Chat

Doc. MUDr. Martin Prázný
I tentokrát bude prostor na vaše otázky. V pravidelném chatu našeho pořadu vám bude odpovídat diabetolog Martin Prázný.
Záznam chatu ze středy 11. března 2015
Štěpánka Hanková: „Mám cukrovku 2.typu, uźívám Metformin, snažím se o dietu, ale velmi často mívám chuť na sladké. Jak to vyřešit? Někdy jen těžko odolám. Poradíte mi?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Dobrý večer, děkuji všem tazatelům za sledování pořadu o diabetu a na některé dotazy se pokusím srozumitelně odpovědět. Paní Štěpánko, sama jste si v podstatě odpověděla. Chutě máme na různé věci - jídlo, nákupy, lenošení a spoustu dalších. Tyto věci ale neděláme pokaždé, když nás napadnou, protože se umíme ovládat. Stejně je to i s chutí na sladké, je nutné to zvládnou třeba i s pomocí nějakého náhradního chování - např. se jít projít a MALOU sladkost si dát občas "za odměnu". Nezvladatelnou chuť na sladké je někdy nutné řešit ve spolupráci s psychologem.“
Petr: „Dobry den jako pravidelny darce krve. Pokud by byl nabeh na cukrovku dozvim se to? Dekuji“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Ano, určitě by se časem zvýšení hodnot glukózy v krvi projevilo a byla byste jako dárce vyřazena, samozřejmě byste byla o výsledku testů informována.“
Matěj: „Dobrý večer. Od 10 let mám diabetes 1 typu, již několik let nejsem úplně dobře kompenzovaný - glykemie kolísají mezi 10 - 20 mmol, do toho náročná práce plná stresu a cigarety - 20 denně. V poslední době mě začínají velmi pálit a bolet nohy - začínající neuropatie - zkusil jsem již revitanerv - ovšem bez výsledku. Nevíte, čím jiným by se dala tato bolest léčit? Dále mám ranní nechuť k jídlu - nedokáži se nasnídat, dále poté tlak na hrudi- může to souviset s diabetem? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Nepíšete, kolik let již diabetes máte. Velmi pravděpodobně se jedná o následky dlouhodobě zvýšeného krevního cukru. Tuto bolest je nutno léčit pomocí léků, prosím poraďte se svým diabetologem nebo navštivte neurologa. Nechuť k jídlu může souviset s Vaším kouřením, předpokládám, že jako závislý kuřák si dáte jednu cigaretu hned po ránu, ale i s neuropatií vnitřních orgánů - žaludku a střev. Tlak na hrudi nepodceňujte, může být příznakem i závažného onemocnění srdce a proto tyto příznaky oznamte co nejdříve svému diabetologovi nebo internistovi.“
Pavla Pavlikova: „Ještě jsem se chtěla zeptat, mohla by synovi pomoci pupecnikova krev od sourozence, přemýšlime, ze bychom si pořídili ještě jedno dítě a nechali si odebrat krev z pupecniku?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Buněčná terapie tohoto typu je zatím v plenkách a ani není jasné, jestli a kdy bude vůbec fungovat, proto zatím nepočítejte s tím, že byste v dohledné době mohla pupečníkovou krev k jakékoliv léčbě použít.“
Lenka D.: „Dobrý večer, chci zeptat. Můžu při cukrovce druhého typu sladit umělými sladidly? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Ano, určitě můžete, je to pro Vás výhodné, protože si snížíte příjem energie, což se může projevit poklesem hodnot krevního cukru a také hmotnosti. Záleží ale na tom, jak moc běžného cukru používáte - mělo by to být co nejméně.“
Helena P.: „Dobrý den, manžel má cukrovku /bez píchání inzulínu/ ale rád si dá denně několik piv. Jak moc riskuje? Děkuji.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Riskuje velice, několik piv je třeba čtyři, pět? Obsahem energie je to jedna veliká večeře navíc, obsahem alkoholu cesta k cirhóze, a sezení u piva je rozhodně nezdravé. Manžel by byl velmi překvapený, jak dobře by se cítil, kdyby si dal jen 1-2 piva za týden. A zhubl by.“
