Chat

neurolog

MUDr. Václav Volejník, CSc.

Také po skončení tohoto dílu budete mít prostor na otázky na odborníka. V pravidelném chatu našeho pořadu vám tentokrát bude odpovídat neurolog Václav Volejník.

Záznam chatu ze středy 25. března 2015

Šťastná Jana: „Mám problém,že asi jednou za měsíc ,někdy déle,se objeví ve stolici jasná krev.Na kolonoskopii se nic ve střevech nezjistilo.Mám potíže s hemoroidy.kupuji si masti a konečník mažu.Na čas je klid a pak se zas objeví krev.Jak se mám zachovat v tom případě.Děkuji za radu.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer, podle Vašeho popisu je velmi pravděpodobné, že se skutečně jedná o krev z hemoroidů. Nicméně i to je důvodem k návštěvě specialisty - proktologa a k řešení celého stavu. Děkuji za otázku. Volejník“

Miroslav: „Dobrý večer pane doktore, před dvěmi a půl lety jsem měl subdurální krvácení a byl operován. Poslední CT vyšetření jsem měl před dvěmi lety, kdy jsem měl ještě minimální nález o velikosti 2 mm. Chodím na kontroly k neurologovi jednou za půl roku. Zatím mě na kontrolní CT neodeslal. Cítím se nyní výborně. Nikdy jsem ve větší míře nepožíval alkohol, ale před úrazem jsem si občas dal pivo. Chtěl bych se zeptat, zda si mohu i nyní občas pivo dát. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Zodpovědná a přesná odpověď není snadná. V zásadě se vždy učí, že pacient po úrazu hlavy s poraněním mozku, jako ve Vašem případě, by se měl alkoholu vzdát. Nicméně pokud si dáte skleničku nízko stupňového piva, mělo by vše být v pořádku. Ale opravdu spíše jen třetinku a jen tu jednu. Dva roky od úrazu jsou ještě doba, kdy se neurolog obává pozdního objevení ještě možných následků poškození mozku, i když u Vás naštěstí zřejmě jen malého, které jistě proběhlo. Díky za otázku. Volejník“

Adéla: „Vážený pane doktore, již 14 dní mě trápí celodenní motání hlavy a mám těžké končetiny. Poslední dobou se to zlepšuje, že se mi hlava motá jen občas. Na prohlídku na neurologii jsem objednaná na pátek. Chci se zeptat co by mohlo být příčinou a na co se u doktora případně poptat, abych nic nezanedbala a přišla na příčinu co nejdříve? Nemohu s tím vůbec pracovat. Celkově mám problémy s prokrvováním končetin a mám problém přibrat. Je mi 22 let. Děkuji Vám předem za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Ve Vašem případě lze těžko jednoznačně odpovědět bez potřebného vyšetření. Jistě se kolega bude ptát, jak dlouho Vaše obtíže trvají, zda nemají souvislost s pracovním zatížením, zda se neléčíte pro jiné choroby. Pokud jste příliš štíhlá, bude třeba vyšetřit např. štítnou žlázu atd. Bez spolupráce s praktickým lékařem, případně s internistou se nelze zodpovědně vyjádřit. Děkuji za otázku. Volejník“

