500. vydání pořadu

Pět set dílů, pět set rozhovorů, pět set setkání s výjimečnými hosty – to je ikonický pořad České televize Na plovárně, který v těchto dnech slaví své kulatiny. U této příležitosti dnes autorský tým pořadu v čele s moderátorem Markem Ebenem slavnostně pokřtil knižní podobu vybraných rozhovorů. V neděli v pravidelném čase se Česká televize společně s diváky ohlédne zpět za třinácti lety vysílání a připomene ty nejzajímavější okamžiky a hosty.

Setkání s Markem Ebenem u příležitosti 500. dílu pořadu

Setkání s Markem Ebenem u příležitosti 500. dílu pořadu

Marek Eben nejen o zážitcích se zahraničními hosty Na plovárně

Klikněte pro větší obrázek Pořad Na plovárně je výjimečným počinem v oblasti televizního vysílání, a to hned v několika ohledech. Vysílá se nepřetržitě již 13 let – první rozhovor vedl Marek Eben s Michalem Kocábem 7. ledna 1999. A právě první host patřil k těm, kteří moderátora podle jeho slov nejvíc zaskočili. „Já mu říkám – a to byla vůbec první otázka, kterou jsem v Na plovárně položil – Tehdy, na Děčínské kotvě, když jsi řekl tu památnou větu, ze které pak byl ten nevídaný průšvih, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, měl jsi to připravené nebo tě to napadlo až tam?‘ A Michal povídá: ‚Co myslíš?‘ A to mě fakt zaskočilo, říkal jsem si, tak já tady startuji pořad, ve kterém mám klást otázky a první odpověď, kterou dostanu, je taky otázka. Jestli to tak půjde dál, tak potěš Pánbůh,“ vzpomíná moderátor na své plovárenské začátky.

Od té doby se v křesle proti němu vystřídalo mnoho českých i světových osobností, díky kterým se pořad Na plovárně vždy vyjímal mezi televizními talkshow – nešlo totiž o osobnosti pouze známé, ale v mnoha ohledech významné. Málokterý český televizní pořad se může pyšnit takovými hosty, jako je Dalajláma, Madeleine Albrightová, Michael York, Tomáš Baťa, Bill Gates, Martina Navrátilová, Dagmar Havlová, Genesis, Marc La Chapelle a mnoho dalších.

Ve spojení s výjimečným moderátorem se pak z „plovárny“ stal exkluzivní ikonický pořad, který má své místo na obrazovce veřejnoprávní televize. A jaké setkání bylo pro moderátora nezapomenutelné? „Určitě třeba to s Dalajlámou. To víte, to se člověku trochu roztřesou kolena, bál jsem se, že pro něj nebude žádná otázka dost duchovní, ale jak se ukázalo, je to výjimečný člověk s oběma nohama na zemi, a navíc s velkým smyslem pro humor. Pod kameru si sedli dva mniši v těch oranžových hábitech, a jak se ukázalo, byl to Dalailamův anglický slovník. Jakmile hledal výraz, hned mu ho jeden z nich hodil. To bych taky potřeboval,“ vzpomíná Marek Eben. Do budoucna by si v pořadu rád ještě popovídal třeba s Woody Allenem nebo Bobem Dylanem.

Navzdory dlouhé době, po kterou se vysílá, si pořad Na plovárně drží vysokou diváckou oblibu. Kromě pravidelného umisťování v nominacích na diváckou cenu TýTý se navíc měřený index spokojenosti drží dlouhodobě kolem hodnoty 9, což je nadprůměrný výsledek. Talkshow, která spíš než zábavu přináší poznání, má svou stálou základnu věrných diváků, v nichž jsou nejvíce zastoupeni vysokoškolsky vzdělaní lidé. Mezi dvacítku nejsledovanějších rozhovorů patřily například ty s Yvonne Přenosilovou, Martinou Navrátilovou, Madeleine Albrightovou, Tomášem Baťou, Dominikem Haškem, Michaelem Yorkem, Reinholdem Messnerem nebo Adolfem Bornem. Vůbec nejsledovanějším bylo vydání s Dagmar Havlovou, které si 12. listopadu 2002 nenechalo ujít 894 tisíc dospělých diváků.