Marie: „Kam muzu jit na preventivni vysetreni cukrovky? Slysela jsem ,ze se da poznat 5 let dopredu,zda ji muzu dostat“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Na preventivní vyšetření si zajděte k praktickému lékaři. Stačí jedno vyšetření krve za rok. Úplně jistě cukrovku předpovědět nedokážeme, ale dají se odhalit určité rizikové faktory, které její riziko zvyšují a podle toho udělat preventivní opatření. Nejlepší prevencí je zdravé stravování a dostatek pohybu.“
Adéla: „Dobrý den, pane doktore. Je mi 36 let, mám už 3 roky diabetes prvního typu - cukrovka zjištěna při druhém těhotenství. Píchám si Novorapid a Levemir. je možné se inzulinu zbavit a nahradit prášky nebo mi inzulin zůstane napořád. děkuji za odpověď“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Pokud máte s jistotou diagnostikovaný diabetes 1. typu (zjednodušeně: jste přiměřeně štíhlá a nemáte další krevní abnormality, jako vyšší cholesterol a triglyceridy a nemáte vlastní tvorbu inzulínu), bez inzulínu se do konce života neobejdete. Při pochybnostech o typu diabetu se poraďte s lékařem.“
Lubor Š.: „Dobrý večer, jsou nebezpečná i hodně slaná jídla /jako oříšky nebo brambůrky/ při cukrovce?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Nebezpečná jsou zbytečně vysokým obsahem soli a glutamátu, což podporuje další chuť k jídlu, ale hlavně zbytečným příjmem cukrů (sacharidů - škrobů) a tuků, které obsahují a zvyšují zbytečně příjem energie, kterou nepotřebujete.“
Miroslava Adamcova: „Dobrý večer, je možné získat sestavení jídelníčku pro diabetika,muže,62 let a je 10 let na inzulinu. Děkuji“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „To to je nutné provést na základě rozboru současného jídelníčku pacienta za 7-14 dnů, nejlépe u nutričního terapeuta / terapetky nebo ve spolupráci s diabetologickou sestrou, která ovládá dobře dietologii.“
Hana: „Dobrý večer, prosím o Váš názor na stravování u diabetu2. stupně s léčbou léků Eucreas- 2x denně ráno a večer, s vynecháním odpoledního jídla a večeře.Děkuji za Vaši odpověd.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Jistě to můžete zkusit, ale interval mezi jídly 2x denně je velmi dlouhý a může vést k velkým pocitům hladu během dne a následnému večernímu přejídání. Pokud Vám to pomůže zlepšit diabetes a zhubnout a dokážete tuto dietu držet dlouhodobě, může to být řešením. Není to ale postup vhodný pro většinu pacientů.“
Jana: „Dobrý večer, je možné, aby pacient s cukrovkou snídal sladké jídlo - cereálie, buchty apod.? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „To rozhodně nedoporučuji, ale je to v současné době častý nešvar. Bohužel právě snídaně je na zvládnutí u pacientů s diabetem často nejobtížnější...“
Daniela: „Dobry vecer, jiz tri roky velmi spatne spim, vstavam k nemocnemu diteti i po pul hodinach cele noci. Citim, ze se to zacina podepisovat na mem zdravi. Mimo jine trpim neustalym pocitem hladu. Vypozorovala jsem, ze se to jeste zhorsi po nekterych potravinach, napr. lusteninach, skorici a pod. Pritom citim, ze zaludek mam plny. Obcas se merim glukometrem. Hodnoty se pohybuji mezi cca 4 - 6,5 jednotkami, tyto hranicni hodnoty namerim i v intervalu 20 minut. Muze to nejak souviset s cukrovkou? Jeste dodam, ze je mi 36 let, vazim 52kg, jim zdrave (bez lepku, hodne zeleniny a pod.). Dekuji za pripadnou odpoved.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Hodnoty, které udáváte, jsou u Vás nejspíš normální. Jestli máte 52 kg, zajímala by mě Vaše výška a BMI, jestli nemáte podváhu. Možná by vám pomohlo zvýšit příjem sacharidů, hlad můžete mít z důvodu, že jíte "zdravě" až moc. Pokud nemáte céliakii, je bezlepková dieta zbytečná.“