Klára Jamborová: „Dobry den pane doktore, je mi 33 let a zhruba pred 2 lety jsem zazila 2x po pulroce za sebou potize ,ktere nastali vzdy ve stresove situaci.Jednalo se o stav,kdy cca na 15 minut jsem videla na prave oko jakoby pres mlhu nebo ohnem zahraty vzduch a cela prava pulka obliceje me brnela a kdyz jsem si pichala do tvare nebo kousala do jazyku,necitila jsem nic.Brneni slo i lehce do prave paze.Po 15-20minutach toto samo postupne odeznelo.V jednom televiznim poradu na tema mozkova mrtvice doktor rekl,ze toto jsou priznaky mozkove mrtvice a pokud toto pacient uciti,ma ihned vyhledat neurologa.Take jsem navstivila tedy neurologa-cca po pul roce po té,doktor me prohledl a vysetril.Jedine co mi rekl,ze pod vysetrenim vypada muj mozek tvarove jako Dagmar Havlove a doporucil mi klid a predepsal antidepresiva,protoze jsem se mu sverila,ze mam nekdy zachvaty vzteku.Co se tyce mozkove mrtvice,to dle jeho nazoru nebylo.Chci se tedy zeptat na Vas nazor,co si myslite,ze jsem zazila a pokud se toto bude opakovat,mam ihned navstivit lekare?Bolestmi hlavy netrpim a ani behem tohoto stavu jsem bolesti nemela.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Rozhodně máte pravdu, že prvé obtíže byly jakoby přesně z učebnice o možných příznacích na počátku tzv. ischemické cévní mozkové příhody. Věřím, že Vás pan kolega dobře vyšetřil, ale pokud se budou obtíže opakovat, rozhodně lékaře znovu navštivte. Také je nutno se zeptat, zda v rodině jsou obdobné příznaky, zda neužíváte antikoncepční pilulky,jaký máte krevní tlak atd. Děkuji za dotaz.“

jitka: „Poslední dobou mě často brní prsty u rukou, hlavně při sezení, nebo vleže. Co to může být? Děkuji“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Podle Vašeho popisu musí každý lékař myslet nejprve na obtíže spojené s krční páteří. Ale bez odborného vyšetření by nebylo zodpovědné se více vyjadřovat. Děkuji za otázku. Volejník“

STOPK: „Jak řešit nervové tiky?“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Skutečné nervové tiky patří do skupiny neurologických onemocnění, které řeší dokonce specializovaný neurolog. Často se ale léčba plně nezdaří. Nejde sice o nemoc ohrožující život pacienta, ale nepochybně mu zhoršuje život. Děkuji za otázku. Volejník“

STOPK: „V jakých případech pomůže neurolog psychiatricky nemocnému?“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Není vždy zcela jednoznačné, zda se u pacienta jedná jen o psychiatrické onemocnění. Nakonec jde vždy o nějakou poruchu funkce mozku. Také tento obor, tedy neuropsychiatrie je ve světě obvyklý. Děkuji za otázku. Volejník“

hovis: „Dobry den pane doktore mymu synovi byla diagnostikovana cevni mozkova prihoda ve 13 mesicich,mok a krev byla bez zanetu,ale byl po ockovani prevenaru 13 treti davka,a jsme smmanzelkou presvedceni ze to bylo po ockovani,co vy na to?“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Vaše otázka je pochopitelná, i když nejsem přesvědčen, že použitý výraz mozkové příhody je správný. Bohužel je pravda, že v malém procentu případů, dochází po tomto očkování k nesprávné reakci organizmu a často nejvíce utrpí mozek, tzv. nespecifickým zánětem. Dokonce o tom nyní jedná vláda, což asi víte. Jde o záležitosti nesmírně složité a těžké, smutné. Chápu Vás.Volejník“

STOPK: „Je časté, že je psychiatricky nemocný nemocný i neurologicky???“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Ano, onemocnění mozku se často projevuje i poškozením psychiky. Odborně s to nazývá organický psychosyndrom. Je to pochopitelné, že mozek, který vlastně vytváří naši psychiku, se takto projeví i u onemocnění z oblasti neurologie. Děkuji za otázku. Volejník“

sj: „Pojem nervózní tik není správný, že? Správně má být nervový tik, ne?“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Lidově se říká velmi často, že z nervozity má člověk až tiky. Ale z hlediska nemoci, je tiková choroba samostatným typem onemocnění. Určité záškuby ve svalstvu skutečně mohou být přítomny při dlouhodobém psychické přetížení, což lidé nazývají nervozitou. Děkuji za otázku. Volejník“

