Chat

MUDr. Michal Goetz, Ph.D.
Další díl DoktorKY jsme věnovali poruše pozornosti s hyperaktivitou u dospělých neboli ADHD. Na vše, co vás o tématu zajímá, se v našem pravidelném chatu můžete ptát psychiatra Michala Goetze z FN Motol. Odpovídat bude ihned po skončení pořadu.
Záznam chatu ze středy 17. února 2016
SK: „ADHD je dědičná?“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Přeji všem dobrý večer a zahajuji tento chat. Otázek se již od odpoledne nahromadilo hodně, tak to budu brát popořadě. Předem se tedy omlovám těm na které se nedostane. MG Ano, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) patří mezi poruchy s nejvyšším podílem dědičných faktorů na vzniku.“
SF: „ADHD - jak je léčitelná?“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „V léčbě ADHD se uplatňuje několik přístupů. 1)Medikace zaměřená na samotné příznaky ADHD, ale také je často nutné léčit již přidružené obtíže, jako jsou úzkosti, deprese atd. Dále mají pacienti prospěch z psychoterapie, která zahrnuje nácviky různých dovedností "triků" jak zvládnout život navzdory komplikacím,které příznaky ADHD působí. Tedy jak plnit neatraktivní povinnosti, rozvrhnout si den a plán dodržovat, nezapomínat apod. Je nutné také pracovat s rodinnou, nebo partnerem. Musí se naučit rozumět, proč se jejich blízký tak chová.“
ONTARIO: „Kolik procent populace v ČR trpí ADHD?“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Studii na procentuelní výskyt ADHD v české populaci tepve provádíme, ale pro odhad můžeme vyjít z údajů z nám geneticky a kulturně blízkých evropských zemí, kde se tato porucha zjišťuje u 6-8% dětí školního věku a zhruba 4% dospělých.“
ANTI: „Co přesně zkratka ADHD znamená?“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Attention Deficit Hyperactivity Disorder.“
Jan Matějka: „Dobrý večer, největší problém u našeho syna s ADHD (pubescenta) máme u motivace - aby uměl absolvovat i to, co ho nebaví, co ho bolí, co ho namáhá. Existují nějaké metody tréningu (kromě systému odměn), které by mu mohly pomoci? Děkuji.“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Ovlivňovat chování pubescenta je z principu puberty, tedy přirozeného a naprogramovaného vzdoru vůči autoritám pochopitelně těžší. Někdy nezbývá, než zapojit někoho vůči komu není již zalergizován, tedy třeba v případě učení nějakého domácího doučovatele apod. Také je vhodné uvědomit si, které činnosti dělá přeci jenom o něco ochotněji (nemyslím tím zábavy) a tam tu pozitivní motivaci systémem odměn zaměřit. Tím pomůžete zlepšení vztahu, jeho důvěry, že by mohl zvládnout i něco víc. Ovšem leckdy to nejde bez medikace.“
Jaša: „Dobry den, musí byt adhd vrozená? Prodělala jsem před 12 lety neuroboreliozu se zánětem mozkových blan a mám od té doby velmi podobne priznaky jako uvadite u adhd. Nikdy mne ale nenapadlo, ze by se mohlo jednat o tuto diagnózu. Nikdo mi toto nevěří. Děkuji za odpověd a váš pořad.“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Dobrý večer, symptomy ADHD se skutečně mohou objevit po některých neurologických onemocněních, nebo také třeba po závažnějším úrazu hlavy.“
martina m.: „Dobrý večer, mám 13leteho syna s poruchou pozornosti a potřebovala by jsem poradit jak s ním pracovat,takže dva dotazy: koho by jste nám doporučil na terapie v okolí Kolína? Druhý dotaz jak přistupovat k věčnému zapominani věci a úkolů př děj psům granule a dojdu a nimi ven udělá jen jednu věc,druhou prý zapomene.jak se k němu chovat ? Děkuji moc za odpověď Martina m.“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Takhle narychlo se mi jméno žádného kolegy nevybavuje, ale váš pediatr, případně místní ped psych. poradna budou mít jistě přehled o dětském psychiatrovi poblíž Vašeho bydliště. Chvalte když něco skutečně splní, neberte to jako samozřejmost. Dále, zkuste ho naučit nějaký postup jak spojit požadovaný úkol s něčím co již dělá rutinně. Chvalte dvojnásob, když si na to vzpomene sám, nebo když to udělá, aby Vám udělal radost.“
