Chat

dr. Iva Příhodová
Záznam chatu ze středy 19. března 2008
Zuzana: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je lepší pro tělo spíše více spánku. Není škodlivé spát více jak 10 hodin denně? Děkuji“
dr. Iva Příhodová: „Potřeba spánku je u každého člověka do jisté míry individuální. Je část lidí, kteří potřebují spát 10-12 hodin denně, aby se cítili odpočinuti. průměrná doba spánku v populaci je 7-9 hodin. takže pokud potřebujete k odpočinku 10 hodin denně, patříte možná mezi tuto skupinu s delší potřebou spánku. Jsou sice studie, které poukazují na to, že delší doba spánku může být spojena se sklonem k cukrovce nebo výskytu srdečních onemocnění, ale tyto zprávy je třeba zatím brát s rezervou.“
Pavla: „Dobrý den, kolik hodin přes den by asi mělo spát 8-měsíční dítě. V noci spinká 11 hodin s 1 kojením, ale ve dne trochu bojujeme. Pěkný den“
dr. Iva Příhodová: „většinou kolem 1 roku věku je potřeba spánku okolo 14 hodin denně, je to samozřejmě individuální, vypadá to, že v noci spí pěkně, takže pokud by ještě během dne naspala nějaké ty 2 hodinky... Okolo 1 roku věku už stačí většinou odpolední spánek.“
Magda: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda existuje nějaký prostředek, který pomůže při špatném usínání vlivem stresu z práce, a který nemá vedlejší účinky (snižená koncetrace apod.). Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“
dr. Iva Příhodová: „dají se použít třeba různé bylinné čaje- meduňka, třezalka nebo různé čajové směsi z lékárny, i bylinné tablety. zvláště při stresu z práce by bylo dobré se věnovat nácviku relaxačních technik- různé uvolnění, autogenní trénink před spaním relaxační hudba.. Dodržovat režimová opatření - chodit spát v pravidelnou dobu, nepít kávu večer, nečíst v posteli- režimová opatření znějí jako banalita- ale je to často dost důelžité!!“
zuza: „dobrý den,tento den připadá na první jarní den,ale ráda bych věděla kdo tento svátek vymyslel a v jakých státech se slaví důkladně:-)mějte se Zuzana“
dr. Iva Příhodová: „nevím, zda se dá nazvat, že je to svátek- spíše je to den, který by ml být upozorněním na zdravotní problémy spojené s nekvalitním nebo nedostatečným spánkem. myslí, že je snaha v rámci Evropy se této problematice v tento den věnovat, přesně nevím, které země to dodržují.“
jana Vrabcová: „Dobrý den,mám otázku,manžel vstává ve 4h ráno do práce,večer se těší do postele,ihned usíná,ale pravidelně mezi 1-2h v noci se budí a musí něco jíst,strašně ho to štve,už zkoušel vše možné,ale nic nepomáhá,můžete prosím poradit?Děkuji“
dr. Iva Příhodová: „těžko se radí jen na základě toho údaje, může jít o tzv. syndrom nočního ujídání, hlad v nočních hodinách, jehož příčinu zatím přesně nevíme, asi by bylo ještě lepší aby to manžel probral se svým lékařem. zda nemá jiné problémy - vpořádku hladinu cukru v krvi atp.“
Draha: „Dobrý den. Už dlouho jsem se nevzbudila ráno s pocitem plné síly. Zdravotně jsem na tom dobře, matraci mám také v pořádku. Máte pro mě nějakou radu? Děkuji“
dr. Iva Příhodová: „je to příliš málo údajů- kolik hodin denně spíte, probouzíte se v noci? Jakou náte náladu - netrpíte úzkostí, depresí atp., pokud je to pro Vás opravdu problém, je nutno prodiskutovat tyto podrobnosti s lékařem.“
Jana: „Dobrý den. Je mi 22let a již od dětství mám velmi tvrdý spánek - usnu během chvilky, ale ze spánku mě nevzbudí ani hlasitý opakovaný budík. Spím denně cca 10 hodin, ale i přes to se stále cítím unavená. Můj tatínek je na tom stejně. Prosím o radu, jestli je to normální nebo to může být příznak nějakého problému. Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.“
