Chat

Mgr. Veronika Šporclová
Obezita u dětí – příčiny a následky
Záznam chatu z pondělí 30. ledna 2023
Hanka: „Dobrý den, mám opačný dotaz, je běžné počítat BMI i 7miletých dětí? Dá se považovat vysoké sedmileté díte s necelými 17 kily za podvýživené, případně zan dítě trpící anorexií? Dítě ne a ne se pořádně najíst, většinu jídel odmítá. Uplně nevíme co s tím a kam zajít. Děkuji“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Hanko, děkuji za váš dotaz. Prospívání malých dětí sledují pediatři v rámci preventivních prohlídek (sledují růst i hmotnost dítěte, kterou zaznamenávají do vývojových grafů). Je-li hmotnost vašeho dítěte konstantní a celkově (dle pediatra) prospívá, není důvod ke znepokojení i navzdory nižší hmotnosti dítěte. Jestliže dojde k náhlému vychýlení růstu či hmotnosti směrem dolů nebo nahoru, je vhodné řešit tuto změnu s odborníky. I v případě nechutenství doporučujeme nejprve odborné lékařské vyšetření pro zhodnocení, zda dítěti nechybí žádné zásadní látky, zda je krevní obraz v pořádku, zda dítě netrpí určitou formou potravinové alergie nebo intolerance. Když jsou tato rizika vyloučena, pak je vhodné psychologická konzultace pro zhodnocení možných důvodů nechutenství dítěte. Proto jako první bych doporučovala konzultaci s pediatrem, který s vámi probere další postup. Držím pěsti a přeji pevné zdraví. Veronika Šporclová“
Andrea: „Dobrý den, máme 9 měsíční miminko, které má od narození (také již před narozením) všechny křivky na maximu (obvod hlavy, výska i váha). Nyní má prvně křivku váhy i lehce přes maximum. Je v tomto věku již potřeba řešit úpravu stravy? Na poslední prohlídce pediatrem nám bylom sděleno, že zatím není důvod nic řešit. Děkuji.“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, podle vašeho popisu se zdá, že vaše miminko bude mít dispozice k celkově většímu vzrůstu. Můžete zapátrat ve vaší rodině i pro posouzení tělesných dispozic - jak víme, genetika hraje také svou roli a jste-li oba rodiče vyšší, není překvapením, že vaše dítě je po vás :-) V tuto chvíli můžete být v klidu, neboť míry a prospívání vašeho děťátka hlídá právě pediatr, kdyby se něco nezdálo, bude s vámi situaci řešit. Ale domnívám se, že není důvod ke znepokojení. Přeji vám pěkný den a spoustu radostí s vaší rodinou. Veronika Šporclová“
Anna Samková: „Dobrý den. Mohu se zeptat, podle čeho se určují hranice obezity? Můj syn má 118cm a 23kg“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, grafy, které sledují růst a hmotnost dítěte (vzhledem k věku dítěte) můžete nalézt na internetu volně ke stažení nebo v rámci interaktivních webových stránek. Jestliže se poměr výška:hmotnost dítěte vychýlí pod/nad stanovenou hranici (10. nebo 75.percentil), doporučuji vyhledat konzultaci s pediatrem. V rámci pravidelných preventivních prohlídek ale tyto údaje pediatři sledují, proto v případě problému by vás na možné riziko upozornil. S pozdravem a přáním pěkného pondělního odpoledne, Veronika Šporclová“