Jitka: „Je rizikovým faktorem pro 39 ženu, které zemřela babička z tatínkovy strany na mozkovou příhodu ve 42 letech?“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Není třeba z toho dělat okamžitý závěr. Nicméně by bylo dobré, kdybyste při preventivním vyšetření u Vašeho praktického lékaře tuto věc zmínila a pan doktor nepochybně zváží případný rozsah potřebných kontrolních vyšetření. Děkuji za otázku. Volejník“

Romana: „Dobrý den. Mohou problémy se zrakem souviset s krční páteří.Děkuji.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. V podstatě nikoliv přímo, ale v oblasti krční páteře mohou být při poruchách drážděny nervy tzv. sympatického systému a ty se mohou projevit i poruchami zraku. Jde o složitější otázku. Není jasné jaké poruchy krční páteře máte na mysli. Děkuji za otázku. Volejník“

Hana: „Dobrý večer, bolelo mě oko, dostala jsem doporučení na vytržení. Po vytržení mi neuroložka předepsala Lyricu na trojklanný nerv. Obojí byla zásadní cyba. Bolesti oka byly jen obtěžující, nyní trpím neskutečnými bolestmi celého obličeje, ve ÚVN mi řekli, že jsou to atypické oličejové bolesti. Je mi 40 let a trpím jimi už půl roku. Mohl by jste mi poradit, jak z toho ven?Děkuji“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Předpokládám, že šlo o vytržení zubu. Bohužel jsou tyto souvislosti často popisovány i v učebnicích. Dráždění trojklaného nervu je velmi složitá oblast pro úspěšnou léčbu. Tzv. sekundární neuralgie, tedy zde po vytržení zubu, mají ale velmi dobrou prognózu. Věřím, že při léčbě, kterou jste zahájil dojde ke útlumu obtíží. Děkuji za otázku. Volejník“

Soňa: „Dobry vecer muj partner trpi od mala Scheramannovu nemoci, doslo mu to tak daleko, ze ma vyoperovanou plotenku vyhrezlou, budou ho posilat na cely magnet zad, je na to duchod, ma narok, co muze jeste udelat, je v laznich, ale uz je z toho zoufaly, co mi muzete poradit , dekuji za odpoved.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Scheuermannova choroba je popisována jako stav, vzniklý v době dorůstání. Nevím, jaký je stupeň poškození u Vašeho partnera. Je zde důležitý věk, celkový stav. Takto na dálku není možné se zodpovědně vyjádřit. Ale nepochybně jde o stav, který nelze odstranit jednoduše a krátkodobě. Děkuji za otázku. Volejník“

Jana V.: „Dobrý večer, je mi 43 let, před 3 lety mi odoperovali vaječníky a dělohu,protože jsem měla špatnou cystu. Půl roku nA TO JSEM ZTRATILA SLUCH NA LEVÉ UCHO. Je to nepříjemné,v uchu mě 3 roky bolí, ale lékaři nemají zájem na tom zjistit původ. Magnetická rezonance je v pořádku.Změnila jsem stravování, apod. Poradíte mi co s tím? děkuji“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Popis Vašich obtíží je dost složitý. Nevím přesně o jak "špatnou" cystu šlo. Nevím také důvodu ztráty sluchu. Ztráta sluchu pouze jednostranná není zcela jasný příznak. Magnetická rezonance nemusí odhalit poškození v oblasti vnitřního ucha. Vaše onemocnění spolu nemusí vůbec souviset. Rozhodně by Vám měl ošetřující lékař na Váš dotaz jasně vše vysvětlit. Děkuji za dotaz. Volejník“