Marie: „Dobrý den, prosím, je cukrovka dědičná ?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Do určité míry je dědičná, ale do velké míry je ovlivnitelná tím, jak se chováme.“
josef rak: „Dobrý večer, do svých 25 let jsem konzumoval mléko od svého dědy, který doma choval krávu. Pote musela kráva pryč a mléko konzumu jen příležitostně. Může se změnit reakce mého organismu na laktzu z kupovaneho mléka v marketech? Děkuji josef“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Určitě ano, složení domácího a kupovaného pasterizovaného mléka je velmi odlišné. To ale nemusí souviset s laktózou, domácí mléko obsahuje více tuku a přirozeně se vyskytující bakterie, které Vám mohly dříve více pomáhat i s trávením. Také jste zestárl a změnily se schopnosti trávení mléka, a tím, že jste ho přestal konzumovat pravidelně, si mohlo střevo i trochu odvyknout.“
Marián F.: „Dobrý večer, rád bych se věnoval tématu laktózové intolerance. Může se projevovat i jinak, řekněme opačně? totiž, když jsem viděl ty různé potraviny s obsahem mléka, které byly na stole, tak u mne je to naopak - nesnáším máslo a hlavně různé zakysané věci, různé kyšky, smetany, ale ani bílé jogurty, mléko samotné, bílý tvaroh..., ale nedělají mi problém ochucené formy - ovocný jogurt, jogonápoje, vanilkové mléko apod. Jak si tohle vysvětlit? Děkuji.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Jezte to, co Vám chutná a co Vám nedělá dobře, vynechejte. Ovšem ve Vašem případě si dejte pozor na doslazování dochucovaných potravin, mohou zbytečně zvýšit Váš příjem energie.“
Tomáš Hroutil: „Pane docente, může Jack Daniels způsobovat cukrovku? Nebo čočka? Děkuji“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Jednorázově ne :-)))“
jana: „Jak prosím poznám výrobky s nízkým obsahem laktózy? Děkuji“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Měla byste to poznat z etikety, ale pokud si nejste jistá nebo označení chbí, můžete se jedině informovat u výrobce nebo zkonzultovat s nutričním terapeutem/terapeutkou.“
jana d.: „Dobrý večer pane doktore, synovi 6 let - byl nalezen zvýšený cukr při předoperačním vyšetření krve. Hodnota v krvi byla na lačno 6,3 . Může se jednat o vliv stresu před odběrem krve nebo toto už signalizuje příp. cukrovku? Jaké vyšetření by mělo nyní následovat? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Určitě zkontrolovat ještě nejméně jednou a ujistit se, že náběr je proveden nalačno po nejméně osmihodinovém lačnění. Pro diabetes by svědčila hodnota přes 7 mmol/l a v takovém případě je nutné vyhledat dětského endokrinologa.“
Marsiel: „Mám bývalého manžela, který dostal cukrovku po zánětu slinivky břišní. Pokud moc nepil alkohol, musel být cca 1x/ročně hospitalizován s bolestmi slinivky. Posledních 10 let je několikrát léčeným alkoholikem, který neabstinuje a nemůže si vynachválit, že pokud těch 10 let pije, nebyl hospitalizován ani jednou. Můžete toto nějak vysvětlit?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Zřejmě již slinivku alkoholem prakticky zcela zlikvidoval. Bohužel alkoholismus je komplikace bez jeho vůle neřešitelná a diabetes jeho zdravotnímu stavu také nepřispívá, pokud se jeho léčbě dostatečně nevěnuje.“
WARMASTER: „Znáte případy, že diabeticky nemocní berou nelegální drogy?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Samozřejmě se závislosti na drogách nevyhýbají ani pacientům s diabetem. To je ale trochu jiné téma, než tu teď probíráme.“
WARMASTER: „Proč jste si jako obor vybral právě diabetologii?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Protože jsem si myslel, že by mě mohla bavit. A nakonec jsem udělal dobře, baví mě hodně a práce s pacienty s diabetem pro mě je i po skoro osmnácti letech, co pracuji na 3. interní klinice Všeobecné fakulní nemocnice v Praze, je velmi zajímavá. Navíc se diabetologie jako obor nyní bouřlivě rozvíjí a objevují se stále nové možnosti léčby.“
