Chat

MUDr. Zuzana Blechová
Pneumonie, prevence a zachycení
Záznam chatu ze středy 22. listopadu 2023
Mirka: „Dobrý den, paní doktorko, jaký je výběr vakcín pro očkování proti pneumokokům? Event. jak se tyto vakcíny liší? Děkuji“
MUDr. Zuzana Blechová: „Vakcíy se liší podle toho, zda se má očkovat dítě nebo dospělý, rizikový nemocí nebo stářím. Pro děti máme k dispozici vakcíny tzv. konjugované 10,13,15 valentí, tz. tolik typů pneumokoka obsahují, pro dospělé je i dvacetivalentní a dvacetřivaletní, ale tato je méně vhodn pro nemocné a staré osoby“
Kristýna: „Dobrý den, jaký postup doporučujete u dětí při začínajícím nachlazení? Pokud nechci hned nasadit nějakou medicínu - co pomáhá na lehký kašel, chrapot či lehkou rýmu?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, zjednodušeně vlhké prostředí, bylinky, u větších dětí kloktání solí nebo i nosní kapičky spray na bázi soli nebo bylinky ZB“
Jaroslava: „Dobrý den, paní doktorko, jak vypadá letošní sezóna v porovnání s minulým rokem ohledně respiračních onemocnění? Na co se “máme” těšit? Jakou doporučujete prevenci?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, dosud se sezona odhaduje obtížně, viry chřipky se teprve začínají objevovat, takže se zachycují tvz respirační viry, RSV, covid a podobně, v lonském roce všechny tři příčiny byly velmi časté. Hodnotit sezonu lze až po zimních měsících ZB“
Mirek: „Dobrý den, jsem senior, uvažuji o očkování proti pneumokokům, jaký je postup, zkontaktuji pouze svého praktika? Event. je očkování rozloženo do více dávek?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Očkuje se jednorázově ,kdykoliv během roku, na podzim lze očkování proti pneumokokům spojit s očkováním proti chřipce nebo covidu. Běžně tato očkování provádějí praktičtí lékaři, kontaktujte ho, pokud to není možné, lze se obrátit na očkovací centra“
Karolína: „Dobrý den, paní doktorko, od jakého věku doporučujete očkování proti pneumokokům u dětí?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, důležité je začít s očkováním co nejdříve, ideálně již s první dávkou hexavakcíny, protože ve vysokém riziku jsou právě malí kojenci, pozdějším očkováním části onemocnění nedokážeme zabránit ZB“
DAYD: „Kolik existuje pneumonií?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, pokud by byla otázka na typ původce, jsou jich desítky, pokud na způsob vzniku, tak jsou to pneumonie získané v komunitě nebo v nemocnici nebo po vdechnutí tekutin ze zažívacího traktu, nebo u lidí s podporou dýchání na přístrojích....asi nelze na otázku odpovědět jednoznačně ZB“
ANTI: „Jaká je komorbidita u pneumonie?“
MUDr. Zuzana Blechová: „dobrý den, pneumonie mohou mít i lidé bez komorbidit Nejvýznamnějšími komorbiditami jsou chronická onemocnění dýchacích cest, srdce, ledvin , jater, cukrovka nebo porucha obranyschopnosti způsobená např. léčbou cytostatiky, biologickou léčbou , kortikosteroidy ZB“
Iva K.: „Dobrý den, paní doktorko, jak by se měl chovat člověk, který prodělal zápal plic? Jak se chovat po zápalu plic? Děkuji a jsem s pozdravem! Iva K. (E-mail: iva.kral@atlas.cz)“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, po zápalu plic je potřebné fyzické šetření, více odpočinku, kvalitní strava ve smyslu dostatku vitamínů a bílkovin, a to vše min. po dobu asi jednoho měsíce. Navíc je důležité bránit dalšímu prostydnutí. ZB“
ANTIMONY: „Jaká je nejlepší prevence ohledně pneumonie?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, otužování, dostatek tekutin, vitamínů, minerálů ZB“
ANTIMONY: „Jaký je nejlepší zdravotní styl ohledně pneumonie?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, nejlepší je infekci předcházet otužováním, zdravým životním stylem, případně očkováním, pokud člověk patří do některé z rizikových skupin ZB“
Štěpánka: „Hezký den, na koho se obrátit, když se nedaří zjistit diagnózu - příznaky záchvaty kašle, únava, pálení po těle i na prsou, rýma, bolest v zádech, červené osypky, tlak v oblasti soláriu. Testy přes praktika, orl, negativní. Nepodařil se získat druhý názor lékaře ani přes ZP. Imunologie a plicní objednáno.“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, myslím, že je dobré, že pokud příčina obtíží není prokázána u praktického lékaře, je na místě vyšetření specialistou, v tomto vašem případě plicním lékařem nebo alergologem ZB“
DAYD: „Jaká je nejlepší léčba pneumonie?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Pneumonie se léčí klidem na lůžku, léky tlumícími kašel nebo usnadňujícími vykašlávání, případně antibiotiky, pokud se jedná o bakteriálního původce. ZB“
denmark: „Víte že, pneumonie je v : Skalpel, prosím?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, tento film jsem viděla hodně dávno, ale jelikož se odehrává v nemocničním prostředí, předpoklad toho, že tam bude i pneumonie, je vysoký ZB“
