Chat

Jsou české potraviny opravdu české?

Hana Večerková

Záznam chatu z úterý 5. června 2012

Hana: „Dobrý den Chci se zeptat ,podle čeho se potravinám uděluje značka kvality.Děkuji za odpověď“

Hana Večerková: „Dobrý den, záleží na tom, kterou máte na mysli, značek kvality je hodně. Pokud máte na mysli Klasu, tak ta už není od roku 2007 určena jen výrobkům vyrobeným na území České republiky.“

Jan: „Dobrý den měl bych dotaz jestli opravdu potraviny, které jsou označeny za české jsou opravdu české. Např.: český česnek?? Děkuji“

Hana Večerková: „Pokud je česnek v obchodě označen jako český, věřila bych tomu, že skutečně český bude.“

dotaz: „A není to jedno, zda je něco české nebo ne, nestačí že je to kvalitní?“

Hana Večerková: „To je otázka pohledu a přístupu každého jednotlivce. Každý spotřebitel by měl mít možnost volby, měl by tedy dostat všechny potřebné informace a země původu k nim patří. Ne každý si chce kupovat cibuli z Holandska nebo mrkvez Anglie, už kvůli tomu, že se mu nelíbí, že se suroviny, které dokážeme vypěstovat doma, musí dovážet z velké dálky. Podporovat české potraviny má i jiné důvody - patriotismus, pracovní místa, daně... ale to už je na jinou debatu.“

dotaz: „Které země mají velký podíl na českém trhu potravin?“

Hana Večerková: „Jsou to především okolní země - Německo, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, ale i Holandsko, Velká Británie a také Čína. Většina ovocných kompotů pochází z Číny.“

Irena G.: „Mám pocit, že za české jsou často označovány i potraviny, které jsou vypěstovány (vykrmeny v případě chovu zvířat) mimo území ČR a v ČR pouze zabaleny (popř. poraženy a zabaleny). Je toto označení v souladu se zákony ČR? Děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „Ano, máte pravdu. Třeba kuřecí prsa mohou pocházet z kuřat, která český dovozce koupil v Polsku, dovezl do ČR, rozporcoval a zabalil. Na obale se pak objeví název české firmy a registrační kod v oválu s CZ. Legislativně je to bohužel v pořádku. na takovém výrobku se ale nesmí objevit už přímo označení český výrobek.“

Jana Krátká: „Když jsem Vás teď poslouchala, musím přispět něčím, co mě v Tescu na Smíchově před časem dostalo do kolen. Cibule - země původu Nový Zéland. Takže cibule z Holandska mě už nechá opravdu v klidu.“

Hana Večerková: „No to je už skutečně hrozné. Děkuji za informaci.“

Markéta K.: „Dobrý den, paní Večerková, velmi oceňuji Vaši práci a děkuji za všechny zajímavé návody, kterými nás zásobujete. Co se týká českých výrobků - nemůže být vodítkem původu čárový kód (v případě ČR začínající číslem 8, Německo 4 apod.? Děkuji za odpověď“

Hana Večerková: „Děkuji za ocenění. Čárový kod bohužel také není vodítkem, 859 sice patří ČR, ale opět to může označovat jen toho, kdo výrobek dovezl, nikoliv vyrobil. Navíc některé potraviny - například v Lidlu - jsou označeny kódem, který je vyhrazen obchodním společnostem, nikoliv zemím.“

Ondřej: „Typicky české mi vždy přišly kyselé okurky, "vyrábějí" se kyselé okurky v zahraničí? Jinak mi bývá země původu jedno, jde mi spíš o kvalitu.“

Hana Večerková: „V Česku i v zahraničí. Všimla jsem si, že ty tuzemské bývají na sklenici označeny "okurky z jižní Moravy".“

jana: „Jsou potraviny s označením klasa české?“

Hana Večerková: „Ano i ne. Jak jsem již řekla, Klasa už dnes není vyhrazena jen českým potravinám. Problém je ale v tom, že není jednotná definice toho, co je česká potravina a je na to mnoho pohledů. Čeká potravina je jen ta, která je vyrobena na území ČR českou firmou a z českých surovin (jako třeba Budějovický Budvar)? Je česká potravina, která je vyrobena v Česku podle české receptury z českých surovin, ale firmou, která vlastní zahraniční společnost (třeba Plzeňský Prazdroj)? Je česká potravina i ta, která je vyrobena podle původní tradiční české receptury, ale výroba byla přesunuta do zahraničí (Mochov, Granko, Sunar)? Dalších kombinací je celá řada a je to na jinou debatu.“