znovu Daniela: „Dekuji za odpoved! Vyska je 165 cm, bmi tedy 19,1. K tomu zdravemu si davam i nezdrave, sladkosti - alespon kousek neceho denne. Nemuzu si pomoct, ale kdyz vynecham, nebo jsem vice ve stresu, zacnu se trast, potit a je mi spatne od zaludku. Bezlepkova dieta byla nejdriv kvuli dceri - nonceliakalni intolerance lepku. Je ve veku, kdy neni schopna pochopit, ze musi jist neco jineho nez my. Po case jsem zjistila, ze stravovani bez lepku velmi prospelo i me. Prestaly zaludecni nevolnosti, padani vlasu a pod.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Děkuji za doplnění. Myslím, že spadáte do typické skupiny mladých, štíhlých, a přetížených žen, které mají problematické stravování. Je to trochu složitější, ale pokusím se Vám to vysvětlit. Typicky to vypadá následovně: 1. Jíte málo komplexních sacharidů = škrobů, které se ve střevě dlouhou dobu štěpí a vstřebávají. 2. Dostanete hlad a vezmete si něco sladkého. Jídlo je sladké, protože obsahuje jednoduché, rychle vstřebatelné cukry. Úleva přichází okamžitě. 3. Na rychlé zvýšení cukru v krvi reaguje slinivka vyplavením inzulínu. Množství inzulínu může být i mírně vyšší než je obvyklé, mezi lidmi jsou rozdíly. 4. Cca za 1-2 hodiny: rychlé cukry jsou kompletně vstřebány a spotřebovány, cukr v krvi klesá. Dlouhodobé cukry v rezervě nemáte, jíte jich málo nebo žádné. Inzulín stále působí a je ho v krvi stále dost, tělo čekalo, že cukrů (vývojově těch komplexních) sníte přece jen trochu více. 5. Dostáváte příšerný hlad, musíte si vzít sladké, protože po něm přijde rychle úleva. Cyklus se opakuje opět od bodu 1. Jaké je řešení? Pravidelně 1-2 krajíčky chleba, můžete si upéct vlastní bezlepkový, pokud na bezlepkové dietě trváte. Vyzkoušejte to a je velmi pravděpodobné, že se vám výrazně uleví a budete méně unavená a podrážděná.“
Maf: „Dobrý den, mohl by jste mi(nám) vysvětlit proč diabetici nemůžou darovat krev? Děkuji“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Krev je přijímána jen od zdravých dárců: 1. aby nebyli darující se zdravotními problémy zatěžování odběrem 2. pacienti většinou berou léky, ty budou v darované krvi obsaženy 3. aby se minimalizovalo riziko pro příjemce krevních derivátů.“
Dana: „Je sance vylecit diabetes druheho typu?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Úplně vyléčit ne. Ale dlouhodobě udržet pod kontrolou ano.“
Pavla P.: „Jaké jsou optimální hodnoty glykemie u 8-letého dítěte které má DM1?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Je to hodně individuální a cílové rozmezí Vám řekne Váš endokrinolog. Důležité je vyhýbat se hypoglykémiím.“
SK: „Víte, že ve filmové detektivce Na kolejích čeká vrah je smrt diabetika?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Manželka je filmový fanoušek, nechám si to od ní vysvětlit. Diabetici bohužel i reálném životě umírají častěji a mnohdy předčasně, díky jejich nevhodnému životnímu stylu a horšímu stavu cukrovky. Je u nich nutné sledovat a léčit všechny rizikové faktory.“
Eliška S.: „Může u diabetika dm2 nastat hyper či hypoglykemie?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Ano, obojí je vcelku běžné.“
Lenka: „Lze vyléčit cukrovku prvního typu?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Zatím to neumíme.“
