Chat

host

Mgr. Iva Bílková

Babyrady - cvičení s kojenci

Záznam chatu z úterý 18. února 2020

DAYD: „Je to nutné aby se s miminky cvičilo?“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, cvičení není nutné, pokud je psychomotorický vývoj miminka zdravý. Cvičení ale můžete provádět preventivně. Stejně jako tatínkové chodí do fitka a po práci se zaběhat, aby předešli bolestem zad ze sedavého zaměstnání, tak i miminko může cvičit preventivně, aby jste měla jistotu, že jeho psychomotorický vývoj bude v pořádku.“

ANTI: „Co je nejpodstatnější na cvičení s miminky?“

Mgr. Iva Bílková: „Pokud je miminko zdravé, tak podstatná je psychická pohoda miminka a maminky/pečující osoby při společném cvičení. Dítěti vytváříte vztah k pohybu, k pravidelné pohybové aktivitě, který si může nést do svého budoucího života. V případě že je psychomotorický vývoj v nějakém odklonu, než by měl být, tak je nejpodstatnější správné provedení zadaného cviku (většinou dané fyzioterapeutem). POkud cvičíte jinak (špatně miminko držíte, nebo ho máte v jiné pozici, než Vám zadal terapeut, tak může dojít k aktivaci jiných svalů, svalových řetězců, než bylo původně zamýšleno. V tomto případě buď cvičení nebude mít "léčebný" efekt, nebo dokonce můžete podporovat špatný vývoj (aktivitu svalů, centraci kloubů,...) Nicméně snaha se cení a maminka by se měla snažit při cvičení držet /stimulovat miminko co možná nejpodobněji, tak ji to učil fyzioterapeut.“

Petra: „Dobry den,mam syna 14.mesicu,stale jeste nechodi.doporucila byste nejake cviky?dekuji vam za odpoved“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den paní Petro, kluci bývají pomalejší, nicméně synovi prospěje cvičení maminek s dětmi v nejbližším rodinném nebo mateřském centru, které nabízí tato cvičení. Vhodné je plavání. Pokud máte obavy o jeho psych. motor. vývoj, navštivte fyzioterapeuta a požádejte ho o ukázku cvičení (musíte držet přesně v místech, které terapeut označí a dodržovat přesně nastavenou polohu (např. klek na 4, chodidlo na zemi, úhly kyčlí a kolene v daném nastavení (jako rytíř, když poklekl. Syna tím stimulujete do stoje, centrujete klouby, tím přesně aktiujete ty svaly, které jsou zodpovědné za klopení pánve, aktivitu břišní stěny, napřímení ptáře, vzpor do stoje...“

Linda: „Dobrý den. Mám 14ti měsíční dcerku která ještě nechodí. Chodí okolo nábytku, sama chvilku stojí. Je něco, čím jí trochu “popostrčit” k samostatnému chození? Když byla malinká cvičily jsme Vojtovu metodu (na zablokovaný krk a trochu pomalejší vývoj) ale dle neurologa je v pořádku. Děkuji za radu. Linda“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lindo, dcerka je na dobré cestě jak jít do prostoru. Aby se odvážila, dejte jí nábytek blíže k sobě, aby neměla vzdálenost pro přechod velký. Gauč ke skříni, k němu stole, pak křeslo... Mezi blízkým nábytkem by měl být z počátku prostor na 1-2-3 krůčky a samozřejme tam, kam má přejít, položte velké lákadlo v podobně hračky, dobroty,...“

Lucie: „Dobrý den, mohu doporučenou Vojtovu metodu odmítnout a chodit radeji na plavání s kojenci. U prvního syna Vojtova metoda dodržena...praktická lékařka nakonec konstatovala, že nebyla potřebná. A docházeli jsme jen preventivně.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, jestli Vám fyzioterapeut nebo neurolog doporučil Vojtovu metodu, pak bych jí cvičila. Obě tyto profese mají velmi detailní oko i na malé odchylky v psychomotorickém vývoji. Pediatr zná samozřejmě vývoj též, ale ze zkušenosti vím, že pediatři nejsou v doporučení terapie tak důslední, jemné odchylky někteří pediatři nepovažují za tak vážné jako fyziotearpeut. Ono je to přirozené. Pediatři jsou perfektně cvičení v diatnostice interních onemocnění, zatím co fyzioterapeut se živí odchylkami pohybového aparátu.“

