Chat

DoktorKA

Kateřina Cajthamlová

V tomto dílu s vámi bude opět chatovat přímo doktorka Kateřina!

Záznam chatu ze středy 6. května 2015

Jirka, Nový Bydžov: „Dobrý den paní doktorko. Zajímalo by mě, jestli je zdraví špatné vařit ze surovin, které mají po minimální trvanlivost. Také bych vás rád poprosil o radu co dělat s babičkou, která vaří jen z toho se slovy: "Co nesmrdí, to je dobrý." Máte pro mě kdyžtak nějakou radu? Děkuji za vaši odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „Zřejmě máte na mysli potraviny s prošlou záruční lhůtou. Důchodci někdy opravdu z finančních důvodů používají tyto potraviny. Rizikové jsou potraviny tučné (mléčné výrobky, uzeniny, živočišné i rostlinné tuky nebo oříšky. Problémem je i nahnilá nebo plesnivá zelenina či ovoce (tyto potraviny nesmrdí a přesto jsou rizikem pro zdraví). Velkým rizikem je konzumace masa a ryb s prošlou lhůtou konzumace, stejně tak jako opakované rozmražování a zamražování hotových pokrmů. Babičku nožná , Jirko, nepřesvědčíš Ty, ale je možné požádat o pomoc rodiče. Držím palce.“

Kájina: „Dobrý den, jak prosím zhubnout břicho (mám 2 roky po porodu) a břicho i když posiluji-nevím, zda správně), mám stále. Možná je i špatně, že večeřím pečivo, ale když doběhnu s dítětem domů, obstarám je, zhltnu v hladu i 2 chleby. Nevím tedy, co večeřet, abych se vyhla pečivu a přitom neměla za 2 hodky hlad:) Předem děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Někdy po porodu dojde k povolení břišní stěny vlivem rozestupu přímých břišních svalů - to lze zjistit u chirurga, bříško se už většinou nestáhne do původní podoby, ale můžete posilováním spíš šikmých a hlubokých břišních svalů a správným držením těla situaci zlepšit. Večeřte ideálně nějaký zdroj bílkovin (ryby, sojové produkty, nízkotučné mléčné výrobky nebo libové maso či šunku od kosti s chlebem a zeleninu. Jen pečivo nezasytí a neposkytuje dostatek živin.“

Patricie: „Dobrý den Od září mám brigádu, jako chůva malých dětí ( 5 let, 8 let) starší dítě trpí mentálním postižením Nedávno mi byl zjištěna mírná hypertenze jsem v 28 tt těhotenství. Dnes jsem byla na interně a paní doktorka mi brigádu zakázala a doporučila řádný odpočinek zajímal by mě Váš názor (hodnoty TK 140/80-90 ,130/80 135/80 Děkuji za odpověd“

Kateřina Cajthamlová: „Spíš se přikláním k názoru paní doktorky, že by se Váš tlak mohl ještě zvyšovat a potřebujete proto možná víc odpočinku a méně psychicky náročnou činnost.“

Miroslav Husák: „Nějak se ten chat nezobrazuje, kde je chyba?“

Kateřina Cajthamlová: „Tak to vážně nevím. Já odpovídám a webmaster tvrdí, že to je ok.“

Sońa Šmýdová: „Dobrý večer paní Cajthamlová,chtěla jsem se vás zeptat na názor ohledně kokosového oleje jestli je pro naše tělo zdravé nebo spíš naopak.Děkuji za odpově´d.“

Kateřina Cajthamlová: „Rostlinné oleje a tuky jsou v zásadě tělu prospěšné, ale vždy záleží na množství a na způsobu použití. Kokosový tuk a palmový tuk obsahují, bohužel, větší množství nasycených mastných kyselin, proto jejich častá a nadměrná konzumace není příliš vhodná. I zdroje tuku a olejů bychom měli střídat, vybírat si spíš ty s nenasycenými mastnými kyselinami (za studena tekuté).“

Helena: „Dobrý večer, trpím na ekzem a jsem alergička. Prosím Vás , řekněte mi co bych měla jíst a čím nejlépe promazávat pokožku. děkuji za odpověd“

