Šumavská Kvilda dnes přišla o jeden ze svých symbolů – nejvyšší živý vánoční strom. Téměř 27 metrů vysoký smrk už vloni napadl kůrovec a tak ho museli lesníci pokácet. Starostové na Tachovsku si přejí obnovit přechodný pobyt. Institut by měl vyřešit problémy s cizinci, kdy města a obce neví, kde se vyskytují nebo kolik jich je.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Nestátní vlastníci lesů letos získají 1,5 miliardy korun, které jim pomůžou kompenzovat nižší ceny dříví na trhu kvůli kůrovci

Další miliardu chystá ministerstvo i na příští rok. Jednou z nejpostiženějších oblastí, kde jsou kvůli kůrovcové kalamiě poničené lesy, je Dačicko. Zanikla tam víc než polovina smrkového dřeva.

Konkrétní čísla ke kůrovcové kalamitě

Právě kvůli ní klesla podle Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice cena kalamitního dříví přibližně o polovinu. Přitom jeho množství vzrostlo za poslední 3 roky téměř o 50 procent.

Šumavská Kvilda dnes přišla o jeden ze svých symbolů – nejvyšší živý vánoční strom

Téměř sedmadvacet metrů vysoký smrk už vloni napadl kůrovec. Strom zapsaný od roku 2011 v české knize rekordů museli lesníci pokácet. Nový symbol Vánoc bude obec vybírat až na podzim.

Potřebujeme ještě další miliardu korun k dofinancování sociálních služeb

Na dnešním mimořádném jednání to potvrdili zástupci krajů poté, co Ministerstvo práce a sociálních věcí už jednu miliardu regionům vyplatilo.

Sedm hodin na sloupu železničního vedení v Děčíně – muž odmítal slézt a vyhrožoval sebevraždou

Na trati, která je hlavním koridorem mezi Prahou a Berlínem, proto museli vypnout proud. Mezinárodní rychlíky i s cestujícími zůstaly stát ve stanicích.

Znovuzavedení přechodného pobytu pro cizince

Starostové na Tachovsku si přejí obnovit povinný přechodný pobyt pro cizince. Ten by měl vyřešit problémy, kdy města a obce nevědí, kde se zahraniční pracovníci pohybují, nebo kolik jich je.

Liberečtí kriminalisté pátrají po motorkáři, který v neděli 21.července ve Vratislavicích u Liberce najel do policisty vyšetřujícího dopravní nehodu

Ke střetu došlo krátce před patnáctou hodinou, kdy z boční ulice Rochlické přijely dva terénní motocykly. Jeden z nich se otočil a odjel.

Praha chce omezit lodě

Lodě kotvící na Vltavě mají být podle pražského magistrátu ekologičtější. Už od příštího roku by plavidla, která nesplňují emisní limity nemohla dlouhodobě zůstávat u břehů řeky. Na škodlivé zplodiny si stěžují i některé městské části.

Dalších 200 billboardů u dálnic má zmizet

ŘSD vypsalo dosud největší tendr na jejich odstranění. Zatím majitelé společně se silničáři zlikvidovali kolem tisícovky poutačů. Stále jich je ale nutné dát pryč několik stovek.

Jízdenku v metru koupíme kartou

Nepotřebné validátory pro OpenCard v pražském metru začal dopravní podnik nahrazovat bezkontaktními terminály. V nich si cestující koupí jízdenku platební kartou.

Moderní parkovací dům a pod ním zbytky barokní pevnosti

To je stavba, která vznikla v centru Hradce Králové. Městští památkáři investora chválí za příkladný přístup, který se jen tak nevidí.

Asociace průvodců naráží na dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných průvodců v Pardubickém kraji

Počet turistů v regionu stoupá a o tyto služby je proto zájem. Podle asociace je ale největším problémem to, že novým adeptům chybí potřebná odbornost.

Lavička skoro za půl milionu korun budí emoce lidí v jihočeském Milevsku

Umělecké dílo má propagovat tamní muzeum maškar. Lavička tam stojí od víkendu.

Výrobce horáckých hraček

Tradiční lidové dřevěné Horácké hračky už mají jen jediného výrobce. Je jím Zdeněk Bukáček z Krouny na Hlinecku.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD