Chat

host

Olga Plíčková

Sny a naše psychika

Záznam chatu ze středy 29. listopadu 2023

Jitka Marková: „Jak sny ovlivňují psychiku? Jaký spánek je lepší? Ten beze snů nebo se sny, které si pamatujeme nebo si je nepamatujeme po probuzení? Kolik snů je zdravých ?“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za dotazy. Stávající výzkumy spánku ukazují, že sny se zdají všem. Pouze někteří lidé si je více pamatují a jiní třeba vůbec. Spánek beze snů tedy vlastně neexistuje. Sny dokonce potřebujeme ke srávnému fungování naší paměti a kognitivních funkcí. Není mi známo, že by existoval nějaký počet sů, který by byl zdravý nebo nezdravý. Sny mohou významně ovlivnit naši náladu, zejména ty, které vnímáme silně emocionálně.“

denmark: „Je dobré si noční sny zapisovat, evidovat?“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Pokud člověk chce se sny pracovat a lépe jim porozumět, bez zapisování se typicky neobejdeme, protože sen si nejlépe pamatujeme hned po probuzení, kdy často nemáme čas se jim více věnovat. Je tedy dobré si je napsat, abychom se k nim mohli později vrátit. Lidé, kteří si sny zapisují dlouhodobě a po letech se k nim vrací, s překvapením zjišťují, že se některá témata ve snech opakují, jakoby sny vyprávěly příběh našeho života viděný zevnitř.“

ANTI: „Mám 3 noční sny, které se mi stále vrací, co to znamená pro mou psychiku?“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Z mé zkušenosti jsou opakující se sny výzvou, abychom danému tématu věnovali pozornost. Jedná se o něco, co dlouhodobě poutá naši pozornost, byť třeba nevědomky. Je to podobné jako když se nám někdo snaží opakovaně dovolat. Zkušenost říká, že pokud se nám podaří pochopit zprávu, ukrytou ve snu a začneme se podle ní ve svém bdělém životě řídit, tak se sny přestanou opakovat.“

DAYD: „Jaká je psychika u člověka, který nemá noční sny?“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Současné výzkumy spánku ukazují, že sníme úplně všichni. Hodně lidí si ale sny nepamatují, a pak mají pocit, že se jim nic nezdá. Nepamatovat si své sny je běžné, neznamená to nutně, že by bylo cokoli s psychikou špatně.“

Dayd: „Jak moc mohou být sny ovlivněny antidepresivy, neuroleptiky apod.?“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Záleží na konkrétním typu léků: některé mohou způsobit, že si sny pamatujeme více, jsou živější, barevnější; jiné přesně naopak vedou k útlumu pamatování si snů. Zatím není známo, že by neschopnost si pamatovat sny vedla k nějakým negativním důsledkům kromě toho, že některým lidem to vadí, sny jim chybí a hledají cesty, jak si sny znovu lépe pamatovat.“

Petra: „Dobrý den, ovlivňuje atmosféra dny naše sny? Např. hádky- zlé sny atd? :) Děkuji“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Atmosféra dne a to, co zažíváme, rozhodně obsah snů ovlivňuje. Není to ovšem nutně tak, že hádka = zlý sen. Záleží totiž na tom, jak snící hádku vnímal: pokud jako úlevné pročištění atmosféry, tak to jeho spánek a sny negativně neovlivní, pokud ale jako újmu nebo ohrožení, pak je dost možné, že se tyto emoce propíšou do snů. Jednou z funkce snů je totiž pomoci nám zpracovat, co se nám ve dne dělo, co jsme prožívali...“