Nikol: „Vážený pane doktore, jsem vščně unavená, špatně spím- resp. nemohu usnout a přes den jsem unavená i značně nervozní, vytočí mě každá maličkost. Z většiny věci jsem vynervována -bojím se, že udělám danou práci-úkoly- špatně. Připadám si neschopná ve všem a ted v zimě,jaře je to ještě horší, rozlobí mě skoro každá neuklizená věc po mimču. Nevím, jak se více uklidnit a mít vnitřní klid a nebýt stále ve spěchu? Obávám se, že mě takto brzy něco nepěkného postihne. Předem Vám děkuji.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Už to, že si vše plně uvědomujete je velmi dobrá zpráva. Nevím, jak dlouho jste po porodu, ale měla byste vše probrat s Vaším ošetřujícím lékařem. Myslím, že se k celé věci dobře stavíte, ale potřebujete odbornou pomoc a radu. Děkuji za otázku. Volejník“

Lenka: „Dobrý večer, trpím nesnesitelnými bolestmi hlavy spojené se zvracením. Bolest se vždy dostaví jednou za měsíc a trvá někdy i 3 dny. Obvodní lékařka mi zkusila dát Formen a docela to pomohlo. Myslíte že by to opravdu mohla být migréna a jaké vyšetření mě bude čekat, aby se diagnóza potvrdila? předem děkuji za odpoveď“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. To jak se Vaše obtíže vyskytují skutečně nutí myslet lékaře na souvislost s menstruačním cyklem, což je pro migrenózní obtíže velmi typické. Ale jste léčena a tedy pod plnou kontrolou což je správné. Rozhodně je dobře, že se léčíte. Děkuji za otázku. Volejník“

Jana Uhrová: „Dobrý večer pane doktore, můj manžel prodělal před 2 roky oboustrannou embolii plic, užívá Walfarin . Zhruba před rokem v zaměstnání při ohnutí upadl do krátkého bezvědomí poté se to několikrát opakovalo. Byl hospitalizován ,vyšetřen - EEG,EKG,rengen plic, SONO žil na nohou,krkavice a na závěr magnetickou resonanci hlavy a páteře - vše v normě vzhledem k věku. Stav bezvědomí nastal rychle nekontrolovaně, pocit brnění v hlavě. Manžel absolvoval "napravení" páteře, rehabilitace, nynější stav je ,že nepadne do úplného bezvědomí, daří se mu to "rozdýchat, padne na kolena, musí si sednout. Lékaři mu říkají, že je v pořádku a neví si rady co dál, není simulant. Pane doktore omlouvám se za můj "laický" popis. děkuji J.Uhrová“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Chápu dobře souvislosti, které uvádíte. Ale přece jen bych se zeptal, jaký má Váš manžel tlak a zda se nakonec nemůže jednat o prostý příliš nízký tlak. Ale samozřejmě, podle popisu, který uvádíte, mysleli kolegové již dříve na určité poruchy prokrvení. Nevím, kolik podobných "záchvatů" vlastně měl. Rozhodně pokračujte v kontrolním režimu s lékařem. Děkuji za otázku. Volejník“

Irena: „Dobrý večer pane doktore, je mi 44 a před 2 měsíci jsem prodělala mozkovou příhodu. Naštěstí jen lehčího rázu, jen brnění levé ruky a levé poloviny tváře, které do druhého dne přešlo. Výsledky z krve nic nenaznačili, beru léky, ale jinak mi vlastně pan doktor nic nedoporučil ani nezakázal. Můžete mi poradit čeho se vyvarovat, co dělat či nedělat, aby se mozková příhoda neopakovala? Děkuji“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Je velmi dobře, že jste v pravidelné léčbě u lékaře. Rozhodně není ve Vašem věku plně obvyklé mít tyto obtíže. Ale v této chvíli je těžké se plně vyjádřit. Jistě by měl lékař zjistit, proč se tyto obtíže objevily. Měl by Vám vysvětlit jak se máte nyní chovat, jakou mít životosprávu a proč. Doporučuji tyto problémy nezanedbat! Děkuji za otázku. Volejník“