Štěpánka: „Mamince (71 let), lékař doporučil očkování proti pneumokoku, prý je nyní nová vakcína, je účinnější než ty, které se dosud očkovaly? Děkuji, Štěpánka“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, nejúčinnější pneumokokovou vakcínou dostupnou t.č. na trhu, je dvacetisložková vakcína Apexxnar, předpokládám, že tuto měl na mysli praktický lékař, protože je dostupná pouze v posledních dvou letech Určitě jí doporučuji ZB“
Marie: „Moje dospělá dcera prodělala před několika lety onkologické onemocnění (rakovina prsu), měla by se nechat očkovat i proti pneomokokům? Děkuji Vám, Marie“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, úhrada vakcinace závisí na tom, zda byla nebo jakým způsobem je dcera léčena onkology. Ale samozřejmě pokud to není problém, jako u onkologického pac ienta bude vhodné, aby se očkováním snížilo riziko bakteriální infekce, tj pnedumonie. Individuálně však závisí na více faktorech, nejen věku nemocné“
David: „Jmenuji se David a mám půlročního syna. Měli bychom ho nechat očkovat proti pneumokokům? Náš praktický lékař doporučuje vakcínu Prevenar 13.“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, u půlročního syna je na očkování proti pneumokokům nejvyšší čas. Správně lékař doporučil Prevenar 13, aLE možno očkovat i 15 valentním Vaxneuvance, 20 vlanetní Apexxnar dosud není schválen pro kojence. ZB“
Zdeněk: „Nedávno jsem četl informaci o nové vakcíně Apexxnar, je už možné se nechat očkovat právě touto vakcínou a kde? Děkuji.“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, Tuto vakcínu by mělo být běžné získat cestou praktického lékaře. ZB“
Zdena: „je nějaká vakcína , která spojuje očkování na covid, pneumonii a chřipku, a kolik se musí doplácet ?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, vakcína, která by zahtrnoVALA všechna tři onemocnění , t.č. ještě není k dispozici, ale jej již ve vývoji. Z B“
Helena Podholová: „je vhodné očkovat proti pneumonii malé děti, a od kolika let se doporučuje ?“
MUDr. Zuzana Blechová: „Proti pneumokokům lze a je vhodné očkovat již děti s hexavakcínou ve třetím měsíci života a od půl roku lze event. očkovat i proti chřipce, pokud je dítě rizikové. ZB“
Lucie Holická, dětská chirurgie Hradec Králové: „Ahoj Zuzko, jsem doma s virózou a je milé tě zase vidět. Dotaz nemám, jen ti chci říci, že vypadáš výborně a doufám, že se máte na Bulovce dobře.“
MUDr. Zuzana Blechová: „Milá Lucko, Děkuji za kompliment, ale jsou to pouze čáry maskérny a obrazovky, škoda, že život je tak rychlý, že nám nějak zbyl jen tento způsob komunikace...a nedostatek spánku trvale :) Na Bulovce je složitě asi jako v tomto měsíci v každém zdravotnickém zařízení. Doufám, že i Ty se máš dobře. Moc zdravím a přeji brzké uzdravení zuzana“
Munzarová: „Dobrý den paní doktorko, náš syn před 3 roky (bylo mu 15 let) prodělal cituji: bilaterální komunitní pneumonii, kdy byla zjištěna chřipka typu A a dále Staphylococcus aureus(pozitivita Panton-valentinova leukocitu). Dosud mu je dlouhodobě (2roky) naordinovan Azitromycin (3x týdne 1 tableta). Chtěla bych se vás zeptat na váš názor na takto dlouhe užívání antibiotik v kuse.“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, tento dotaz by asi měl směrovat na lékaře, který antibiotikum synovi nasadil, Nedokážu říct, zda má váš syn nějakou závaŽNOU PORUCHU PLICNÍCH FU NKCÍ NEBO IMUNITY , které by takové podávání antibiotik podporovaly. Pravdou však je, že od dlouhodobého podávání antibiotik se obecně ustupuje, protože je známým faktem, že se tím podporuje nárůst rezistencí tj necitlivosti bakterií vůči antibiotikům. Určitě je vhodné se poradit s odborníkem, který takový postup doporučil, protože předpokládám, že recedpt vám může psát i obvodní pediatr ZB“
Marie: „Mám dotaz, zda po onemocnění Covidu a poté 2x očkování na Covid může babička 90 let špatně dýchat, často krátce a ústy. Zda může být očkována Prevenarem Děkuji, M. Fialová, Studentská 91 36007 K. Vary“
MUDr. Zuzana Blechová: „Vaše babička hůře dýchá nejspíš v důsledku prodělaného onemocnění, nebývá to rozhodně po očkování a ve vyšším věku může být příčinou i onemocnění srdce, jeho nižší výkonnost a z toho plynoucí dušnost i při sebemenší námaze, případně může docházet i k selhávání srdečních nebo plicních funkcí Určitě, pokud tak dosud nebyla, má být očkována Prevenarem. ZB“
Jaromír: „Dobrý den p. doktorko, je nutné přeočkování proti pneumokoku. Pokud ano po jaké době? Děkuji za odpověď. Jaromír 73 let Brno“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den běžně není přeočkování proti pneumokokům doporučováno, je jednorázové, pokud se jednalo o vakcínu Prevenar nebo Apexxnar. v případě polysacharidové vakcínyPneumo 23 nebo Pneumovax je potřebné tuto vakcínu s odstupem doplnit některou z výše zmíněných Prevenar 13nebo Apexxnar ZB“
Ivana: „Dobrý den, paní doktorko, mám tento dotaz: jsem očkovaná prevenarem°;chrání mě to proti pneumokoku? Děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den. Ivana“
MUDr. Zuzana Blechová: „Dobrý den, Prevenar je vakcína proti pneumokokům, takže jste chráněna. ZB“