Chat

Logopedie pro dospělé

Lucie Krejčová

Záznam chatu ze čtvrtka 29. září 2016

Anna: „Jsou logopedové, logopedky, které se věnují pouze logopedii pro dospělé?“

Lucie Krejčová : „Ano, jsou specializovaní logopedi pro dospělé. Například v lázních a nemocnicích je klinický logoped pro dospělé a jiný pro děti. Vzděláním je logoped a klinický logoped připraven poskytnout péči dospělému i dítěti“

InnerS: „Co si myslíte o tom, když někdo s logopedickou vadou je pedagogem?“

Lucie Krejčová : „Pedagog je hlasovým profesionálem. Měl by být tedy i správným mluvním vzorem. I pedagogové a jiní hlasoví profesionálové vyhledávají logopedickou péči.“

Barbora Tůmová: „Dobrý den, mám 2,5 letou dceru a při vyslovování L vyplazuje jazyk z pusinky a taky některé jiné hlásky ještě nevyslovuje čistě. Chtěla jsem se zeptat v kolika letech je vhodné tento problém konzultovat s odborníkem a jestli je dobré mít doporučení praktického lékaře. Předem děkuji za odpověď Barbora Tůmová“

Lucie Krejčová : „Dobrý den paní Tůmová, artikulační postavení na hlásky DTNL by se mělo zakládat kolem 3. roku věku. Zpočátku je důležité, aby se jazyk začal zvedat (neležel na spodině). Kolem třetího roku věku lze ukázat, pokud už dítě dokáže trochu spolupracovat, motoriku jazyka (cviky, které jsou průpravné pro budoucí hlásky). Doporučení pediatra je nutné, pokud chcete navštívit logopeda či klinického, který má smlouvy se zdravotními pojišťovnami.“

Jana Pacasová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda je možné vyléčit vadu řeči u mladého muže -23let,mluví plynule,jen nevyslovuje správně některé hlásky,zní to jako šišlání.jak dlouho by eventuelně taková léčba trvala a zda se dá vyléčit zcela? Děkuji za odpověď“

Lucie Krejčová : „Dobrý den, ano, pokud sám tento mladý muž stojí o to zlepšit svůj mluvní projev. Délka terapie závisí na obratnosti motoriky jazyka, jakým chybným způsobem je hláska realizována, i na píli, co se tréninku týče. Při dostatku vůle k tréninku je možné dyslálii (poruchu realizace hlásek) zcela odstranit, v nejhorším variantě mluvu velmi zlepšit.“

Marie: „Dobrý den, asi od 10let zadrhávám v řeči, starší sestra ve stejné době začala také zadrhávat, druhá sestra ne. Zadrhávám hlavně ve stresových situacích. Logopedové mi příliš nepomohli. Je možné, že bude mít tento problém i moje dcerka? (zatím má 8.měsíců).“

Lucie Krejčová : „Dobrý den Marie, čím je koktavost způsobena není zcela přesně známo. Víme, že se často dědí, častěji po mužských liniích. Holčičky obecně snadněji překonávají vývojové obtíže. Je tedy pro dceru výhodnější, že je holčička, pravděpodobnost je menší. Žel odhadnout cokoliv je nemožné. Věřte tomu, že bude mluvit plynule. Pokud by se tak nestalo, doporučuji obrátit se na logopeda. Mrzí mne, že Vám doposud nepomohli. Pokud byste ještě sama chtěla terapii vyzkoušet, vězte, že jistě existují i metody, které jste nevyzkoušela.“

Jindra: „Dobry den,prosim lze vylecit zadrhavani.Prosim nejmenovat. Dekuji. S pozdravem a pranim hezkeho dne.“

