Natálie Kocábová

zpěvačka, básnířka a spisovatelka

narozena 16. dubna 1984

Zpěvačka, básnířka a spisovatelka Natálie Kocábová se narodila 16. 4. 1984 v Praze do umělecko-politické rodiny. Jejím otcem je známý zpěvák, hudebník a politik Michael Kocáb, jinak člen skupiny Pražský výběr, matkou americká tanečnice a textařka Marsha Kocábová-Crew, dědečkem pak evangelický farář a chartista Alfréd Kocáb. Má dva mladší sourozence, sestru Jessiku a bratra Michaela.

Natálie se vrhla do veřejného života doslova po hlavě. Už během studií na gymnáziu, konkrétně ve svých patnácti letech, měla první autorskou písničku na oficiálně vydaném CD, v šestnácti první album a dva videoklipy, v sedmnácti první vážný vztah, v osmnácti první vydanou sbírku básní, v devatenácti první knihu, ve dvaceti první dítě. Není tedy divu, že její divoký životní styl (sex, drogy & rock´n´roll), včetně uměleckého původu, vyvolával v médiích různé kontroverze.

První Natáliino album „Fly Apple Pie“ (2000) bylo v podstatě rodinou záležitostí: hudbu k němu složil otec Michael, o anglické texty se postarala maminka Marsha. V éteru i televizi se pak objevovaly zejména dva songy a klipy k nim – So Changes Go a Mayday, ale negativní publicita prodejům desky dosti ublížila. O dva roky později si Natálie zazpívala čtyři skladby na otcově albu „Za kyslík“ (např. Urnovej háj, Život je nářez). Následně se Kocábová dala do psaní – její básnickou prvotinou byla sbírka „Slyšíš me?“ (2002), poté se pokusila o cosi jako drsnou generační výpověď v novele „Monracha Absint“ (2003), její další knihou byla podobně pojatá „Schola Alternativa“ (2004). Před svým dalším hudebním počinem stačila vydat svou druhou básnickou sbírku  „Někdo je v domě“ (2005).

Nad druhým albem Kocábové „Humminngbirds In Iceland“ (2006), taktéž producentsky bděl otec Michael, ale ona sama na něm začala spolupracovat i s mladšími skladateli a producenty, jimiž byli třeba Michal Pavlíček Jr., Michaela Poláková či Lukáš Máchal. V médiích se pak objevil melancholický klip k písni Neverland. Toto album již bylo kritikou přijato mnohem příznivěji. V roce 2007 se vrátila k psaní prózy románem „Růže: Cesta za světlem“, který jako by byl po „monarchovi“ a „schole“ třetí částí drsného triptychu o způsobu života jedné generace. O rok později si Natálie zazpívala píseň Tramtárie na album „Ohrožený druh“ textaře Michala Horáčka. Následovala kniha „The Dark Side Of Prague“ (2010) a divadelní hra „Na rohu světla“ (2011). Třetí deska Kocábové „Walking On The A-Bomb“ ze stejného roku (2011) se v běžné distribuci neobjevila a vyšla jako příloha hudebního časopisu. Hlavním skladatelem na ní byl Jiří Burian (syna písničkáře Jana Buriana), člen skupin Southpaw a Republic Of Two. Album, které bylo opět příznivě hodnoceno, obsahuje mj. písničku Backyard. V roce 2012 napsala Kocábová další knihu s názvem „Rabbit Run“.    

Natálie Kocábová vystudovala FAMU, obor scenáristika a dramaturgie, v roce 2010 získala magisterský titul. Vzhledem ke svému původu má dvojí občanství, české i americké. Ze vztahu se Štěpánem Vránou (kterého si vzala v roce 2011) má syna Vincenta (2004) a dceru Miu (2012).

Odkazy