Mirka: „Dobrý den, snažím se kupovat co nejvíce tuzemské potraviny a tím podporovat naše výrobce. Ale vadí mi i nápis na zboží "vyrobeno pro Kaufland,..". Takové vracím do regálu a nekupuji. Není u nás povinnost uvádět výrobce nebo alespoň výrobce? A taky nedávno v Globusu v Brně jsem marně hledala původ zeleniny, neměli uveno nic. Děkuji za odpověď i za Vaši práci, které moc fandím a jsem ráda, že nás zákazníky upozorňujete na nekvalitní zboží.“

Hana Večerková: „Taková povinnost není. Na obale potravin může bý výrobce, distributor, dovozce nebo balírna, předpisy to připouštějí. Ten, kdo je napsán na obale, nese za výrobek odpovědnost. Děláte dobře, když výrobky s neznámým původem vracíte, dělám to také, jedině tlak spotřebitelů může úřinutit řetězce, aby výrobky lépe označovaly.“

Jana: „Dobrý den. S kvalitou potravin v obchodech spokojená nejsem. Snažím se hledat potraviny, které jsou opravdu produkovány zde v ČR. Bohužel musím s lítostí přiznat, že i my ČEŠI jsme schopni vyrobit hrůzy jako výrobní salám, šunky z ořezů a jiné rádoby lahůdky. Od té doby, co jsme začali číst etikety na výrobcích jsme spoustu výrobků kupovat přestali. Mě osobně nejvíce vytáčí éčka nevhodná pro děti například na lentilkách v jogurtech a podobně.“

Hana Večerková: „Tuzemští potravináři vyrábějí jak kvalitní tak nekvalitní potraviny, stejně jako zahraniční. Já bych k Vašemu názoru ještě dodala, že my Češi jsme schopni takové "hrúzy", jak uvádíte, kupovat. Kdo se tomu chce vyhnout, musí číst etikety. nAJDE tam to, co potřebuje vědět - z čeho je výrobek složen.“

Irena G.: „Děkuji za odpověď , jak tedy zjistím, že kupuji právě kuře "vyrobené" :-) v ČR? A ještě jedna poznámka, myslím, že se často zdůrazňuje, kvalita výrobků z ČR popř. zbytečné km při převozu zboží, ale právě udržení pracovních míst, rozvoj venkova a samozřejmě příjem do státní kasy z daní se moc neuvádí. Přimlouvám se za zdůraznění také těchto aspektů.“

Hana Večerková: „Máte pravdu.“

Ludmila: „Dobrý den, snažím se kupovat české potraviny, čtu všechny informace na obalech a často se neuvádí výrobce,ale jen prodávající. Je to v pořádku? Takový výrobek si ovšem nekoupim. Děkuji“

Hana Večerková: „Již jsem odpověděla. Výrobce nemusí být uveden, a také ho většiunou nenajdete na tzv. privátních značkách - výropbcích, které jsou vyrobeny pro určitý řetězec. Tím, že neidentifikují výrobci ani zemi původu, se řětězce chrání před tím, že by někdo řekl "když to vyráběl xy, bylo to lepší než teď" a hlavně si tím vytvářejí prostor pro rychlou výměnu dodavatele.“

Martina Š.: „Dobrý den, snažím se nakupovat české výrobky. Například od Madety, na tu nedám dopustit a doufám, že se nezhorší! Sezonní potraviny nakupuji na farmářských trzích. V obchodě se často zlobím, když vidím původ jablek (proč!!! to je přece typicky české ovoce) nebo cibule a podobně. Děkuji za rady a vysvětlení.“

Hana Večerková: „Je vidět, že jste uvědomělá spotřebitelka, když se zajímáte o původ potravin, a nejen o cenu. Bohužel hypermarkety tvrdí, že české spotřebitele zajímají víc ceny než kvalita a původ.“