Eva: „Dobrý večer, pane doktore, maminka je 14 let po mozkové mrtvici, kdy bylo zasaženo centrum řeči, nemluví, nepíše, mívá epileptické záchvaty, je jí 78 let, byl nám doporučen Tebokan, myslíte, že může podpořit mozkovou činnost. Jinak užívá Apo-gab, Tegretol, Trombex. Děkuji“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Tebokan je jeden z léků, který se často ordinuje pro posílení prokrvení mozku. Předpokládám, že jste v kontrole u neurologa a ten tyto léky kontroluje. Bohužel ale nelze po 14 letech již čekat výraznější zlepšení. Děkuji za otázku. Volejník“

Lucie: „Dobrý večer, mám teprve 20 let a mám strašně málo vlasů. Mám jakoby lisinky a nevím co s tím. Vlasy mi i pomalu rostou. Jelikož teď studuji kadeřnici, stydím se na svých vlasech nechávat dělat ostatní. Vyzkoušela jsem pár šamponu z lékárny a žádný nepomohl. Je nějaký produkt pro podporu růstu, zhusteni vlasů, který opravdu rychle pomáhá? Děkuji.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Ve Vašem věku je velmi vhodné navštívit především kožního lékaře, je otázka dědičných projevů, zda obdobné projevy neměla již i Vaše maminka ve Vašem věku. Děkuji za otázku. Volejník“

Magda: „Dobry vecer, syn (nyni 3 roky, pozoruji to u nej cca od 1 roku) reaguje na silne vesmes pozitivni podnety (vzruseni) zvysenym svalovym napetim rukou, chveni, tres celych pazi. Trva to jen chvili. Je citlive povahy a tyto situace jsou i v situacich pro ostatni deti zcela bez reakce. Je treba s nim zajit k odbornikovi? Dekuji za odpoved.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Je dobře, že se ptáte a rozhodně Vám doporučuji se dohodnout se Vaším dětským lékařem a pravděpodobně se dostat k vyšetření u dětského neurologa. Nemusí se jednat o žádnou chorobu. Ale jistě je potřeba, aby to vše bylo kontrolováno. Děkuji za otázku. Volejník“

Věra-sestřenka z ILFU: „Moc zdravím pane doktore,zajímá mě,co se se mnou stalo,za posledního roku a půl jsem se spravila o 10 kg,přestože se nic se mnou nezměnilo,jím stejně,pohyb mám stejný,stejné zájmy.Už jsem zoufalá a představuji si,že se mě musela přesměrovat celá moje osobnost k horšímu.Cvičím,vedu sokol jako dřív,nestravuji se špatně a nejde to dolů.Snad se mě přehodila kolečka v hlavě.Je mě 66 let a mám 78 kg.Může mě někdo pomoci?“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Váš dotaz je opodstatněný. Pokud cvičíte a předpokládám i držíte přiměřenou dietu, není tak rychlé přibývání na váze zcela správné. Rozhodně navštivte lékaře, jistě Vás vyšetří. Díky za dotaz. Srdečně. V.Volejník“

Aneta: „Dobrý den,je mi 48 le od 5ti let jsem trpěla silnými migrénami,které po porodu ustaly ale trpím od té doby velkými únavami,které se věkem stále stuňují.Mám bolesti kloubů,které neustále po mém těle cestují.Únava přicháí znenedání klidně i hodinu dvě po odpočinku.Nerozumím tomu a nevím co s tím.Děkuji za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Lékaři znají termín "únavový syndrom", i když jde spíše o vyjádření stavu než o diagnózu. Ale také může jít o jiné obtíže. Vaše zmínka o postižení kloubů naopak vyvolává otázku, zda nejde o obtíže po tzv. přechozené "chřipce". Prostě jde o důvod navštívit lékaře a poradit se s ním. Děkuji za otázku. Volejník“