Daniela: „Dobrý den, paní psycholožko, syn (12let) má 78 kg při výšce 162cm. Nechce cvičit, chodit ve škole na obědy, zapojit se do pohybu. Celé odpoledne a večer sedí u PC nebo má v ruce mobilní telefon. Chtěli bychom toto změnit. Odebrání technologií nepomáhá. Jeho krevní obraz je v pořádku. Děkuji za odpověď. Daniela“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Danielo, děkuji za váš dotaz, který není zdaleka ojedinělý, s podobnými obtížemi se potýká více dětí i jejich rodin. Jak jsem říkala, je vhodné citlivě dítě upozornit na jeho nezdravý životní styl. V období puberty může být pro dítě efektivní, pokud s ním promluví i jiná autorita (pediatr, psycholog) a společně hledali možná řešení pro změnu životního stylu. V rámci rodiny můžete upravit stravování - méně mít doma k dispozici nezdravé potraviny či pochutiny, častěji nabízet nízkokalorické potraviny. Můžete s dítětem podnikat společné aktivity (procházky, sporty, které dítě baví....). Také motivace s pomocí moderních technologií - např. chytré hodinky, které hlídají aktivitu dítěte a upozorní ho, že je nezbytné se "hýbat", může být pro děti v tomto věku efektivnější než naléhání a snahy rodičů o změnu. Každopádně bych doporučovala se tomuto problému věnovat a nevnímat, že jste bezmocní. Je obtížné začít, ale i drobné změny mohou vést k dobrým výsledkům, které vašeho syna budou dále motivovat. Držím pěsti a zdravím z Kavčích hor. Veronika Šporclová“
Monika: „Dobrý den,mám dotaz ohledně syna-14 měsíců, 81cm, 13,5 kg. Vím,že je na svůj věk ,,velký,, ,alespoň mi to naše MUDr. připomíná na každé prohlídce.Neopomene ani,jak mu hrozně ubližuji a zadělávám na obezitě. Už od narození měl velké váhové přírustky(pouze kojen). Ale nevypadá na to,není jak malý Budha. Nejí od rána do večera,chutná mu,ale,že by toho snědl moc,to taky ne,spíš to rozpatle po stole. Sama jsem z toho nešťastná, nechci mu způsobit obezitu. Cca od 9 měsíců už dávám přikrmy(maso,zelenina,ovoce-v syrovem či vařeném stavu).Nedostává žádné přesnidávky,sušenky,bonbony,džusy a sladké nápoje,kaši zřídka kdy. Už nevím,co víc bych mohla udělat,aby tak rychle nepřibíral. Vařím domácí a pestrou stravu.Kojím ještě před odpoledním spánkem, večerním usínáním a v noci(to se mi zatím nepodařilo utnout). Prosím o radu, mám to řešit,když prospívá a vývoj má normální. Nebo je to zatím brzo. Děkuji moc za odpověď .“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Moniko, děkuji za váš otevřený a upřímný dotaz. Oceňuji, že již v tomto raném věku vašeho chlapečka zodpovědně přistupujete k jeho zdraví. Z vašeho popisu, jak se chlapeček stravuje a co mu nabízíte, je patrné, že nad jeho stravováním přemýšlíte. Domnívám se, že vaše paní doktorka vás upozorňuje na možná rizika (v budoucnosti), kdyby se dítě naučilo již v takhle raném věku jíst nezdravá (ale pro děti chutná a lákavá) jídla. Dá se předpokládat, že s rozvojem motoriky a tím, jak se váš chlapeček začne více pohybovat, hmotnost se může upravit a pravděpodobně trochu klesne. Proto neopomíjejte dávat vašemu chlapečkovi nabídku aktivit k pohybu - doma nebo venku. Srdečně zdravím a přeji spoustu radosti. Veronika Šporclová“
Jana: „Dobrý den,mám dceru 10 let ,váží 77 kg,už od miminka je celkově velká,měří 160 cm,v rodině je nadváha,dcera má dost pohybu,pije vodu,má zdravé svačiny,sní spoustu zeleniny,má sladké snídaně 5x týdně,vločkový kaše slazené čekankovym sirupem,měla větší porce,ty jsme snížili,ale váha stále nejde dolů. Teď se nám daří držet váha od listopadu na stejném čísle,ale nejde dolů. Endokrinologie v pořádku,může mít i nějaké jiné onemocnění? Už nemám komentáře,které ji bolí ,jen zřídka,mám kamarádku se stejnými problémy u dcer,nyní mají anorexií . Už nevím,co u dcery změnit. Naopak syn hubený od miminka a tak mu dávám sladkosti tajně,aby dcera neviděla.