Chat

Daniela Majtnerová
Záznam chatu z pátku 3. února 2023
Veronika: „Dobrý den, mám 9měsíční dceru, která si ještě nesedla, neleze, ale už se dva měsíce plazí. Dnes si začala stoupat u nábytku a mě zajimá, jestli ji v tom podporovat, jestli to není na její malé nožky příliš brzy. Děkuji za odpověď.“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, nechala bych dcerku, aby sama poznávala, jak se postavit a zda a jak ji nožky unesou. Není třeba uspíšit. Každé dítě potřebuje svůj čas a tělo samo pozná, kdy je na chůzi připraveno :)“
Michaela: „Dobrý den, mám syna 1 rok. Čeká nás koupě 1. bot. Jaký je Váš názor na barefoot boty? Děkuji“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, nejen dětská noha potřebuje dostatek prostoru pro vnímání terénu a získávání nových zkušeností. Dětskou nohu je dobré nechat bez bot co nejdéle, aby dýchala, poznávala a přirozeně se vyvíjela. U barefoot obuvi mohou být rozdíly mezi výrobci. Bota by měla dobře sedět a být ohebná všemi směry. Hmotnost samotné boty je také důležitá - čím nižší, tím lepší :) Barefoot obuv může být tedy vhodnou i v dětském věku, je však třeba nechat chodidlo poznávat rozmanité povrchy i bosky, aby byla trénovaná s ohledem na svaly a vazy.“
Zuzka: „Dobrý den ☀ jaké ortezy se dávají dětem 2 roky a 4 měsíce s vpacenymi kotníky? Děkuji“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, jakákoliv pasivní opora může sice pomoci se správným postavením nohy, samotnému chodidlu však příliš nepomůže. Chodidla je třeba trénovat rozmanitými způsoby. Vbočeným nohám chybí stabilita paty, která by stála vzpřímeně. Lze trénovat na nestabilních plochách (pěnový bloček, balanční dřevěná deska ...). Může pomoci i napřímení celého těla, např. s lehkým předmětem na hlavě se vytahujeme vzhůru, jako bychom se chtěli dotknout stropu. Některé konkrétní způsoby budou ukázány v rámci vysílání :)“
Martina: „Dobrý den, trápí mně patní ostruha, mám za sebou 10x ultrazvuk, bolest přetrvává. Pohybovou aktivitu zakládám hlavně na rekreační chůzi což mně aktuálně velmi omezuje. Je mi 53 let a mám celoživotně ploché nohy. Můžete mi prosím poradit? Mělo by efekt použít třeba nějaký doplněk stravy?“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, patní ostruha vzniká především po nějaké nezvyklé zátěži nebo trvalým nesprávným zatěžováním nohou. Může přejít až do chronické podoby, zkalcifikovat. Nicméně při správném funkčním zapojení chodidla se lze zbavit i bolestí. Chodidlo potřebuje dostatek prostoru a nových podnětů, aby se probudilo a zaktivovalo potřebné svaly. Chodidla lidí v dnešní době mají často ochablé svaly a volné vazy, především vlivem nedostatku přirozeného pohybu, vlivem nevhodně zvolené obuvi dochází k deformaci nejenom prstů, které jsou důležitým prvkem především při odrazu chodidla od země. Doporučila bych vyšetření u podologa.“
Kristýna: „Dobrý den. Když si nejsme u syna (3,5) jisti, zda chodí správně, naopak se nám zdá, že má nohy do O. Kam mohu přijít nechat syna zkontrolovat? Pediatr to neřeší, zdá se nu vše ok. Děkuji“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, v tomto věku se nohy ještě stále vyvíjejí. Nicméně pokud v daném věku zůstávají nohy vytáčené do O (může být spojeno i s kyčlemi), raději bych prověřila u podologa nebo fyzioterapeuta. Na podologii mohou vyšetřit zatížení a postavení chodidla.“
Eva: „Dobrý den, o kolik mm je vhodné mít větší první botičky? Dcera má jednu nohu dlouhou 12 cm a druhou 12, 2 cm. V obchodě nám nabízeli 13,3. Díky za radu“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, doporučený nadměrek je okolo 1,2 cm. Bota by měla být lehká, ohebná všemi směry a poskytovat tak akorát prostor pro zdravý vývoj chodidla, tj. ani příliš těsná, ale ani příliš široká/velká. Pomocí ruky doporučuji prověřit i prostor na prsty v přední části boty, a zkusit rukou v botě chůzi po rozmanitém povrchu. Bota by měla poskytovat možnost poznávání povrchu/terénu. Je-li každá noha jiná, možností jsou boty na míru. Zkuste i různé výrobce.“
Jana: „Dobrý den, mohla by jste prosím poradit cviky na plochou nohu u dítěte, může se to spravit a pokud ne, jaké jsou s tím spojené problémy? Děkuji, a já nám poslední dobou problémy,že mě hodně bolí chodidla, ale vůbec nevím z čeho, co s tím? Předem děkuji za odpověď.“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, i ploché nohy mohou fungovat správně, pokud jim poskytneme dostatek různorodých vjemů, na které mohou reagovat, aby došlo ke správnému zapojení svalů a vazů chodidla. U dětí často stačí nechat nožky co nejčastěji bez bot a poskytnout jim různé povrchy pro trénink chodidel, vč. přírodního terénu. Důležité je, aby byla klenba funkční, i když se zdá být plochá. Jakákoliv bolest v chodidle není v pořádku a je třeba zpozornět a zjistit příčinu, což někdy může být zdlouhavé. Příčinou bývá nejčastěji nedostatek pohybu a nesprávné zatížení chodidel/celých dolních končetin, nevhodně zvolená obuv.“
