Chat

Eva Kiedroňová
Téma: psychomotorický vývoj dítěte, použití peřinky.
Záznam chatu z pátku 28. února 2014
Eva: „Hezký den Evi, je hodně nebezpečné, nevhodné učit posazovat miminko, které na to má ještě čas? Dcerce je pět měsíců a bohužel tchýně si nechce nechat vysvětlit, že na sezení má času dost. Pořád jí posazuje před sebe na stůl, apod.“
Eva Kiedroňová: „Sedět může dítě až po dostatečném posílení posturálních svalů, koordinace pohybů, orientačních dovedností i rovnováhy prostřednictvím lezení. Posazujeme-li dítě pravidelně předčasně, nejenže ztrácí vlastní zájem o nácvik daleko důležitější pohybové dovednosti pro svůj vývoj, jako je lezení a stoupání přes rytíře, ale také ho zbytečně přetěžujeme a omezujeme v možnostech kvalitního vývoje. Pokud dojde tchýní k posazení dítěte jednou za týden, pak se nic vážného neděje. Pokud to půjde, můžete se pokusit ji vše laskavým způsobem vysvětlit. Hezký vztah s tchýní stojí i za přiměřenou toleranci.“
Vlaďka: „Dobrý den paní Kedroňová, prosím Vás o radu, jak lépe rozvíjet mluvení u dvojčat, která mají 2 roky, umí spoustu slovíček, ale dle psychologického vyšetření mluví méně než vrstevníci a je to způsobeno tím, že komunikují dvojčátka více spolu a tím používají spíše společnou řeč. Celá rodina s nimi hodně komunikuje, jsou chytrá, ale uvažuji, že by k rozvoji řeči mohlo pomoci nějaké CD, či DVD, když tak jaké. Děkuji za odpověď, Vlaďka.“
Eva Kiedroňová: „Pokud s dvojčátky budete i nadále neustále komentovat vše co vidí, slyší, dělají, jí atd., a to v krátkých jednoduchých větách, pak máte velkou šanci, že se brzy rozpovídají. Rozvoji řeči velmi pomáhají pohybové tanečky a činnosti doprovázené písničkami a básničkami. Opět zpívejte pomalu, klidně a artikulovaně. Rozvoji řeči také můžete pomoci gymnastikou mluvidel. Veďte děti k různým pohybům s mluvidly - autíčko - brrrm, koníček - tltltl, foukání větru - fúúú, olizování rtů, čertíka atd. Když Vám chtějí něco říci, tak po nic opakujte sruzumitelně - "je to pejsek? dělá haf haf", atd.“
Lucie L.: „Dobrý den Evo, chci se poradit s vývojem svého 7.měs.syna. Je to již druhé dítě a u prvního jsme úspěšně zvládli psychomot.vývoj. Syn si ale jede svou a doposud se nepřetočí ze zad na bříško. Na bříšku (když mu tam dopomohu) zvládá 2.vzpřímení, couve, pohupuje se pomalu na kolínkách a pivotuje, ale být na boku, podat si hračku a následně se překulit na bříško - to nezvládá. Pediatr si myslí, že to ničemu nevadí, já si však nejsem jistá, zda není na čase požádat o rehabilitace. Syn je větší, má v 7.měsíci 10kg. Prosím o stručné vyjádření a děkuji za Vaši skvělou práci. L.“
Eva Kiedroňová: „Obrat z bříška na záda děti běžně zvládají až v 7.měsíci věku. Způsob obratu mu můžete napovídat při každém pokládání na podložky a to tak, že ho nejdříve položte na čtyři, pak na bříško, z jedné strany mu podejte hračku a opačnou ruku mu podložte pod tělíčko, aby se mohl i s hračkou otočit. Strany střídejte.“
ludmila: „Dobrý den, ráda bych se zeptala zda si myslíte, že jsou baby vaky vhodné. Máte je v knížce, ale dočetla jsem se na různých webových stránkách, že moc vhodné nejsou - většina názorů od žen, které šátkují. Vím a chápu, že je to náročné na nošení, protože se zatěžuje jedno rameno matky a není to na dlouhodobé nošení. Jde mi hlavně o dítě. Děkuji Ludmila“
