Chat

host

Ing. Lubor Zelený

Skladování ovoce

Záznam chatu ze středy 29. listopadu 2017

Dotaz: „Obecně - jak neskladovat ovoce?“

Ing. Lubor Zelený: „Ovoce by se mělo obecně skladovat v chladném prostředí a nemělo by se skladovat společně se zeleninou nebo bramborami.“

DIS: „Jak je v ČR skladováno obecně ovoce - dobře či špatně?“

Ing. Lubor Zelený: „Ovoce je v ČR skladováno správně. Producenti ovoce (ovocnáři) a skladovatelé disponují moderní skladovací technnologií a dokáží ovoce udržet ve velmi dobré kvalitě po dlouhou dobu. Před dodávkou do obchodů je ovoce ještě zkontrolováno. Domácí producenti ovoce (zahrádkáři) většinou skladují v připravených sklepech a v čistých obalech. Skladované ovoce i s drobnou vadou (hniloba, plíseň) by se nemělo konzumovat z důvodu výskytu škodlivých látek v celém plodu.“

Lenka: „Dobrý den, prosím lze mrazit červenou řepu?Už proběhly první mrazíky, takže do písku se už nehodí a jelikož máme teplý sklep, tak ani nevydrží a nechci všechno zavářet. Děkuji, Lenka“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Pokud mráz nepoškodil bulvy, ale jen listy, tak lze bulvu stále skladovat ve vlhkém písku. Pokud budete chtít řepu mrazit, bylo by vhodné si ji už předzpracovat, např. nastrouhat nebo nakrájet. Výživové látky a vitamíny zůstanou kompletně zachovány. Obecně není vhodné čerstvou řepu mrazit, protože pak dochází k rozpadu dužniny a po rozmražení odteče mnoho cenné šťávy a chuťově to už nejspíš nebude ono.“

Ladenka: „Má uchovávání ovoce jakési pravidla, které používali naše babičky: balit jablíčka do papíru - novin, ukládat hrušky stopkou nahoru, jablka opačně? děkuji, Ladka“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Balení ovoce je vhodné v sušším sklepě, nedochází k tak velkému vysychání plodů. Poloha plodů je pak hlavně k tomu, aby stopky nepoškodily jiný skladovaný plod“

Alena: „Dobrý den, prosím o informaci čím je ošetřeno zimní ovoce, jablka, ve skladech velkopěstitelů. Od loňského roku nemohu jíst ovoce uskladněné a prodávané v zimních měsících. Po požití se mi tvoří svědivé fleky v oblasti spodní části obličeje a krku. Děkuji za odpověď, Alena“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Může se jednat o alergickou reakci. Je problematické určit původce. Zkusil bych navštívit a nakoupit plody od lokálního pěstitele v ČR, abyste zjistila, zdali to nebude problém se zimními jablky nebo se zahraničními jablky. Dále to může být způsobeno jinou zralostí plodů. Přípravky používané k ošetření plodů před skladováním se dle správné praxe používají na ovoce na stromech a plody do skladu mohou být sklizeny až po skončení ochranné lhůty přípravků.“

Dominik: „Dobrý den, vím že se nejedná o ovoce, ale chci se zeptat na skladování mrkve. Všude na internetu jsem se dočetl o skladování v písku. Lze mrkev skladovat i jinak? Děkuji za odpověď“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Mrkev lze skladovat i v lehce perforovaném igelitovém sáčku nebo ve vlhké rašelině. Písek je ale asi nejvhodnější, je vzdušný a voda se do něj dobře vsakuje pokud dojde k mírnému přesušení. V igelitu se mohou snadno rozvinout plísně a nebo hniloby.“

Daniela Adamová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak nejlépe skladovat mrkev v lednici - volně uloženou, v igelitovém pytli, umytou nebo se zeminou? Děkuji moc za odpověď.“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, V lednici pokud možno vždy čistou zeleninu. Lednice je provozní uložení a je nutné tam dodržovat čistotu, aby nebyly kontaminovány jiné potraviny. Pokud s hlínou, tak v uzavřených obalech.“

Nicole: „Dobrý den. Jaké jsou prosím další způsoby zpracování ovoce, konkrétně? Děkuji.“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Jedná se o sušení, moštování, dřeně, mrazení, sušení dření a pyré a nebo ovocná vína, cidery a nebo i pálenka. Lze zpracovat bez uložení (vařením a pečením, ovocné saláty) a nebo dlouhodobě (sušení, mrazení, zavaření). Mrazený produkt navíc zachová všechny zdraví prospěšné látky. Není však vhodné mrazit celé plody, spíše zpracované (pyré, mošt, dřeň atd.)“