Lucie Krejčová : „Dobrý den, koktavost jako taková není léčitelná, což je to nejhorší, co se můžete o této poruše plynulosti řeči dozvědět. Neznáme etiologii a terapie spočívá v práci s příznaky (tempem, dechem atd.) Ale existují i jiné způsoby terapie, které pracují nejdříve z psychikou a následně až s technikami, které lze v řeči využít (klinika specializovaná na koktání v německém Bonnu. Terapii je potřeba "ušít" klientovi na míru. A ano, můžete přestat zcela koktat, nemusí se u Vás již nikdy projevit. Nebo lze její projevy zmírnit, může se stát, že se zakoktáte jen občas. Je to velmi individuální a žel zcela slíbit lepší variantu nelze.“

Barbora: „Dobrý den, moje 2,5 letá dcera při vyslovování písmene L vysouvá jazyk z pusinky a taky některé jiné hlásky nevyslovuje úplně čistě. Chtěla jsem se zeptat v kolika letech je dobré navštívit odborníka a jestli je nutné mít doporučení praktického lékaře. Předem děkuji za odpověď Barbora Tůmová“

Lucie Krejčová : „Dobrý den paní Tůmová, nejsem si jistá, že se má odpověď odeslala. Kolem 3. let by se mělo zakládat artikulační postavení na DTNL (jazyk by se měl začít zvedat, neměl by ležet na spodině). Kolem 3. let je možné, pokud dítě spolupracuje, ukázat motoriku jazyka (průpravné cviky na hlásky). Lze je ukázat hravou formou. Doporučení od pediatra potřebujete pokud se obracíte na logopeda či klinického logopeda, který má smlouvy s pojišťovnami.“

Renata Kročková: „Dobrý den!Prosim vás,chtela jsem se zeptat,manžel koktá asi od sedmi let.Dnes je mu 36.Da se s tím taky ještě něco dělat? Nevím,jestli to nemá po stresové situaci -doma to neměli zrovna lehké.Dekuji Kročková“

Lucie Krejčová : „Dobrý den, ano, také s koktavostí lze pracovat i v dospělosti. Dodnes není zcela zřejmé, jaké jsou příčiny koktavosti, i terapie se proto zaměřuje na příznaky. Víme, že velký vliv má dědičnost. Vznik nebývá vždy dohledatelný. Obecně v psychické nepohodě se projevy koktavosti zhoršují. A i dnes existují terapie, které se v první řadě zabývají psychickou tenzí a následně technikami, které mohou pomoci plynulejší mluvě. U někoho mohou projevy koktavosti zcela vymizet, u někoho pouze zmírnit. Pokud o terapii manžel stojí, určitě stojí za to zkusit současný stav změnit.“

Zuzana Vrabcová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat: je mi 35let a mám problémy s tím, že drmolím a většina lidí mi nerozumí. A u některých slov se zakoktávám. Myslíte, že s tím dá ještě něco dělat??? Případně na koho se můžu obrátit??? Řeší toto logoped speciálně pro dospělé nebo můžu navštívit i dětského???? Děkuji“

Lucie Krejčová : „Dobrý den, z Vašeho popisu se asi jedná o zrychlené tempo řeči v kombinaci s koktavostí. Právě překotné tempo má negativní vliv na plynulou řeč a člověk se pravděpodobněji zakoktá. Určitě lze pracovat na obojím. Logoped i klinický logoped by měl poskytnout terapii jak dětem i dospělým. Jsou však kolegyně, které dávají přednost dětem. Hledání klinického logopeda mohu nabídnout na webu Asociace klinických logopedů, někteří mají i webové stránky, kde se můžete dočíst, zda pracují i s dospělými.“

GF: „V žádném věku není podle Vás pozdě vyhledat logopeda, logopedku?“

Lucie Krejčová : „Pokud má někdo s vadou či poruchou řeči zájem svou řeč zlepšit, nikdy není pozdě.“

