Chat

vztahy - rodina a škola

Mgr. Klára Rudolfová

Záznam chatu z pondělí 25. května 2015

Kateřina Hladká: „Dobrý den, chci se Vás zeptat, kdy dítě začíná uvažovat o vztazích v rodině, je to již v ranném dětství? Děkuji“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, dítě vnímá vztahy v rodině prakticky od prvopočátku. Nejenom, že rodiče a sourozence slyší, co říkají, ale také vidí, jak se chovají. Říká se, že není důležité tolik, co dětem říkáme, ale že je důležitější to, jak se jako rodiče chováme. Pro dítě jsme jako rodiče od dětství vzorem, až postupem času a jinými dalšími zkušenostmi ze společnosti si dítě modifikuje svůj názor a přístup.“

SK: „Kolik procent rodičů v ČR nechodí vůbec na rodičovs. sdružení a kolik jen občas?“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, nemohu posoudit, a ani nevím, jestli někdo (MŠMT, ČŠI ...)tyto údaje monitoruje.“

Tereza: „Jaký mám mít vztah s učitelkou ze školka? Dcer v září nastupuje. Nevím co si k ni dovolit a co ne.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, k učitelce dcerky přistupujte úplně normálně, jako ke každému jinému člověku. Ona k Vám přistupuje s respektem, jako k rodiči dítěte, které má ve školce. Pokud si nejste jistá, nebo Vám jdou nějaké konkrétní otázky hlavou, sejděte se s paní učitelkou a popovídejte si o tom, co Vás zajímá, zeptejte se jí. Můžete tím mnohé ulehčit i paní učitelce.“

Monika: „Dobrý den, můj 10letý syn chodí do 3.třídy, jeho třídní učitel neustále poukazuje na to, že nevzhledně piše tzv. škrábe. Hodnocení učitele bohužel neodpovídá znalostem, ale hlavně úpravě. Syn opravdu psal lépe, nevím proč se jeho písemný projev zhoršil...bohužel se to odraží v celkovém chování učitele směrem k synovi, syn se ho bojí a je ve stresu. Děkuji za odpověď“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, zkuste Vy promluvit s panem učitelem, popř. ke společné schůzce přizvat výchovného poradce školy. Také doporučuju si promluvit se synem, zda ho netíží něco ve škole, či mimo školu, co by se projevilo náhlým zhoršením.“

Klara: „Poradite mi,dcera jde do školky letos v září. Mám strach jak to všichni zvladneme. Poradite mi prosím nějaké tipy čeho se vyvarovat.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, je přirozené, že máte obavu z nové situace. Školka je přirozená část vývoje dětí, sociálního vývoje. Můžete zajít do MŠ a promluvit si s ředitelkou nebo přímo s učitelkou, která bude mít Vaši dceru ve třídě. Pokud byste o Vašem strachu ráda mluvila více, doporučuju oslovit psychologa nebo psychoterapeuta.“

Monika Fišerová: „Dobrý den,mám dceru která je ve 6 třídě,nejde jí matematika a vychází jí 3 na vysvědčení,(doteď měla maximálne z matematiky 2 a učí se jinak dobře) manžel řekl že když bude mít na vysvědčení 3 dá ji pryč její mazlíčka-králíka.Ja s tím nesouhlasím,myslím si že je to špatný trest,ale nevím jak to manželovi vysvětlit aby jí králika nedával pryč,myslím si že trest není na místě,ne každý má buňky na matematiku a není to konec světa.Děkuju za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, zkuste s manželem o tomto promluvit opakovaně, v situaci, kdy bude manžel rozhovoru přístupný (tj. v klidu). Doporučuju motivaci bez trestu a ne takto na poslední chvíli. Důležité také je, jestli učitel ještě dětem dá prostor k opravě, nebo už je známka tzv. uzavřená.“

Martina: „Dobrý den, máme problém ve škole kde podle dětí ponižují dvě paní učitelky určité děti.V poslední době jsme řešili přestup syna na jinou školu z tohoto důvodu.Bohužel nás nevzali,tudíž musíme zůstat na této škole.Jak jsem se dozvěděla mnoho dětí co odešly z této školy je hlavně z důvodu těchto paní učitelek.Jednu z nich máme bohužel jako třídní.Nevím na koho se obrátit,protože naší paní učitelce se na této škole nepostaví nikdo.Děkuji za radu“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, pokud je o situaci informován ředitel školy a z Vašeho pohledu se nic neděje, neprobíhá komunikace, nehledá se řešení, můžete se obrátit na nejbližší OSPOD podle Vašeho bydliště.“

Luca: „Dobrý den!Syn je v primě na víceletém gymnáziu.Na základce měl samé jedničky( i bez učení)Nyní se lehce zhoršil(dvě 3,jedničky,dvojky)Syn je zapomnětlivý(úkoly,učebnice,..)Paní uč. Je zvyklá na gymplu na "vzorné žáky ",se kterými nemá starost.Často mi volá,abych syna změnila,domluvila mu.Nemůžu jí vysvětlit,že jiný nebude!I přes všechny zákazy se situace nemění.Neustále nám doporučuje dát syna zpět na ZŠ.Jeho škola baví a chce zůstat.Postupně začíná syn uč. nenávidět a možná rezignuje a nesnaží se.P.uč má podivné výchovné metody- např.zákaz škol. výletu atd.Co s tím?Obrnit se nebo to nějak řešit?Moc díky za odpověď:-)“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, známky, které uvádíte nejsou důvodem k návratu na ZŠ. Doporučuju se obrátit na výchovného poradce, domluvit jeho prostřednictvím schůzku rodiče, výchovný poradce a paní učitelka a také Váš syn. Na schůzce pojmenujte, co Vám vyhovuje a co se Vám nelíbí a domluvte konkrétní kroky pro změnu situace. Tj. co může zlepšit Váš syn, popř. Vy a také kde a v čem a zda vůbec může slevit paní učitelka.“