Zdeňka: „Dobrý den, pane docente, s diabetem II. typu se léčím cca 8 let, je mi 58 let, mám převážně sedavé zaměstnání, zátěžové se stresy,někdy musím pracovat i přes noc. Naposledy jsem měla na lačno glykemii 7,4, průměrný cukr se mi zvyšuje, naposledy byl 64. V současné době beru 2 x Siofor 850. Začala jsem jezdit na obezitologii, kde konzultuji stravu, snažím se pravidelně jíst a chodit cca 1 hodinu denně. Je možné, že ovlivňuje můj průměrný cukr velký stres a napětí? Měla bych brát nějaké prášky na uklidnění a navštívit psychologa, jak mi doporučuje doktor?Děkuji Zdena“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Psycholog je dobrý nápad, vliv stresu může být velký. Pohyb by Vám měl velmi pomáhat, alespoň v trochu vyšší intenzitě (rychlá chůze).“
Eva B.: „Dobrý den, jak moc je závažné při cukrovce jíst denně sladké, ale v menším množství? Děkuji.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Denně to nedoporučujeme. Spíše vyjímečně, "za odměnu" za zdravou dietu.“
Antonie: „Mám cukrovku II. typu od roku 2007. Jsem ročník 1950. Beru Siofor 500, Statiny 10 a Tenoretik na tlak. Dočetla jsem se o léku Gliflozin, zdá se být vynikající. Je možné, aby mi byl poskytnut. Mohl by jste prosím říct jaká náhrada cukru je možná a bezpečná. Děkuji a zdravím“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Glifloziny jsou novou skupinou léků, které snižují krevní cukr u pacientů s diabetem tím, že se cukr vyloučí v moči. tento princip je v diabetologii zcela nový a zdá se, že tato léčba bude mít v budoucnu velký potenciál. O jejich nasazení se musíte poradit se svým diabetologem. Všechny běžně dostupná umělá sladidla jsou v běžných dávkách zcela bezproblémová a bezpečná.“
Edita Simmons: „Dobrý den, mému tátovi byla v létě diagnostikována cukrovka, ihned jsme změnili náš do té doby velice nepříkladný:D jídelníček. Hodnoty se mu zlepšili, ale zhubl poměrně výrazně a máme trochu obavu, zda to s tou dietou nepřeháníme do druhého extrému. Konkrétně bych se chtěla zeptat, jestli je vyloženě nutné striktně dodržovat potraviny s velice nízkým obsahem tuku? Sýry nekupujeme nad 30% a spoustě věcí se při vaření vyhýbáme.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Výborně a skvěle, jste vzorní a zasloužíte pochvalu, že jste jako rodina tátu při jeho nemoci podpořili. Vydržte, nebojte se poklesu hmotnosti, do budoucna to pro něho znamená podstatně menší riziko komplikací. Tuky jsou velice vydatným zdrojem energie a jejich omezení v dietě má proto velký význam, nepochybně je to i jedním z důvodů, proč se mu podařilo zhubnout. Vyloženě "zakázané" tuky nejsou, ale pokud jich použijete více, musíte jiné zdroje energie (např. sacharidy v přílohách) ubrat.“
Matěj: „Diabetes mám 19let. Diabetoložka mi předepsala nyní letrox na štítnou žlázu a Rosucard 20mg na cholesterol. Nejvíc mě ovšem trápí pálení a bodání dolních končetin, dále tlak žaludku (občas záchvat dávení - pocit na zvracení) a velká únava během dne, i když spím dostatečně. Moje diabetoložka mi řekla, že tyto příznaky se léčit nedají, že nejdřív musím dobře vykompenzovat svoji cukrovku a poté se dá pokračovat dál....je to prosím pravda nebo má doktorka něco zanedbává? Mnohokrát děkuji a pěkný večer.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Opravdu musíte zkusit přispět ke zlepšení Vašeho diabetu úpravou životosprávy. Pokud Vás bolesti nohou obtěžují, zkonzultuje svou lékařku a požádejte ji o předpis léků na bolestivou formu diabetické neuropatie, připadně navštivte neurologa.“
Lenka: „Dobrý večer, mám cukrovku, ale hodnoty celkem v normě. Ke kávě si odpoledne dám vždy nějaký zákusek. Čím tuto závislost nahradit a jak moc to vadí? děkuji.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Nahraďte to pohybem! Dostatečně dlouhým a intenzivním.“
E. Nečasová: „dobrý večer, chtěla bych se zeptat na přílohy k jídlům, kolik by se mělo jíst např. rýže, těstovin apod. A jak je to např. s jídly jako je rizoto či francouzské brabory? Děkuji za odpověď“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Je to individuální. Záleží na množství energie, které obsahují. V ideálním případě část příloh nahraďte zeleninou. Měla byste začít hubnout.“