Jarka: „Dobrý den, je mi 70 let a v poslední době mám problém, že mluvím a dokonce někdy i křičím ze spaní, většinou si to ráno nepamatuju, že by se mi nějaký sen zdál. Nevím, co je toho příčinou, nemám nyní v důchodu žádné problémy, ty jsem měla snad v mládí jako rozvod apod., akorát beru léky z kardiologie, některý i na noc, může to být příčinou? děkuji za odpověď. Jarka“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Nejsem odborníkem na kardiologii, takže doporučuji obrátit se s tímto dotazem na Vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud Vás skutečnost, že živě reagujete na sny, neobtěžuje, asi si s tím nemusíte dělat starosti. Mohlo by být zajímavé zkusit si sny více pamatovat, abyste s nimi mohla pracovat. Někdy pomůže tužka a papír na nočním stolku, abyste si mohla útržek snu hned zaznamenat.“

Monika: „Dobrý den, moje maminka zemřela mladá na zhoubný nádor, když se mi oni zdá, vždy je někdo z rodiny nemocný.“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za zprávu, mám opakovaně zkušenost, že některým lidem se zdá o jejich blízkých, kteří již zemřeli a kteří je jakoby přicházejí varovat, že se blíží něco... většinou negativního, ale i pozitivního. Současná věda na toto nemá žádnou odpověď, já osobně s nadějí vzhlížím k obnovenému výzkumu vědomí v rámci psychedelické renesance. Doufám, že i tyto zatím neprozkoumané záležitosti jako lidstvo jednou rozluštíme. Zároveň bych Vám chtěla nabídnout možnost, že objevení maminky ve snu a nemoc v rodině je jen souhra okolností - abyste se snů s maminkou nemusela děsit, ale třeba naopak ji mohla zkusit ve snu oslovit a zeptat se jí, co Vám přináší, proč přichází.“

Renáta: „Dobrý den,prosím,jaký máte názor na výklad snů podle online snáře? Děkuji Vám.“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Snáře obecně nejsou dobrým průvodcem, vzájemně si odporují a jsou příliš heslovité. Existují výjimky (například medo.cz), ale i tak bych Vám doporučila zkusit si sen vyložit sama. Na mém webu najdete e-book je stažení zdarma, kde ukazuji, jak na to.“

Lenka: „Dobrý den pani psycholožko,mám doma snář,myslíte,že se podle něho mohu řídit? Chtěla bych Vás požádat o nějakou literaturu,která je na toto téma verohodná ,moc mě tahle oblast zajímá. Děkuji“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za dotaz, snář doporučuji pouze pro inspiraci, jinak doporučuji si sen vyložit sama. Na svém webu mám zdarma ke stažení e-book, který Vám ukáže, jak na to. Také jsem na toto téma napsala "učebnici" - k dispozici v některých knihovnách k zapůjčení nebo na mém webu ke koupi. Dále všechny knihy Jany Heffernanové. Přeju Vám krásné sny a kdybyste potřebovala poradit, napište přes můj web.“

Renata: „Dobrý den. Mám ukončenou onkologickou léčbu v srpnu. Ale stále beru každé ráno hormony,může to být i 10 let.. Každou noc se probudím,že jsem si zapoměla vzít tabletku,nebo že nemám náramek na ruce.. Vždy si uvědomím, že je vše v pořadku a znova usnu.. ale mám takovou ataku každou noc...děkuji“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za zprávu, onkologická léčba je velmi velkou zátěží na psychiku, doporučuji soustředit se každý den na relaxaci a antistresové techniky (mindfulness, autogenní trénink, procházka, jóga, stačí 15 minut). Možná bych také doporučila zvážit terapii jako formu podpory sebe sama v tomto náročném období.“

Iva: „Vnuk má noční děsy , také přes den má stavy kdy začne být najednou agresivní, ubližuje slovně a nechce vůbec poslechnout. Potom najednou je zase hodný kluk. Toto vše začalo před 4 mesíci kdy nastoupil do 1 třídy. Noční děsyel i předtím ale jen nekdy.Ve škole se nic nepozoruje. Jak mu pomoci. Od malička je citlivý a bojácný. Porod byl těžší a prožil trauma. Děkuji Iva“