adéla: „Dobrý den, chtěla bych jsem se zeptat, jak by se dalo cvičit s aktivním 3 .měsíčním miminkem, strašně rád je hlavně na bříšku a zvedá hodně hlavičku. Děkuji“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Adélo, není pro mě důležitý fakt, zda dcera zvedá hlavičku, ale hodnotíme jakým způsobem to dělá. (Má oporu i o pánev, nebo o žebra? Zaklání hlavičku, nebo má zasunutou i bradu do krku - vytažení krční páteře v ose trupu? Má ramínka a lopatky od uší? ... těch bodů, které hodnotíme je opravdu hodně až po patu.) Obecně mohu doporučit pro věk dcerky plavání, odlehčení ve vodě je velmi příjemným a přirozeným prostředím pro pohybový aparát. Můžete provádět masáže kojenců s molitanovým míčkem nebo bez něho, můžete protahovat svaly, lehce vytavhovat paže a dolní končetiny, kroužit stehnz /kyčlními klouby.... prosímm velmi opatrně a pomalu. Dcerka Vám dá jasně najevo, jestli je jí manipulace příjemná.“

Jarka: „Dobrý den, je mi 66 let. Mám z kojeneckých let hodně fotografií na bříšku se zvednutou hlavičkou. Takže je pravděpodobné, že moje velké potíže s krční páteří, které mám od dětství, jsou pozůstatkem tohoto omylu???? Můj starší syn je na tom podobně, ale tenkrát nás nikdo nepoučil. S mladším už to bylo jiné - cvičili jsme pod odborným dohledem a potíže nemá.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jarko, velmi děkuji za Váš postřeh možné souvislosti mezi polohováním na bříško v dětství a současnou bolestivostí krční páteře. Je to možné, ale dnes už nikdo nedokáže co bylo přesným spouštěčem. POkud máte na fotkách hlavičku více v záklonu a těžiště máte někde na hrudníčku místo na pánvi/horním úseku stehna, tak je dost pravděpodobné, že docházelo k přetěžování svalů na zadní straně šíje, mezi lopatkami. Abych byla objektivní, je ale také možné, že jste měla vývoj v pořádku a chyby začaly vznikat až později - v době školy (těžká aktovka, statické sezení x hodin denně) nebo v dospělosti (vliv praovního prostředí, poloha při práci) jiné potíže bude mít kadeřnice, která já stále horní končetiny nahoře a jinak se bude cítit učitelka v MŠ, která má hodně pohybu s dětmi, nebo člověk v kanceláři.“

Aneta: „Dobrý den, příští týden bude mít syn 5 měsíců a moc se mu nechtějí past koníčky. Je nějaké cvičení na podporu vyvoje? Děkuji.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Aneto, zkuste podkládat hrudníček míčkem cca 25cm. Poslouží i stočená deka/větší ručník. Na velkém míči naklopte syna tak, aby těžiště měl víc na pánvi. Ve všech těchto variatách odhlečíte synovi váhu hlavy a lépe se mu provede opření /opora o předloktí. KOmbinovat tuto pozici můžete i s tlakem na pánev (položíte mu svou dlaň na zadeček a lehce přenesete tlak směrem do kolínek) Případně mu můžete jednu dolní končetinu nakročit (simulovat lezení)a druhou nechat více nataženou. Měla byste vidět jeho snahu opřít se do druhostranné horní končetiny (sřídání končetin při lezení).“