Štěpánka Hanková: „Je projevem cukrovky sucha kůže? Děkuji.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Rozhodně na to při diagnóze diabetu nemůžete spoléhat. Je nutné vyšetření krve u praktického lékaře a kožní lékař Vám může pomoci s výběrech vhodného promašťovacího krému.“
Stanislav Příhoda: „Mám několik nemocí při nichž mi občas berou krev. Mám jistotu, že při nich zjišťují-zjistí také cukrovku, nebo jde o specifický rozbor, který se při běžných odběrech nedělá?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Je to zcela běžný odběr - na žádance a ve výsledcích označený jako glykémie nebo glukóza. Náběr by měl být nalačno po nejméně osmihodinovém lačnění a jinak normálním režimu předcházející den.“
Vĕra: „Mám cukrovku 2. typu , zajímá mě vliv stresu na hladinu cukru v krvi a jak se s tím poprat.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Vliv stresu může být velký a pokud si s ním nevíte rady, poraďte se s psychologem.“
Jolana: „Dobry den, prosím, jak moc je cukrovka dědičná? Máme v rodině diabetes -babička, děda - stařecká, strýc v 50letech -nikdo si nepichal inzulin. Já snídám každé ráno sladké (většinou vlastní výroba), při pečení sladím pokrmy třtinový cukrem a pšeničným sladem - je to prosím lepší než obyčejný cukr? Nebo je lepší zcela sladké vynechat (obávám se, že to nedokážu) Také se snažím zhubnout ještě především v oblasti břicha potřebuji (mám obvod pasu 89-nabrala jsem hodně v těhotenství). Předem děkuji Jolana“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Lépe sladké omezit, volné cukry lépe vynechat (nezáleží, jestli je to slad, třtinový nebo řepný cukr, nebo med) a dostatek pohybu.“
helena: „mam cukrovku 2.typu uzivam prasky ale stale se mi nedari zhubnout hlavne na brise docetla jsem se ze jsou dobre nove leky glifoziny ktere by pomohli pri leceni a hubnuti ale muj lekar mi je nechtel napsat ze jsou drahe a pojistovna by to nechtela proplatit mam cukr 8 co mi na to reknete dekuji“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Glifloziny jsou novou lékovou skupinou, která má zatím velice dobré výsledky při léčbě diabetu, zároveň při jejich používání pacienti i trochu zhubnou a mírně klesne i krevní tlak. Jejich nasazení je nutno u každého pacienta zvážit individuálně a samozřejmě i zde je nutné, aby pacient dodržoval zásady správné životosprávy - dietu a pohyb. Poraďte se ještě jednou se svým lékařem, jestli splňujete podmínky pro jejich nasazení.“
Romana: „Čeká mě CT vyšetření, beru Siofor 500 3x denně. V příbalovém letáku je napsáno, že bych 48 hodin před a po, neměla brát léky. Nezvýší se mi hladina cukru v krvi? Když nebudu mít léky, co mohu za stravu?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Trochu se Vám možná zvýší, ale nebude to nijak významné. Pokud bude CT vyšetření provedeno s podáním kontrastní látky, Siofor určitě vysaďte. Jezte jako obvykle, pokud nemáte jiné instrukce.“
Marie: „Dobrý večer pane docente, je mi 65 let a chtěla bych se zeptat s jakou pravděpodobností mohu onemocnět cukrovkou ? Beru léky na cholesterol / Simgal /, vážím 70 kg. Četla jsem, že cukrovka je dědičná. Mojí matce byla diagnostikována cukrovka v 75 letech, píchala si inzulín 4 x denně. Zemřela v 87 letech na onemocnění srdce. Děkuji za odpověď. Marie“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Ve vyšším věku riziko onemocnění diabetem stoupá. Doporučuji Vám nechat si pravidelně, nejméně 1x za rok u praktického lékaře vyšetřit krev a zjistit výsledky glukózy v krvi. Nástup diabetu takto včas zachytíte, pokud by k němu došlu (což ani nemusí).“
Vladimira: „Dobry vecer, mam 11 let DM I.typu, mam inzul.pumpu, ale dlouhodobe jsem dekompenzovana a kdyz jsem zmenila zivotospravu byl vysledek jeste horsi. Uz si nevim rady a chtela bych planovat tehotenstvi. Dekuji.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Změna životosprávy musí být komplexní, dlouhodobá a není neobvyklé, že se občas kompenzace přechodně horší, než se dospěje k optimální životosprávě a léčbě. Pumpa sama o sobě mnoho neřeší, pokud pacient nedělá pravidelně meření 3-4x za den nebo i více a dávkování inzulínu si adekvátně neupravuje. Pokud plánujete otěhotnět, mohlo by pro Vás být řešení použití kontinuální monitorace glykémie. Informujte se u svého diabetologa nebo u výrobce Vaší pumpy.“
Martin: „Dobrý den, je mi 36 let a před necelým měsícem mi byl diagnostikován DM II. typu. 96kg, 178 cm, HbA1C 100, lačná glykémie 11,9, cholesterol 4,3, TG 1,29, Kreatinin 92. Nyní užívám Stadamet 500 0-0-1 postupně navýšeno na 2-0-2 + dieta 200g sacharidů. Pravidelně běhám 2 x týdně 5-6 km, ostatní dny rychlá chůze v podobném objemu, nebo 2 h volejbal. Nyní hodnoty na lačno 6,5 a 2 hodiny po jídle 8,5 - 9,8. Jak vážný je můj stav? Jak hodnotíte hodnoty po cca 3 týdení léčbě? Je zde nějaká šance na úplné vyléčení s ohledem na záchyt zřejmě na počátku onemocnění (cca před rokem hodnoty cukru ještě v normě a tudíž do záchytu bez omezení ve stravě)? Jaký máte názor na doplňkový alternativní způsob léčby (lněné semínko, skořice)? Na webu jsou dohledatelné i zmínky o konopí. Děkuji za Vaše odpovědi a případná doporučení.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Vydržte, zhubněte, a dejte tomu ještě nějaký čas. Hodnoty se ještě zlepší během dalších 3-4 týdnů, zatím je průběh příznivý. Váš stav je docela vážný vzledem k tomu, že je Vám teprve 36 let. V úplné vyléčení nedoufejte, ale pokud zhubnete a udržíte dlouhodobě sníženou hmotnost, budete mít dostatek pohybu a rozumnou dietu, je šance na to, že udržíte dlouho diabetes pod kontrolou. Sám ale poznáte, že jakékoliv selhání se na hodnotě glukózy prakticky okamžitě projeví. Nyní máte velkou šanci na změnu Vašeho života, která ovlivní Vaše vyhlídky na desítky let dopředu.“
Jiri Klima: „Dobry vecer pane doktore. je mi 29 let a od 15 jsem veden jako diabetik.Uzivam 1/2 tablety leku Glucophage 1000 mg.Mam glykemii 2hod po jidle 8 at lek beru ci ne.Dietu nemam ale nesladim a sladkemu se vyhybam.Mam 180 cm 71 kg.Pohyb mam denne jak v praci tak po ni.Muzete mi poradit jak se vyvarovat pichat si inzulin a zhodnotit muj stav?dekuji vam moc“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Pokud máte nějakého příbuzného (rodiče, sourozence, potomky) s diabetem s podobně jen mírně vyšší hodnotou cukru, mohl byste mít jednu ze vzácných forem diabetu. Napište mi mail na adresu, kterou najdete na www.diabetologickecentrum.cz nebo se se mnou spojte telefonicky (telefonický kontakt je tam také), domluvíme se.“
Pavla Pavlikova: „Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat na DM 1 o kterém nebyla vůbec řeč, mluvili jste jen o DM2, můj syn má DM1 od 11.1.2015 zajímalo by mě jestli je možné udržet glykemii v nějaké rovině tzn. kolem 5 a cosi myslíte o bylinkach, je možné aby díky podávání bylin měl lepší glykemie, picha si 4x denně inzulín. A je možné u tohoto typu DM vyléčení , znovu obnoveni beta-bunek nebo je stav nezvratny?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Stav je nezvratný, ani bylinky bohužel nefungují. Diabetes 1. typu se u dítěte dá zvládnout jen dlouhodobou pečlivou léčbou, nejlépe v některém z diabetologických center. Jejich seznam najdete na www.diab.cz.“