Klára Jamborova: „Dobry den pane doktore, navazuji na muj dotaz nize:antikoncepci neuzivam jiz 5 let,v rodine mozkova prihoda nebo infarkt nikdy nebyl,tlak mam v norme a rozbor krve perfektni,nekurak,alkohol 2x tydne.Muze se tento stav jeste nekdy opakovat,jaka je prevence?a existuje nejake odbornejsi vysetreni ,ze ktereho se da zjistit,ci ma pacient dispozice k mozkove prihode?Dekuji moc“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Myslím, že skutečně by Vaše obtíže měly být rozebrány s lékařem při vyšetření. Není pravděpodobné, že po pěti letech po vysazení antikoncepce tbl by byl důvod v těchto lécích. Ale je zde řada možností dále Vás vyšetřit. Doporučuji. Volejník“

Monika: „Dobrý večer pane doktore, od září minulého roku mě neustále bolí dolní končetiny, jsem unavená, mám zvýšenou sedimentaci, lékařka také zjistila, že jsem přechodila mononukleózu, ale jinak jsou krevní odběry celkem v pořádku, podle ultrazvuku srdce mi internista zjistil silnou tachykardii. Kvůli tomuto stavu jsem byla přijata na neurologické oddělení, kde jsem postoupila vyšetření mozku, lumbalni punkci. Podstoupila jsem i vyšetření na ortopedii. Lékaři mě z oddělení pustili s tím, že můj stav je následkem mononukleozy, že to chce čas a mělo by se to pomocí vitamínů B upravit. Ale stále nepociťují úlevu. Je pravda, že se s tím tělo musí vyrovnat samo a žádná jiná léčba než s pomocí vitamínů a léků na tlumení bolesti dolních končetin mi nepomůže? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Mononukleóza je často příčinou dlouhodobých obtíží, které jen pomalu ustupují. Doporučuji skutečně dodržovat životosprávu. Vitamíny ze skupiny B jsou dobrým pomocným prostředkem. Ale vlastní stav po proběhlém onemocnění nelze plně přímo už nyní "léčit", to je efektivní jen v akutní fázi. Nyní je nutné dát stavu určitý čas. Předpokládám ale , že jste stále v péči nejen praktického lékaře, ale i chodíte na kontroly i k neurologovi. Děkuji za dotaz.Volejník“

Dita: „Dobrý večer, pane doktore. Před několika lety mi zjistili centrální Diabetes Insipidus idiopatické příčiny. Může nějakým způsobem tato nemoc z neurologického hlediska ovlivňovat do budoucna mozek? A jak často by se měla magnetická rezonance i bez nějakých akutních potíží? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Toto onemocnění ovlivňuje řadu mechanismů v těle. Při správné léčbě samozřejmě dochází k náhradě potřebných látek a měla byste se cítit dobře. Přesto je nutno celkově abyste byla víc přísná na celkovou životosprávu a pomohla svému tělu, aby komplikace nevznikly. Děkuji za otázku. Volejník“

Laušmanová Jaromíra: „dobrý večer,mám dlouhodobý problém se synem.Je mu 16 let,jeho váhu odhaduji na 130 kg.léčí se dlouhodobě s depresemi má potíže s komunikací se svými vrstevníky.Několikrát byl v Poděbradech na redukci hmotnosti,ale naposledy úplně bez efektu.Štiná žláza v pořádku.Je pod kontrolou kardiologa se zvětšením srdečního svalu. Je to začarovaný kruh,jaký koliv problém řeší jídlem a je z toho sám nešťastný.Nechodí mezi lidi,už odmítá jezdit hromadnou dopravou,nechce schřipkou k obvodní lékařce.Dnes kontrola na psichiatrii a lékař mu jen navýšil léky.Ráda bych mu pomohla ale už neví kde znovu začít.Poradíte mi.Děkuji.J.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Váha Vašeho syna jistě není v pořádku a otázka příčiny jeho obtíží zřejmě trápí i jeho lékaře. Často jde skutečně o problémy psychické, někdy o poruchy funkce žláz s vnitřní sekrecí. Takto na dálku jistě Váš problém nevyřeším, ale dle toho co uvádíte, hledají lékaři velmi aktivně, jak věc vyřešit. Děkuji za otázku. Volejník“