Olga Plíčková: „Donrý den, děkuji za zprávu. Citlivé a vnímavé děti, mívají živé sny, také si dění během dne berou hodně k srdci a vše silně prožívají. Klíčové je, aby zažíval pocit bezpečí a důvěry alespoň s jednou osobou, která o něj pečuje. Velmi doporučuji zvážit podporu dětského psychologa, kteří jsou ale přetížení - v mezičase může pomoci velká trpělivost a laskavost, hodně s ním být, naslouchat mu, vnímat ho. Zároveň jemně trvat na dodržování hranic (vztek je možné vybušit do polštář, ale ne tím, že házím hračkami, třeba). Držím Vám palce.“

Lenka: „Děkuji Vám moc za odpověď a mohla by jste mi prosím Vaši webovou adresu napsat? Ráda bych si vše přečetla. Přeji krásný den“

Olga Plíčková: „www.olgaplickova.cz“

Jana: „Dobrý den Olgo. Také se zajimám o význam snů, ale někdy jim moc nerozumím. Momentálně si procházím těžkým obdobím a před pár dny se mi zdálo o mamince která už nežije. Prisla krásná, mladá moc ji to slušelo, usmívala se na mě. Měla jsem krásný hřejivý pocit. Co to může znamenat? Dekuji za odpověď Jana“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Úplně cítím ten hřejivý pocit :-) Otisk našich zemřelých si neseme v srdci, odkud se může prolnout do snu. Odpovím Vám otázkou: Kdyby Vaše maminka mohla ve snu mluvit, co by Vám řekla?“

Kateřina: „Dobrý den, můžu se zeptat na knihu a autorku,co Vás v 19 letech tak zaujala,kterou jste již zmiňovala,ale nezapamatovala jsem si jeji název ?Děkuji“

Olga Plíčková: „Dobrý den, jedná se o Janu Heffernanovou, Tajemství dvou parterů.“

Adéla: „Dobrý den, syn má 2 roky. Někdy se ze spaní směje, ale častěji s sebou hází, pokřikuje. Ráno má náladu vždy dobrou. Uklidní se s věkem jeho spánek? Děkuji“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Děti mívají často živé sny, pokud ho nějak viditelně netrápí/neobtěžují, nedělala bych si s tím hlavu. Jestli se s věkem spánek uklidní nelze říci.“

Daniel: „Dobrý den, je zcela normální,že se mi zdá nějaký sen, probudím se a zjistim,že je to opravdu sen a když znovu zavřu oči,sen pokračuje. Je to v pořádku?“

Olga Plíčková: „DObrý den, je to úplně v pořádku :-) je to skvělá vlastnost pro příadnou práci se sny: máte schopnost sen dosnít, dozvědět se "jak to bylo dál".“

Marcela: „Dobrý den, na vysoké škole nám přednášející říkal, že sny jsou smysluplné, ale už nám nedokázal sdělit v čem jsou smysluplné. Je to o čem jste před chvíli ve vstupu hovořila, děkuji a hezký den.“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Nevím, co tím myslel Váš přednášející, moje zkušenost je, že sny - ať jsou sebebláznivější nebo sebeobyčejnější - mohou při bližším zkoumání dávat smysl. Příklad: mé klientce se zdálo o červených holinkách. Nevěděla si s tím rady. Když jsem se jí zeptala, co se jí vybaví, když si je představí, vzpomněla si, že je nosila jako malá babičky, kam jezdila na prázdniny a cítila se volná a radostná. V tu chvíli si uvědomila, že v současnosti se cítí opačně: jako v kleci. Byla to pro ni tedy příležitost přehodnotit svůj život a začít podnikat kroky ke změně.“

Jana: „Myslím že by řekla nevzdávej to, zvládneš to! A jsem šťastná že mě konečně vidíš takovou jaká jsem a že jsi mi odpustila. Děkuju“

