Chat

Poprvé v novém kolektivu

PhDr. Lenka Svobodová

Záznam chatu z úterý 6. září 2011

Ascona: „Záleží podle Vás hodně na prvním dojmu, když jsme poprvé v novém kolektivu?“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, ano na prvním dojmu určitě velmi záleží. Zvláště proto, že se názor druhých na nás obtížně vyvrací. Proto je dobré to nepodcenit a předem se připravit... Chovat se přirozeně, spontánně, ne strojeně a křečovitě. Nechtít za každou cenu udělat dojem, nevlétnout do kolektivu jako velká voda, neměnit zavedené pořádky, spíše být pozorovatelem okolního dění...“

cecilka: „dobrý den, chtěla bych zeptat jestli je nebo není vhodné donést první den "Zápisné" něco na zub.“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, velmi záleží, jak je to v daném kolektivu zavedeno. Pokud jsou na pracovišti zvyklí společně oslavovat svátky, narozeniny, apod., tak určitě Vaši aktivitu přivítají. Ale tam, kde tomu tak není, můžete se svým "zápisným" narazit. Raději bych počkala a nejprve zmapovala situaci...“

Tonda: „Dobrý den jsem 6 roku od pracovního úrazu mám trvalé následky ted mně byl změnen duchod z 3 na 1 stupeň a tak sem musel na úřad práce mám obavy z nového zaměstnání jestli se přispusobím nemohu se nejak vyrovnat z tímto postižením“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, jde o dvě roviny, jedna věc je nástup do nového zaměstnání, ale píšete také, že se nemůžete vyrovnat se svým postižením. Velmi by Vám ulevilo nebýt na to sám a vyhledat odbornou pomoc, psychoterapeut Vám by určitě napomohl s vyrovnáním s velkou životní změnou, která u Vás nastala... Co se týká nové práce, obavy pomůže zmírnit dostatek informací k pozici, kterou budete vykonávat, aby tam bylo co nejméně neznámeho. A nebojte se o svých obavách hovořit se svými blízkými...“

Ascona: „Když se někdo vřítí do nového kolektivu jaké velká voda, má to pak následky?“

PhDr. Lenka Svobodová: „S velkou pravděpodobností ano, záleží samozřejmě na složení kolektivu, ne každý přijímá lidi aktivní a extrovertní, může je vnímat jako ohrožení své pozice, raději bych volila pozvolnější vstup do nového kolektivu...“

Zuzka: „Dobrý den jsme zatím na rodičovksé dovolené, ale občas jsem chodila a chodím na brigády do různých podniků. Pokaždé se nového kolektivu a jejich přijetí bojím. Máte univerzální recept na to jak zvládnout první obavy z nové práce a jak nejlépe zapadnout do již zaběhnutého kolektivu. Již brzy mne čeká hledání práce na plný úvazek, kde to bude naprosto jiné než na brigádách, protože tam s tím kolektivem budu další roky svého života a je třeba abych se tam cítila co nejlépe a nejen já. Děkuji za rady a poznatky Zuzka“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den Zuzko, univerzální recept bohužel neexistuje, je to velmi individuální. Ale ke zmírnění obav určitě přispěje dostatek informací o práci a pozici, kam nastupujete, ať víte, do čeho jdete, Vývoj jde dopředu, mohlo dojít k mnoha změnám - postupů, technologií apod. První den se nesnažte být přehnaně aktivní, ale samozřejmě nestůjte úplně stranou, buďte spíše pozorovatelkou dění, jaké jsou vzájemné vztahy, kdo je takovým tahounem kolektivu, má rozhodující slovo, sledujte vývoj vzájemných sympatií, zda máte s někým společné zájmy, apod. a vyčkávejte na vhodnou příležitost, kdy kolegy oslovit a najít s nimi společnou řeč. Nechtějte vše urychlit, všechno má svůj čas...“

anna badinkova: „dobry den muj prvni den v praci po materske byl hodne stresujici,nove pracoviste nove lidi ale docela rychle sem se do toho dostala .ted sem na 2 materske 5 mesicu a hrozne se mi po praci i po koleginich styska.“

PhDr. Lenka Svobodová: „To je přirozené. Pokud to bude možné a kolegové o to budou stát, není nutné přerušit kontakt a někdy se s nimi potkat. Navíc Bám to pomůže až se pak budete vracet zpět...“

Eva Dostálová: „Dobrý den,kamarádka má potíže s dcerou každé ráno a to od mateřské školky.Brečí,vymýšlí si nemoci,jako bolení bříška atp.Právě nastoupila do druhé třídy a zkouší to stále.Maminka je potom celý den v zaměstnání vystresovaná.Poraďte prosím,jak tohle zvládat. V loňském školním roce byl náznak šikany od spolužáků a holčička se s tímto svěřovala rodičům.Rodiče tuto záležitost řešili,jen zpočátku měli dojem,že si toto holčička vymýšlí.Poslední dny prázdnin už měla z určitých spolužáků obavy.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, určitě je namístě vyhledat nějaké odborníka. Je nutné dobře rozklíčovat, co je zdrojem obtíží. Bude nutná i spolupráce se školou, třídní učitelkou, výchovnou poradkyní, kteří Vám mohou pomoci do problému nahlédnout (jaké jsou vztahy ve třídě, apod.). Neodkládejte to...“

