Chat

host

Iva Bílková

Shrbená záda

Záznam chatu ze čtvrtka 14. listopadu 2024

Hana Nagy: „Dobrý den milá Ivko, ještě jsem ze včera v euforii, spojení moc příjemného s užitečným. Moc příjemné bylo setkání s Vámi a užitečné , našla jsem u Vás židli pro manžela k narozkám.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Nagy, děkuji za zprávu, též zdravím :-) Manželovi se na židli bude sedět určitě zdravě :) Iva Bílková“

DAYD: „Jaké jsou příčiny shrbených zad?“

Iva Bílková: „Dobrý den, pane Dayde, příčiny mohou začínat od miminka, špatným "zacházením s tělem, nebo na základě genetiky nebo úrazu. Může být tím, že jako miminko měl člověk nedokokonalý psychomotorický vývoj, tj. mozek nevysílal svalům, odpovědným za vzpřímené držení těla, optimální množství signálů a svaly, které drží tělo vzpřímené proti gravitaci Země dostaly menší intenzitu a tak se "nevycvičily" dostatečně. Je tedy optimální, aby každá maminka s miminkem dbaly na včasné kontroly psychomotorického vývoje. Dalším důvodem, kdy vzniká základ pro shrbená záda je nedostatečný pohyb, děti sedí u notbooku, tabletu, mobilu a hrbí se u toho. Nesprávné držení se pak fixuje i přes školní věk do adolescentního. Často sedí ve škole, u domácích úkolů, pak po ukončení školy sedí v práci, v autě... Pokud měli nějakou sportovní aktivitu v dětství, tak v dospělém věku ji pak opouští (povinnosti kolem dětí, pracovní povinnosti...) Dalším důvodem může být genetický podklad. Např. k Bechtěrevově chorobě nebo Schoermann nemoci zkrátka hrbení k tomuto degenerativnímu onemocnění patří. Tito pacienti musí/měli by cvičit denně cvičení, která je budou napřimovat. Věřím ale, že každé špatné držení těla se dá napravit, nebo alespoň ovlivnit tak, aby záda nebolela/bolela méně. Zdravím, Iva Bílková“

Dagmar Anna: „Dobrý den, jsem maminkou na mateřské a ráda bych se vás zeptala, jak nejlépe procvičovat záda a ulevit bolesti bederní páteře. Předem děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Dagmar. musíte si nejprve uvědomit, jaké pohyby s miminkem děláte nejčastějí (předpokládejme, že je to předklon, zvedání miminka, sed s rotací trupu na jednu stranu, pokud kojíte). Je potřeba si uvědomit, zda některé pohyby mohu omezit nebo upravit tak, aby mi potíže nedělaly. Např. vypodložit si záda do napřímeného držení těla a vyžít polštář pro podložení mininka v klíně v době, kdy kojíte. Při zvedání a ohýbání je potřeba udělat lehký nákrok jednou nohou vpřed a předklon spolu s lehkým podřepem vykonat s rovnými zády, zpevněným bříškem, přičemž pohyb se vykonává spíš v kyčelních kloubech než v bederní páteři. Ohledně cvičení pro kompenzaci pak musíte volit ty pohyby, které vás dávají do naprostého opaku než pohyby, které běžně vykonáváte. Tj. záklon, napřímení, rotaci trupu na druhou stranu, .. obecně říkám, že je důležitá napřímená chůze (jste li venku s kočárkem, pak se snažte tlačit kočárek opravdu narovnaná, ne v předklonu - jak tlačíte.. ) dobré je běhání,joga, pilates. Nebo zkrátka jen cvičení s gumou doma např. posilování mezilopatkových svalů, protažení prsních svalů, posílení bříška, ... zkrátka cokoli si vymyslíte a máte pocit narovnání, tak to je ten správný směr :-) Přeji pevné zdraví a nádherné časy s miminkem. Iva Bílková“

Jitka: „Dobrý den, koupila jsem si v Ikee, bederní polštářek s pamětovou pěnou. Je to vhodná náhrada nafukovacího míčku na židli v práci? Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jitko, ano jakýkoli polštářek, který můžete příjemně vložit do oblasti beder pro lepší napřímení páteře je vhodný. Může to být i polštářek, který máte na gauči, nebo stočený ručník... Ten polštářek, který máte vy je výborný i do auta - má gumu a nevypadne Vám při vystupování z auta nebo vstávání z kancelářské židle. Přeji zdravá záda, Iva Bílková“