“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Jano, je dobře, že se nad těmito otázkami zamýšlíte, přestože je vaší dceři "teprve" 10 let. Její hmotnost je vzhledem k věku i výšce nepochybně vyšší, předpokládám, že jste to konzultovala s dětským lékařem. Bylo by vhodné zjistit, zda došlo k náhlému nárůstu hmotnosti, nebo zda byla vyšší hmotnost odmalinka? UVádíte, že v rodině je nadváha, proto vaše dcera může mít genetické dispozice k obezitě, ale také životní styl v rodině k tomuto riziku může přispívat. Uvádíte, že jste snížili velikost porcí, nabízíte ovoce a zeleninu. Pokud tato opatření nejsou efektivní, doporučovala bych konzultovat skladbu jídelníčku např. na dětské obezitologii či s nutriční poradkyní. Někdy i drobné dietní chyby mohou vést k neúspěšnému poklesu hmotnosti, což pochopitelně může být frustrující a vést k rezignaci. Domnívám se a věřím, že možnosti řešení existují a držím pěsti, ať se vám i vaší dceři (třeba i s pomocí odborníků) podaří najít to správné řešení. Veronika Šporclová“
Kamila: „Dobrý den, ráda bych zeptala, jak mám reagovta, když někdo naráží na mou váhu, ať už to komentuje a to, no ty ses nám ale spravila, už se mi to stalo několikrát a vždy jsem zaskočena a nevím jak na to reagovat, co mám na to říct konkrétně prosím.“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Kamilo, rozumím tomu, že tyto komentáře hodnotící vzhled nebo změnu vašeho vzhledu jsou velmi nepříjemné a náladu asi nezvednou. Nicméně mnohem důležitější než reakce okolí by bylo vhodné, abyste se zaměřila sama na sebe ("Jsem spokojená s tím, jak vypadám?", "Vadí mi, že jsem se "spravila"?). V případě, že vy sama jste se spokojená, pak můžete tyto netaktní komentáře zcela ignorovat. Pokud by vám tyto komentáře vadily třeba i proto, že vy sama k sobě přistupujete s negativním hodnocením, doporučovala bych konzultaci s odborníkem a pracovat na zlepšení sebevědomí. Mějte na paměti, že hodnocení druhých lidí není důležitější než sebehodnocení a vztah vás sama k sobě. S pozdravem a přáním pozitivní mysli Veronika Šporclová“
Jana 91: „Dobry den, svagrova ma obezniho syna, ma 3roky a stale jej omlouva, ze to maji v genech, pritom synovi kupuje same nezdrave veci a stravují se casto ve fastfoodech. Bojim se, ze krome zdravotnich problemu se mu budou smat i ve skolce, do ktere za chvili nastupuje. Jak moc ovlivni genetika vahu ditete? Dekuji, krasny den.“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Jano, myslím, že jste si na dotaz částečně odpověděla. Genetické dispozice pro obezitu existují, ale geny se projevují i v závislosti na prostředí. Proto pokud rodina ví, že riziko nadváhy či obezity je v rodině vyšší, pak by měli zodpovědně přistupovat k úpravě stravovacích návyků a celkově životního stylu. Pokud má dítě k dispozici lákavé vysokokalorické pochutiny, stravuje se ve fastfoodech, pak může být nárůst hmotnosti (pod vlivem genetických dispozic) rychlejší. Věřím ale, že pediatr všechny tyto faktory zohlední a s rodinou bude pracovat, aby zmírnil riziko zdravotních, psychologických i sociálních komplikací způsobenou nadváhou dítěte. Se srdečným pozdravem Veronika Šporclová“