GF: „Je logopedie pro dospělé něčím specifická?“

Lucie Krejčová : „Dospělý přichází většinou motivovaný. Dále záleží na tom, s jakou problematikou klient přichází. Dospělák trpící koktavostí většinou některé terapie či vyhýbavé strategie vyzkoušel a ví, co mu nepomáhá a co nefunguje. Breptaví (lidé, kteří mají překotné tempo řeči) často pošlou k logopedovi jeho blízcí, kteří mu pro setřelou artikulaci nerozumějí.Ten kdo přichází kvůli nesprávné realizaci hlásek (dyslálie) si často pamatuje na logopedii z dětství. Naproti tomu pro lidi po cévní mozkové příhodě je setkání s logopedem zcela nová zkušenost. Používám jiné materiály, pracujeme více s textem. Je-li to účelné s nahrávkou.“

ANTI: „Existují nějaké spec. publikace, weby věnující se logopedii pro dospělé?“

Lucie Krejčová : „Co se týče publikace, kterou my logopedi rádi ohledně dyslálie (nesprávné realizaci hlásek) využíváme je Přehled české výslovnosti. Pro koktavé dospělé může být inspirativní web Bonnské kliniky /www.klinik-bonn.lvr.de a videa od jejich klientů na Youtube před zahájením terapie a po ukončení terapie Pro klienty po cévní mozkové příhodě využíváme obrázků s textem např. Slovník pro afatiky, soubor pracovních listů od primářky Dr. Čecháčkové.“

Dvořáková Jaroslava, Mgr.: „Dobrý den, sleduji pořad a musím říct, že máte sympatické vystupování, jste odborně zdatná atd. další chvála, ale zkuste si doma v klidu přehrát Vaše dnešní vystoupení a v projevu se Vám dost často vyskytuje ééé - než najdete vhodné slovo. Je to teď "strašný nešvar" v projevu mladých, ale na Vás má člověk asi vyšší požadavky. A třeba Vám můj podnět pomůže ve Vašem dalším profesním životě. Přeji vše dobré a zdraví Jar. Dvořáková, Praha“

Lucie Krejčová : „Dobrý den paní Dvořáková, děkuji za chválu i za kritiku. Nervozita před televizními kamerami dělá své ;-)“

D.Toulová: „Dobrý den prosím, kde se dá sehnat ten přístroj k trénování R Předem děkuji za odpověď“

Lucie Krejčová : „Dobrý den, rotavibrátor je drahý, stojí cca. 3, 500 kč. Nejlevněji u výrobce J. Tajovský z Karviné. Dejte ale pozor na jeho správné použití. Je nejprve nutno zvládnout průpravu, až poté má přístoj nějaký účinek. Další, vhodnější způsob je navštěvovat logopeda a ten Vám přístroj může za malý poplatek zapůjčit na nějakou dobu pro domácí trénink.“

Anna: „Dobrý den, mluvím hodně rychle, lidé mi spíš nerozumí, a hlavně mám chronickou rýmu, a to je ten hlavní důvod proč mi někdy nerozumí, dá se i s tímto něco dělat? Je mi 38 let, děkuji za odpověď.“

Lucie Krejčová : „Dobrý den, chronickou rýmu bych řešila s ORL či foniatrem, alergologem, popř. nějakou alternativní léčbou. Začala bych u klasické medicíny. Rychlé tempo řeči patří do logopedické péče, v rámci terapie pracujeme na jeho zpomalování.“

romana: „Dobry den,můj manžel se při mluvení často zadrhavá,lze s tím něco dělat v pokročilém věku? Děkuji.“

Lucie Krejčová : „Dobrý den, v každém věku lze pracovat i s koktavostí.“

Anna: „Zapomněla jsem napsat, že při té chronické rýmě a mluvě jakoby huhňám, proto mi lidé nerozumí, ale je pravda, že mluvím rychle, a nedokážu to zatím nějak zlomit, může mi pomoct logoped? Děkuji.“

Lucie Krejčová : „S huhňavostí pracuje logoped, až když jiný specialista vyloučí jinou příčinu.“