Mil: „Spadlá klenba na noze, jde spravit v 57 letech ? Doktor mi řekl, že ne, že nemám moc chodit.“
Daniela Majtnerová: „Je-li klenba vyloženě zborcená, pak opravdu spravit nejde a mohou pomoci vložky na míru, abychom se zbavili alespoň bolesti. Avšak vždy se dá s chodidlem cvičit, masírovat a díky tomu probouzet to, co tam ještě obnovit lze. I u spadlé klenby může chodidlo začít fungovat aktivně, chce to však pravidelnou aktivitu/pohyb/rozmanitost pro chodidla. S konkrétními, dobře zvolenými cviky může pomoci fyzioterapeut či podolog.“
Eva Kleiblová: „Dobrý den. Chci se zeptat, pomáhá podložka se špunty i na spadenou klenbu u chodidla? Dostala jsem podložku , kde jsou tvrdé plastové špunty, vy máte takové měkké, nevadí to? Děkuji. Eva.“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, klenbu je třeba trénovat správně zvolenými cviky. Senzomotorické podložky v jakékoliv formě, tedy i tvrdosti, jsou fajn pro stimulaci a prokrvení chodidla.“
Martina: „Dobry den, syn ma ve 3 letech hodne ploche nozicky a pediatr doporucuje nenechavat ho bez bot a i doma nosit backurky. Je to spravne? Jaky typ vlozek do bot uprednostnit? Dekuji“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, doporučila bych obrátit se ještě na jiného odborníka, fyzioterapeuta nebo podologa. Boty, vložky nebo bačkůrky to nevyřeší. Pokud synek nemá stanovenou diagnózu, nechala bych jej chodit a běhat přirozeně bosky, ale chce to na rozmanitém povrchu, aby mohlo chodidlo trénovat stabilitu a sílu :)“
JANA,Kostelec nad Orlicí: „DOBRÝ DEN,DCERKA 17MĚSÍCŮ MI STÁČÍ NOŽKY I KOLÍNKA DOVNITŘ.CHODÍ SAMA,OBČAS I KLOPÝTÁ.PODLE DĚTSKÉHO LÉKAŘE JE CHŮZE OK.K VÁNOCŮM JSME ZAKOUPILY ORTOPEDICKÝ CHODNÍK A MALOU TO STRAŠNĚ BAVÍ,ODBOURALY JSME I BAČKŮRKY,DOMA BĚHÁME V PONOŽKÁCH,PUNČOŠKÁCH,BOTKY JEN PO VENKU.MÁM SITUACI ŘEŠIT A JAK? DĚKUJI ZA ODPOVĚD´ JANA,KOSTELEC NAD ORLICÍ“
Daniela Majtnerová: „Nožky do X jsou vývojovým stupněm, a v tomto věku to ještě nebývá patologické. Zatím nechce dcerku běhat, jak píšete.“
Alena: „Dobry den Syn 5let začal hodně našlapovat na špičky nahou . Hlavně venku. Když mu řekneme aby si dal pozor tak jde chvíli normálně , ale během chvilky začne našlapovat na špičky .“
Daniela Majtnerová: „Někdy je tento typ chůze u dětí běžný, ale měl by být pouze dočasný. Zkuste nacvičovat uzemňování paty. Např. s měkkým balónkem pod patou, který chceme zatlačit do země - pérovat.“
Petra Nováková: „Dobrý den, má dcera má 11 let. Cca od 5 let s ní chodím k ortopedovi, který ji předepisuje ort.vložky. Má plochou nohu a kotníky jí padají dovnitř, tudíž chodí špičkami k sobě. Ortoped vždy jen předepíše nové vložky a to je vše. Co více bychom pro dceru mohli udělat? Je nějaká šance, že se kotníky srovnají a že bude chodit rovně? Ortoped říká, že je ve fázi růstu a že chůze se vyvíjí do 18 let. Děkuji za odpověď.“
Daniela Majtnerová: „Jakoukoliv deformitu, která vzniká v dětském věku je dobré podchytit ještě v předškolním věku. Zkuste raději ještě jiného odborníka, např. fyzioterapeuta nebo podologa. Díky vložkám se nožky samy nespraví, jen si tak zvykají na pasivní oporu a chodidlo tak ještě více leniví, je třeba jej tedy trénovat.“
Bohumila: „Dobrý den, hodně uvádíte, že je vhodné nechat u dětí (i dospělých) nechat chodidlo volně vnímat a trénovat na různých površích. Máme doma parkety + koberce, děti chodí bosy (resp. v ponožkách). To asi není úplně dokonalá stimulace chodidel. Co jim vymyslet doma (když nemohou chodit venku bosé), aby se chodidlo trénovalo? Děkuji předem za odpověď.“
Daniela Majtnerová: „Dobrý den, jakékoliv rovné povrchy jsou pro chodidla nudné. Ideálně přinést z venku/lesa šišky, oblázky, kaštany, cokoliv podobného a dát do nádoby, ošatky, kde můžou nožky trénovat :-)“
Monika: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat na váš názor- zpevněný opatek u dětské boty- ano/ne. Syn, 1 rok, už chodí. Jakmile to bude možné,nechám ho běhat bosky,ale řešila jsem boty na zimu. Chtěla jsem co nejlehčí botu,respektující tvar chodidla,ohebnou podrážku,aby syn nebyl jak v lyžácích. Při hledání informací jsem narazila na různé názory na zpevněný opatek a jsem z toho akorát zmatená. Děkuji za vaši odpověď.“
Daniela Majtnerová: „U obuvi je důležitá vhodná velikost, nadměrek v přední části cca 1,2 cm, ideálně s tenkou a rovnou podrážkou, ohebnou všemi směry, tak aby respektovala terén pod chodidlem.“