Chat

host

Yvonna Gaillyová

Jak ušetřit při topení

Záznam chatu z pondělí 15. listopadu 2021

ANTIMONY: „Jaké jsou nejobvyklejší metody šetření při topení?“

Yvonna Gaillyová: „Dobrý den, ty běžné metody jistě znáte. Nezakrývat radiátory nábytkem či závěsy, větrat hlavně v topné sezóně krátce průvanem, nikoli pootevřeným oknem a další. Ráda bych Vám doporučila další, takzvaná režimová opatření, která souvisí s naším chováním a zvyklostmi a nic nás nestojí. Začnu trochu zeširoka: Vidím problém v tom, že jsme si zvykli mít v interiéru celý rok prakticky stejnou teplotu a zapomněli jsme, že rok má čtyři roční období, že přirozené jsou teploty odpovídající sezóně. A my jsme si (nejen) u nás v Česku zvykli hodně topit, vlastně přetápět. Energie totiž bylo dost, byla levná a s dopady plýtvání na životní prostředí si málokdo dělal starosti. Zatímco donedávna se za vhodnou pokojovou teplotu považovalo 18 stupňů, dnes už málokomu stačí 20 a ledaskde mají v domácnosti i 23-24. Ušetřit můžeme hodně tím, že si zvykneme postupně na nižší teploty a na pomoc si vezmeme v zimě hlavně doma svetr, teplé ponožky, k televizi či počítači pléd, na spaní teplejší přikrývku. Omlouvám se za tyhle triviality, ale mám zkušenost, že je o nich třeba mluvit. Každý stupeň, o který snížíme teplotu vytápění, přinese úsporu přibližně 6% - tepla a tedy i peněz. Bonusem je pak i to, že je nám doma příjemněji, vzduch je vlhčí a zdravější a když vyjdeme ven, není nám hned zima. Samozřejmě hodně ušetříme za topení v okamžiku, kdy se pustíme sami či obec nebo jiný majitel do opravy domu či bytu. Jde většinou o větší investice, šetření se projeví sice hned, ale nejprve samozřejmě splácí onu investici. Zaměřit se musíme hlavně na okna, zaizolování celé obálky domu. Určitě se hodí instalovat i řízené větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací). Taková dobrá oprava může snížit spotřebu a tedy i účty za vytápění o více než 70%. Technologie a postupy jsou známé a prověřené. Jde o regenerace starých domů s využitím praxe s výstavbou pasivních domů. Stát tyto záležitosti umí finančně podpořit. Dovolím si na závěr slogan: Pasivní dům je nejlepší penzijní připojištění.“

Dana: „Dobrý den, předěláváme dům, jaké topení by jste z hlediska ušetření při topení doporučila? Uvažovali jsme nad podlahovém, ale nakonec asi zůstaneme u topení plynem (radiátory s regulací) + budeme mít krb a tak i s přepnutím na krb. Děkuji“

Yvonna Gaillyová: „Dobrý den, především bych Vám doporučila pečlivě dimenzovat topný systém podle toho, jaká bude předpokládaná/vypočítaná spotřeba tepla po opravě domu. Počítám, že budete opravovat okna, izolovat obvodové zdi, podlahu spodního patra i stropy pod půdou. Někdy se totiž pořídí příliš velký topný systém, jaký pak musí topit méně než odpovídá jeho optimálnímu režimu. A co se týká samotného topení, není na to v dnešní době jednoduchá rada. Je téměř jisté a je to vzhledem k probíhající změně klimatu nezbytné, abychom skončili se spalováním fosilních paliv. Proto už plynové topení, byť s kondenzačním kotlem, neradím. Pokud to podmínky umožňují, dá se uvažovat o topení dřevem, třeba automaticky peletami. Sama bych vsadila na tepelné čerpadlo a elektřinu, která by měla být z obnovitelných zdrojů - slunce, vítr, bioplyn... Taková se dá kupovat už dnes. Na každou střechu, kde je to možné, patří fotovoltaická elektrárna, která vám s výrobou potřebné elektřiny pomůže a v létě pravděpodobně pokryje veškerou potřebu. Věřmě, že není daleko doba, kdy i u nás v Česku bude možné to, co sami vyrobíme odečítat přímo od spotřeby nakupované ze sítě. Přeju, ať se dobře rozhodnete.“

Mirka: „Máme dálkové topení. Když odjíždím na podzim nebo přes zimu na 14 dní, mám radiátory úplně vypnout, anebo nechat třeba na 1? A všechny, nebo stačí 1-2 radiátory?“