Jaroslava Čápová: „Paní Večerková, děkuji za zajímavý vstup a informace.Sama vyhledávám,preferuji a kupuji české výrobky. Ale občas mám divné zážitky, např.jak může stát ledový salát 16Kč ze Španělska (přejede půl Evropy a vím, co to dá úsilí vypěstovat zeleninu).A s těmi vajíčky (slyšela jsem z několika zdroů)-vajíčka jsou dovážena z Polska a přes noc je Ukrajinci nandají do obalů "Česká vejce"... atd., takže pokud možno nakupovat jen u osvědčených pěstitelů, chovatelů.“

Hana Večerková: „Na salát vám neumím přesně odpovědět, snad jen to, že cenová politika řetězců je nevyzpytatelná. K vejcím: to že je na obalu česká firma, neznamená, že vejce jsou z českých chovů. Pravý původ vajec najdete až na skořápce. když je v číselném kodu na druhém místě CZ, jsou to vejce z Česka, když tam je SK - je to Slovensko, UK Ukrajina, DE Německo, PL Polsko...“

dotaz: „Mohla byste v krátkosti - pokud to jde - vysvětlit tuto problematiku - opravdová českost českých potravin?“

Hana Večerková: „V krátkosti to skutečně nejde.“

Radka: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat jakou výhodu mi přináší nakupování výrobků označených logem "a klasa".Děkuji“

Hana Večerková: „Podle mého názoru žádný. V testech MF DNES už několikrát výrobky s klasou nedopadly nejlépe. Potravinářská inspekce nedávno zjistila několik výrobků, které nedodržely recepturu, s kterou byly k získáni Klasy přihlášeny.“

Simča: „Dobrý den, myslím že je super pomazánkové máslo, má široké využití - jen tak na chleba, do pomazánek i do krému na buchtu. žiji v tom, že je to typický český výrobek. :-) Pěkný den.“

Hana Večerková: „Pomazánkové máslo je určitě typický český výrobek, nikde jinde se nevyrábí. I proto usiluje ČR o získání chráněného evropského označení "zaručená tradiční specialita". Aby nemohlo být vyráběno z rostlinných tuků - i takový výrobek jsme před dvěma lety v MF DNES při testu pomazánkových másel objevili.“

1993: „Jak to zjistit, zda jsou české potraviny opravdu české?“

Hana Večerková: „Už to bylo řečeno. Je to složité. Určitým vodítkem může být česká vlajka a logo Garantováno Potravinářskou komorou ČR. Jak často říkám, informací o výrobku je i to, co na obalu není. Pokud tam nenajdete výrobce nebo zemi původu, není to známka toho, že ten, kdo ji uvádí na trh, chtěl něco Zatajit?“

Blanka: „Dobré odpoledne, jak se díváte na výrobky dětské výživy, sušené mléko SUnar , překvapilo mě že se vyrábí v Turecku, nebo ve Velké Británii.Děkuji za odpověď“

Hana Večerková: „Bohužel žádný test dětské výživy jsme zatím v MF DNES nedělali. Kvalita by měla být podle výrobce stejná.“

ezsc: „Podporuje nějak dnes vláda nákup českých výrobků Čechy - jako kdysi ministr Dlouhý?“

Hana Večerková: „Podporuje, ale ne zrovna šťastným způsobem. Místo aby podpořila zachování tradiční výroby v Česku (např. zmiňovaná výroba Mochovské zeleniny odešla z Česka do Rakouska, protože tu nenašla žádnou podporu, ba naopak), utrácí spoustu peněz na nesmyslné značky typu Klasa.“

Pavla: „Dobrý den, chci se zeptat jestli je pravda a je možné, že mléko Milblu plnotučné je závadné? Vyčetla jsem to na stránkách dtestu. Děkuji“

Hana Večerková: „Nevím, nemáme s dTestem nic společného. Jsem redaktorka MF DNES. Netýkalo se to jedné šarže?“

Jana: „Dobrý den, snažíme se kupovat výhradně české potraviny, včetně zeleniny a ovoce, ale tyto výrobky nejsou téměř nikdy balené. Lze věřit, že jsou od českých zemědělců, pokud je tak uvedeno na informativním štítku s cenou? Už nekupuji v supermarketech, kde jsem se setkala s tím, že na cedulce nad zeleninou bylo uvedeno Nemcko/Česko, pak nikdo neřekne, z jaké země doopravdy pochází, že? Děkuji.“

Hana Večerková: „Ovoce a zelenina, i nebalená, musí být v obchodech - a také většinou je - označena zemí původu. Pokud tam není, žádejte v prodejně, aby ji doplnili.“