Chat

uzavření týdenního seriálu - luštěniny, maso, vitamíny

RNDr. Pavel Suchánek

Záznam chatu ze čtvrtka 5. února 2015

Tereza: „Dobrý den, kojím, nadýmají JÁHLY? děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Pokud je naložíte do vody na dvě tři hodiny, pak spaříte a properete čistou vodou a zase spaříte tak je riziko nadýmání minimální“

Helena: „Dobrý den, co nejcennějšího obsahují jáhly? děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Vitaminy skupiny B,draslíku, hořčíku, fosforu, železa, mědi, zinku podporují kvalitu vlasů, nehtů, škroby a hlavně jsou jáhly bezlepkové, důležité tedy pro celiaky“

Helena: „Dobrý den, obsahuje maso nějaké vitamíny? děkuju vám a přeji krásný den.“

RNDr. Pavel Suchánek: „Záleží na kvalitě stravy zvířete, důležitý je obsah vitaminu B12 - krvetvorba, únava, obsahuje i vitamin A, vitamin E, nezanedbatelný je obsah i ostatních vitaminů skupiny B“

Klára: „Dobrý den, jednou týdně dělam pro rodinu rybu - takové filé plátky zmrazené. Upeču je v troubě. Chci se zeptat,zda má tato ryba nějaké vitamíny. DĚKUJI“

RNDr. Pavel Suchánek: „Filé pokud je z tresky tak kromě bílkoviny neobsahuje skoro nic, pokud rybu tak tučnou, protože tuk z ryb, zejména mořských obsahuje pro zdraví důležité omega3 mastné kyseliny, které najdeme i v olejích zejména řepkovém nebo lněném“

SK: „Co znamená centrálně obézní pacient?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Pacient, který má obvod pasu přes pupík vyšší než 102 cm u mužů, nebo nad 94 cm u žen, postava tvaru jablka, ukazuje to na zvýšené množství vnitrobřišního tuku, což je tuk okolo jater a je nebezpečný, když jeho více, protože zvyšuje riziko infarktu, cukrovky, nádorových onemocnění“

Klára: „Děkuji a můžete mi doporučit tedy rybu,bez kostí, která je tučná a vhodná i pro děti? díky“

RNDr. Pavel Suchánek: „Losos, některé oblasti na makrele, nebál bych se sardinek, pokud budou v konzervě, zde kostičky sice jsou, ale jsou malinké, pokud uděláte pomazánku tak tuk i maso sardinek jsou skvělé, můžete i plátky ze sledě“

Jana Vybíralová: „Dobrý den, mám vodnaté a nateklé oči. nejvíc po ránu a pozdě večer taky. Je to nedostatkem nějakého vitamínu, nebo nějaká nemoc ? Děkuji a přeji hezký den“

RNDr. Pavel Suchánek: „Navrhuji navštívit lékaře, může jít o alergii, teprve pak bych řešil nedostatek luteinu, vitaminů, nebo minerálních látek“

Iva: „Dobrý den, prosím o odpověď na otázku, zda je zvěřina vhodná pro 14 měsíců staré dítě. Děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Malé množství, malý kousek libového masa občas, nebo do pomazánky, záleží na tom, jak kvalitní zvěřina je, zda víte její původ, zda je veterinárně zkontrolovaná. Pokud se podíváte v obchodech tak i výrobci dětských jídel občas pro věk nad jeden rok, zvěřinová jídla používají. Jde o množství a zejména správnou tepelnou úpravu.“

Božena: „Dobrý den, vyloučila jsem z jídelníčku maso (1 rok). Z počátku mně asi chyběla bílkovina, protože začaly padat vlasy. Nyní jím hodně luštěniny, výrobky ze sóji a 2-3 vejce týdně. Jak zjistím, zda je přísun bílkovin dostatečný? Doporučil byste mně ještě nějaký zdroj bílkovin?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Pokud jste dospělá, máte ve stravě vajíčka (i 5 týdně) a sóju, tak tato kombinace a další luštěniny stačí. Můžete přidat třeba tvaroh, čerstvé sýry, jogurty. Přísun bílkovin by měl být alespoň 0,85 gramů na kilogram optimální tělesné hmotnosti, množství bílkovin za den si můžete spočítat ze sepsaného jídelníčku v programech na internetu“