Jitka: „Jak zabránit plísni při skladování ovoce. Je možno využít i ozonu a jak ? Děkuji za odpověď.“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Ozonu lze využít, ale je potřebné zvolit správnou koncentraci, aby nebyly plody poškozeny. Ozon je totiž silné biocidní a dezinfekční činidlo. Dále je potřeba prostor s ozonem dobře odvětrat, není vhodné se v něm fyzicky pohybovat a ozon dýchat. Ale zase po něm nezůstávají v plodech škodlivé látky. Zatím je u nás použití ozonu ve fázi výzkumu (koncentrace, doba použití, četnost opakování ošetření a podobně)“

tonda.primak@gmail.com: „U jalk jonagold po sklizni v kratke době se objevi tmave tecky které jdou do hloubky a jablko uvnitř hnědne.i pres osetreni postříkem a vápnem opet letos to samé dekuji za radu“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Asi by to chtělo vidět poškozené plody, může se jednat i o jiné problémy. Může to být i poškození houbovou chorobou. Zkuste se na nás obrátit s dotazem emailem.“

Martina: „Dobrý den, jaké ovoce by se nemělo zamrazovat a jaké ano? Děkuji za odpověď.“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Drobné ovoce (jahody, rybíz, borůvky, maliny atd.) jsou velmi vhodné pro skladování. Je vhodné je zmrazit rozložené na tácku a pak sesypat zmrazené do pytlíku, pak se nám ovoce nezmrazí do jednoho kusu. Peckoviny lze dobře skladovat v podobě půlek a nebo čtvrtek. Jablka a hrušky není v celku vhodné skladovat.“

Ivanka: „Dobrý den. Je nejlepší zima nebo nad nulou.pro skladování brambor a jablek.?“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den Pro skladování je vhodná teplota nad nulou; jablka nad 1 °C, hrušky snesou i mínus jeden stupeň. Brambory je vhodné skladovat nad 2 stupně celsia a pro zajímavost brambory pro výrobu chipsů je doporučeno skladovat nad 15 stupňů celsia.“

Katka: „Dobrý den. Mám cukety v přepravce na dlažbě dole v chodbě.v dome. Začínají ale zloutnout,vydrží mi ? Mám pocit že odchází. Ani nejsou tak stavnaté.dekhji“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Cukety není vhodné dlouho skladovat. Mladé plody vydrží cca měsíc, starší plody dva i tři měsíce, ale plody vysychají a nejsou pak dobré na jídlo.“

Vlasta: „Prosím, jablka se správně ukládají stopkou nahoru, nebo "bubákem" ?“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Zatím jsem o těchto specifikách neslyšel, obecně je spíše problém poškození ostatních plodů stopkou, tak proto možná stopkou dolů.“

Katka: „Hezký den jak vydrží česnek? Mám ho po použití 2 stroužků dát do lednice ?“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Česnek vydrží dlouho i po odejmutí části stroužků. Načnuté česneky zpracovávat přednostně“

Iva: „Krásný den. Mám doma avocado v misce na lince. Má měkkou špičku ale prostředek je tvrdý. Mam jeste počkat? Dekuji“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, S avokádem bych dlouho nečekal, bývá většinou nabízeno ke spotřebě ihned.“

Miloslava Doleželová: „Ahoj Lubore, jsem nemocná a vidím tě. Mluvíš čím dál tím líp. Zdravím Tě a pozdravuj doma. :-)“

Ing. Lubor Zelený: „Ahoj, Děkuji za pozdrav, Lubor“

Jana: „Dobrý den. Má vliv skladování vliv na plesnivějící jadřinec jablek? Smí se tyto plody konzumovat? Děkuji za odpověď.“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Určitě má, není vhodné tyto plody konzumovat ani zpracovávat. Tato plíseň produkuje toxin, který se varem nerozkládá. Problém je, že není vidět, dokud plod nerozkrojíme.“

Dominik: „Dobrý den, vím že se nejedná o ovoce, ale chci se zeptat na skladování mrkve. Všude na internetu jsem se dočetl pouze o skladování v písku. Je možné mrkev skladovat i jinak? Děkuji za odpověď“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Mrkev lze skladovat v perforovaném igelitovém sáčku a nebo v mokré rašelině. Písek je ale nejlepší“

Lenka: „Dobrý den, prosím lze mrazit červenou řepu?Už proběhly první mrazíky, takže do písku se už nehodí a jelikož máme teplý sklep, tak ani nevydrží a nechci všechno zavářet. Děkuji, Lenka“

Ing. Lubor Zelený: „Dobrý den, Bulva většinou po prvním mrazíku omrzlá není, takže je možno ji pohodlně uskladnit.“

Slavka: „Dobry den, proc by se mela jablka uskladnovat stopkama dolu? Vzdyt na strome rostou stopkama nahoru.“

Ing. Lubor Zelený: „Nejspíše to bude opatření proti poškození plodů stopkami jiných plodů“