iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
25. 6. 2009
18:05 na ČT2

1 2 3 4 5

37 hlasů
7758
zhlédnutí

Tisíc let české myslivosti

Dravci a ochrana letišť — Za pět minut dvanáct — Lovečtí trubači

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Dravci a ochrana letišť

  0:36 do playlistu

  Dravci a ochrana letišť
  Sokolnictví patří již tisíce let k ušlechtilým způsobům lovu. V poslední době ale naši sokolníci nezůstávají jen u této činnosti. Významnou roli sehrávají při reintrodukci některých druhů vzácných pernatých dravců do volné přírody a také se stalo již běžnou věcí, že se se svými svěřenci podílejí na ochraně letišť před přítomností ptactva, které může způsobit při střetu s letadly vážné problémy. My se za nimi podíváme na vojenské letiště v Čáslavi.

 • Za pět minut dvanáct

  10:42 do playlistu

  Za pět minut dvanáct
  K vážnému porušení ekologické stability v přírodě může dojít i zavlečením nepůvodních druhů, zvláště jde-li o predátory. To je v poslední době případ norka, který se dílem nepozorností chovatelů a dílem hloupostí takzvaných ochránců zvířat, kteří jej "osvobodili", velmi rychle šíří po celé republice, především podél vodních toků, a nemilosrdně likviduje nejen mláďata drobné zvěře, ale i vzácné druhy dalších živočichů, včetně ryb a obojživelníků. Rybáři, myslivci i skuteční ochránci přírody si teď lámou hlavu, jak tuto invazi zastavit, jak se stouto hrozbou pro českou přírodu vyrovnat.

 • Lovečtí trubači

  13:41 do playlistu

  Lovečtí trubači
  Jednou z nejvýraznějších osobností novodobé české i československé myslivosti je profesor Antonín Dyk, mimo jiné autor dodnes používaných loveckých hlaholů a signálů (slavné Dykovo desatero). Nejen o něm a jeho tvorbě, ale vůbec o historii a smyslu troubení na honech i při jiných mysliveckých příležitostech a o vztahu hudby a myslivosti se dozvíme od členů Klubu trubačů Českomoravské myslivecké jednoty, kteří předvedou i praktické ukázky.

Přehrát vše