Zpravodajství Ostrava

Velikonoce se blíží, ženy v Paloníně zdobí stovky paškálů

Velikost textu:

Palonín - Čtyři ženy z chráněné dílny v Paloníně na Šumpersku intenzivně pracují na velikonočních svících zvaných paškály, které se o Velikonoční vigilii na Bílou sobotu rozsvěcují před kostely. Mohutné originální svíce z včelího vosku, jejichž světlo symbolizuje vzkříšeného Ježíše Krista, roky dodávají do farností po celém Česku i do zahraničí, například na Slovensko, do Rakouska nebo Anglie.

Zapalování paškálu velikonočním ohněm
Zapalování paškálu velikonočním ohněm
Otevřít galerii
 • Zapalování paškálu velikonočním ohněm autor: Ignác Mucha, zdroj: Ignác Mucha https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Žehnání velikonočnímu ohni autor: Ignác Mucha, zdroj: Ignác Mucha https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Slavnostní velikonoční chvalozpěv autor: Ignác Mucha, zdroj: Ignác Mucha https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Paškály autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Chráněná dílna ve vesnici Palonín na Šumpersku patří pod Charitu Zábřeh, pracují tam lidé se zdravotním handicapem, kteří nemohou sehnat jinde práci. Na výrobu ručně zdobených svící se dílna dlouhodobě zaměřuje. Na letošní velikonoční svíce začala vedoucí dílny přijímat objednávky na začátku listopadu. Do Velikonoc jich musí vyrobit asi šest set padesát.

Světlo Kristovo

Paškál není obyčejná svíce, má velký význam i objem. Slovo vychází z hebrejského pesah, které znamená překročení. Připomíná odchod Židů z egyptského otroctví. Originální paškál, který by měly mít farnosti každý rok nový, se zapaluje na Bílou sobotu večer od ohně hořícího poblíž kostela. Kněz pak vstoupí se zdviženou svící a zvoláním „světlo Kristovo“ do ztemnělého kostela, za ním jdou věřící.

Kříž, alfa, omega a letopočet

Některé paškály jsou vysoké až metr půl a váží až osm kilogramů. Ženy z Palonína je ručně zdobí předepsanými symboly. „Je to kříž, pak řecká písmena alba a omega, která symbolizují, že Kristus je začátek a konec. A potom tam musí být letopočet daného roku, kdy se paškál rozsvěcuje,“ vysvětlovala manažerka chráněné dílny Marcela Klimková.

Ozdobení menšího paškálu trvá asi dvě hodiny. Zdánlivě jednoduchá práce vyžaduje trpělivost a zručnost. „Hlavně, aby se netřepaly ruce,“ říká mistrová chráněné dílny Alena Vitásková.

S vojáky do Lurd

Ženy z dílny v Paloníně pravidelně vyrábějí také jeden mohutný paškál vážící dvacet dva kilogramů pro Armádu České republiky. Reprezentanti českých vojáků a ministerstva obrany berou tuto svíci sebou na pouť do francouzských Lurd, které se Česká armáda tradičně účastní. Po Velikonocích se mohou paškály zapalovat při různých slavnostních obřadech po celý rok.

přehrát video
Reportáž Evy Knajblové

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.