Yvonna Gaillyová: „Dobrý den, počítám, že se jedná o bytový dům, který asi nemůže promrznout. V rodinném domě bych se bála vše vypnout, aby nedošlo ke škodě. Nicméně, ani v bytovém domě bychom neměli vytvořit "studený ostrov", to by sousedé neměli radost. Není úplně jednoduché poradit, když člověk nezná konkrétní situaci. Asi bych nechala pár radiátorů na 1. V místostech, do kterých může svítit slunce, bych to nechala na sluníčku:) Hlavně nezapomeňte někde pootevřenou ventilačku.“

Jaroslav: „Dobrý den. Myšlenka intenzivně vyvětrat a pak uzavřít je v současnosti hodnocená spíš negativně. Dominantní v ní je totiž úspora nákladů na topení, protože "stavební konstrukce nestačí vystydnout". Dnes se odborníci (hygiena, prostředí) spíš vrací k "Pettenkoferovu kriteriu", které se odedávna vyučuje jak na univerzitě, tak na technice. Jde o dopručený přívod čerstvého vzduchu na osobu za hodinu. V obývacím pokoji je to např. šokujících 25 m3/hod a osobu. Přednost by mělo mít zdraví před náklady. Zdravím, Jarda.“

Yvonna Gaillyová: „Dobrý den, samozřejmě, pokud máme k dispozici řízené větrání s rekuperací, které větrá optimálně na základě měření koncentrace CO2 či alespoň vlhkosti, je to skvělé. Bez takového zařízení, například tzv. mikroventilací či pootevřeným oknem, kýženého výsledku nedosáhneme. To je zase moje zkušenost z praxe i toho, o čem se mluví na univerzitě i technice. Bezpochyby patří výše zmíněná zařízení do škol, nemocnic, sociálních zařízení. Co se týká doporučené výměny - pokud nezařídíme dostatečnou vlhkost - technicky či zdroji vlhkosti v interiéru (nemyslím hrnec na radiátoru), může vydatné větrání vést k velmi přesušeným interiérům. Zdravím, Yvonna“

Pavel: „Dobrý den Chtěl bych se podělit o svou zkušenost. Zjistil jsem, že teplota 22 stupňů při vytápění plynem dostačuje. Zajímavé je, že když jsem šel do důchodu a topím přes noc v zimě na 20 stupňů a den postupně 21 a 22. Radši na noc zavřu radiátor v ložnici, protože v zimě začíná kotel přitápět třeba již před 3 hodinou ráno, protože dům není nijak zateplen pouze 40 venkovní zeď plynosilikát. Oproti tomu, když jsem měl nastavených 18 stupňů přes noc a pokud jsem byl v práci, když jsem měl přijít z práce postupně zvedal až na 21 až 22 stupňů. Při ohřátí nevytopených místností nízké teploty dochází asi k největší spotřebě plynu. Jelikož si zapisuji stav plynoměru již víc než 20 let, odhaduji pouze změnou vytápění úsporu cca 20%. Kdyby mě to někdo řekl, asi bych mu nevěřil. Čím víc topím a probouzím se do vytopeného domu, tím mám nižší spotřebu. Mám použit regulátor, který spíná 6x za hodinu a udržuje radiátory stále vlažné místo obyčejného termostatu, což též přispívá k tepelné pohodě. Snad by mohl můj příspěvek někomu pomoci k úsporám v této těžké době. Pavel Novák“

Yvonna Gaillyová: „Vážený pane Nováku, děkuji za cennou zkušenost a tímto ji posílám bez dalšího do chatu, aby si ji mohli přečíst i další diváci. Děkuji a zdravím, Yvonna Gailly“

Simona H.: „Dobrý den,paní doktorko, lze nějak ušetřit - pokud bydlíme v bytě 2+1 všechna okna otočená směrem na jih, panelový nezateplený dům. Jde mi o to,že velké % ceny za topení je určeno sdíleným topením, a tak tuto částku nelze nijak ovlivnit. Děkuji za odpověď.“

Yvonna Gaillyová: „Dobrý den, ve Vašem případě bych Vás chtěla povzbudit k tomu, abyste se pokusila iniciovat pořádnou opravu Vašeho domu. Vím, že to není snadné, potřebujete jednat s valstníkem i sousedy. U panelových domů je to snadnější a efektivnější než u jiných. Úspora může být opravdu veliká - jak jsem zde v chatu psala - klidně více než 70%. Do té doby zkuste alespoň to, co děláme i my doma: Pusťte v době, kdy je to žádoucí (tedy ne o prázdninách:) domů jižními okny sluníčko. Až budete dům opravovat, na jižní okna patří vnější stínění. To zabrání letnímu přehřívání. Ať se Vám daří, Yvonna Gailly“