FyzikaChemieRecyklacePET lahveMichaelovy experimenty

Pět způsobů, jak recyklovat plastovou lahev

10. 2. 2010

Každý z nás již dnes chápe, že musí přispět svým dílem k ochraně životního prostředí a dosažení udržitelného růstu. Jednou z důležitých stránek našeho chování je recyklace. Použité PET lahve můžeme buď zahodit do nejbližšího kontejneru pro tříděný odpad, nebo je můžeme znovu použít doma. Michael vysvětlí, proč jsou některé předměty biodegradabilní a proč jiné nikoli, zároveň odhalí osm způsobů, jako znovu využít prázdné lahve z plastu.

Tereza: Právě toto je místo, kde příběh většiny PET lahví končí – sběrný kontejner pro tříděný odpad. Víme, že recyklovat PET láhve je dobrý nápad, ale proč vlastně?

Michael: But what happens to these bottles once we throw them away? What is their story?
Ale co se s těmito lahvemi děje, když je vyhodíme? Jaký je jejich osud?
Today you´ll come with me to find out.
Dnes to spolu zjistíme.

Tereza: PET láhve jsou všude, protože jsou levné a jejich materiál výborně drží tekutiny a plyny, aniž by měnil jejich chuť. Jsou lehké a přitom pevné.

Michael: Byly vyvinuty v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století velkými výrobci potravinářských obalů. Od té doby téměř zcela nahradily sklenice i plechovky.

Tereza: Pevnost a trvanlivost PET lahvím dává jejich chemická struktura. Ovšem díky ní také nejsou biodegradabilní, laicky řečeno nejsou schopny samy se rozkládat v přírodě.

Michael: PET je zkratka pro polyethylentereftalát. Je to polymer, řetězová struktura mnohokrát se opakujících jednotek. Vyrábí se reakcí dvou chemických látek – terephthalic acid and ethylene glycol.
kyseliny tereftalové a etylenglykolu
Obě se získávají rafinací ropy.

Tereza: Ročně se na celém světě vyrobí milióny tun PET lahví a toto číslo neustále roste.

Michael: Jelikož se PET skládá jen z uhlíku, vodíku a kyslíku s pouze stopovým množstvím katalyzátoru, mohou se tyto plastové láhve bezpečně spalovat za vzniku oxidu uhličitého a vody.

Tereza: Ale pozor! Pouze ve spalovnách za vysokých teplot. Protože pokud je pálíte doma v kamnech, pouze znečišťujete ovzduší.

Michael: Avšak tak nebo tak, stejně by to bylo jen plýtvání drahocenného zdroje.

Tereza: Řešením je recyklace. A Michael má v této oblasti čerstvé zkušenosti. Takže nám pověz.

Michael: OK. Všechno začíná tříděním.

Filip: Plasty z kontejnerů tříděného odpadu jižní části Prahy se svážejí sem, k dotřiďovací lince v Praze – Chuchli.

Michael: Vážíme vůz. Přivezli jsme asi tři tuny.

Filip: Stoupáme vzhůru k vlastní dotřiďovací lince. Z té spousty plastového odpadů nás s Michaelem zajímají PET láhve.

Michael: Tady jdou barevné a nakonec bezbarvé, transparentní.

Michael: Roztříděné láhve přijdou sem, do lisu. Tady se slisují a venku máme výsledek. Takové balíky. Váží 250 kilogramů každý. Buď bílý anebo barevný.

Tereza: Michaela jsme opustili v Chuchli. Balíky s PETkami dále putují sem, do fabriky v Neratovicích. Pokud si ovšem myslíte, že takto se balíky mohou rovnou recyklovat, jste na velkém omylu. Tyto balíky totiž neobsahují čistý polyethylentereftalát, ale i jiné chemické látky, které je potřeba oddělit od sebe, abychom mohli recyklovat čistý PET. A my se teď podíváme, jak na to.

Filip: Přerod použitých PET lahví na novou surovinu probíhá v téhle obrovské hale.

Tereza: Všechny, i ty největší balíky slisovaných PET lahví …

Filip: … a mají až 700 kilogramů …

Tereza: … se nejprve znovu rozvolní na jednotlivé kusy.

Filip: Nejprve se oddělují železné a hliníkové předměty i hrubé nečistoty, například bláto.

Tereza: Na tomto separátoru, pracujícím na principu rozdílného indexu lomu světla se oddělují PET láhve a kousky jiných plastů, především PVC. Z něj jsou většinou tenké etikety na lahvích. Ty by při pozdějším tavení PETu byly zdrojem toxických zplodin.

Filip: PET láhve směřují do mlýna. Zde se mění na drobnou drť o velikosti asi jeden centimetr.

Tereza: V těchto harmonikových separátorech se v proudu vzduchu znovu oddělují kousíčky fólií PVC od PETu. Ten jako těžší padá dolů.

Filip: V další části linky se drť noří do roztoku. Lehčí polypropylen, z něhož jsou víčka lahví, plave, zatímco těžší PET klesá ke dnu nádob.

Tereza: Drť PETových vloček se dvacet minut propírá v 75 stupňů teplém roztoku saponátu a hydroxidu sodného.

Tereza: Na konci linky se směs PETových vloček třídí podle jejich barvy ve světelném separátoru. Zvlášť jdou průhledné, zelené, modré, hnědé a pak zbývající směs.

Filip: Všechny končí v těchto obřích tunových žocích.

Tereza: Čistý PET se opět proměnil v surovinu, která se odsud odváží k dalšímu zpracování.