Kateřina Cajthamlová: „Tady záleží na doporučení alergologa, který provedl kožní nebo krevní testy. Pokud netrpíte alergií na nějakou složku potravy, jezte racionálně (NIKOLI NADBYTEK POCHUTIN, MÉNĚ VOLNÉHO CUKRU, POZOR NA ALKOHOL A KÁVU), ve stravě by měl být dostatek ryb a kvalitních rostlinných tuků, ideální je semivegetariánská strava s přidáním vajec a ryb. Kůže by měla být promazávána neparfémovanými krémy - někdy pomáhá nesolené sádlo, bílá vazelina nebo nedráždivé olejové masti, vždy se ale držte doporučení alergologa, abyste se vyvarovala použití látek, na které jste alergická.“

KLÁRA: „Dobrý večer, chtěla bych se zeptat jestli může dítě při vztekání začít zvracet. Moc děkuji za odpověd.“

Kateřina Cajthamlová: „Bohužel, může. Při zlosti se mění dýchání, dítě se může rozkašlat, vdechnout slinu i zvracet. Pokud by ale stav byl častý, konzultujte situaci s pediatrem.“

Lucka: „Dobrý večer paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat zda strava má vliv na atopický ekzém? Můj 18 měsíční syn tímto onemocněním trpí a nedaří se nám to léčit. Dodržuji veškerá doporučení dermatoložky. Druhá otázka se týká manžela. Je po operaci TESA/MESA a lékař mu řekl, že má velké riziko rakoviny varlat. Nyní mu je 37 let. Měl by již teď vyhledat urologa a nechat se vyšetřit? Děkuji předem za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „Bylo by vhodné navštívit se synem alergologa. Strava má na atopický ekzém vliv relativně malý, častěji má vliv genetický základ a občas i psychogenní vlivy, hormonální stav organismu a prostředí. Co se týká manžela, určitě by měl urologa alespoň 1x ročně navštívit a nechat si prostatu vyšetřit (krevní testy a vyšetření prostaty pohmatem)“

Iva: „Dobrý večer paní doktorko, manžel má ankylozující spondilitidu jsou nějaké potraviny pro něj nevhodné, kterých by se měl radši vyvarovat a naopak které by měl spíš zahrnout do jídelníčku. Moc vám děkuji za odpověd a zdravím, jste super.“

Kateřina Cajthamlová: „Zřejmě jde o morbus Bechtěrev. Zde nepomůže strava, ale pravidelné cvičení a dechová rehabilitace. Děkuji za milá slova a přeji manželovi trpělivost i dobrého fyzioterapeuta.“

martin: „Dobrý den,paní doktorko zajímá mne Váš názor na tzv. "dělenou stravu".Dodržuji jídelníček zvlášt jídla se sacharidy a zvlášť bílkoviny.od ledna mám úbytek váhy cca12 kg/6cm v pase.Dle A.Mačingové.děkuji za odpověď“

Kateřina Cajthamlová: „Dělená strava nemá příliš opory v praxi. Například luštěniny jsou typickou ukázkou potravy, kde se vyskytují současně bílkoviny a sacharidy v jednom typu potravy. A takových potravin je celá ředa. Systém paní Mačingové je vpodstatě revival podobných dietních postupů, je jen detailněji propracovaný, ale při delší době dodržování může vést k adaptaci na snížené množství potravy a k jojo efektu. Pokud jste mladá a zdravá a budete kromě diety i sportovat, systém nebudete držet déle než dva měsíce a nedojde ke zhoršení Vašeho stavu, není co namítat. U všech podobných systémů je největším problémem nulová individualizace. Jinými slovy- není rozdíl mezi stravou pro muže a ženy, pro lidi různé výšky, váhy, aktivit a zdravotního stavu. To jsou hlavní omezení těchto postupů. Obecně navíc platí, že kilogram na váze by měl odpovídat ztrátě 1cm v pase a hubnutí by mělo probíhat maximální rychlostí půl kilogramu týdně.“

KLÁRA: „Ještě jeden dotaz k tomu vztekání, jestli by jste měla nějakou radu jak tomu předejít. Nechce chodit spát a po dobrém, ani po zlém nic nezabírá a začne se vztekat a já už si nevim rady, moc děkuji.“