Nikol: „Dobrý den, mam doma skoro 3 měsíčního chlapečka. Chtěla bych se Vás zeptat zda není spatne když ho držím opreneho o sebe kdy má hlavičku oprenou o me rameno ovšem většinu času se rozhlíží po okolí- netrpí pater? Nebo pokud ho mam opreneho o nohy? Sedím s nohama na hoře a on je opěrný zadickama o me nohy a divá se na mě. Dekuji za odpověď“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Nikol, tato manipulace je v pořádku. Jen nepíšete, zda má syn záda spíše rovná (opřená o Vás) nebo je spíše do klubíčka (podobná poloha jako v autosedačce) -volila bych podsazení pánve a jemné vyzhrbení. Syn má ve 3 měsících ještě čas pro napřímení hrudní páteře v sedu. Opora hlavičky o Vás je ideální. Střídejte strany, na kterých syna držíte. Aby se nestalo, že vlastně využíváte jen polohu s oporou o své levé rameno, protože jste pravák a potřebujete pravou ruku pro práci (vaření, manipulace s dalším dítětem, ...)“

tereza: „Dobrý den.. memu chlapečkovi jsou 3mesice a 4dny a když leží na zádech kouká jen na levou stranu a když ho přesvědčim, at se podívám (za mnou) na druhou stranu,tak jen na pár vteřin a neotoci tu hlavičku úplně.. Když ho držím v náručí, tak vždy kouká na tu svou preferovanou stranu, spinká tak..prostě je tak pořád.. RHB doktorka nás před pár dny naučila 4cviky, ale nemyslím,že by mohli mít takový efekt, je to takové cvičení necviceni.. co byste mi poradila vy??? Je to velký problém? Můžou mu zůstat následky????? Moc děkuji za odpověď.. S pozdravem Tereza M.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, určitě bych se synem cvičila Vojtovu metodu. Syn má predilekci hlavičky a je dost pravděpodobné, že si jednostrannost bude nést do dalšího věku (v lezení bude preferovat jednu nohu a ruku do nákroku, v lezení také, do stoje bude preferovat opět jednu dolní kočetinu, a v chůzi ve školním věku se může projevit vadné držení těla nebo skolioza páteře. Bohužel nevím co Vám rehabilitační lékařka doporučila. Předpokládám, ale, že to budou vhodná cvičení, vzhledem k tomu, že Vám je zadal profesně způsobilý člověk. POkud si nejste jistá, vyhledejte fyzioterapeuta, který umí pracovat s miminky a cviky s ním proberte. Třeba Vám opraví držení (je možné, že doma bez kontroly jste si cviky přizpůsobila a tak Vám nepřijdou výbavné /účinné. Nebo se domluvíte na jiném cviku. Každopádně doporučuji, aby jste si cvičení, včetně slovního popisu natočila na vlastní mobil, aby jste měla podklady pro správné cvičení i doma byla si jistá správností provedení. Přeji hodně úspěch a pevné zdraví. Iva Bílková“

Dana: „Dobrý den, dvacetiměsíční dítě při chůzi vtáčí špičky dovnitř a malíčky na nohou poslední dobou dává pod prsteníčky na nohou. Bylo by vhodné s ním nějak cvičit nebo nějak masírovat nožičky aby se srovnaly? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Dano, ano, souhlasím, zkuste protahovat svalíky, které způsobují zkracování prstíků + celé chodidlo. Protahujte i svaly na vnitřní straně stehen, natahujte svaly pod kolenem a Achillovu šlachu/lýtko, ale i svaly na bederní páteři. Znaky, které píšete jsou vázané na chybný psychomotorický vývoj z předchozího věku. Jako fyzioterapeut bych doporučila i aplikaci tepla na zkrácené svaly, masáž při přebalování/po koupání, kinesiotaping a buď návštěvu fyzioterapeuta, aby Vám ukázal konkrétní cviky. Vrátila bych dítě při cvičení do lezení. Nebo obecně cvičení maminek s dětmi a hlavně lezení do výšek, kde stimulujte zkřížený pohybový vzor (prolézačky, žebřiny,... ) Při lezení dítě pochopí, že se mu lépe poleze, když bude vytáček špičky ven. + můžete pomáhat nastavit /fixovat dolní končetinu, na kterou má provést vzepření ve správném postavení (zevní rotace v kyčli = kolínko a špička lehce ven). Držím palce ve vytrvání. Vtáčení špiček se může znovu objevit v běhání, ikdyž v chůzi se Vám, podaří problém odstranit.“