Jindřiška Hronková: „Dobrý den, mám syna 13,5 roku a měří 157cm a váží 67 kilo, vůbec nevím jak syna namotivovat, byli jsme u dietologa a spíše Lukáše odradil než motivoval... Rodinné dispozice jsou, sama jsem byla obézní redukovala jsem z váhy 140 kg na 65 kg, vím jaká je to dřina a odříkání, ale vůbec nevím jak na něj :-( ráda bych ho vedla, pomohla mu ale jak donutit syna začít? Děkuji“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Jindřiško, dříve, než se dostanu k odpovědi na váš dotaz, bych chtěla ocenit váš velký úspěch související s výrazným zhubnutím. A s tím souvisí také má odpověď - vaši osobní zkušenost můžete sdílet se svým synem, být mu příkladem. Sama víte, co fungovalo vám, co jste musela změnit, aby došlo k úspěchu. Víte, že se jedná o náročnou a dlouhou cestu plnou "dřiny a odříkání". Když budete na této cestě společně s vaším synem, když ho budete laskavě provázet a motivovat, může to být pro něj snazší. Není ostudou, že v rodině jsou geny, které mohou způsobovat vyšší riziko nadváhy. Ale geny se projeví v kombinaci s okolními vlivy, tzn. v případě nadváhy s životním stylem. Obecně platí, že je-li příjem energie dlouhodobě vyšší než výdej, pak dochází k nárůstu hmotnosti. U dětí s genetickými dispozemi může docházet k tloustnutí rychleji a hůř se hubne. Ale jak jste sama poznala, nic není nemožné. V případě, že by váš syn vaši rodičovskou podporu odmítal, doporučuji obrátit se na odbornou pomoc, např. psychologa. Moc vám držím pěsti. Veronika Šporclová“
Pavlína P.: „Dobrý den. Moje 10 ti letá začala od počátku školní docházky přibírat na váze. Od 6ti let hraje fotbal , takže se i trochu hýbe. Minulý týden jsem ji zvážila a změřila a podle grafů mi vychází obezita. (152 cm, 58 kg)Je pravda, že ráda jí. Domluvily jsme se na úpravě jídelníčku. Omezení cukrů a pravidelnost v jídle. Co byste mi ještě doporučila. Napadl mě nějaký ozdravný pobyt, ale nevím, jestli to není předčasné. Děkuji za odpověď. Pavlína“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Pavlíno, tabulky nemusí být zcela přesné zejména u dětí, které mají pravidelný pohyb a mají vyšší podíl svalové hmoty. U dětí v pubertě dochází k fyziologické změně tělesných dispozic. Je možné, že vaše dcera již pomalu přichází do tohoto pubertálního období, proto je vhodné životnímu stylu (preventivně) věnovat větší pozornost. Citlivý a laskavý dohled nad energetickým příjmem a výdejem, drobná úprava jídelníčku, nabídka častějšího pohybu... mohou být efektivní opatření. Kdybyste měla pocit, že dochází k nárůstu hmotnosti u vaší dcery náhle a ne zcela kontrolovaně, obraťte se na pediatra pro zhodnocení i možných zdravotních příčin. Přeji hodně štěstí vám a především vaší dceři. Veronika Šporclová“
Jitka: „Dobrý den, učím na 1.stupni ZŠ a ve 3. třídě má jeden můj žák 60 kg! Další 4 děti jsou také nadprůměrně silnější (často pijí slazené nápoje, jedí hodně uzenin a sladkostí). Už v 1.třídě byl tento obézní, zadýchany, unavený, neobratný, ale kupodivu velmi sebevědomý. Spolužáci si ho občas dobírají. Bohužel rodiče příliš situaci neřeší - prý budou konzultovat s pediatrem...Mrzí mě, že poslední roky pozoruji u svých žáků vyšší hmotnost, zanedbanou péči o zuby apod. - těch dětí je mi líto. Snad alespoň osvěta ve škole přispěje k zamyšlení se nad svým zdravím a i rodiče budou pečlivější ohledně prevence zdraví u dětí.“
Mgr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, Jitko. Děkuji za váš příspěvek a učitelský pohled. Souhlasím, že obezita či nadváha dětí může být komplikací ve vzdělávání. Za zdraví dítěte jsou zodpovědni rodiče, ale je vhodné, když i pedagogové na toto téma s rodiči promluví a citlivě je upozorní, jaký může být dopad nadváhy dítěte v kolektivu. Někdy to opravdu rodiče namotivuje k tomu, aby se nad problémem důkladněji zamysleli a začali ho řešit. Vhodnou edukaci (dětí i rodičů) považuji za velmi důležitý nástroj prevence i řešení vzniklého problému. Se srdečným pozdravem Veronika Šporclová“