Chat

Jak vylepšit schopnost koncentrace

Lenka Šnajdrová

Záznam chatu ze středy 20. dubna 2016

Dana: „Dá se schopnost koncentrace vytrénovat?“

Lenka Šnajdrová: „Ano, dá se trénovat a vylepšovat.“

GFF: „Je vylepšení koncentrace otázkou vůle?“

Lenka Šnajdrová: „Ano, i vůle je faktor, který ovlivňuje schopnost koncentrace.“

KRAB: „Jak můžou nemocní OCD vylepšit svoji schopnost koncentrace?“

Lenka Šnajdrová: „Mohu vám odpovědět pouze obecně. Schopnost koncentrace u onemocnění souvisejících s psychikou záleží vždy na konkrétním onemocnění, jeho stadiu, komplexní léčbě i a na podávané medikaci a u každého člověka je onemocnění i léčba jiné. Vždycky může pomoci zdravý životní styl - dostatek spánku, zdravá strava, pohyb a koncentrační cvičení. Konkrétně se pak člověk musí poradit se svým lékařem.“

Andrea: „Dobrý den paní Šnajdrová, srdečně Vás zdravím.Mám v poslední době velký problém s koncentrací.Stává se mi,že si nepamatuji kam jsem třeba položila hřeben a je to pouhé 3 minuty,kolikrát mi přijde,že mi mozek úplně vynechává.Čím to může být? Je mi 40 let.Velmi mě to trápí. Děkuji za odpověd S pozdravem Andrea“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den Andreo, zkuste si položit otázku, co vás rozptyluje a zkusit to eliminovat. Ty faktory mohou být různé - necítíte se třeba unavená? Obecně si lidé poměrně často stěžují na hledání různých drobností, protože je odkládají často celkem bez valné pozornosti. Některým lidem pomáhá říci si nahlas, co právě dělají: "hřeben pokládám na poličku, zamykám auto apod., protože danou záležitost nejen vidíme, ale i slyšíme. Může pomoci vytvořit si doma na drobnosti jedno místo, kam ke odkládáme, šuplíček, košíček apod. Máte-li pocit, že problémy s koncentrací jsou výrazně vyšší než u vašich vrstevníků a že vás omezují, poraďte se se svým lékařem.“

Veronika: „Dobry den, pani Snajdrova, rada bych se Vas zeptala, jake techniky jsou nejefektivnejsi pro zlepseni koncentrace? Dekuji.“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, velmi dobrá jsou koncentrační cvičení, kdy cíleně zaměřujeme pozornost na jeden předem daný faktor - např. v textu hledáme jen určité písmeno, v hudbě sledujeme jen jeden nástroj, hledáme rozdíly v obrázcích a trénink smyslového vnímání - např. zkusit udělat běžné činnosti poslepu.“

pavla chmelanova: „Leni,moc ti to sluší a držím palce.I když ...pusobíš,jako profesionál.“

Lenka Šnajdrová: „Děkuji, to potěší!“

Šárka Skálová: „Dobrý den, ráda bych se zeptala jak zlepšit koncentraci a trpělivost u dcery (21 měsíců) ?? Snažím se dceru motivovat, ale vždy si s hračkou nebo při skládání dětských puzzle,hlavně když nemá úspěch, výdrží hrát či skládat velmi krátce. Děkuji“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, mohu dát jen obecnou radu: děti obecně neudrží pozornost delší dobu a neúspěch je může demotivovat snáze než dospělého. Někdy pomůže hraní s vrstevníky, výběr z více hraček, návrat k jednodušší hračce, u které má dítě úspěch,u skládání puzzle dělat více přestávek... Máte-li pocit, že potřebujete odbornou radu, určitě se můžete poradit s dětským lékařem.“

Petra: „Dobre odpoledne, pani Snajdrova, chtela bych se Vas zeptat, zda je normalni, ze zena na materske dovolene svym zpusobem "zakrni" a koncentrace se snizuje. Jake techniky by byly casove mene narocne?“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, žena na mateřské má na čas omezenější přístup k informacím - více se věnuje dítěti, e na něj velmi zaměřená, takže ostatní informace jí více unikají. Dnes je naštěstí mnoho možností jak dělat věci společně s dítětem - chodit do mateřského centra, cvičit s dětmi, jezdit na výlety. Neporadím Vám asi žádnou konkrétní techniku, ale spíš se snažit nezapadnout do stereotypu a udržovat kontakty se svou profesí a nechávat si nějaký čas jen pro sebe.“

