Chat

Manipulace s miminky

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z úterý 30. května 2006

pavla: „dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je vhodné a už možné v 5 měsíci zvedat dítě v podpaží nahoru.“

Eva Kiedroňová: „Doporučuji zvedat dítě nejen kolem pátého měsíce věku, ale i starší (po prvním roce) raději jednou rukou pod hrudníkem a druhou pod zadečkem, popřípadě širokým úchopem kolem hrudníku (ne pod pažemi, ani kolem paží a ramen). Dnes si budeme tyto úchopy v pořadu sama doma ukazovat.“

Romana: „Dobrý den paní Kiedroňová, prosím poraďte mi nějaké hry a denní aktivity pro motorický a psychický rozvoj mého chalečka (12 měsíců). Moc děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Máte-li roční holčičku, pak vřele doporučuji docházet s ní do některého z programů, které organizují různé baby cluby. Jeden z nejoblíbenějších programů pro rodiče s maličkými dětmi je plavaání nebo cvičení rodičů s dětmi. Cílem těchto programů je zpestřit Vám i dítěti denní režim, podpořit vzájemné porozumění , a tím i citovou vazbu mezi vámi rodiči a dětmi, díky psychického i fyzického otužování dětí v takovémto kolektivu se děti stávají otužilejší a zdravější a nakonec rodiče zde získají celou řadu námětů pro každodenní hru s dítětem v souladu s jeho psychomotorickou vyspělostí. Děti jsou díky těmto programům spokojenější, pohyblivější, zdatnější a celkově lépe prospívají.“

M.Neuwirthová: „Vážená paní Kiedroňová, mohla byste mi poradit, jak nejlépe dát miminko do koupacího kyblíku a jak jej vyndat? Koupat v kyblíku jsme již zkoušeli, docela se to malé líbí, občas se nožičkama odráží ode dna , jako když se chce postavit - je to v pořádku? Nejsem si ale jistá, jestli s miminkem správně manipulujeme. Je kyblík vhodný pro novorozeňata? Máme holčičku necelý měsíc starou. Nerada bych jí nějak ublížila. Také bych se ráda zeptala, jestli neplánujete založit pobočku Kenny centra v Liberci. Děkuji za odpovědi Neuwirthová“

Eva Kiedroňová: „V našich kurzech plavání učíme veškeré techniky práce s dětmi ve vodě, tzn., co a jakým způsobem dítěti nabídnout v dětské vaničce, velké vaně, kyblíku i při společné koupeli. Do kyblíčku doporučujeme novorozence a dítě kolem jednoho měsíce věku vkládat jednou rukou pod zadečkem a jednou pod hlavičkou, ale tak, že dítě držíte zády k vám (bylo by lépe to ukázat). Co je důležité, aby byl kyblíček napuštěn příjemně teplou vodou téměř doplna, a také aby byl postaven a bezpečně zafixován ve výšce horním obvodem v úrovni podbříšku rodiče. Najde-li se aktivní žena z Liberce (nejlépe zdravotní sestra nebo pedagogická pracovnice), která by měla zájem s Baby clubem Kenny v Liberci spolupracovat, pak je možné, že Byby club Kenny otevře pobočku také v Liberci.“

Martina S.: „Vážená paní Kiedroňová, velice jsem si oblíbila vaši knížku Něžná náruč rodičů a musím napsat, že postupně jak moje dcera ( 3 měsíce) vyrůstá, si opakovaně pouštím dvd, abych si připomněla, jak je nejvhodnější děti držet. Ráda bych se zeptala, jak dlouho je vhodné mít tak malé dítě v autosedačce při cestování, nemá špatný vliv na vývoj páteře? předem děkuji za odpověď. S pozdravem Martina S.“

Eva Kiedroňová: „Autosedačka určená pro nejmenší děti je vhodná na cestování autem pro děti přibližně do devátého až dvanáctého měsíce věku, poté je lépe zakoupit autosedačku, ve které má dítě možnost sedět pevně zafixované a vzpřímené. Rozhodně doporučuji nepodceňovat kvalitu autosedačky ani důsledné dodržování cestování dítěte autem jedině zafixované v autosedačce.“

Bára: „Dobrý den, kdy můžu začít s masáží, od novorozence?“

Eva Kiedroňová: „Základem masáže dětí je hlazení. S jemným hlazením dítěte, a to celou plochou zdravých, teplých a popřípadě zvláčněných dlaní vhodným olejíčkem, je možno začít ihned po narození. Nahé tělíčko dítěte je možno hladit při přebalování, po koupání nebo při převlékání. Přes oblečení dítě můžeme hladit kdykoliv během dne, když máme chuť, náladu a vhodnou chvíli. Na cílenou schématickou relaxační masáž se tak dítě připravuje postupně. Relaxační masáže vyučujeme v programech a cvičení pro rodiče s dětmi v Přístavu dětství ve spolupráci s Baby clubem Kenny.“

Hanka: „Dobrý den paní Kiedroňová, je moc škodlivé pro půl roční miminko spaní na polštáři....myslím tím, velký polštář pro dospělé, na kterém miminko leží od hlavy až po patičky.....bylo nam doporučeno, když se miminko v noci budilo svými pohyby, že ve velkém polštáři se cítí bezpečněji... nemohu ho to ted ale odnaučit, musí opravdu v noci spát na tvrdé matraci???Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Novorozenci žili v nitroděložním životě ve stále stejně teplé a měkké děloze, která mu nabízela pocit jistoty, bezpečí a tepla. Proto není divu, že také po narození je spokojené na polštáři nebo v peřince, která mu nabízí podobné podmínky. Lépe, než polštář dospělého, je nabízet dítěti polovysypanou péřovou peřinku. Polovysypaná proto, že když položíme dítě do načechrané peřinky, tak množství peří v peřince mu nabídne pohodlí, pocit jistoty, bezpečí a tepla, ale přesto pevný základ na matraci. Peřinku dítěti nabízíme především k odpočinku a ke spánku. V době bdění je podládáme na pevnou podložku, a tím si na ni postupně zvyká tak, že mu později nebude vadit na ni dokonce i odpočívat a spát. Proto zpočátku dítě do peřinky balíme, později je na ni pouze pokládáme a postupně je necháváme spát na pevné podložce ve dne a nakonec i v noci. Po čtvrtém měsíci jsou většinou děti natolik zralé, že již peřinku nepotřebují.“

Vendula: „Dobrý den kde mohu vaši knihu sehnat???“

Eva Kiedroňová: „Knihu lze sehnat na adrese www.kenny.cz nebo v knihkupectví, kde prodává své knihy nakladatelství Grada.“

Mirka: „Můj tříměsíční syn se jakoby vzpírá do sedu. Podám mu ručičky a on si sedá. Je ovšem ještě nestabilní. Není to brzy?“

Eva Kiedroňová: „Tříměsíční děti jsou velmi zvídavé. Mají touhu vidět vše, co se kolem něj děje. Daleko lépe je nabídnout mu možnost rozhlížet se v poloze na bříšku, kde má šanci být aktivní a posilovat potřebné zádové svaly než v sedu, na který ještě není zralé. Když mu nebudete nabízet možnost přitahovat se, tak bude samo hledat cestu pro ně daleko zdravější, a to je rozhlížení se z polohy na zádech, snaha o obrat hlavička i tělíčka do polohy na bříško a dále o vertikalizaci. Pokud mu nabídnete přitahování, bude toužit po sedu, na který ještě není zralé a který způsobí, že se samo přestane snažit, trénovat, posilovat a rozvíjet rovnováhu, koordinaci pohybů i sílu svalů.“