Filip: Co se z vloček PETu dělá? Zpracují se do formy granulí a vyrábí se u nich spousta nových plastových výrobků. Vlákno pro silonové punčochy, textilní střiž do peřin a polštářů, sedačky a koberečky do aut, střešní tašky nebo slouží jako příměs při lisování přístrojových desek automobilů.

Tereza: Část se mění na takovéto preformy, z nichž se znovu vyfukují PET láhve.

Filip: Z recyklovaného PETu se vyvíjejí i nové druhy materiálu. Tato netkaná textilie například vznikla na Technické univerzitě v Liberci.

Tereza: V Ústavu polymerů Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se věnují výzkumu, jak PET láhve, tedy polyethylentereftalát, z něhož byly vyrobeny, rozložit. PET, podobně jako mnohé jiné plasty – má totiž přes své úžasné vlastnosti i velkou nevýhodu. Jako konečný odpad se sám v přírodě nerozpadne na své základní součásti – uhlík, kyslík a vodík.

Filip: Chemici zkoušejí způsoby, jak pevnou strukturu polymerních řetězců narušit – třeba reakcí s vodným roztokem kyseliny mléčné nebo glykolové. Kratší polymerní řetězce už mohou do svých buněk pohltit bakterie, jaké třeba rozkládají odpadní kaly v čistírnách odpadních vod.

Tereza: Tyto mikrosnímky takový rozklad nízkomolekulárního polymeru bakteriemi zachytily.

Filip: A co vy doma? Taky přemýšlíte, jak byste mohli znovu využít staré PET láhve? Tady je několik receptů, jak na to.

Tereza: Tak třeba stačí PET láhev naplnit vodou a ponořit do staršího splachovače, který nemá tlačítko pro úsporné splachování. Při každém spláchnutí uspoříte jednu plnou PET láhev pitné vody.

Filip: Pro milovníky přírody a především ptactva našich zahrad a parků je tu návod na stavbu jednoduchého ptačího krmítka. Zatímco Tereza vystřihuje otvor pro kousek bambusové nebo jakékoli podobné tyčky coby sedátka, Michael vrtá do víčka láhve otvor.

Tereza: Otvor pro tyčku musí vzniknout samozřejmě i na protější straně láhve.

Tereza: Nad sedátkem vyznačíme a vykrojíme nebo vystřihneme větší dvojici otvorů pro ptačí strávníky.

Michael: Krmivo pro ptáky.

Filip: Jak krmítko upevnit na strom? Jednoduše. Stačí kousek provázku, který provlékneme otvorem ve víčku láhve. Uvnitř musíme udělat pořádný uzel. Ten bude celou váhu krmítka držet. A krmítko je hotovo.

Michael: Tohle bude funnel. Česky to ani neumím vyslovit. Je to …

Tereza: Trychtýř.

Michael: To je ono.

Tereza: Tenhle trychtýř ovšem poslouží ke zvláštnímu účelu. Do jiné prázdné PET láhve pomocí něj nasypeme drobné kamínky nebo písek.

Filip: Trychtýř čili nálevka z PET láhve je praktická věc. Například pro dolévání vody do nádobky ostřikovače čelního skla vašeho auta. Jistě mnohdy zápasíte s mnohalitrovým kanystrem se směsí do ostřikovače a máte co dělat, abyste se trefili do plnicího hrdla nádržky.

Tereza: Naše PET láhev s kamínky však poslouží docela jinému účelu. Jako jednoduchý stativ pod váš malý fotoaparát. Pomůže obzvláště při pořizování rodinné či jiné fotografie, na které sami nechcete chybět.

Michael: Cheese.
Sýr.

Filip: Pod Michaelovým nožem končí další PET láhev. Tentokrát potřebujeme horní část s hrdlem a pak zas tu dolní se dnem.

Tereza: Tak nějak to nakonec do sebe zapadne …

Michael: Něco tomu chybí …

Filip: Pozor, Michael má další nápad.

Michael: Dík.

Filip: Vy doma snad najdete nějaké starší tričko nebo jiný kus látky ve skříni. Bude však potřebný. Musí to být trochu delší a užší pruh, který protáhnete hrdlem láhve.

Tereza: Látka totiž poslouží jako prostředek pro vzlínání vody. Látku ještě dobře navlhčíme a pak už přichází to hlavní – rostlina. A můžeme na čtrnáct dnů na dovolenou.

Filip: A ještě recept pro ty, které na jaře a v létě obtěžují vosy a jiný hmyz, přitahovaný vůní vašeho ovoce nebo třeba čerstvě upečeného koláče.

Michael: Něco sladkého. To mají rády.

Filip: Horní trychtýř plní tentokrát plní funkci pasti s úzkým hrdlem. Dolní část PET láhve může být vyšší. Ta dotěrný hmyz uvězní.

Filip: A už je tady. Přilákala ji vůně sladké šťávy.

Michael: The key to a prosperous future is sustainability. Česky – udržitelnost.
Klíčem k úspěšné budoucnosti je udržitelnost.

Tereza: A protože množství lidí na naší planetě neustále narůstá, budeme se my všichni muset o omezené zdroje podělit mnohem účinněji.

Michael: Znamená to, že budeme muset být chytří a vynalézaví.

Tereza: Recyklace a využívání zdrojů, jako jsou PET láhve, je toho součástí.

Michael: Volba je jednoduchá. Buď budeme používat své mozky a vymýšlet nové postupy recyklace, dalšího zpracování a využití, anebo budeme se jen dívat, jak všechno mizí v dýmu.
Jak to vidíte vy?

Autoři: Vladimír Kunz, Michael Londesborough

Přejít na obsah dílu