Lenka: „Dobrý den, prosím poraďte mi, je mi 43 let a mám velký problémy s pamětí a soustředěním. Např. mi dělá problém se soustředit na to, co mi kamarád, přednášející... říká, aniž by se mi nehonily hlavou další otázky, myšlenky...., a tím se přestávám soustředit, co se mi říká dál a utíkají mi další důletižé věci. Dále mám úplně stejný problém, jako pí.Andrea. Mám špatnou paměť na jména, názvy.... atd. Jak by se to dalo zlepšit? Čtu - málo, luštím sudoku, ostat. techniku viz. níže docela zvládám, ale nestačí to. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, poradila bych vám to, co paní Andree a co se týče jmen a názvů, tak trénink mnemotechnik (technik na snadnější zapamatování) - učí se v kurzech trénování paměti, nebo je najdete v publikacích o trénování paměti. Mohla by pomoci technika mindfulness a obecně cvičení na zklidnění organismu - jóga, cvičení body&mind.“

Marie: „Dobry den, chtela jsem se zeptat, jestli je dokazane, ze lide s vyssim vzdelanim maji ve stari vetsi sklon k ruznym porucham pameti,demencim? Dekuji, hezky den.“

Lenka Šnajdrová: „Pokud vím, tak to dokázané není.“

Jana K.: „Dobry den, jakym zpusobem byste zvysovala koncentraci u dvouleteho ditete? Dekuji Vam za odpoved.“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, úplně obyčejně, jak to jistě dělají všechny matky - učením hrou.“

Veronika: „Dobrý den, syn (7 let) působí jako chytrý chlapec, bohužel si všechny informace velice špatně zapamatovává, má s tím problémy ve škole. Mohu mu nějak pomoci?“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, jestliže syn vykazuje problémy s učením, může mu pomoci vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, kde doporučí konkrétní postup.“

Jitka: „Dobrý den, synovi s poruchou koncentrace a dyslektickými rysy byl doporučen přípravek Eye-q. Dokáže pomoci?Děkuji“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, přípravek bohužel neznám, ale obecně - pokud byl ordinován/doporučen lékařem, byl k tomu jistě důvod.“

Katka: „Dobry den, mohla byste mi poradit, jak se donutit k uceni? Prestoze vim, ze se to naucit musim a zkousku udelat, nejsem schopna si ke knizce sednout a ucit se. Děkuji, pekny den, Katka“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den Katko, zkusila jste si naplánovat někdy po učení nějakou odměnu? Např. - když se dnes naučím jednu otázku, zítra pojedu na výlet...nebo se zkuste učit s kamarádkou, lepší je učit se vzájemně, ona naučí jedno téma vás, vy jedno ji.“

Míša: „zdravím a děkuji předem ...vždycky jsem mluvila jak mi slova přišla na jazyk a neměla problém používat mnoho slov, stárnu (46) a zapomínám určitá slova, dlouho mi trvá než si dokážu vybavit konkrétní slovo...dá se i toto nějakým způsobem korigovat?“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, trénink! Pomáhá čtení, setkávání s lidmi, učení se novým věcem a na druhé straně přiměřená doba odpočinku a spánku a zdravé stravy.“

Iveta: „Dobrý den paní Lenko, jak oživit mozek po tzv, chemické mlze. děkuji za inspiraci. Iveta“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, je-li "chemická mlha" značná, je asi na místě kognitivní rehabilitace - trénování kognitivních funkcí ve spolupráci s odborníky. Jinak doporučuji začínat po malých krocích - číst, poslouchat zprávy, jezdit na výlety, chodit do divadla.“

Kamila Hrubá: „Dobrý den, studuji fyzioterapii na vysoké škole, je zde mnoho věcí co se musíme "počítačově" naučit, nikdy jsem se nemusela moc učiz vždy mi stačila výuka ve škole, ale tady je to bohužel pravý opak 1000x hořsí. Když si sednu učení nedokáži se soustředit, mám pocit, že mi něco utíká lepšího a zábavnějšího. Existují nějaké podpůrné látky třeba i léky nebo něco jiného, které mi pomohou se soustředit a lépe si pamatovat? Děkuji!“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, studenti někdy uvádějí lepší výsledky s přípravky, které zvyšují pozornost (s obsahem kofeinu). Hodně důležitá je i motivace a může pomoci udělat si z učení hru, aby to byla ta zábava. Znáte sketchnoting?“

Tomas: „Dobrý den, připravuji se v současne době na advokátní zkousky, rozsah požadovaných znalosti je enormní. Koncentraci k uceni soustavně nabourava obava "ze se to nedá stihnout", což me uvádí do stavu beznadějně, který me pak doslova paralyzueje v další přípravě a požírá dalsi a dalsi cas? Měla byste nějakou užitečnou radu? Dekuji“

Lenka Šnajdrová: „Dobrý den, je dobré si udělat plán, ze kterého bude jasně vidět, že to stihnete. Plán si můžete vyvěsit do pokoje a jet podle něj. Příklad takového plánování je třeba v knize Tajemství efektivního učení.“