naučí chodit samo, hopsadlo vůbec nedoporučuji. Hopsadlo je láká radostně hopsat a spoléhat se na oporu hopsadla. Daleko užitečnější je dítě pokládat na zem a lákat je k aktivnímu pohybu - přetáčení na bříško a záda, mávat rukama i nohama nad vlastním tělem, vzpřimovat se v poloze na bříšku, naklekávat atd. Jedině díky aktivnímu pohybu dítě rozvine rovnováhu, koordinaci, orientaci i sílu posturálních svalů, které budou jednou zodpovídat za správné vzpřímení.“

Jana Severová: „dobrý den, mám miminko které se mi teprve narodí ukládat na bok nebo jen na záda??? díky čekáme až v květnu ale už teď mam obavy abych nějak hlavičku nepoškodila“

Eva Kiedroňová: „Novorozeně doporučuji ukládat k odpočinku a ke spánku do péřové peřinky na záda do postýlky, s lehze vyvýšenou hlavou (sklon postýlky nebo polštář načechraný do šikmé plochy).“

Jaroslava Haldová: „ještě k dávání na bříško - malému se tam nelíbí, nejpozději do půl minuty spustí pláč. Jak pomoci prosím?“

Eva Kiedroňová: „Zřejmě se v poloze na bříšku prozatím trápí, protože ji neumí. Doporučuji Vám pomoci mu polohu na bříšku zvládnout tím, že ho budete na ni připravovat všemi způsoby. V náručí dítě noste v tygříkovi (max.do 4. měsíce věku) nebo v klokánkovi. V poloze na zádech je svlékejte z plen a kalhot, a motivujte je škadlením, lechtáním i míčem zvedat končetiny nad podložku. Na bříško je pokládejte přes svá stehna tak, aby byla pánev níže, než hlavička a ramena. Jednou rukou mu nabízejte hračku do rukou a druhou tlačte stehna dítěte k vašim stehnům, aby se naučilo přitahovat nohy k bříšku. Vřele Vám doporučuji sehnat si knížku "Rozvíjej se, děťátko ...", kde najdete celou řadu dalších možností i způsob cvičení na gymballu a overballu.“

Petra Lukášová,Domažlicko: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na houpačky pro miminka. Je vhodné dávat do této houpačky miminko hned od narození,popřípadě ho v ní nechat spinkat? Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Dítě vždy daleko více ocení houpání v něžné náruči rodičů než v houpačce. Nedoporučuji je houpat ve spánku, jinak si na sebe ušijete bič. K uklidnění dítěte před usnutím je doporučuji držet v náručí se všemi čtyřmi končetinami před jeho tělíčkem a pouze lehounce je kolébat pouhým přenášením vaší váhy z nohy na nohu, nejlépe tak, že budete stát např. na levé noze a pravou budete přesunovat do písmene "L" - lehce před sebe a pak stranou. S dítětem přitom nijak více nenatřásáte, i kdyby kdovíjak plakalo. Max.můžete přidat písničku v rytmu pohybu klidným laskavým tónem hlasu. Dítě se postupně uklidní do rytmu a intenzity vašeho projevu. Po uklidnění kolébání ještě zpomalujte a utlumujte až do úplného zastavení a po usnutí uložte do postýlky.“

Zuzana: „Dobry den, do ktereho mesice muzu dceru zavinovat? V noci je neklidna a rozhazovanim rucickama se budi. Zavinuti ji uklidni a prodlouzi spanek, ale uz jsou ji 3.5 mesice. Dekuji predem za odpoved.“

Eva Kiedroňová: „Do zavinovačky doporučuji dítě balit nejlépe do cca 4.měsíce věku. Pokud se při ukládání ke spánku nemůže uklidit a pomůže ji pevnější zavinutí, tak pouze k usínání a po usnutí doporučuji peřinku uvolnit. Postupně se děti naučí usínat pouze v pohodlí rozblené peřinky, kterou je možno v pátém měsíci vyměnit za polovysypaný polštářek, který natřepeme do nakloněné roviny. Na vyvýšenou část pokládáme hlavičku. Polštářek by měl zasahovat až pod ramínka.“