Janka: „Dobrý den co si myslíte o živé raw stravě, odborníci tvrdí, že tato strava je nebezpečná a chybí bílkoviny. někteří propagátoři této stravy si nechají udělat vyšetření a nic jim nechybí Co si o tom myslíte?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Je to osoba od osoby, nelze ji plošně doporučovat, riziko pro některé nemocné tady jsou, například nedostatečný přísun bílkovin, nedostatek vitaminu B12, riziko podráždění střeva, onemocněním slinivky, co dostatek živin u dětí, v těhotenství a při kojení... je nutné opravdu kombinovat, vybírat zdravé, nepoškozené potraviny, což je problém pokud není člověk opravdu znalec. Osobně nedoporučuji raw food, na druhou stranu inspirace z některých receptů je možná. Ale co riziko bakteriální a plísňové kontaminace, zde nás chrání právě vysoká teplota a čas po který teplota působí na potravinu v rámci vaření, nebo pečení - to je mimo jiné i desinfekce. Nedoporučuji, nepropaguji, jsem velmi opatrný ve vztahu k zdravotním přínosům. Záleží jak pestře a kvalitně se lidé stravují. Je to podle mne extrém ve stravování, který je velmi módní, ale zapomíná se na zdůrazňování rizik.“

Hela: „Dobrý den,mám dotaz,pokud jáhly spařím aby nebyly hořké zda neztratí vitamíny a nevadí další vaření v mléce?děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Delší vaření sníží obsah vitaminů cca o 25%, ale jáhly jsou zajímavé zejména jako příloha bohatá na sacharidy a bezlepková, minerálních látek se týká spíše dlouhodobé louhování, pokud se voda pak vylije. Pokud vaříte v mléce, které pak zůstane v pokrmu a je pak zkonzumujete tak zůstanou v pokrmu“

Anna: „Dobrý den, jaké maso jíst při zvýšené hladině cholesterolu? A co naopak úplně vyřadit? Děkuji za odpověď a pěkný den.“

RNDr. Pavel Suchánek: „Maso vybírat libové, tučné jen maso z mořských ryb, to obsahuje omega3 mastné kyseliny. Vyřadit tedy sádlo, lůj, tedy tuky z masa, omezit tuky z mléka tedy smetanu, máslo, smetanové sýry, a jíst polotučné mléčné výrobky. Zařadit více rostlinných olejů, nejlépe do teplé i studené kuchyně řepkového, do studené lněného, řepkového, konopného a samozřejmě olivového“

Jana: „Dobrý den,pokud vařím 18ti měsičnímu dítěti omáčky 4x týdně,které obsahuji mrkev,dýni hokaido jestli to není předávkování vitaminem A.děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Určitě ne, zde jde o karotenoidy a to je provitamin, nikoliv vitamin a tím pádem se nelze předávkovat“

marie kernová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj manžel má dnu. Podle dnové diety by neměl jíst snad žádné luštěny, vlákninu. Je nějaká možnost, jak doplnit, uniklé vitamíny, minerály,.. prostě její pozitiva :) popřípadě je nějaká alternativa, která se dá použít? Děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Jak se stravovat při dně najdete na www.fzv.cz sekce diety, můžete zkusit červenou čočku a pak pestrá strava dle doporučení na stránkách FZV dodá veškeré potřebné živiny“

Eva Baslerová: „K přrdchzímu dotazu. Sledovala jsem teď váš rozhovor s moderátorkou a zaslechla jsem slovo lektin. Pátrala jsem na WEBu a zjistila jsem že ten bude asi příčinou mojí reakce na mungo klíčky a fazole Adzuki. Je to tak? Dekuji.“

RNDr. Pavel Suchánek: „Je to možné, tepelnou úpravou by se měly lektiny zlikvidovat“