Eva Kiedroňová: „Nošení dětí v šátku a v baby vaku je velmi příjemné matce i dítěti. Nemůže uškodit, pokud v nich dítě spočívá střídavě vpravo a vlevo, ve správné poloze, na chvíli a ve vhodnou dobu, např. k odpočinku po fyzické zátěži. Hlavně se nic nesmí přehánět.“
Jitka: „Dobry den pani Evo, rada bych se zeptala na polohu klokanka pro 4. mesicni miminko. Muj syn ma 7,5kg takze pozice klokanka se pro stava snazsi nez poloha v klubicku. K klokanku rad pozoruje veci kolem sebe, hlavne se na sebe smeje v zrcadle. Casto mi vsak zaklani hlavicku a mrska s sebou, takze pri jeho vaze je nekdy obtizne ho krotit. pomaham si jednou rukou pod zadeckem a dodrzuji uhel 45 stupnu od tela. Dekuji za radu.“
Eva Kiedroňová: „Aby Váš maličký nezakláněl hlavičku, tak mu do rukou neustále vkládejte zajímavé hračky a předměty, na které se bude rád dívat a přitahovat si je k ústům, aby je mohl nejenom prozkoumat, ale také, aby posílil mluvidla.“
Irena: „Dobry den, chtela jsem se zeptat, dcerka se snazi si neustale sedat ve vsech lehatkach, ktere sou v poloze lezmo, tak se okamzite za neco chyta a snazi se jit do sedu, stejne tak pokud ji drzime v leze okamzite jde do sedu, je mozne ji dzet tedy v sede, bude ji 7 mesicu. Dekuji“
Eva Kiedroňová: „V tomto věku je snaha o posazení podstatně důležitější než samotný sed. Proto ji raději nechejte si i nadále snažit. Až se naučí lézt a z lezení posadit sama, pak má na sezení nárok.“
Kateřina: „Dobré odpoledne, Prosím o radu, jakou polohu k nošení mé tříměsíční dcery bych měla naučit rodinu, aby nechovali mou dceru ve vertikální poloze? Když je v zavinovačce a klasickém držení v náruči,po chvíli jim klesne loket a hlavička je v záklonu :-(“
Eva Kiedroňová: „Ideální polohou pro tříměsíční děti je poloha tygříka, klokánka či koníčka. K odpočinku pak v poloze bočního vyvýšeného klubíčka nebo v hnízdečku. Všechny tyto polohy jsou podrobně popsány v publikaci "Něžná náruč rodičů".“
Lucie: „Dobrý den, jaký typ peřinky by jste doporučila pro miminko, které se narodí v červenci? Nebude mu v peřince moc velké teplo? Děkuji za odpověď a přeji krásný den :-)“
Eva Kiedroňová: „Doporučuji Vám peřinku pod názvem dráček. Dítě potřebuje své těžiště vhodně rozložit i v létě. Dítě se na ni bude potit stejně jako na jakékoliv jiné podložce. Proto na peřinku rozložte látkovou plenu, do které pot vsákne. V případě potřeby můžete dítě do pleny také zabalit.“
Eva: „dobrý den, půlroční dceru jsme již posadili do sporťáčku, přestože ještě sama nesedí, v klasickém kočáru už se vztekala, že nevidí ven...je to vhodné pro její záda? Dá se polohovat, takže víceméně leží...díky“
Eva Kiedroňová: „Pokud je možno dítě ve sporťáčku položit na záda, aby si rozložilo těžiště a odpočinulo, pak to není problém.“
Alena: „Dobrý den, chci se zeptat, dcerce je 3,5 měsíce. Již se otáčí ze zad na břicho, ale hodně se zaklání. A občas se propíná do luku. Je možné, že je to opistotonus? A co s tím dělat? Díky“
Eva Kiedroňová: „Dcerku doporučuji pokládat ke každému odpočinku i spánku v průběhu dne i noci a to doma v postýlce i v kočárku na péřovou peřinku a polštářek tak, aby byla podložením hlavičky stimulována k protažení šíje. Nad její tělíčko ji nabízejte hračky v úrovni nad bříškem tak, aby byla vedena k pohledu očima poníž. Často ji svlékejte z kalhot a pokud možno také z plen, aby si mohla neustále zvedat nohy a kolínka nad bříško. V náručí prozatím noste co nejméně a když už, tak v symetrickém bočním klubíčku - jednou na levé a příště na pravé paži. Těmito opatřeními má dítě šanci uvolnit svaly, které ho vedou k záklonu a posílit tolik potřebné břišní svaly.“