Kateřina Cajthamlová: „Zkuste zpravidelnit večerní aktivity a vytvořit jakýsi rituál, během kterého se syn zklidní - koupání, čištění zoubků, ukládání hraček a uspávání třeba medvídka, pak čtení pohádky, zpívání ukolébavky a ztišení činností v bytě. Hlavně zachovejte klid a nezvyšujte hlas, zkuste posunout dobu spánku do časnějších hodin. Dítě může být i tzv. "přetažené", pokud chodí spát později než např. v sedm hodin večer.“

Nikca: „DObrý večer, nyní jsem hodně slyšela, že nedělám dobře, když jím každý den zakys.mléčné výrobky (převážně ochucené) Prý se mají jíst 1xtýden, ale nevím, co si dávat tedy na svačinu/večeři? Je možné, že kvůli tomu mám stále se vracející ekzém na rukách(atopik). Předem Vám děkuji a prosím, udělejte víc takovýchto pořadů.“

Kateřina Cajthamlová: „Pokud Vám alergolog doporučil vyřadit mléčné výrobky, držte se toho. U některých typů ekzému opravdu mohou být mléčné výrobky nedoporučeny. Ke svačině můžete jíst třeba chléb se šunkou, zeleninový či ovocný salát nebo musli, k večeři třeba palačinky se špenátem a masovou směsí, těstoviny, luštěninové či bramborové polévky, ryby...je toho hodně, čím lze zakysané mléčné výrobky nahradit...“

Alena: „Dobrý podvečer, stále se mluví o tom jak jsou děti obézní ale co opak? Co když jsou děti hubené? Skoro podvyživené? Dá se s tím něco dělat? Co by děti měli jíst aby na váze nabrali?“

Kateřina Cajthamlová: „Bohužel, vinou hektického životního stylu rodin jsou opravdu častější extrémy. Podvyživených dětí přibývá stejně jako těch obézních, v současnosti zejména ve věkové skupině předškoláčků a starších školních dětí. Hlavní je chybění pohybu a vysoká míra stresu, řada dětí je vybíravá v jídle. Nejlepší je vyhradit na jídlo dostatek času, jíst s dětmi a neřešit při jídle rodinné či školní problémy. Další pomocí je vyřazení sladkých limonád a zbytečných pochutin, fast foodů a "hotovek". Děti se mohou podílet na přípravě jídla a měly by trávit denně alespoň 2-3 hodiny pobytem venku.“

Hana: „prijemny vecer vam preji mam dotaz na TRF Čaj a jeho vedlejsi ucinky mam strach ho uzivat mam nadvahu chci zhubnout byla bych rada kdy by mi to pomohlo zhubnot ale ma obavy“

Kateřina Cajthamlová: „Pokud užívate tento čaj jako podporu hubnutí během sportovní aktivity a nemáte kontraindikace (doporučuji nechat si změřit alespoň krevní tlak, hladinu krevního cukru a kevních tuků a konzultovat lékaře, zda neberete léky, které mohou mít v kombinaci s TRF změněnou účinnost) obávat se nemusíte. Bez zvýšeí fyzické aktivity ale čaj sám nepomůže. Je třeba také upravit stravu na racionální s omezením jednoduchých cukrů, nadbytečných tuků a soli.“

Věra: „Krásný večer paní doktorko, mampostižené dítě DMO a když jíme, tak jí strašně pomalu, jak to mam dělat s jídlem 5x denně, každé jídlo máme tak na hodinu děkuji přeji krásný večer“

Kateřina Cajthamlová: „Nepíšete, jak je dítě staré. Chápu, že s ním nemůžete trávit tak dlouhou dobu jídla. Doporučuji zvětšit hlavní jídla a věnovat se dítěti během těchto tří jídel, svačinu může mít menší a konzumovat samostatně. Předpokládám, že se jedná o dítě, které již jí samo. Může pomoci i úprava stravy na kašovitou nebo romixovanou (ovocná pyré, koktejly), aby byla stravitelnější a dítě nemuselo tolik kousat.“