Jana Kimcová: „Dobrý večer pane doktore, před třemi lety mi zjistili nemoc roztroučená skleróza, chronicko-progresivní, nemoc se nedaří zastavit, užívám léky kortikoidy, které mi nepomáhají, biologickou léčbu nemám. Co mohu udělat, aby se nemoc zastavila nebo zpomalila? Lékař mi tvrdí, že neexistuje žádný lék. Co mám tedy dělat? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Předpokládám, že se léčíte u neurologa. Ne každý pacient je plně vhodný k biologické léčbě. Přesto máte možnost se obrátit s dotazem na specializovaná centra pro léčbu této nemoci. Děkuji za otázku. Volejník“

Petr: „Dobry den, jiz temer 2 roky nasledujici potize - studene koncetiny, obcasne motani hlavy, obcasne buseni srdce, problemy pri rizeni auta. Zacatek potizi par mesicu po diagnostikovane borelioze a velkem vytizeni v praci. Fyzicka unava cca 6mesicu.Lumbalni punkce negativni, MR bez nalezu, vsechna vysetreni krve ok, neurologicka vysetreni ok, imunologie ok, nasazeno SSRI - diagnostikovana somatizacni porucha (zrejme univerzalni diagnoza v techto pripadech) castecne zlepseni, ted rok bez AD, potize pretrvavaji. Aktivni sportovec. Nejaky tip? Dekuji.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Když jde o stav po borelióze, je vždy tendence svádět další obtíže na obraz po prodělání této infekce. Typicky se obdobné obtíže totiž objevují. Řada prací mluví o velkém dobrém vlivu vlastní aktivity, kterou u Vás předpokládám. Přesto doporučuji přece jen vyšetření s otázkou, zda nejde o jiné důvody. Obtíže, které popisujete jsou ovšem ze skupiny obrazů určitého přetížení. Srdce je samostatná jednotka. Ostatní obtíže mohou mít příčinu ve špatném prokrvení končetin i v nízkém tlaku. Prostě jednoduchá rada asi není. Bez spolupráce s lékařem se problémy ale nevyřeší. Volejník“

Lucie P.: „Dobrý večer, je mi 42let. Před 5-ti lety jsem měla těžký úraz hlavy s krvácením do mozku, zlomeninu pyramidy lebeční a hematom 8mm. Během dalšího roku jsem podstoupila operaci tympanotomie, ztratila jsem chuť i čich. Po roce se mi vše vrátilo a dostala jsem se z toho. Nyní se už nikde neléčím. Moje matka měla v 50-ti letech náhlou mozkovou příhodu. Nyní pracuji jako učitelka a v rodinném prostředí zažívám hodně stresu. Měla bych dávat na něco větší pozor?“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Otázka je trochu komplikovaná při své jednoduchosti. Jako člověk po větším úrazu s poškozením mozku samozřejmě musíte být opatrnější sama na sebe. Pacientům vždy říkám, dávat pozor,jako na malé dítě. Ale Váš úraz nemá již dnes vliv na případnou mozkovou příhodu. Pokud jí měla Vaše maminka, měla byste vědět, jakého byla typu. Dále dle toho držet životosprávu, přiměřeně aktivně namáhat své tělo, udržovat správnou váhu, pitný režim atd. Správnější radu Vám dá lékař, který bude vědět i podrobnosti o onemocnění Vaší maminky. Volejník.“