Tereza Krejcárková: „Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně rozhánění prdíků miminek. Je nějaké cvičení nebo držení,které pomůže maličké od nadýmání ?“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Terezo, existuje "úvaz" pro kinesiotaping bříška, tak aby byla podpořena peristaltika střeva. Vhodné je držet miminko v klubíčku. Masírovat bříško ve směru peristaltiky - tj. z jeho pravého boku (z pánve) směrem nahoru k žebrům, přes pupík k druhé straně - levá žebra - směrem do levé pánve a na střed k sponě stydké. Masírování provádějte poměrně do hloubky, ale jemně, pomaličku, kroužky. Pohyby pánví/kyčlemi - uchopíte stehna, spojíte kolínka nebo si mezi nimi nechte cca 5-10cm rozestup, kroužky zprava do bříška - do leva- dolů a znovu doprava. Provádějte jednostranně. Kolínka jdou stále vedle sebe.“

Kristýna Novotná: „Dobrý den, paní magistro. V dnešní době se hodně doporučuje plavání kojenců. Co vliv velkého množství chlóru na zdraví miminka? Může to být i spouštějící faktor pro astma. Určitě ne všechny bazény pro kojenecké plavání mají místo chlóru mořskou vodu... A infekce z bazénu? Děkuji za váš názor.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Kristýno, dětské bazény mají přísnější pravidla pro hygienu a opravdu je kvalita vody velmi ostře sledovaná. Tedy množství chloru je sníženo, čistění bazénu je kombinované s UV lampami, nebo množství chloru je zcela eliminováno a čištění je na bázi soli. Musíte ale samozřejmě docházet do bazénů, které jsou výhradně do miminka.“

Veronika: „Dobrý den,nosím 8měsíčního syna v šátku. Vždy hlídám,aby měl podsazený zadeček,ale je už zvědavý,chce se rozhlížet a odtlačuje se ode mě. Můj dotaz je,do jaké míry to je nevhodné?-když se odtlačuje,podpírán mu hlavičku,aby nešel do záklonu.děkuji“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Veroniko, syn má 8 měsíců a v tomto věku má docházet k napřímení hrudní páteře díkys schopnosti dostat se do sedu. Pakliže se odtahuje, děláte dobře, že mu pomáháte v podložení hlavičky, vrácení zpět, ale už bych se zcela nebála, že mu záklony poškodí páteř. Předpokládám, že záklony nedělá 100% času, kdy v šátku je a pokud Vám tam usne, tak si ho naopak víc "podrazíte" a shrbíte a hlavičku zafixujete. Tedy kompenzujete předchozí záklony. Zároveň počítám s tím, že syn není 100% dne v šátku a má možnost také přirozeného pohybu :-)“

Alena M.: „Dobry den, paní Bílkova, chtěla bych se Vás zeptat, jaký mate názor na používání polštářku s dírou pro hlavičku miminka jako prevenci proti zploštění hlavičky, pokud miminko spi často na zadickach? A ještě mám jedem dotaz, zda je nutné dbát při výběru fyzioterapeuta pro miminko do jednoho roku věku, aby měl vysokoškolské vzdělání? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Alena M.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, maličká miminka (od narození do cca 3 měsíců věku) bych nechala spát jen na boku - střídáte bok při každém spinkání. Tím můžete předejít vzniku predilekce a oploštění. Polštářek, ikdyž je tenoučký může mít vliv na lehké předsunutí hlavičky. Záleží ale na konkrétím výrobku. Fyzioterapeut, který se zabývá péčí o miminka nemusí být VŠ vždělání. Někdz na přelomu 90 let na zdravotnických školách probíhala výuka "Rehabilační pracovník" po ukončení studia obrželi titul DiS. POkud se takový člověk pak vzdělal v externím kurzu Vojtovy nebo Bobath metodě a má velké množství praxe s miminky, tak je zcela vědomostně i praktiky roven fyzioterapeutovi s titulem Bc. a Mgr. Závěrem hlavním kritériem pro Vaší volbu terapeuta je jeho absolvování výše zmíněných kurzů a jeho dostatečná praxe / zkušenosti s miminky. Počítejte s tím, že každý terapeut má dle dosažených zkušeností vlastní názor a může se jím lišit od kolegů. Je to stejné v každém oboru.“