Ilona Podvalová: „Dobrý večer,mám dvě dcery 5 a 2. Ráda bych aby jedly zdravě a pravidelně. Bohužel se mi to o ale nedaří. Hlavně u starší dcery. Odmítá zdravé potraviny pomazánky,sýry, špenát zelí vajíčko atd.. Chce párek koláče nebo jen suché pečivo.K obědu často vyžaduje jen přílohu. No a aby alespoň něco snědla tak ji to dám. Nemá nadváhu ale často ji bolí bříško. Někdy mám pocit že musí mít hlad. Jak ji dodat chuť k jídlu? Ovoce a zeleninu ji. Děkuji mnohokrát za odpověď. Ilona“

Kateřina Cajthamlová: „Jejeje! To je stále častější problém. Bohužel, tady může jít i o vliv stresu, bolavé bříško a odmítání hůře stravitelné potravy (bílkoviny) a preference stravy snadno stravitelné (párek a koláč) to je přesně systém "mlsání místo jídla". Doporučuji nabízet různé saláty (těstovinové, luštěninové), polévky a další snáze stravitelná jídla (kaše, pyré), jídla barevná, s pestrým složením. Ustupovat není z dlouhodobého hlediska příliš dobrá strategie. Dceru byste měla také zaměstnat pohybem venku, aby jí vyhládlo. Pak je větší pravděpodobnost, že sní to, co jí předložíte.“

Ali: „Dobrý večer, slyšela jsem, že sojové maso(kostky, granule) nejsou to "pravé" Dívala jsem se na složení a jsou vyrobeny ze sojové mouky jen, je i pravda, že mě na oběd vůbec nezasytí-spíš mi je po tomto obědě i malátno. A nikdo nedoporučuje nízkotuč. mléč.výrobky, ale když se snažím zhubnout břicho, jsou vhodné?Předem děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Soja je docela častý alergen, některé sojové výrobky nemají moc dobré složení. Zkuste spíš tofu nebo sojové mléko a jogurty, pokud chcete vyzkoušet sojové produkty. Složení je třeba číst vždy. To, že Vás potravina nezasytí, může být právě v tom, že složení není moc kvalitní a strava neobsahuje dostatek bílkovin, které jsou vedle tuku sytivou složkou potravy. Nízkotučné mléčné výrobky jsou pro hubnutí vhodné, stejně jako krůtí maso, ryby a luštěniny (hrách, čočka, fazole). Bez pohybu ale hubnutí neprobíhá správně. Vpodstatě platí, že někdy pouhým přidáním 12 hodin pohybu týdně lze zhubnout lépe než nějakou složitou dietou.....“

Tomáš: „Dobrý večer. Vadí při hubnutí nápoje, které obsahují umělá sladidla a tedy nemají žádné kalorie? Děkuji Vám za odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „Problém s nápoji, které obsahují umělá sladidla je, že se často poté zvyšuje chuť na sladké tučné potraviny. Při jakémkli dietním režimu jsou nejvhodnější nápoje neochucené, nejlépe čistá voda, ovocné čaje a ředěné 100%džusy. Nevidím žádnou výhodu v používání umělých sladidel. Udržují Vaši chuť na sladké.“

Dominik Crhák: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak funguje odebrání ejakulátu, přítelkyně na tom trvá. Předem mnohokrát děkuji.“

Kateřina Cajthamlová: „Pokud se snažíte o miminko a nejde to, je dobré zajít na specializované pracoviště a nechat si ejakulát vyšetřit. Odevzdáváte ejakulát, který získáte sám masturbací v oddělené místnosti. Jinak odběr neprobíhá, pokud jste schopen ejakulovat takto.“

Jaromír: „Dobrý den, jak dlouho by měl člověk sedět u počítače a u televize?“

Kateřina Cajthamlová: „To je super otázka. Pokud nemusí z pracovních důvodů, tak vůbec. To je ideální stav. Takto to bylo ještě v 50.letech minulého století běžné, protože nebyla TV ani počítač. Jsme biologicky starý druh, který se nevyvíjel za přítomnosti těchto médií a nejsme na ně tedy vůbec zvyklí....“

