Zpravodajství Ostrava

Rozhovor se znalcem

Kdo má v rukou spravedlnost? V Ostravě jednají soudní znalci

Velikost textu:

Ostrava - Soudní znalci v oboru klinické psychologie a psychiatrie z Česka a Slovenska se setkali na konferenci v Ostravě. V diskuzích se státními zástupci a soudci hledají cestu k tomu, jak si co nejvíce porozumět a pomoct při hledání spravedlnosti.

Anton Heretik
Anton Heretik

Znalecké posudky jsou v mnoha případech klíčové. Bylo tomu tak například v případě ženy, která doma tajně porodila dítě a pak se ho krutým způsobem zbavila. Jednala pod vlivem poporodní psychózy, anebo čin naplánovala? Soudní znalec dospěl k závěru, že novorozeně zabila zcela chladnokrevně. Soud z toho vyšel a potrestal ženu šestnácti roky vězení.

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové


„Soudní znalci mají zásadní vliv na stanovení výše trestu, velmi podrobně posuzují osobnost pachatele, zkoumají jeho zázemí, motivaci,“ vysvětlovala státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Mezi delegáty je špičkový znalec z oboru psychologie Anton Heretik ze Slovenska, který už asi třicet let posuzuje vrahy. Zná je? Mají tito hrdelní zločinci své sklony napsané ve tváři? V rozhovoru s redaktorkou Martou Pilařovou řekl, že vrahem se za určitých okolností může stát každý.

Rozhovor se soudním znalcem Antonem Heretikem:

přehrát video
Rozhovor s Antonem Heretikem

Znalci také posuzují věrohodnost klíčových svědků. A zatímco vrahy a násilníky zkoumají desetiletí, obor s názvem viktimologie, který se zabývá oběťmi, se pořádně rozvíjí teprve v posledních letech. Zejména u trestných činů jako je znásilnění, týrání nebo domácí násilí je práce s obětmi zásadní.

„Obětem se nechce vracet k tomu, co je traumatizovalo, takže z pohledu orgánů to nejsou dobří svědci. Naopak pachatel bojuje, u hlavního líčení umí být často velmi přesvědčivý. Znalecké posudky tedy slouží k tomu, aby pomohly senátu podívat se na zločin jak očima pachatele, tak očima oběti,“ vysvětlovala Ludmila Čírtková z Policejní akademie České republiky.

Špičky soudních znalců z Česka a Slovenska se v Ostravě scházejí jednou za dva roky.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.