Antonin Bouše: „Dobrý večer p.doktore, 11 lety syn užívá lék Ritalin,zajímalo by mě zda tento lék potlačuje momentální příčiny ADHD a nebo je i dokáže dojiste míry léčit.Děkuji.Tonda“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Léky, které na ADHD použiváme zmírňují příznaky. Podobně jako inzulin podávaný diabetikům. Ale na rozdíl od diabetu mozek dětí a dospívajících prochází vývojem (který léky nezpomalují), takže se postupně může ukázat, že i když ač se dávka léku neupravuje podle s věkem rostoucí hmotnosti, fungování zůstává stejně dobré. To pak svědčí o tom, že mozek dohání dozrávání. Takže je velká šance, že léky postupně přestanou být třeba.“
Natálie: „Dobrý večer,můj 8letý syn má ADHD.Ve škole se učí na jedničky,ale má problém s chováním ke spolužíkům.Na posměšky reaguje agresivně,děti napadá štoucháním apod.,nosí neustále poznámky jak za chování tak za zapomínání domácích úkolů,domlouvání nepomáhá.ted v posledním měsící se chování zhoršilo natolik,že je agresivní i na nás na rodiče tak na jeho mladší sestru,křičí na nás,vyhrožuje že se zabije,že je k ničemu,že všechno pokazí,že ho nikdo nemá rád,sport žádný nechce dělat,u ničeho nevydrží,hrál hokej,fotbal..po třech měsících ho to přestalo bavit,chce na jinou školu,jelikož jsou ve škole děti,které se mu stále posmívají,dělají mu naschvály atd.Prosím pomůže mu změna školy nebo to bude to stejné jako ted?Nevím si s ním rady.Ke konci školního roku jsme byli u školní psycholožky a ta řekla,že pokud se to nezlepší,tak příjdou prášky na uklidnění ,ale já se toho bojím.Už jsem vyhledala pomoc psychiatra bohužel k němu jdeme až koncem dubna,ale já už jsem zoufalá z jeho chování..denně po mě křičí,nic mu nemůžu vysvětlit,zakázat..jak mu můžu pomoct??Předem Vám moc děkuju za odpověď“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Ano, děti s ADHD to nemívají ve školách lehké a vztahy se spolužáky se někdy mohou pořádně vyhrotit. Pro dítě s ADHD je to o to těžší, že si uvědomuje jak by mělo vypadat adekvátní chování, ale nedaří se mu, nebo jen málokdy. To že u sportů vydrží jen krátce, ale prosím nepovažujte za důvod ho na něco dávat. I to, že vydrží 3 měsíce je fajn, protože se něco nového naučí a tráví čas užitečně. Změna školy bývá občas nutná. Velmi důležité je, na jakého narazíte učitele. Vyplatí se zeptat se v ped psycho poradně jakou mají s různými školami a učteli zkušenost, pokud jde o přístup k dětem s ADHD a podle pozitivní reference vybrat školu. Dále, léky na uklidněn není přesná charakteristika léčby ADHD. Nejde o uklidňování, ale o lepší účelnější organizaci chování, zaměření a udržení pozornosti. Zkuste mu také najít nějaké prostředí, které bude trochu dobrodružnější a bude podporovat kamarádství, třeba skaut.“
Ilona: „Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat : o ADHD se toho ví více než o ADD. Mám dospívajícího syna. Jak přežít tuto poruchu. Děkuji Ilona“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „ADD je starší název, který v podstatě znamená, buď že se vždy vyskytovaly jen příznaky nepozornosti a nikoliv hyperaktivita, nebo, že u v minulosti přítommé příznaky hyperaktivity již odezněly a zůstala jen nepozornost. Léky zde mohou pomoci velmi výrazně, je to pro pacienty značná úleva, že to konečně jde, soustředit se a neustále něco neztrácet a nezapomínat.“
Dagmar: „Dobrý večer, domníváme se, že příznaky ADHD pozorujeme u naší tříleté vnučky - nevydrží u žádné činnosti déle než několik minut, venku stále pobíhá, do aktivit se vrhá "po hlavě" nemá pud sebezáchovy. V klidu vydrží jen u pohádek v televizi. Působí dojmem "nevychovaného spratka", i když se matka snaží sebevíc. Do školky nastoupí až na podzim. Měli bychom dětského psychiatra vyhledat již nyní? Moc děkuji za odpověď (o mateřské "dovolené" se totiž vůbec nedá hovořit)“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „U takto malých dětí mohou příznaky docela dobře odeznít. Nicméně je třeba být si vědomi, ale to vy jistě jste, že mustíte být dojnásob opatrní, aby se jí nestal nějaký úraz. Jít se poradit s psychiatrem bude užitečné proto, abyste se dozvěděli o přístupech k tomuto chování více a také, abyste měli někoho s kým si promluvit, když je vám z toho těžko a kam se obrátit, pokud bude opravdu chování na překážku dalšímu rozvoji vaší vnučky.“