Jana z rakovnicka: „Mám alergii na jablka a zajímalo by mě, jaká látka to způsobuje. Během hodiny mi zaroste krk, nemohu polykat, jako při angíně. Děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Alergie na jablka je častá, může jít i o tzv. zkříženou alergii, většinou jde o bílkovinu, která v jablku je a vyvolá reakci, často pomůže jablko povařit, podusit, kompotovat“

SK: „Jsou luštěniny i nějak zdraví škodlivé?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Fytáty, lektíny“

SK: „Co si myslíte o tom, když někdo vůbec nekonzumuje maso?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Není to nic špatného, je to každého volba. Problém je pokud jde o dítě, dospívající, těhotnou, nebo kojící.“

SK: „Co si myslíte o užívání multivitaminových tablet s minerály?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Záleží na původu, pokud jde o výtažky a koncentráty z ovoce a zeleniny tak jsem pro konzumaci. Studie potvrdily zdravotní přínos“

ivana: „Dobrý den, věříte na stravu dle krevních skupin?Mám 0+ a nejde mi být vegetariánkou.Vydržela jsem to 2.roky,už to nešlo dál.“

RNDr. Pavel Suchánek: „Dieta podle krevních skupin je medicínský nesmysl, naprostý a úplný. Jde jen o komerční bublinu jak prodat něčím odlišné "výživové poradenství". Nedivím se Vám, že jste nevydržela, možná byste byla překvapená jak se Vám mohlo zhoršit zdraví.“

Lucie: „Mám jeden a půl roku chlapečka, nechci ho mít vegetariánem. Jaké množství a jak často by měl mít maso? Nebo by mu prospívala i strava vegetar? Stravu má vyváženou, luštěniny, zeleninu , ovoce.... Nechci něco zanedbat, ale pokud není nutnost, tak mu maso raději necpat. Děkuji moc.“

RNDr. Pavel Suchánek: „Maso 2-3 týdně není problém, střídejte druhy, včetně zařazování ryb, strava musí být pestrá, proto nezapomínejte i na vajíčka, mléčné výrobky atd. Striktní vegetariánství je pro děti zejména menší zcela nevhodné, z dlouhodobého hlediska až zdraví poškozující.“

Peštová Dagmar: „Manžel je po transplantaci, má dietu tzv. bezezbytkovou ,jaké potraviny mi můžete doporučit aby měl dostatek minerálů, nesmí mimo jiné luštěniny děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Toto musíte řešit s nutriční terapeutkou v nemocnici kam Váš manžel dochází, kde se léčí, kam chodí na kontroly, ta má konkrétní znalost o zdravotním stavu a co mu ve stravě chybí a jak to dodat.“

Petr: „Takže podle Vás mají krevní skupiny stejnou schopnost podpory trávení všech druhů potravin? V čem se tedy krevní skupiny liší?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Odlišnosti v schopnosti trávení potravin nejsou dány krevními skupinami, to je lež, ale je ovlivněna třeba dostatečnou funkcí střevní mikroflóry, funkcí slinivky, pestrostí stravy, dalšími onemocněními, věkem, léky, který pacient konzumuje...“

Elena: „Dobrý den, jake luštěniny by mělo konzumovat roční dítě a v jakem množství?“

RNDr. Pavel Suchánek: „U ročního dítěte bych asi zkoušel maximálně polévku třeba jednou týdně a to ještě čočku. Čočku povařit, rozmixovat a opět povařit a nejprve polévku dát v malém množství a počkat“

Ivna: „Dobrý den,nejím maso,ryby,mléčné výrobky ani brambory-cca půl roku ,je mi dobře,přesto hrozí mi nedostatek vitamínů a stopových prvků?Jim jen naše ovoce a zeleninu,kombinuji luštěniny s obilovinou.Děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „V našem těle existují zásoby látek, ze kterých můžete čerpat po určitou dobu, kdy máte změnu stravy, navíc pokud jste dospělý a kombinujete luštěniny, obiloviny, sóju, zeleninu, ovoce tak by neměl problém nastat“

Radka Hazuchová: „Ráda bych se zeptala proč luštěniny nejsou plnohodné bílkoviny jako maso? Pokud nechci jíst maso, kde budu získávat bílkovinu. Děkuji“