KLÁRA: „Moc děkuji za rady a vyzkouším ho dát spát dřív. Je hodně akční a po koupání nám lítá po bytě a vyvádí lumpárny, takže do postele ho dostáváme až po té 21.hodině a někdy čteme pohádky skoro až do 23.hodiny. Už jsem pěkně vyčerpaná a nechtěla jsem aby se to na něm začalo projevovat, tak vám ještě jednou strašně moc děkuji za rady. Hrozně si vás vážím a moc ráda vás sleduji v jakémkoliv pořadu, jste úžasná a obdivuji tu vaši energii jak to děláte že jste stále tak usměvavá. Chtěla bych ještě moc poděkovat všem co se podílejí na tomto pořadu za sebe, ale i za všechny lidičky, kterým se tento pořad líbí. MOOOC VÁM DĚKUJEME“

Kateřina Cajthamlová: „Milá Kláro, děkuji za laskavá slova a moc držím palce, aby syn chodil spát daleko dřív. Fakt si myslím, že v devět večer už je předrážděný z překonané první fáze únavy... I já Vám velmi děkuji za ocenění, velmi si ho vážím.“

Sandra: „Dobrý večer, často nemohu usnout - jakoby vypnout mozek, bylinkové čaje nepomáhají, nepomohly ani přirodní tablety . Je prosím vhodného něco jiného - mléko, med apod.? Ale nepřiberu po tom, když se to pije na noc? Velmi děkuji“

Kateřina Cajthamlová: „Říká se, že někdy pomáhá dostatečně se najíst, někdy pomůže opravdu i mléko s medem, ale je třeba si pak důkladně vyčistit zuby. Možná je problém jnde, třeba máte přetopenou místnost, nedostatečně zatažené záclony, můžete trpět i mírnou depresí. Doporučuji konzultovat psychologa, případně zkusit i konvenční tabletky na spaní případně relaxační cvičení před spánkem nebo krázkou večerní procházku na vzduchu.“

Ali: „Děkuji Vám, ještě k tomu hubnutí- myslím, že pohybu mám dost (každý den se snažím ujít i svižněji 7000-10000 kroků, přesto břicho nemizí a obvod pasu mám také vysoky. Děkuji pěkně“

Kateřina Cajthamlová: „Třeba máte nevyvážený příjm živin. Vážně takhle na dálku není možné poradit přesně. Mohu se řadu věcí jen domnívat...“

Tom: „myslite si, ze pomahaji hubnuti vibrujici pasy na bricho? nebo to je jen dobry prodejni job?“

Kateřina Cajthamlová: „Myslím, že nepomáhají.“

Marta Kučerová: „Dobrý večer paní doktorko, chtěla bych znát Váš názor na stravování podle krevních skupin. Mám skupinu A a té zakazují rajčata, papriky, zelí, banány, mléčné výrobky a další potraviny, která mám ráda. Děkuji za odpověď a přeju hezký večer.“

Kateřina Cajthamlová: „Myslím, že to nemá žádný medicínský podklad. Navíc je krevních skupin vpodstatě 15, nikoli jen 4.“

Michaela: „Dobrý večer, od kolika let doporučujete dětem podávat celozrnné výrobky?“

Kateřina Cajthamlová: „Vpodstatě už předškoláčci mohou (5let).“

Kristýna: „Dobrý den, pani dokrotko..chci se zeptat,je mi 18 let a loni v této době jsem mela težkou bouračku na kole po které jsem byla dlouho na jip,mela jsem otřes mozku a spoustu dalších..od té doby jsem stále unavená a bolí mě hlava,nekdy si také nekteré krátkodobé události nepamatuji,poradíte mi prosím,čím,např jakým jídlem být více energická a neunavená? také od té doby co jsem spadla nesnesu mléko,je mi po něm zle.Čím ho nahradit? děkuji moc!“