Petra: „Dobrý den, moc děkuji za skvělé tipy, které jste před chvílí ve vysílání předvedla! :-) Mohu se zeptat, prosím, na doporučení cviků na bolavá záda (bederní páteř až k lopatce- ruka pod hlavou) a bolavé kyčle ve smyslu několikaletého nočního kojení na boku? Moc děkuji, ráno jsem vždy rozlámaná :)) Děkuji a mějte se krásně“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Petro, ty cviky, které jsem před chvilkou ukazovala jsou vhodná i pro Vás. S tou kyčlí (nebude to problém kyčelního kloubu, ale spíš půjdou potíže od bederní páteře nebo SI kloubu) bych radila např kobru z jogy. Ale je to takové střílení na slepo. Bylo by fajn, aby jste si skočila na alespoň fyzioterapii, aby Vám některý z "kolegů" v místě Vašeh bydliště poradil, kde je zakopaný pes. Předpokládám, že nepůjde o artrosu, ale spíš o svalovou dysbalanci a fyzioterapeut může poradit, které konkrétní svaly je potřeba protáhnout a které naposilovat. JInak když si vzpomenete na cvičení v tělocviku, tak to bývají dost často cviky pro správné držení těla, napřímení zad apod. Přeji příjmený den a pevné zdraví, Iva Bílková“

Alena: „Dobrý den, prosím co na cervikální dystonii torticolis? Například kraniosakralní terapii, nebo co jiného? Děkuji Nováková.“

Iva Bílková: „Dobrý den, mám ráda vysloveně masáž, protažení svalu, "pohrátí si sním", aby snížil své napětí a tolik netáhl... Je u toho nutná i práce celé šíje (obratle, mobilizace) a lebky (lebeční svaly, svaly mimické, práce kolem ucha) Dobré je i prohřívání (aplikace tepla), Mám ráda i masážní pistole, fokusovanou nebo radiální rázovou vlnu, které velmi dobře povolí napětí. Je tu ale nutné dávat pozor na průběh arterie carotis, která vede krev do mozku a má v sobě senzory pro regulaci krevního tlaku a srdeční frekvence. U dětí se doporučuje Vojtova metoda (u dospělých, pokud jsou ještě výbavní, také). Můžete zkusit i akupunkturu, akupresuru. Každopádně, když je torticolis výrazný a na neurologickém podkladě (mozek mu stále posílá signál vic než by měl), tak lékař aplikuje do svalu sternocleidomastoideu botulotoxin, který cca na 6 měsíců tah povolí. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“

Jana: „Dobrý den, hodně se hrbím a mám zdeformovanou páteř, jak často bych mela cvičit s gumou? Máte tip na videonávod? Děkuji za odpověď“

Iva Bílková: „Dobrý den,výborné fotografické návody na cvičení i videonávody najdete na webu, ale omlouvám se, nemohu sdělit kde. Zkuste jen zadat svům probém. např. "bolest zad návod na cvičení" a snad si vyberete. Věřím, že v principu cokoli co lajckým selským rozumem vyberete, bude dobře. Deformaci kostěnou, pokud jste už starší dospělá osoba, nezměníte. Kosti sice mohou změnit svůj tvar, když se začnete rovnat, ale už nikdy nebudete rovná, jako když Vás Pán Bůh stvořil. Nicméně bolestí, napětí v zádech a lehké narovnání se určitě změnit může. Měla jsem cca 35 letého muže s opravdu výraznou kyfozou. On cvičil denně několikrát za den a po 3 měsícíh měl záda nádherně rovná. .. Je to ale takový ten případ, kdy se pacient chytne za nos, uvědomí si kam jeho pohybový aparát spěje a důsledně chce stav změnit. Takových lidí v praxi není moc. Většinou lidé nemají prioritu změnit stav za důsledné disciplíny. Přeji,ať máte stejnou důslednost, jako měl můj klient, který mě opravdu velmi pozitině překvapil. Iva Bílková“

Helena: „Dobrý den, je mi 46 let je možné v mém věku ještě cvičením docílit rovného držení těla? V dětství jsem chodila na cvičení kvůli skolióze, ale dle mého názoru to moc nepomohlo. Hrbím se, mám nadváhu, povislé břicho a bolesti zad. Vedle bolesti krční páteře, mám sedavé zaměstnání, mám občas např při lehání a vstávání z lehu bolesti podobné křeči ve střední části zad. Předem děkuji za doporučení jak postupovat?“