RNDr. Pavel Suchánek: „Nedostatek esenciálních aminokyselin kromě sóji, kombinovat luštěniny a obiloviny a pak další zdroje živočišných bílkovin - vajíčka, mléčné výrobky“

Radovan Sovják KM: „Dobrý den, v minulosti se tvrdilo, že luštěny se musí vařit ve vodě, ve které se namáčely. Vy říkáte, že zbylou vodu z namáčení je třeba vylít. Jak to tedy je. Děkuji za odpověď.“

RNDr. Pavel Suchánek: „Současně se pro zbavení se antinutričních látek doporučuje vodu vylít a vyměnit za novou, sníží se zejména riziko nadýmání“

Zuzana: „Od akeho veku batolata mozem zacat davat do prikrmov lusteniny a s akymi je vhodne zacat? Dakujem“

RNDr. Pavel Suchánek: „červená čočka, cizrna“

amalie: „Schvalujete stravování podle krevních skupin? Je kuřecí maso zdravé i pres vysoký obsah škodlivin/bioetika.../Děkuji Amalie“

RNDr. Pavel Suchánek: „již jsem odpovídal. Kuřecí maso - záleží na původu, stravě kuřete, pohybu...“

Petr: „Je dobré půl hodiny před jídlem konzumovat malé množství ovoce či zeleniny? Prý to nastartuje bílé krvinky a organismus dobře tráví. Co doporučujete Vy, ovoce anebo zeleninu?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Toto není prokázáno, podle mne jde o nesmysl, takže nedoporučuji. Ovoce doporučuji dopoledne a před sportem“

Adéla: „Dobrý den, Chtěla bych se zeptat mám alergii na mandle :) jsou v ním nějaké důležité vitamíny,které potřebuji pro svůj organismus?Jinak luštěniny i maso jím.Děkuji moc :)“

RNDr. Pavel Suchánek: „Vysoký podíl mandlí tvoří tuky. Skládají se především z mononenasycených (34 %) a polynenasycených (11 %) mastných kyselin, obsahují významné množství hořčíku, draslíku a železa, obsah vápníku v mandlích (266 mg/100 g) je o hodně vyšší než v mléku, ale bohužel jej nedokážeme tak dobře získat. Zajímavý je i obsah zinku, manganu a vitaminu E.“

Šárka: „Co by jste mi doporučil jíst, abych přibrala stuky, ale zároveň si nezvýšila cholesterol(mám jej hraniční).Jsem dosti hubená.Díky“

RNDr. Pavel Suchánek: „Rostlinné oleje, ale ne kokosový, palmový a palmojádrový, naopak olivový, ořechy, větší porce jídla“

Veronika: „Dobrý den ještě jednou, zakoupila jsem lněný a dýňový olej....jak se dají tyto oleje využít?? Mohu dát i 16ti měsíčnímu dítěti??“

RNDr. Pavel Suchánek: „Do zeleninových salátů, nepoužívat v teplé kuchyni na pečení, ale jen ve studené a rychle spotřebovat.“

Petr: „Jaký máte názor na mírnou konzumaci vína, červeného a sudového zvláště? Je resveratrol skutečně protizánětlivá látka? Nedávno v článku na iDnes informovali o výzkumech italských vědců a prý to není tak přesné tvrzení. Zdraví lidé na jižní Moravě jsou ale živoucím důkazem o jejich omylu, že?“

RNDr. Pavel Suchánek: „Resveratrol se bohužel nepotvrdil jako silná protizánětlivá látka, lépe řečeno konzumace červeného vína nevede k snížení zánětu přes obsažený resveratrol, navíc velký propagátor resveratrolu přiznal, že s výsledky pozitivního efektu resveratrolu podváděl a nadhodnocoval jej.Podle mne není vhodné zdůrazňovat zdravotní přínos konzumace alkoholu. Zdraví lidé na Jižní Moravě žijí v ekologicky čistším prostředí než lidé třeba v Praze. paradoxně není významný rozdíl v délce života Praha vs. Jižní Morava.“