Chat

Manipulace s miminky

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z úterý 27. června 2006

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda škodí mé tříměsíční dcerce, když ji uspávám v poloze téměř svislé, ale sedím v záhlonu, takže spíše na mě leží. Může ji to uškodit? Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Co se týče polohy, tak by Vaší dcerušku neměla zatěžovat. Tím, že s ní sedíte v polosedu-pololehu, jí umožňujete rozložit těžiště celého tělíčka i váhu hlavičky na Vašem hrudníku.“

maminka z Prahy-Jana: „kdyz muj Matysek je na gauci a vali se tam je to pro nej dobre nebo spatne“

Eva Kiedroňová: „Pokud se Matýsek dokáže již válet, tak předpokládám, že mu je nejméně 6-7 měsíců. V tomto věku je nejlépe, když má dítě možnost pohybovat se v bezpečném prostoru na zemi, na velké podložce, např.dece. Podlaha mu nabízí vodovážnou polohu, pevný základ, možnost rozhlížet se i stimulaci k aktivnímu pohybu. Jenom je potřeba dávat pozor na průvan a bezpečí před domácími zvířátky či staršími, ještě nemotornými sourozenci.“

Martina: „Dobry den, ocenila bych vasi radu ohledne noseni miminka - dcerce je pres 4 mesice, drzi hlavicku a uz se sama otaci na brisko. Drive jsem ji nosila v satku v kolibce, ale ted je uz moc zvedava a nebavi ji to. mam pujcene nositko Chicco, ale nebim, jestli je to vhodne - ocvlaste poloha tvari ven (i kdyz ji by se urcite libila nejvic) Dekuji“

Eva Kiedroňová: „Nosítko pro tak malé dětičky ještě není zcela vhodné. Pokud bude nějaká nezbytná situace, že ho budete muset použít, pak doporučuji ne na výlet, ale pouze na nezbytně dlouhou dobu (prostřídat s nošením v náručí v poloze klubíčka nebo s položením na pevnou podložku s měkkým základem) a skutečně zády k vám. Je daleko lépe, když dítě musí držet hlavičku pomocí šíjových a zádových svalů v předklonu, než je vystavovat svislé poloze s hlavičkou zaklesnutou mezi ramena nebo v záklonu.“

divačka Linda: „Pěkný den, mám půlročního synka a na pobyt venku ho mažu běžným tělovým mlékem s faktorem 20. Nemůže mu to spíš ublížit? Manžel má ekzémy a citlivou kůži, takže je možné, že synek je zdědí. Předem moc děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Je moc dobře, že pokožku dítěte chráníte tělovým mlékem s faktorem, ale pokud má dispozice k exémům a přecitlivělosti pokožky, pak je lépe se poradit v lékařem nebo lékárníkem, aby Vám doporučil mléka vhodná nejen pro děti, ale také pro tento typ pokožky. Přestože je dítě ošetřeno tělovým mlékem s faktorem, doporučujeme je nevystavovat přímému sluníčku, ale držet je raději ve stínu.“

Jenny: „dobrý den,ráda bych se zeptala,jak nejlépe překonat delší vzdálenost autem s mým šestiměsíčním synem.Jak dlouho by mělo sedět v autosedačce?A jak ho pak "protáhnout"?Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Každé dítě je jiné. Záleží, zda je na cestování autem zvyklé. Již před cestou chlapečka vykpoupejte, nakrmte a pohrejte si s nim. Také mu laskavým tónem a v jednoduchých větách řekněte, že pojedete autem a kam, co vše jste pro něj do auta připravila a jak to bude příjemné. Vy sama si vše dobře promyslete a hlavně věřte, že vše proběhne v klidu. Do auta si připravte k ruce pleny na přebalování, náhradní oblečení, suché i vlhčené kapesníčky, namočenou plenu, jídlo a nápoje, hračky, deku, polštářek a cestovní podložku, kterou použijete při zastávce autem. Dítě ze sadačky vytáhněte, přebalte, nakrmte a dejte mu čas se chvíli protáhnout a aktivně se pohybovat na podložce na zemi, trávě nebo pod stálým dohledem na stole. Tankování paliva i zastávky přizpůsobte stavu dítěte.“

divačka ze Dvora Králové: „Dobrý den, Verunce jsou necelé 3 měsíce. Již od porodnice držela hlavičku krásně vzpřímeně. Nyní se jí na bříšku ale vůbec nelíbí a hlavičku nedrží. Pláče. Snažím se jí nosit alespoň na tygříka. Mám ji trápit?“

