Zpravodajství Ostrava

Karviná posílá děti na ozdravné pobyty do hor

Velikost textu:

Metylovice – Karvinská radnice začala posílat děti z mateřských a základních škol na ozdravné pobyty do Beskyd. Do Metylovic už odjely děti s dýchacími problémy a astmatem a v příštích týdnech pojedou za čistým ovzduším i děti zdravé. Město za pobyty zaplatí téměř 1,5 milionu korun.

Ozdravný pobyt v Metylovicích
Ozdravný pobyt v Metylovicích

V Metylovicích tráví paní Lenka Kalužová se svými dvěma dětmi už čtvrtý den. Pod beskydskými horami stráví celý leden, což je měsíc, kdy se v Karviné kvůli překročeným limitům prachu v ovzduší téměř nedá dýchat. „Děti kašlou a chodí do kolektivu, takže to zase přenášejí mezi sebou. Rozhodně je tady zdravější vzduch,“ uvádí paní Kalužová.

Děti z mateřských i základních škol absolvují pobyty v solné jeskyni, v sauně, inhalují a učí se správně dýchat, aby jejich plíce fungovaly co nejlépe. „Děti vydrží celý rok bez nějakých onemocnění a nemusí brát léky, které jejich organismus zatěžují jiným způsobem,“ vysvětluje rehabilitační lékař Věra Carbolová.

přehrát video
Reportáž Radka Wiglasze

Ani během měsíčního pobytu v Metylovicích děti nepřijdou o školní docházku. Vyučování je připraveno pro všechny žáky od 1. do 9. třídy. V sanatoriu, které spravuje Moravskoslezský kraj, je celkem 38 dětí z Karviné. Léčebná kúra, kterou absolvují, je hrazena ze zdravotního pojištění. Stačí potvrzení od lékaře o dýchacích problémech.

Město plánuje i pobyty pro zdravé děti nad rámec škol v přírodě. „Jsou to čtrnáctidenní cykly, takže půjde o dva turnusy,“ dodává náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk (ČSSD).

Podobné pobyty organizují i další města v regionu. Ostrava například zřídila speciální fond a děti do hor posílají i radnice v Českém Těšíně, Bohumíně, v Havířově a jinde. Kromě toho pořádají pobyty v přírodě i samotné školy.   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.