TV program Osobní program  
středa 15. 8. 2007
ČT2 17:25 POPULARIS (11/2004) 
ST4:3  
Stopáž: 28 minut
Rok výroby: 2004
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
/ivysilani/1095969461

Předchozí díldalší pořady cyklu

Videoarchiv
Archeologie
Astronomie
Biologie
Ekologie
Fyzika
Genetika
Geologie
Historie
Chemie
Inf. technologie
Lékařství
Paleontologie
Technika
Vědní politika
Přehled všech

Další o pořadu:
popularis_prisp
Autoři pořadu
Ocenění
Diskuse
Napište nám
Sdílet

Další zdroje:
HERAFILM - science media

 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Přechod Venuše přes Slunce
8. června 2004 v dopoledních hodinách budeme moci pozorovat přechod planety Venuše před Sluncem. Bude to vlastně speciální druh zatmění Slunce. Tyto úkazy jsou velmi vzácné každých 243 let lze pozorovat pouze čtyři. Naposledy nastal přechod Venuše v roce 1882, tedy před 122 lety, takže nikdo z dnes žijících lidí na Zemi jej neviděl! K příštímu přechodu dojde až v roce 2012, nebude však viditelný z Evropy. A potom nastane opět přibližně stoleté čekání.
Pro veřejnost je zajímavé vědět, že zdánlivý průměr Venuše dosahuje asi 1/30 průměru Slunce, takže nebude třeba dalekohled, ale bude pozorovatelný pouhýma očima! Jelikož se však bude hledět přímo do Slunce, ukážeme, jaké zařízení sestavit a jaký filtr použít. Úkaz bude pozorovatelný z Evropy, Asie, Afriky a Austrálie. Mezinárodní Projekt Venus Transit 2004, k jehož organizátorům patří i Astronomický ústav Akademie věd České republiky, využívá této mimořádné nebeské události, aby interaktivním a pečlivě promyšleným způsobem představil veřejnosti několik základních otázek. Přechody Venuše před Sluncem jsou totiž unikátní nejen svou vzácností, ale také proto, že mají velký význam ve vědě a v historii poznávání vesmíru. Proto také například odpovíme, proč cestoval kapitán Cook v roce 1769 na Tahiti, či jak velká je sluneční soustava, neboť právě pozorování přechodu Venuše vedlo ke zjištění vzdálenosti Země Slunce, tedy k výpočtu jedné astronomické jednotky.
Hlavním cílem projektu je ale vytvořit rozsáhlou mezinárodní síť pozorovatelů (učitelů, studentů, amatérských astronomů) a ústavů (hvězdáren, planetárií a vědeckých center) k pozorování tohoto vzácného jevu, s cílem změřit co nejpřesněji vzdálenost Země od Slunce. Všechna naměřená data budou shromážděna a zpracována specialisty v Paříži. Nejdůležitější výsledky budou prezentovány na Dnech evropské vědy v Grenoblu v říjnu 2004. Česká republika jako jeden z organizátorů akce zde bude představena jako příklad úspěšného začlenění nových zemí Evropské unie do mezinárodní spolupráce ve vědě a v propagaci vědy mezi mládeží.
Chcete si toto měření jednoho z nejzákladnějších astronomických parametrů zkusit? Chcete se aktivně spolu s lidmi na jiných kontinentech účastnit pozorování nesmírně vzácného nebeského úkazu? A chcete vědět, jak se dají zjistit planety velikosti Země obíhající kolem jiných hvězd? Pak se dívejte na toto speciální vydání magazínu Popularis.
Autor: Šárka Speváková
Obor: Astronomie
Odkazy: vt-2004.astro.cz
Rozšířený text: dokument Word [85 kB]
Videozáznam: přehrát on-line [RealMedia]

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 25315

Pro on-line přehrání videozáznamu použijte přehrávač RealPlayer.