dr. Iva Příhodová: „Mohl by to být zdravotní prpblém, pokud Vám 10 hodin spánku nestačí k osvěžení, určitě by bylo lepší rozebrat podrobněji s Vaším lékařem, ev. podroběnšjí vyšetření, záleží také na tom, jetsli během dne usínáte, jak se cítíte během dne výkonně- s pozorností, pamětí, jestli v noci nechrápete atp“
Petra: „Dobrý den, jak dlouho by mělo spát 14ti leté dítě? Děkuji“
dr. Iva Příhodová: „většinou 9-10 hodin denně“
Lucie: „Dobrý den, ještě jeden dotaz. Může mít 14 měsíční dítě noční běsy? Vzbudí se a vyděšeně řve.“
dr. Iva Příhodová: „Je to v tomto věku docela běžné, tyto noční děsy zažívá 5-10% dětí. Nevím, zda je to Váš případ, noční děsy vypadají, že se dítě neprobudí zcela k vědomí, jakoby v polospánku pláče a nejde většinou vzbudit.“
lenka: „dobrý den-je nutné,aby má 5-ti letá dcera chodila poobědě spát? ve školce jí nechávají vzhůru,mám to tak dělat i doma“
dr. Iva Příhodová: „Nutné to vůbec není, pokud nemá potřebu odpoledního spánku ( není ospalá nebo mrzutá odpoledne), tak není důvod , proč ji k odpolednímu spánku nutit. Obvykle ve 4 letech přestávají děti odpoledne spát.“
Jana, Brno: „Dobrý den, neteř 9 let se od mala v noci budí, je nepřítomná má tendence něco hledat, povídat. Po odvedení na lůžko zase ihned usne, ráno o ničem neví. Je nutné to nějak řešit, nebo se to upraví časem? děkuji“
dr. Iva Příhodová: „Asi půjde o námesíčnost, je u dětí dost častá a většinou během školního věku odeznívá, neznamená větší zdravotní problém, jedinou nutností je zajistit, aby si nějak během těchto stavů neublížila, tzn. neodešla z bytu, neotevřela okno atp. děláte správně,, pokud ji jen odvedete do postele, nemá se budit, protože to stejně většinou nejde.“
Eliška Pokorná: „Dobrý den, ráda bych se jako studentka VŠ zeptala, jaká je minimální možná doba spánku, aby nedocházelo k poškození organismu? A jak dlouho lze při takovémto spánkovém deficitu fungovat? Děkuji a zdravím.“
dr. Iva Příhodová: „Zhruba 6 hodin, ale potřeba spánku je individuální mezi 7-9 hodinami, takže pokud patříte mezi lidi, kteří potřebují napřř. 9 hodin spánku, pokud spíte dlouhodobě kratší dobu, znamená to pro Vás už konkrétně spánkovou deprivaci. Nutno tedy brát v kontextu konkrétních Vašich potřeb“
Jarmila Fuková: „Dobrý den, máme roční dcerku, která nemá zdravotní komlikace, usíná po sedmé hodině večer, ale od 23. hodiny se několikrát za noc budí. Většinou jí stačí dát dudlík. Dá se s tím něco dělat? Děkuji“
dr. Iva Příhodová: „Není to problém, probouzení časem přestanou“
Katka: „Dobrý den, mám 4 měsiční dceru a teďka nám začala dělat probémy s večerním usínáním nechce usnout jinak než u kojení když byla měnší takový problém nebyl. Prosím o radu jak ji naučit, aby usnula sama. Děkuji.“
dr. Iva Příhodová: „doporučuji být laskavá, ale důsledná, trvat na tom, že bude usínat ve své postýlce bez kojení, jinak časem bude pravděpodobně vyžadovat kojení i když se v noci vzbudí, protože si na zvykla. prostě vydržet- protože jste to Vy, kdo jí vytváří spánkový režim a vyplatí se Vám to“
Jitka Tomanová: „Dobrý den, mám dcerku 3 měsíční.Má veliký problém s usínáním.Sama neusne.Je nutno s ní houpat, skákat na balónu, jezdit kočárem..Je možné s tím něco dělat nebo samo odezní?“
dr. Iva Příhodová: „Neměla byste ji na to zvykat, čím dřív jí dáte správný spánkový režim, tím lépe, vyplatí se to. Pořiďtě si nějakou knihu, kde najdete návod- Spánek malých dětí nebo Nespavost u dětí s postupujte podle isntrukcí.“
Lucie Hadravová: „Dobrý den, bohužel jsme dceru (2 roky) nauči spát s lahví mléka. Dcera sama usne. Okolo 1 hod noční se probouzí a požaduje zase mléko. Brečí dokud jí mléko nedáme. Poraďte nám prosím jak se tohoto zbavit. děkuji“
dr. Iva Příhodová: „Doporučuje se postupně omezovat dávku mléka nebo ho nahradit vodou,, která jí nebude chutnat, časem byste mli takto zvládnout“