Kateřina Cajthamlová: „Hovoříte o poměrně těžkém poranění centrální nervové soustavy, únava může být i následkem tohoto úraziu. Porucha koncentrace a bolesti hlavy - to vše by měl posoudit hlavně neurolog. K rekonvalescenci nervové soustavy pomáhají vitaminy skupiny B, které jsou například v obilovinách, droždí, v pšeničných klíčcích. Je třeba dostatečný přísun polysacharidů (vše, co roste - tedy ovoce, obiloviny, luštěniny, přílohy, chléb), pozor na příliš sladkou potravu a rafinovaný cukr ve větším množství, omezte čokoládu a kávu i alkohol. Pro nervový systém jsou vhodné i různé oříšky a ikvalitní rostlinné a rybí tuky. Ale nejdřív navštivte neurologa, ať posoudí stav Vaší nervové soustavy a její rekonvalescence po úrazu, který popisujete. Mléko nahradí sýry, tvaroh, případně jiné zdroje vápníku jako je např. mák.“

Matěj: „Dobrý den, je mi 15 let a mám problém s váhou.. Můj problém je trochu jiný než mají ostatní, a to ten že mi nejde přibrat. Má otázka tedy je co jíst, jestli začít cvičit atd.. Mockrát vám děkuji za odpověď.“

Kateřina Cajthamlová: „Milý Matěji, pokud jsi nejhubenější z rodiny, zkus pravidelně jíst a posilovat (stačí i domácí cvičení s pružnými lany či na míči s lehkými činkami), pohybuj se alespoň 2 hodiny denně věénku, vhodné je i plavání, měl bys spát alespoň 8 hodin denně a nestresovat se příliš. Vím, tahle část může být složitá, protože k pubetě trápení někdy patří, ale věřím, že když se odreaguješ s kamarády venku a budeš dostatečně jíst bílkoviny a vitamíny (jednoduše maso, vejce, mléčné výrobky, ryby, přílohy a ovoce a zeleninu), najdeš si nějakého koníčka a omezíš čas u televize a na počítači, půjde to! Někdy se přibírání na váze objevuje u kluků až kolem sedmnácti. Neklesej na mysli a poraď se s muži z Tvé rodiny nebo z okolí. Držím palce!“

Nada: „Dobry den, Ja mam porad problem shodit a hlidam si hodne kalorie ,ale staci proctu kucharku a mam kilo navic. Vy jste tolikrat ukazovala zdravy jidelnice,ale ja z toho pribiram, Mam doma vibrostation confidence,jak dobre splauje tuky a vyrovnava postavu? trepu se tak 3x denne po 20 minutach, v sobotu 25 minut vytrvalostniho plavani, do to prochazky dlouhe o vikendech kdyz je pekne, pre styden jeste tak jendou 45 munut cviceni doma-aerobik, posilovani, spim v prumeru 9 hodin.jim pravidelne, jsem zdrava.Vaha mi nechce bavit . Muzete mi prosim poradit? Skoda ,ze uz nedavate Jste to co jite,bylo to super“

Kateřina Cajthamlová: „Dobrý večer všem, začínám odpovídat třochu dřív, aby se dostalo na co nejvíc z vás. K dotazu Nadi: neuvádíte svůj věk, výšku, váhu, ani povolání a tak. Neznám Vaši rodinnou historii, ani současný jídelníček. Těžko tedy říci, zda vůbec je potřeba, abyste hubla. Vibrostation simuluje posilovací cvičení, k hubnutí příliš nevede, spíš k tvarování těla. Ostatní aktivity, pokud počítám správně, rozhodně nedávají dohromady požadovanou alespoň hodinu aerobní aktivity (plavání, chůze, běh, jízda na kole) denně. Dlouhé procházky o víkendu jsou užitečné, ale aktivit přes týden máte opravdu dost málo. Zkuste přidat alespoň každodenní chůzi v kuse alespoň 45-60minut a pokud nepůjde hubnout, tak navštivte nějaké specializované pracoviště, kde změří poměe aktivní hmoty a tuku v těle a poradí Vám na míru.“

pavel: „co zpusobuje velka prsa u muzu? kdyz jsou tlusty a alkohol nepiji?“

Kateřina Cajthamlová: „Doporučujin poradit se s endokrinologem, může jít o hormonální problém. Tak, to byla pro dnešek poslední odpověď, děkuji všem za dotazy a přeji příjemný zbytek večera a dobrou noc! Vaše Kateřina Cajthamlová“