Iva Bílková: „Dobrý den, znáte to.. všechno jde, když se chce. 45 let.. jste ještě mladá, tvárná, kosti jsou pevné, ohebné, tvárné. Zhubněte, cvičte, zpevněte tělo a uvidíte, že přestanou bolesti kolen, zad, kyčlí. Zpravidelní se menstruace, zlepší trávení.. Začněte chodit rychlostí 6km/hod. optimálně hodinu v kuse, srdce zabuší, vy se zadýcháte, trochu zpotíte. Zvedne se Vám metabolismus, zvýší se spotřeba energie, kterou doplňute spíš bílkovinami, cukry v malém množství (potřebujete je pro činnost mozku a svalů, ostatní orgány je nepotřebují). Až zhubnete na váhu "výška - 100" (např. měříte 175cm, tak myslím váhu 75kg), tak začněte klusat, běhat pomalu, indiánský běh. Půjde to dobře, když budete mít vnitřní motivaci.Ideální váha bude kolem 65kg. Držím palce, Iva Bílková“

Dana Procházková: „Zdravím, Ivo, jak říkala Barunka, jste báječná, chtěla bych vědět, jestli jsou nějaká videa na všechny ty cviky a hlavně, kde si můžu koupit všechny ty pomůcky, které jste tam měla. Přeji Vám jen to dobré, mějte se fajn. Dana“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Dano, děkuji za pochvalu, je to od Vás velmi milé. pomůcky seženete buď ve zdravotnických potřebách, nebo třeba ten válec je typický pro cvičení, takže sportovní potřeby, není to věda a jsou k sehnání běžně. Ten válec doporučuji z pevné pěny (ne tvrdý plast) a s "ďublíky", které masírují. (dělá se i plochý, tak ten ne :-) Návody na cvičení ve velkém měřítku ve výborné profesionální kvalitě exitují na webu, ale omlouvám se, nemohu prozdradit název. Přeji pevné zdravíčko a ať Vám cvičení vydrží s radostí :-) Iva Bílková“

Laďka: „Dobrý den, dlouhodobě mě trápí bolesti jdoucí z oblasti od levé lopatky do levého podžebří. Dle praktika jde o přetížené svaly...prosím o radu-cvičení, fyzioterapie,suché teplo ..jsem vyzkoušela, efekt malý děkuji hezký den L“

Iva Bílková: „Dobrý den, za mě bych doporučila cvičení s velkým míčem nebo tím válcem, který jsem ukazovala ve vysílání. A hlavně fyzioterapeut Vám žebra odblokuje. Půjde totiž o blokádu v hrudní páteři nebo v žeberech. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“

Věra: „Dobrý den, když déle stojím v kuchyni, hrozně mě bolí bederní páteř, je to takové řezání. A v pravé hýždí taky bolest, která jde i do stehna. Když ležím na zádech, tak pravé stehno je někdy necitlivé. Nemohu ležet ani na pravém boku . Tyto problémy mám každý den. Děkuji za odpověď“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Věrko, popisujete neurologické potíže z protruse disku (výhřez ploténky). Prosím skočte se v místě bydliště k fyzioterapeutovi popř neurologovi/obvodní lékař/ortoped. Zkuste najít cvičení dle McKenzie. jsou to cviky přímo určené pro Vaše potíže. Iva Bílková“

Hana: „Dobrý den, máme doma 3 měsíční miminko. Při poslední návštěvě u pediatra nám bylo sděleno, že při "pasení koní" příliš zaklání hlavu. Nyní se stále více rozhlíží a zajímá se o okolí-hlavu zaklání stále.Jak tento chybný pohyb napravit, aby se správně vyvíjela? Děkuji za radu.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Hanko, váš syn vykazuje nerovnoměrný psychomotorický vývoj. Není to nic neobvyklého, to co popisujete, ale není to ideální. Doporučila bych Vám konzultace u fyzioterapeuta zaměřeného na cvičení Vojtovy metody. Můžete to krásně doladit. Vydržte se cvičením do cca 1 roku věku syna. Pokud to řešit nebudete, nic se neděje, bude jedou chodit, běhat, vystuduje a bude z něj pro společnost dobrá osobnost a bude Vám dělat radost, ale třeba by mohl mít bolesti hlavy, nebo problémy s páteří... Iva Bílková“

Anet: „Zdravím do studia, jaké cviky doporučujete dále provádět s válcem, který jste ukazovala? Doporučíte i další pomůcky na letité bolesti zad (hra na housle, vysoká výška postavy atd. ). Díky“

Iva Bílková: „Dobrý den, u houslí máte rotaci hlavy s předklonem a rotaci hrudní páteře, přetížení trapézového svalu.. Válec si můžete dát i pod hlavu a poválet se na něm jako na polštáři. V leže na zádech můžete ho dát pod bedra a promasírovat si bederní páteř. dá se dát i pod hýždě. Dát si ho pod páteř podélně, rovnat se na něm a kusit zatnout bříško a nadzvednout jednu pokrčenou nohu, druhá pokrčená zůstane na zemi.. těch cviků je hromada a inspiraci najdte na webu nebo vymyslí Váš kreatiní mozek :-) Iva Bílková“

