Ohlédnutí

Kamila a Martin

7. 4. 2017

Kamila a Martin se v druhé sérii Čtyř v tom projevili jako moderní pár, ve kterém na rodičovskou dovolenou odchází otec. Filípkovi byly tři měsíce, když se jeho rodiče v péči o něj vystřídali. V červenci mu budou čtyři roky a má už i mladšího brášku.

Kamilo, co aktuálně děláš a jak je vyřešená péče o Vaše dva malé syny?

Přijala jsem nabídku nového děkana FAMU, abych se stala proděkankou pro mezinárodní vztahy. Jde o jednu z nejvyhlášenějších filmových škol na světě a je pro mě radost a čest reprezentovat právě tuto školu. Ovšem rodinnou situaci mi to spíše zkomplikovalo, protože hodně cestuju a půlku pracovního týdne trávím v Praze. Kluci ale teď mají velmi klidné období. Filípkovi budou v červenci 4 roky a Martínek bude mít na podzim 3. Oba chodí do školky, Filípek do státní, Martínek do soukromé, mají rádi kolektiv a jsou to veselí kluci, mým pracovním povinnostem navzdory. Když jsem pryč, pečuje o ně Martin s babičkami. A když jsem v Brně, užívám si čas s nimi se vším všudy. Konečně u nás doma ustaly bratrské potyčky, rvačky, pláč a neshody a začali být parťáci. Myslím, že společně s tatínkem budou dobrá úderná jednotka, hlavně se těším, až spolu všichni začneme doopravdy sportovat.

Martine, jak zpětně hodnotíš rozhodnutí jít na rodičovskou dovolenou?

S Filípkem na rodičovské to bylo snadný. Začal jsem o sobě pochybovat, až když šla Kamila do práce po druhé mateřské. A velmi náročný byl i její přechod do Prahy, radili jsme se ohledně té změny dopředu i s dětskou psycholožkou, teď to probíráme s učitelkami ve školce a stále hledáme to nejlepší řešení pro nás všechny. Ale v létě jsme byli s oběma kluky v Kalifornii pod stanem v místních národních parcích, a to byla paráda. V tom běžném provozu je toho na mě občas moc, ale Kamila toho má taky hodně, abych byl spravedlivý. Snažíme se hlavně fungovat jako tým. Stěhovat se do Prahy pro mě není řešení a ona zatím v Brně adekvátní práci nemá. Co není, může brzy být. Já bych byl opravdu rád.

Kamilo, jak hodnotíš rozhodnutí, aby na rodičovskou šel Martin?

Bylo to velmi dobré rozhodnutí. Jen jsme nepočítali, že se nám život tak zamotá. A hlavně že druhé dítě narozené záhy po tom prvním neznamená dvakrát, ale třikrát víc práce a stresu. Ale jak už jsem zmiňovala, začíná se to po těch několika náročných letech konečně vyplácet.

Mělas problém se od tak malých dětí odtrhnout a odejít do práce?

Já se od nich přece neodtrhávám. Nikdy jsem se od nich neodtrhla. A hlavně musím zdůraznit, že nejde o mě. Jde o kluky. Když vidím, že jim není dobře, zejména když jsou nemocní, tak nikdy neváhám, všechny povinnosti zruším a jsem tu pro ně, držím je v objetí klidně celou noc, je-li třeba. Jsou pro mě s Martinem na prvním místě. A mám velkou radost, když vidím, že jsou v pohodě a reagují většinou klidně, když někam odcházím. Dáme si všichni pusu a zamáváme si. Vědí moc dobře, že se vrátím a že tu budu zase jen pro ně.

Martine, co je podle Tebe největší překážka pro muže jít na rodičovskou?

Já žádnou překážku nevidím, když se chce, všechno jde. Důležitá je týmová hra celé rodiny.

A co bys řekl otcům, kteří o tom přemýšlejí, ale váhají?

Že když jsem to zvládnul já, zvládne to každý. (smích)

» Profil Kristýny na Čtyři v tom 2