Katka: „Dobrý den prosím o radu jak vysvětlit prarodičům důležitost nošení dítěte pro jeho zdárný psychomotorický i celkový vývoj? Neustále mě přesvědčují, že nemusí lézt a může rovnou sedět/chodit, ale ve 4 měsících ho posazovat a stavět na nožičky mi přijde moc. Děkuji“
Eva Kiedroňová: „Rozhodně své prarodiče nekritizujte. Musí z vás cítit, že si jich vážíte. Řekněte jim, že víte, že pro vás udělali při výchově to nejlepší, co uměli. Ale, že jste se dozvěděli velmi zajímavé informace o vlivu manipulace s dítětem na další vývoj dítěte. Laskavým způsobem je poproste, aby nahlédli do knihy "Něžná náruč rodičů" a poté Vám řekli svůj názor.“
Michaela: „Dobrý den, čekáme miminko v červenci. Mám doma po dceři zavinovačku plněnou dutým vláknem a ještě jednu po mně :-), plněnou peřím. Jsou obě vhodné i na letní měsíce? A je vhodné tyto zavinovačky používat jak do postýlky tak i do kočárku ven (nebo ven raději ne?)? Nevím, zda-li vámi ukazované péřové zavinovačky se něčím neliší od těch klasických péřových co používaly ještě naše maminky :-). děkuji“
Eva Kiedroňová: „Vřele doporučuji používat zásadně péřovou peřinku, která by měla být vyplněna čistým drhaným husím nebo kachním peřím tak, aby dítěti nabízela pevný základ matrace a zároveň pocit pohodlí, jistoty, bezpečí a tepla. V létě na peřinku pouze pokládejte. V případě potřeby dítě zabalte do pleny. Vhodné peřinky je možno sehnat v e-shopu na stránkách www.kenny.cz.“
Žaneta: „Dobry den jsou nejake web stranky kde ty krasne perinky se daji sehnat? dekuji“
Eva Kiedroňová: „Peřinky se dají sehnat v e-shopu na stránkách www.kenny.cz nebo fyzicky ve všech centrech Baby clubu Kenny - viz www.kenny.cz - střediska.“
Radka: „Dobrý den, paní Evo, rádabych se zeptalaco to je za knížku vedle Vašeho notebooku? Děkuji Vám za odpověď.“
Eva Kiedroňová: „Jsou zde publikace - "Něžná náruč rodičů" - o významu a způsobu správné manipulace s dítětem v souladu s jeho potřebami a psychomotorickou vyspělostí. "Rozvíjej se, děťátko ..." o tom, co, kdy, jakým způsobem a v jaké posloupnosti by se mělo dítě do jednoho roku naučit a také o možnostech stimulace psychomotorického vývoje dítěte při hrách doma. "Jak se rodí vodníčci" - o významu, možnostech a způsobu koupání - plavání s dětmi v domácích podmínkách - v dětské vaničce, kyblíku, velké vaně, při společné koupeli i při sprchování.“
Katerina Prerov: „Dobry den Evo, chtela bych se zeptat. Vasi publikaci vlastnim, ale nevim, jak se mam bez miminka naucit noseni a zvedani. (Jsem v 33 tt) a chtela bych byt pripravena na prichod miminka abych neco neudelala spatne. Ma cenu se ucit s nejakou panenkou? Nebo mam pockat?“
Eva Kiedroňová: „Vřele Vám doporučuji praktický nácvik správné manipulace v kurzu "Něžná náruč rodičů" pod odborným vedením na panenkách. Kurzy jsou organizovány ve všech centrech Baby clubu kenny - viz www.kenny.cz - něžná náruč rodičů. Na tyto kurzy nadšeně docházejí oba nastávající rodiče. Vždyť jedině na dobrém začátku závisí všecko :-).“
Eva: „jak dlouho jsou vhodné použití peřinek, pro miminka?“
Eva Kiedroňová: „Nejméně do 4.měsíce věku. Vzhledem k tomu, že děti v peřince hezky spí, tak ji rodiče využívají velmi často až do 9.měsíce věku.“