Přední světoví režiséři a interpreti pohledem reportážní kamery.

Mezinárodní festival Janáček Brno se koná jako bienále, které jako jediné na světě prezentuje Leoše Janáčka přímo v místech, kde působil, žil a tvořil více než padesát let. Základem festivalu jsou operní představení domácích i zahraničních operních scén, konfrontace pojetí inscenací významných osobností i uvádění světových premiér, doposud nezveřejněných prvních verzí děl Leoše Janáčka. Festival nabízí symfonické i komorní koncerty, matiné, kolokvia, pořady pro děti, výstavy, alternativní koncerty, divadelní či filmová představení spojená se skladatelem.

Při nultém ročníku v roce 2004 byly uvedeny všechny Janáčkovy opery, druhý ročník měl název Janáček versus expresionismus a nesl se v duchu pocty velkému propagátorovi Janáčkova díla Siru Charlesi Mackerrasovi, třetí ročník s názvem Genius loci připomněl některé slavné brněnské rodáky, mezi nimiž byli mj. Pavel Haas a E. W. Korngold.

Pátý ročník v roce 2016, o němž pojednává předkládaný dokument, byl ve znamení Očekávání, což je také název Schönbergovy opery, která byla uvedena v režii Davida Radoka společně s Bartókovým Hradem knížete Modrovouse. Soubor Janáčkovy opery připravil rovněž premiéru Káti Kabanové v režii Roberta Carsena. Národní divadlo Brno se tak stalo prvním divadlem v České republice, ve kterém byla nastudována inscenace tohoto světoznámého režiséra. Formou pohostinského představení vystoupilo Státní divadlo Norimberk s provedením opery Z mrtvého domu v kontroverzní režii Calixta Bieita.

Napište nám