Marie: „Dobrý večer pane doktore, ze zvědavosti jsem vyzkoušela sestry přístroj na měření cukru v krvi. Jen upozorním, že to bylo po té, co jsen na oslavě narozenin snědla nějaký ten dort, chlebíčky, chipsy a tak. No a přístroj ukázal číslici necelých 5. Vím, že po jídle by se měla hodnota cukru v krvi zvyšovat. Což naznačuje, že můžu mít nižší hladinu cukru v krvi před jídlem. Je to problém? Ještě si říkám, jestli i kvůli tomu nemám pořád strašnou chuť na sladké - je i tohle možné?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Buďte v klidu, po stránce diabetu jste v pořádku, jen ta chuť na sladké naznačuje, že jse možná trochu mlsná :-) Podobné vylomeniny ale nedělejte příliš často, ať to tak zůstane v pořádku i do budoucna.“
Martin: „Pekny den, mam nekdy neuveritelny pocit hladu, souvisi to u mne i s unavou. Postavu mam stredni, spodek spise sportovni, na brichu nejaky tuk. Chodim pravidelne behat a plavat. Kdyz mam tento pocit hladu jdu vetsinou sportovat, ten pocit zmizi. Jsem potencialne ohrozen? Dekuji“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Pravidelně jezte v průběhu dne a i po sportu, spalujete sacharidy a musíte je doplňovat. Zkuste zajít do fitness a poradit se s trenérem o výživě při sportu.“
Michal K.: „Dobrý den, připravuji se na Pražský 1/2 maraton. Poběžím ho poprvé. Natrénováno mám takže moje otázka se týká spíše jídelníčku. Jaké potraviny a tekutiny bych měl zvolit před tutou fyzickou zátěží v den závodu ale i např několik dní před tím? Pro vaši představu mám 29 let, 65 kg, 1,72m výška a můj čas na 20 km je 1h28min. Děkuji a přeji hzeký den.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Gratuluji k výborné kondici. Ohledně výživy před podobnými výkony byste se měl poradit se sportovním trenérem, nejlépe běžeckým :-)“
Oldřiška: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na základní příznaky cukrovky (krom často zmiňovaného častějšího močení). Mohout být příznakem cukrovky i nějaké problémy se zrakem, příp. jaké? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Ano, můžete mít celou řadu příznaků a někdy se cukrovka může projevit až závažnou komplikací. 1x ročně si nechte vyšetřit krev u praktického lékaře.“
Klára: „Dobrý den pane doktore,píši ohledně bolesti břicha. Když mi bylo asi 13 let byla jsem u dětského lékaře stím,že mám bolesti břicha a zvracím,byla mi odebrána krev stím ,že mám překyselený žaludek a že nemám jíst ovoce a zeleninu,pouze mléčné výrobky. Dostala jsem nějaké prášky a anacid. Když jsem to brala bylo mi dobře ale když jsem přestala zase to začalo . Bylo to ale pouze dvakrát v měsíci. Dnes mi je 23 a a je zle čím dál častěji. Spíše večer když jdu spát,tak mě tak za hodinu začne bolet břicho,je mi na zvracení a je mi zima. Někdy si namažu břicho alpou a po nějake době usnu a zaspím to ale někdy nepomůže nic ani anacid. Myslím ,že je to ze špatného stravování,ze stresu atd nebo se bojím ,že to můžou být žaludeční vředy. Můžete mi prosím poradit? Děkuji s pozdravem Klára“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Pravidelně jezte a nekuřte, ale hlavně se o svých problémech poraďte se se svým praktickým lékařem nebo specialistou gastroenterologem.“
WARMASTER: „Je diabetes dědičný?“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Ano, je tam složka dědičná, ale do velké míry můžeme rozvoj diabetu ovlivnit správnou životosprávou!“
Aneta Zemanovičová: „Pane doktore,slušelo Vám to v televizi. Aneta Zemanovičová :)“
Doc. MUDr. Martin Prázný: „Aneto, tohle je zcela jistě příspěvek off-topic, ale děkuji za milý kompliment :-) Zároveň využiju tuto odpověď k tomu, abych se se všemi rozloučil a poděkoval za velmi zajímavé otázky a za zájem o diabetes a jeho léčbu. Dobrou noc.“