Eva: „Dobrý den, přijímáte nové pacienty, mám 9-ti leté dvojčátka s ADHD a jsem naprosto přesvědčena ADHD i mě. Musím říci, že soužití je opravdu velice náročné případně, jak matka s ADHD má vychovávat děti s ADHD. Děkuji“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Bohužel, má kapacita je již zcela vyčerpána, jak víte z medií, dětských psychiatrů je zoufalý nedostatek, tak máme ambulance vyloženě přeplněné. Takže zkuste prosím obtelefonovat ambulance ve vašem okolí a nějaký kolega se vás určitě ujme.“
Eva: „Dobry večer mám 25 let syna kterému bylo v dětství zjištěno adhd masivního rosahu bohužel mu porucha zůstává i v dospělosti a tím i obrovské problémy hlavně na bohužel problémy se zákonem sice to nejsou vážně zločiny ale je jich víc ráda bych mu pomohla v dětství bral léky a tak to s nim do 17 šlo pak bohužel umřel jeho děda kterého miloval a on začal brat drogy a terorizoval celou rodinu teď v současnosti se zdá asi půl roku ze se vzpamatoval ale to diky tomu ze odjel do ciziny bohužel teď se vrací do česká a já se bojím ze vše zacne znovu jak mu pomoci děkuju“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Léčba ADHD se zahajuje i u dospělých. Jen jde o to, zda Váš syn bude mít chuť s tím něco dělat. Můžete mu ale dát něco o této poruše přečíst, nebo pustit na youtube nějaké video o ADHD, a třeba si uvědomí, že by se měl na dospělého psychiatra obrátit.“
Radka: „Dobrý večer pane doktore! Super, že jste navštívil pořad, veřejnost potřebuje opravdu o této problematice vědět víc! Mám dceru s ADHD a vaší brožurku, kterou jste o ADHD napsal, moc mi pomáhá! Mám teď ale prosbu, zda byste mi napsal celé jméno paní Lady, ráda bych si našla, kde působí. Děkuji předem!“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Omlouvám se, její celé jméno neznám, ale obraťte se na produkci pořadu, kde Vám ho jistě řeknou. Jsem rád, že se Vám naše brožurka líbila.“
Zuzana: „Mám dítě s ADHD, bere sice léky, ale nedá se zrovna dvakrát zvládat. Je hodně agresivní, ubližuje hodně svému okolí. Je nějaká rada nebo pomoc, jak ho usměrnit?“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Nemohu Vám poradit nic lepšího, než tyto projevy znovu probrat s ošetřujícím lékařem Vašeho dítěte a pokusit se upravit léčbu. Dále, by mohlo pomoci středisko výchovné péče, kde ambulantní formou s takovým chováním u dětí pracují.“
Marie: „Dobrý večer pane doktore, mojí vnučce je 16 let, v dětství ji bylo diagnostifikována porucha ADHD. Podstoupila biofaedbeck, bez úspěchu. Bohužel na základní škole nebyl na tuto poruchu brán zřetel a dost se to na ní podepsalo v tom smyslu, že nemá žádné sebevědomí. Studuje střední školu se špatnými výsledky. V současné době se nijak neléčí, podle jejích slov není blázen. Je nám jí líto. Poraďte nám prosím jak postupovat. Děkuji moc za odpověď. Marie“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Upřímně řečeno, eeg biofeedback, pokud má účinky, tak jistě ne dlouhodobé. Doporučuji vyhledat dětského psychiatra a s ním se osobně poradit. Proč by také měla být blázen? To slovo nemám vůbec rád. K psychiatrovi chodí i piloti nadzvukových letadel, nebo třeba vědci, či slavní umělci (současní či budoucí :-)). Byla by v dobré společnosti.“
Ester: „Dobrý večer pane doktore, prosím poraďte mi, kde bych si mohla nechat otestovat, zda skutečně trpím ADHA. Určité příznaky mám, ale některé uvedené v pořadu ne. Je mi 57 let. Děkuji za odpoveď.“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Dobrý večer, obraťte se prosím na psychiatrickou ambulanci nějaké univerzitní kliniky, tam se diagnostika a léčba ADHD u dospělých úspěšně rozvíjí.“
Petra: „Dobry den pane doktore, mam 10 letou dceru a ma adhd. Byli jsme u psychiatra a mela několik leku,ale nic nezabralo tak jak by dr. cekal.Byla hospitalizovana i v psych.lecebne v Liberci,ale museli jsme dceru vzit po 2mesicich pryc,bylo to tam strasne a v nicem ji nepomohli.Ted mame nového je to neurolog a dceri dal Zoloft 50mg.Chovani dcery je agresivni jak doma k sestre tak i ve skole ke spoluzakum.Muzete mi prosim poradit jestli je zoloft dobry lek a jak mame pomoct dceri aby chovani bylo lepsi?Moc Vam dekuji za odpoved“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Myslím si, že ADHD a léčba přidružených projevů je patří do odbornosti dětského psychiatra. To že to napoprvé v Liberci nevyšlo, to se bohužel každému z nás stává. Ale kolegy v Liberci znám a myslím, že by stálo za to se na ně znovu ambulantně obrátit a zkusit to společně znovu.“