Lucie: „Dobrý večer pane doktore, ráda bych se Vás zeptala na Váš názor: Je mi 23 let, od mala mě provází bolest hlavy, která se již stala prakticky trvalou, pouze se mění intenzita bolesti. Byla jsem vyšetřována na různých lékařských odděleních, ale bez výsledku, nikdy nebyla nalezena příčina ani pomoc, léky od bolesti už nezabírají. S věkem se přibalují i další obtíže: kolísání tlaku z velmi nízkých hodnot do velmi vysokých, bolest očí a pocit tlaku za nimi, citlivost na světlo a zvuky, občas ztráta zraku na oko/oči (v řádech sekund po cca minutu), křeče v nohách a rukách, jejich brnění a ztráta citu, pocit horšící se dlouhodobé paměti, neustálá žízeň (přestože naráz vypiju třeba 2 litry vody, stále mám žízen), nemůžu ležet rovně na zádech aniž bych neměla alespoň hlavu otočenou bokem (jinak mám pocit na zvracení a "motá se mi hlava") a konečně několikrát se mi stalo, že jsem nemohla jít "kam jsem chtěla" = ztráta rovnováhy, motoriky, přestože jsem chtěla jít rovně, "zatáčela" jsem a padala ke straně, při sezení jsem také padala (trvání od několika desítek sekund po asi5 minut). Při magnetické rezonanci mozku mi byl nalezen nádor na epifýze, pinealom o rozměru cca 1,2x1,3 cm. Lehlce tlačí na lamina quadrigemina a pulzabilita likvoru v CINE protoku zachovalá, i když u jemného aqueduktu méně výrazná. Podle některých neurologů prý pravděpodobně není příčinou mých potíží, podle jiných však může být. Nicméně se má pouze sledovat cca 1-2x za rok. Chtěla bych se zeptat na Váš názor? Velice děkuji za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Vážená paní- slečno Lucie. Vaše obtíže jsou samozřejmě velmi složité a navíc jasně popsané lékaři. Za závažný považuji Váš údaj o velkém pití, které může mít souvislost s neurologickým nálezem. Jistě jste trvale sledována. Omlouvám se, ale touto cestou Vám nemohu dát jasnější odpověď, bylo by to nesprávné. Volejník“

Dagmar Šauerová: „Vážený pane doktore, je mi 63 let, od ledna tohoto roku jsem v důchodu a začátkem března mě byl zjištěn zvýšený cholesterol a předepsán lék Atoris 10. Vážím 60 kg a pohybu mám dostatek. Měla jsem hned dotaz na praktickou paní doktorku, jestli můžu cholesterol ovlivnit stravou. Bylo mě řečeno, že u mě, vzhledem k mé váze to je spíše dědičná záležitost. O tom jsem přemýšlela doma a došla jsem k závěru, že maminka, i tatínek i babička zemřeli na kornatění tepen. Můj dotaz spočívá v tom, jak já tomuto riziku můžu předejít a jestli existuje nějaké jiné řešení než tablety? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Máte nejspíše pravdu v té dědičnosti. Ale při správné léčbě lze hladinu cholesterolu a ostatních látek dobře nastavit. Přirozeně, že k tomu pomáhá i odpovídající životospráva. Tabletky, jak uvádíte, jsou ale v tomto případě pravděpodobně nutné. Vaše váha (neznám výšku),může být dobrou zprávou, že se chováte zodpovědně sama k sobě. Pokud by šlo o geneticky podmíněné poruchy, měl by Vám Váš lékař dát podrobnou radu, co ještě navíc udělat. Volejník“

Blanka Bohunská: „Dobrý večer pane doktore, léčím se na neurologii se syndromem neklidných nohou, užívám na to Madopar HBS 125 0-0-1. Mám pocit, že to souvisí i s psychikou, když mám depresi (užívám Argofan 125 0-0-0,5), vždy se můj stav zhorší. Chtěla jsem se zeptat na prevenci, co dělat mimo užívání léků, abych příznaky této nepříjemné nemoci zmírnila. Děkuji, Bohunská.“

MUDr. Václav Volejník, CSc.: „Dobrý večer. Chápu Vaše hledání na řešení obtíží. Bohužel ze své praxe vím, že je to často velmi obtížné. Omlouvám se, ale jednoznačnou radu nemám. Tento obraz obtíží vyžaduje ale dost podrobné vyšetření na jiné možné příčiny, cévními poruchami počínaje. Volejník“