Eva Kiedroňová: „Z toho, co mi píšete, tuším, že Vaše Verunka by potřebovala na chvíli pomoc rehabilitačního pracovníka. Vůbec se nemusí jednat o nic vážného, ale s největší pravděpodobností si sama neví rady třeba s nějakou drobnou odchylkou, kterou rehabilitační pracovník umí rozpoznat a jednoduchým cvičením odbourat. V opačném případě se může stát, že malý problém ovlivní celkový vývoj a rozvine se v problém, který ji bude pronásledovat po celý život, třeba formou neideálního vzpřímení a následně vady páteře, bolestivosti hlavy, nesoustředěnosti atd.“

Alice - Praha: „Dobrý den, mám 11 měs. holčička, která se začíná sama postavovat (u něčeho čeho se může přidržet v úrovni pasu, neumí se ještě vytáhnout nahoru). Dle vašich rad se jí snažím udržovat spíše ještě na všech čtyřech (leze krásně). Kdy je vhodná doba koupit dceři první boty? Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Botičky je vhodné koupit a nasazovat až poté, kdy bude Vaše holčička upřednostňovat chůzi před lezením.“

Andrea z Ostravy: „Mému synovi je 8 měsíců, umí se krásně otáčet ze zádiček na bříško, ale opačně to nedělá, navíc se mu vůbec na zádech nelíbí leet, vždy se chce otočit na břicho, a když mu to "nedovolím", tak pláče. Co Vy na to? Je nějaká finta, jak ho naučit přetočit se zpět na záda a vydržet na nich ležet? Děkuji za odpověď. Andrea z Ostravy“

Eva Kiedroňová: „U každého zdravého a dobře prospívajícího osmiměsíčního dítěte je zcela přirozené, že se mu daleko více líbí v poloze na bříšku, než na zádech. Dokonce je v tomto období pro jeho rozvoj daleko více stimulující, než poloha na zádech. Asi největší problém Vám bude dělat ho převléknout. Pak doporučuji ho převlékat v klíně, když si ho posadíte a opřete zády k sobě.“

Lenka z Předklášteří: „Jaká je nejvhodnější poloha pro chování tříměsíčního miminka, když často ublinkává. Děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Ideální poloha je vyvýšené "klubíčko" nebo "tygřík". Obě polohy jsou velmi pěkně popsané, nafocené a nafilmované na CD, které je součástí knihy "Něžná náruč rodičů". Tato publikace obsahuje celou řadu metodických fotografií a obrázků, plakát a video CD se všemi ůchopy v pohybu. Knihu lze sehnat v knihkupectví nebo na stránkách www.kenny.cz.“

Michaela: „Dobrý den, můj syn, starý 2,5 měsíce pokládá v době bdění hlavičku stále na levou stranu, ve spánku strany střídá. Můžete mi poradit co s tím?“

Eva Kiedroňová: „Během spaní v průběhu dne doporučuji chlapečka pokládat na bok mezi polohovací válečky (viz. kniha "Něžná náruč rodičů"). Přibližně tři dny ho pokládejte pouze na pravý bok a pak již strany pravidelně střídejte. Na noc ho ukládejte do polohy na zádech. Pokud se mu bude mezi válečky lépe usínat, pak je možno ho i k usnutí před nočním spánkem uložit na bok mezi válečky, ale ihned po usnutí je opatrně vyjměte a dítě položte na záda.“

Martina Novosádová: „Vážená paní Kiedroňová, v těhotenství jsem studovala manipulaci s miminkem podle Vaší knížky Něžná náruč rodičů. Nyní chystáte vydání další knížky o vývoji dítěte, už na ni netrpělivě čekám, víte už přibližný termín, kdy se objeví na pultech? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Pokusím se udělat vše proto, aby vyšla nejpozději v září. Je to však velmi těžké, především z časových důvodů, stíhat náročný provoz všech programů v Přístavu dětství v v Baby clubu Kenny, rodinu a ještě psát, fotit a natáčet. Věřím, že s týmem mých vynikajících instruktorů to však zvládneme a kniha vyjde co nejdříve.“