Eva Lucie Pleskotova: „Diky Vam a dnesni reportazi mohu pojmenovat mnoho svych problemu. Prijmate prosim nove pacienty? Chtela bych svuj zivot zlepsit“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Jak už jsem psal níže, doporučuji obrátit se na ambulance u univerzitních klinik. Já už bohužel nové pacienty nepřijímám.“
Lenka: „Dobry vecer,u syna 2roky nam mudr na neuroligii urcila poruchu pozornosti ADHD,psycholog ti potvrdil a jeste ma podezreni na zacinajici autizmus.Syn neudrzi pozornost,u niceho nevydrzi.Ve vyvoji je opozdeny cca 1\2roku.Mohl by jste mi doporucit prosim nejakou cetbu o ADHD a autizmu a jak cvicit jeho pozornist...“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Dobrý večer, především si myslím, že by bylo vhodné obrátit na rannou péči při organizacích pracujících s dětmi s podezřením na autismus. To by velmi upřesnilo léčebný a výchovný přístup.“
Eva: „Dobrý večer pane doktore,mám 12 letého syna s ADHD,jaký máte názor na ritalin?Bere 3 tabletky během dopoledne.Je hokejový brankář..co říkáte na tento druh sportu pro dítě s ADHD? Děkuji p.Eva“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Léčba odpovídá doporučeným postupům. Být brankářm v hokeji, pokud to syna baví, je skvělé.“
Stela: „Dobry vecer.Prosim o objasneni vysetreni eeg -lehce abnormni nalez,bez loziska , ADHD hypobulicka forma s korelujicim eeg nalezem.“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „To prosím proberte se svým neurologem a psychiatrem, takto bez dalšího se opravdu nemohu k popisu vyjadřovat.“
Kateřina: „Vážený pane doktore, obracím se na Vás s prosbou o radu/spolupráci. Jsem studentka průmyslového/produktového designu a ve své bakalářské práci mám v plánu navrhnout herní předměty - sadu hraček určenou pro děti s ADHD v předškolním a školním věku ( cca do sedmi let dítěte ) Dle mé analýzy trhu specializované hračky pro tyto děti nejsou. Měla by pak taková sada význam pro dětský vývoj? Hračky to budou dřevěné, hodně variabilní a děti by si tak určovaly samy tempo hry a rozvíjely fantazii. Mohl byste mi prosím poradit, nebo doporučit někoho kdo by mi poradil na co přesně se zaměřit? Na jakou " vývojovou oblast " popř. co je nejvýznamnější pro nápravu či kompenzaci této poruchy ? Měla by pak o takovou pomůcku zájem specializovaná pracoviště jako jsou PPP poradny, lékaři apod.? Děkuji“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „To je zajímavá a složitá otázka. Tím jak je ADHD mohostranné, tak je i mnoho oblastí kam zaměřit nápravu. Od jemné motoriky, přes pozornost, pracovní pamět atd. Hlavně ať jsou ty hračky odolné. Na koho se obrátit? Těžko říct, možná by to bylo na vhodné téma na spolupráci s někým z psychologie, nebo speciální pedagogiky kdo by pracoval na diplomové práci na rozvoj dovedností dětí s ADHD.“
Hanka Macháková: „Mám syna 29 let ADHD ,poruchy učení potvrzeno, základní školu studoval 10 let, opakoval 7 třídu, vyučil se v oboru chlazení a klimatizace, 6 let pracoval u firmy jako zaměstnanec, 3 roky úspěšně podniká v oboru. Je velice manuálně zručný i má dobré komunikační schopnosti dnes ,jak se říká, práce chodí za ním, ale samozřejmě úplně v pořádku to není. Největší problém má pořád se zapomínáním a soustředěním, řekla bych, že se to ale stále zlepšuje, je to možné. Dnes, když se dívám zpátky, tak má dobrý pocit z toho, že jsem to nevzdala, trápili jsme se oba navzájem jak já říkám na život na smrt. Oba jsme přežili a zvítězili. Hledání pravdy a tolerance ve výchově mě stálo obrovské úsilí. S pozdravem Hanka Machálková“
MUDr. Michal Goetz, Ph.D.: „Tak o půl hodiny jsme chat přetáhli, takže už jen jednu poslední reakci a pak již všem přeji dobrou noc a omlouvám se těm, kteří se nedočkali odpovědi. Vám, paní Machálková, děkuji za sdílení jistě nelehké, ale nakonec radostné zkušenosti a gratuluji. Je to jistě povzbuzení i pro ostatní. Dobrou noc! MG“