Josef: „Dobrý den, zhruba rok mám problém s krční páteří a závratě někdy i celý den.Provedena MR s výsledkem napřimená lordosa jinak nic.Vyšetření na ORL bez nálezu. Podstoupil jsem rehabilitace, cvičení, akupunktůru, sám doma cvičím,Úleva vždy jen na pár dnů“

Iva Bílková: „Dobrý den, zkuste najít fyzioterapeuta, který se zabývá BPPV (jde o terapii závratí). Jsou to speciální polohy (Eplyeho manévr např. bývá nejčastěji používaný), ale záleží na tom, ve kterém kanálku ve vnitřním uchu je problém. Pokud terapeut oddiagnostikuje, že BPPV nemáte (speciální testy), tak pak bych Vaše závratě připsala špatné krční páteři a doporučila bych rehabilitaci pro ni. Přeji pevné zdravíčko. Iva Bílková“

ZDENĚK: „Dobrý den , záda mne sice moc nebolí ale dlohá léta se hrbím. Podle manželky mám vdovský hrb. Dá se s tím i v pokročilém věku něco dělat ? Nějaká pomůcka ? Nebo cvičení ?“

Iva Bílková: „Dobrý den, pane Zdeňku, máte krásné jméno :-) Hrb vyřešíte tím, že se přestanete hrbit :-) Manželka má pravdu :-) Buďte narovnaný, pro důchodce (nevím proč mám dojem, že jím jste, případně se omlouvám) je dobré například Tchai-ti cvičení. Je to klidné, sice původem bojové, ale udržuje napřímenou páteř a optimální rozsah nosných kloubů. Jak říká jeden známý.. Svaly tuž, vlasti služ ! :-) Iva Bílková“

Lenka: „Dobrý den, chci se zeptat zda i pro mě je vhodný míč za záda v oblasti bederní páteře, když vzhledem k výhřezu plotýnek nesmím dělat záklon nebo.prohybani se v bedrech. Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lenko, pokud nesmíte dělat záklon (máte na MRI diagnostikovaný posun disku ventrálně, tj. dopředu), tak míč nepoužívejte. POkud ale nechcete dělat záklon, protože záklon bolí a na MRI máte disk dorzálně (dozadu), tak je míč vhodný.. Tak teď si informaci přeberte :-) Záleží na tom, jak vyšetření dopadlo. Zdravím, Iva Bílková“

Kv: „Je možné narovnat shrbena záda i v 70 letech?“

Iva Bílková: „Dobrý den, v 70 letech nejspíš záda (obratle) už nenarovnáte, ale rozhodně pravidelným cvičením, posilováním, napřimováním, zádové svaly posílíte a uvidíte, že se Vám sníží bolestivost a zvýší hybnost. Budete předcházet i osteoporoze, která může za úbytek kostní hmota a v zádech též velmi bolí. Přeji pevné zdraví.. a nezoufejte, nikdy není pozdě :-) Iva Bílková“

Libor: „Dobrý den, dva roky mám bolesti úponů kyčle pod zadkem, bolí při sezení i chůzi . Protahuju, posiluju core a břicho a je to horší. Děkuju za radu.“

Iva Bílková: „Dobrý den, pane Libore, zamyslete se co bolest vyvolává (tomu se pak vyhýbejte, případnq modifikujte polohu,aby bolest nevznikala) a uvědomte si, co Vám pomáhá.. to pak dělejte častěji. Píšete, že cvičíte.. ale je to horší. Evidentně buď cvičíte málo, nebo špatné cviky, nebo přes den běžně používáte pohyb/polohu, která vám ničí to správné cvičení.. Tedy musíte eliminovat to co škodí a zdůraznit to co dělá dobře. Ať to je zdraotní cvičení, nebo masáž, relaxace... Pokud si nebudete vědět rady, pak doporučuji, aby jste vyhledal fyzioterapeuta, ten by si měl vědět rady, až Vaše držení těla pohyby uvidí. Zdravím, Iva Bílková“

Dušan: „Prosím, jaké cviky na bolest beder. oblasti v klidu a při chůzi /chronické/ ? Děkuju Vám.“

Iva Bílková: „Dobrý den, pane Dušane, bolesti v klidu jsou typické pro artrosu. Bolestivost snížíte pravidelným lehkým nenásilným cvičením, musíte se snažit udržovat co možná největší optimální rozsah kloubů páteře a nosných kloubů. Zároveň lehké posílení též pomůže od bolesti. Zdravím, Iva Bílková“