Informační technologieSeniořiDigitální hryImpact – ze zahraničí

Digitální hry pro seniory

13. 6. 2009

V italském Trentu obdrželi senioři nezvyklý úkol – testovat počítačovou verzi karetních her. V jejich sociálním centru byl instalován prototyp přístroje, na němž se má zjistit, jak si povedou. Mnozí lidé se domnívají, že se senioři obávají nových technologií a že se jim již nedokážou naučit. Zkušenost však ukazuje, že pokud se díky nim dá hrát poutavá interaktivní hra, zaujme i starší lidi.

Trento, severní Itálie. Tito důchodci dnes mají zvláštní úkol. Budou testovat počítačovou verzi karetních her. V jejich sociálním centru byl instalován prototyp přístroje, na němž se má zjistit, jak si povedou.

Mariuccia Demantté, návštěvnice Sociálního centra pro seniory: Líbí se mi to. Nutí to můj mozek pracovat. A i když už jsem dost stará, stále jsem schopná se učit.

Luisa Tamanini, sociální pracovnice, Trento: Tato zkušenost ukazuje, že obava seniorů z nových technologií je jen předsudkem. Pokud se díky počítačům dá hrát poutavá interaktivní hra, zaujme i staré lidi.

Některým lidem zase neslouží paměť. Jim by měla pomoci tato „inteligentní stěna“, která je senzory a kamerami propojena s celým domem a připomíná schůzky nebo varuje před nebezpečím.

Fabio Pianesi, koordinátor Sociálního centra pro seniory, Trento: Představte si, že starý člověk odchází, protože si zapomněl koupit těstoviny. Přitom sporák zůstal zapnutý a voda se vaří. Systém tedy pošle na stěnu zprávu: Zapomněl jsi vypnout plyn! Díky těmto naprogramovaným schopnostem se zjistí riziková situace a hned se na ní reaguje.

Mnoho lidí má zase potíže s pohybem, a proto vůbec neopouští svůj byt. Tento systém ale umožní zůstat s ostatními v kontaktu. Obrázky jsou dostatečně velké a kontrastní, aby je senioři viděli.

Massimo Zancaro, počítačový vědec, Nadace Bruno Kesslera, Itálie: Když člověk sedí u stolu, může si takhle přečíst svoje noviny a zvětšit si stránky podle potřeby. Může si posílat vzkazy s ostatními lidmi, stejně jako obrázky i videa. Vidí také, kdo zvoní u jeho dveří, aniž by opustil kuchyň. Nyní pracujeme na zdokonaleném systému, který umožní telefonické spojení, a přitom nebude nutné vytáčet čísla.

Aldo Franceschini, návštěvník Sociálního centra pro seniory: Kolik lidí žije jen doma? Opravdu hodně. A doma trávíme spousty hodin v izolaci a s nikým nepřijdeme do styku.

Tady se zkouší prototyp nové hry – jakéhosi digitálního pexesa. Tento stůl je speciálně navržen tak, aby procvičoval paměť a psychomotorické schopnosti. Hlavně ale boří hráz mezi starými lidmi a novými technologiemi.

Autor: Šárka Speváková

Přejít na obsah dílu