Jana: „Dobrý den,paní Svobodová, ráda bych se zeptala jak se najlépe zase vrátit/zařadit do již nového kolektivu po mateřské dovolené?kdy člověk má pocit,že již bohužel nezapadá?Děkuji Jana Burešová“

PhDr. Lenka Svobodová: „Záleží, zda nastupujete do stejného kolektivu anebo úplně jiného. Obavy pomůže zmírnit, pokud tam zůstal nějaký kolega nebo kolegyně, se kterou jste si rozuměli, zkuste se s nimi sejít dříve, než nastoupíte, seznámí Vás s aktuální situací a nepůjdete úplně do neznáma. Stejně tak mohlo dojít i k mnoha změnám v práci - struktuře, nové postupy, technologie, i to je dobré vědět...“

zuzana: „Dobrý den nastoupila jsem na vš školu dálkově takže jsem tam věkové rozpětí 21-56let a už jsem tam půl roku a ještě jsem se snikým nebavila nevím jak se mám zapojit už mají všichni skuoinky.“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, neobávejte se zapojit, zkuste si zjistit, podle čeho se skupinky vytvořily, třeba najdete s někým společnou řeč. Někdy nás brzdí jen vlastní obavy z odmítnutí...“

Hanah: „Dobrý den, já mám špatnou zkušenost s pracovním kolektivem z předchozího zaměstnání, už při nástupu tam panovali špatné vztahy skupinky a začlenit se bylo těžké. Přestože se jednalo o inteligentní, vzělané lidi někteří mi odmítli pomáhat a dívali se na to jak a co budu dělat. Vůbec jsem si s tím nedokázala poradit, dostávala jsem se do stresových situací, nervozita, ... Povahou jsem introvert a začlenit se do jakéhokoliv kolektivu pro mě není snadné Teď jsem doma a hledám si práci jinou a obávám se, aby se mi to nestalo znovu.“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, to je smutné, ale nenechte se tím odradit a hlavně ovlivnit. Nový kolektiv může být naprosto odlišný. Čím více si to budete připomínat, tím větší šance je, že si to přivoláte. Věřím, že to byla pouze jediná zkušenost a příště se to nestane... Udělejte si jen malou inventuru minulého - vzpomínáte si na první dny v nové práci? Kde se to vzalo, bylo to od samého začátku, dělali Vám to všichni kolegové? Hledejte oporu v těch, kteří se tak nechovají, je dobré toto téma otevřít veřejně, mnoho věcí člověk dělá nevědomě, neúmyslně, proto je dobré si to s kolegy vyříkat, resp. hledat zdroj problému, ale zavčasu. Popř. vyhledat i pomoc nadřízeného...“

Jitka: „Dobrý den, v následujících týdnech mě čeká návrat do práce po 6 letech mateřské. Do původní práce se vrátit nemohu takže mě čeká nová práce, která bude náročná na čas (kvůli učení nových věcí, kterých bude ze začátku hodně). Mohla by jste mi poradit nějaký návod jak si dobře zorganizovat čas abych zvládla novou práci, děti ve školce a domácnost ? Děkuji za odpověď“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, organizace času je velmi individuální, zavísí to na mnoha faktorech (osobním tempu, schopnosti organizace, apod.), ale určitě to bude obtížně zvládnutelně, pokud na to budete úplně sama. To se nedá vydržet dlouho. Anebo pouze za cenu zdravotních následků. Zkuste některé činnosti anebo některé časy přesunout na někoho jiného.“

M.Hájek - Prostějov: „Zdravím paní Lenko.Mluvila jste k věci, jako kniha :).Zcela náhodou jsem zapnul TV a hele známá tvář.Nebudu zdržovat,doufám že se Vám vede dobře a stále se Vám daří na 1.ZŠ Bruntál.“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, děkuji :-) Budu ráda, když se mi ozvete...“

Veronika: „Dobrý den, paní doktorko, zajímalo by mě, jestli máte nějakou radu pro moji mamku, která pracovala naposledy před 25 lety. Bojí se nástupu do práce, režimu v práci i vztahů na pracovišti. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

PhDr. Lenka Svobodová: „Dobrý den, je hezké, že se takhle zajímáte o to, co maminku trápí. Jak už jsem říkala ve vysílání, je dobré se na to trochu připravit a vstup do práce nepodcenit. Je to opravdu dlouhá doba. Záleží, co bude maminka dělat, vrací se do stejné profese nebo bude dělat úplně něco jiného? Vývoj jde dopředu a za tu dobu došlo k mnoha a mnoha změnám - nové poznatky, postupy, technologie, logicky bude chvíli trvat než se do toho vpraví. Vztahů na pracovišti se nebojte, když se člověk chová přirozeně, na nic si nehraje, nepovyšuje se na druhé, nebude se bát požádat o pomoc a bude vstřícný ke druhým, může být příjemně překvapena, jak dobře ji kolektiv přijme...“