Olga Plíčková: „Nádhera :-) Vidíte, už umíte vykládat sny ;-)“

Jana: „Hezký den, ráda bych se zeptala, do jaké míry bychom se měli řídit svými sny. Mně osobně se zdají sny opravdu často. Měla jsem 10 let stejný sen - co 14 dní se mi zdálo o tom, že rodím třetí dítě - vždy to byla holčička, držela jsem ji v náručí a byla jsem za to moc ráda. Dítko už jsme ale s manželem nechtěli, zvláště, když mi loni bylo 45 let. Říkala jsem si, že je to jakési mé nesplněné přání. Absolutně nečekaně a přes různé zdravotní problémy jsem však otěhotněla a v srpnu se nám narodilo miminko - holčička Celestýnka. Mám pocit, že se mi splnilo to nejniternější přání a byl to asi dar z nebe :-) Už asi 5 let se mi zdá o tom, že se stěhujeme z našeho bytu 3+1 do velkého domu, na začátku jsem nadšená, ale pak si uvědomím, že to byla chyba se odstěhovat z našeho bytu. Teď zřejmě bydlení budeme řešit a váhám... Nevím, do jaké míry se mám řídit svými sny, nechci udělat chybu. Moc děkuji. Srdečně zdraví Jana z Havířova“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Sny jsou formou naší intuice, takže rozhodně řídit - JENŽE otázka je, co říkají: dítě ve snu nemusí být doslovně miminko, může to být přeneseně nový začátek, kreativita, spiritualita... Podobně sen o stěhování může varovat před tím, že se neodstěhujete i před tím, že se odstěhujete - klíčové je si uvědomit, PROČ jste ve snu přesvědčená, že velký dům je chyba? Vzhledem k tomu, že se Vám sny zdají hodně, možná by stačilo, abyste si přála sen, který Vám pomůže pochopit problém velkého domu? A pamatujte: to, co dnes vnímáme jako chybu, se zítra může ukázat jako dar. :-)“

Denisa: „Dobrý den, začala jsem si zapisovat sny a po měsíci jsem si všimla, že v každém snu se objeví voda, ale pokaždé trochu jinak (moře, bazén, déšť, vlny). Když jsme se snažila najít nějaký výklad snů, pokaždé to znamenalo něco jiného. Zajímá mě, zda spolu sny mohou nejak souviset, popřípadě co to může znamenat. Dekuju za odpověď.“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Máte pravdu, hledání ve snářích může být frustrující. Odpovím Vám otázkou: co pro VÁS znamená voda? Jak byste ji popsala mimozemšťanovi, který vodu nikdy neviděl? Jaký máte k vodě vztah? Odpovědi na tyto otázky mohou být klíčem k tomu, co znamená voda pro Vás.“

Eva: „Zkušenost se sny o smrti mám bohužel jinou. před lety jsem si prožila bratrovu smrt nejprve ve snu a cca za měsíc ve skutečnosti. některé podrobnosti i souhlasily...“

Olga Plíčková: „Dobrý den, ano, je to možné. Podle C. G. Junga jsme všichni spojeni tzv. kolektivním nevědomím, takže můžeme předjímat směr událostí. Pokud ovšem byl Váš bratr dlouhodobě nemocen, tak by se nejedanalo o věštecký sen, ale spíš o to, že jste se ve snu připravovala na nadcházející nevyhnutelný konec. Opatrujte se.“

Jana: „Dobrý den, rada bych se zeptala na sny - nocni mury . Muj znamy ma sny temer denne a vetsinou se jedna o nocni mury. Casto se vzbudi unaveny, frustrovany a ve snu je jeho postava velmi casto odmitana, mene schopna neco vykonat a nebo ve stresu. Aj v zivote je celkem frustrovany a nespokojeny. Coz teda koresponduje se sny, ale jak se s nimi vyporadat, jak je zmenit? Chapu dobre, ze je to odraz jeho zivota, emoci? Dekuji za odpoved a hezky den“

Olga Plíčková: „Dobrý den, děkuji za dotaz, ano chápete to správně. Sny odrážejí život snícího. Je potřeba pohnout s věcmi v bdělém životě, sny v tom mohou pomoci tak, že si snící uvědomí, co a jak ho frustruje a najde způsob, jak to začít měnit, pomáhá například otázka: Co bych ve snu mohl udělat jinak, abych se v něm cítil lépe? Krásný den i Vám :-)“