SK: „Dá se říct, že v ČR je stále menší či větší zájem rodičů o školu, kam jejich ratolesti chodí?“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, většina rodičů se "dnes" více zajímá, kam jejich dítě půjde na školu a co škola nabízí a zda je to "to pravé ořechové" Souvisí to s větší poptávkou -nabídkou škol.“

Šárka: „Dobrý den, naše čtyřletá dcera je dítko co se v životě neztratí. Posledni dobou se jí nechce chodit do školky. Do školky chodí s pláčem, že se jí tam nelíbí. Celý rok tam chodila moc ráda, vždy volala maminko už jdeme do školky. Nejradši by chodila o i víkendech. Ale teď jsem na nemocenské, čekáme druhé miminko – bratříčka (už jsem v osmém měsíci není to pro ni novinka). Ona se těší, nemám pocit že by jí ve školce někdo něco dělal, nebo že by žárlila na miminko v bříšku, ale co když se něco děje ?? Jak z ní mám dostat proč nechce do školky ? Ona mi na tuhle otázku odpoví že chce být se mnou doma. Snažím se jí říkat že i já občas ještě musím do práce, ale ona mi odpoví že nemůžu do práce že mám miminko v bříšku. Příjde mi na tohle naše lhaní už moc chytrá. Dneska to ve školce dopadlo tak že brečela opravdu hodně až jsem se bála že se z toho pozvrací. Je pravda že minulý pátek ji ráno nebylo moc dobře, tak jsem ji nechala doma a zvracela celý den a dva dny měla horečku. Pak byla raději týden doma. Občas se ve školce i počůrá, ale to řekne že to nestihla na záchod. Manžel říká že snad ji tam nikdo nic nedělá, ale to si myslím že by si za prvé nenechala líbít a za druhé že by to řekla ... Ale po tom co dnes předvedla se obávám aby celé to zvracení nebylo psychického původu. Čekám že mi odpoledne paní učitelky řeknou že pak byla v pohodě, ale vím že se to bude opakovat i zítra .. :/“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, pokud Vás napadl možný psychický důvod, doporučuju obrátit se na psychoterapeuta, který může Vaše obavy rozptýlit nebo společně najdete řešení. Minimálně si srovnáte myšlenky a najdete možnou změnu, jak postupovat, aby se dcera do školky opět těšila.“

Klára: „Dobrý den, dcera chodí do první třídy a vše jí jde až moc lehce. Naučila se v podstatě sama číst před pátým rokem a před nástupem do školy ovládala i matematiku. Mám obavy, zda se bude umět učit, až to bude potřebovat. Nechci ale její schopnosti přeceňovat, snad je to nyní běžné.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, první třída je předěl v životě dítěte i rodiny. Je dobré spolupracovat s paní učitelkou, která by Vám měla vysvětlit a doporučit, jak s dětmi psát úkoly, zda je kontrolovat nebo "jen dohlížet", zda si úkoly píší doma. První třída by postupně měla děti naučit se učit. Je to proces spolupráce dítě - rodič - učitel. Záleží také na jednotlivém učiteli, jaký má ověření způsob práce s dětmi a spolupráce s rodiči.“

Hana I.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak řešit situaci, že paní učitelka neprobere učivo pro daný ročník celé, např. angličtina má 12 lekcí, oni proberou 8 či 9 lekcí, v čj neproberou sklonování, časování - základní učivo. Tvrdí, že to doberou příští rok, další rok však už mají jiné učebnice a probírají nové učivo a ke starému učivu se nevrátí. Jak to řešit? řediteli to zřejmě nevadí, stěžovat si na školním úřadě nebo jaké úřady jsou k tomu kompetentní??děkuji“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, můžete se obrátit na zřizovatele školy, nebo přímo na Českou školní inspekci.“

Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaky preferujete přístup k výchově batolat.Mam v rodině problém vijít se švagrovou její výchova se mi zdá přehnaně starostlivá a úzkostlivá.Já preferuji spíše ten střet.Dělám dobře?Nebo ne a včem?“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, pokud byste ráda konzultovala Vaši výchovu, můžete se obrátit na pediatra nebo psychologa či psychoterapeuta.“

lenka J.: „Prosím o odpověd, jak nejlépe děti přimět k učení..nechtějí se učit, celé odpoledne je přemlouvám, lehnou si na zem a vztekají se, nadávají, odmítají sedět u učení. Přistoupila jsem i k tvrdším trestům, ale pořád se to opakuje dokola. |Děkuji“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, pokud máte pocit, že děláte vše a už nevíte, co dalšího nebo co jinak, můžete konzultovat s rodinným psychoterapeutem, který Vám může pomoci situaci změnit, podpoří Vás.“