Zpravodajství Ostrava

Proměna dolu Barbora v průmyslovou zónu se může prodražit

Velikost textu:

Karviná – Stavba průmyslové zóny na místě bývalého dolu Barbora u Karviné se může prodražit. Do této lokality by přitom mohl přijít nový zahraniční investor. Necelá polovina plochy ale patří do zemědělského půdního fondu a pouhý úřední přepis pozemků na průmyslové parcely by stál přes 120 milionů korun. Kraj žádá výjimku, ministerstva připravují změnu zákona.

Areál bývalého dolu Barbora
Areál bývalého dolu Barbora

Plocha vedle bývalého dolu Barbora mezi Karvinou a Horní Suchou vypadá jako místo, na které všichni zapomněli. Jedná se ovšem o místo naděje pro nezaměstnané z celého kraje –průmyslovou zónu, ve které by se mohla usídlit jihokorejská firma na výrobu pneumatik a nabídnout pracovní místa dvěma tisícům zaměstnanců. Jenomže necelá polovina ze sta hektarů patří do zemědělského půdního fondu a za formální přeměnu ve stavební parcely stát vybírá poplatek. V tomto případě by šlo o 123 milionů korun, více než desetinu z miliardových nákladů na přípravu zóny. 

„Ta částka je vysoká. Je třeba najít takové řešení, aby určité projekty byly od tohoto poplatku třeba osvobozeny, ale variant je několik,“ míní hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). „Návrh se právě připravuje, ale v principu jde o to, aby se investorům co nejvíce ulevilo, a to až tak, že by onen poplatek mohl být snížený až na třetinu současného stavu,“ informuje mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Jana Dronská.

přehrát video
Reportáž Michala Poláška

Pozemky pod zónou jsou stále v soukromých rukou. Největší vlastník s jejich prodejem počítá. Masivní výstavbu na zelených plochách ale dlouhodobě kritizují ekologové. Každý den podle nich mizí pod betonem 13 hektarů půdy. „Každá zelená plocha je důležitá, umožňuje vsak vody, umožňuje volný průchod zvěři, poskytuje útočiště drobným druhům hmyzu,“ upřesňuje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Budování zóny u dolu Barbora by mělo začít zhruba v polovině příštího roku. Změnu zákona, a tedy i snížení poplatků, musí schválit až nová poslanecká sněmovna nejdříve na počátku příštího roku.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.