Zpravodajství Ostrava

Domaželice a Čechy na Přerovsku se dočkaly obchvatu

Velikost textu:

Domaželice - Obchvat obcí Domaželice a Čechy na Přerovsku je hotový. Dnes po něm projela první auta. Čtyři kilometry dlouhá silnice odklonila z těchto vesnic dopravu proudící po velmi frekventované spojnici Olomouckého a Zlínského kraje. Olomoucký kraj investoval do stavby tři sta sedmdesát milionů korun. Na obchvat čekají také obyvatelé nedalekých Dřevohostic. Na tuto stavbu ale kraj zatím peníze nevyčlenil.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Nový obchvat, jehož stavba začala loni v březnu, výrazně sníží hlučnost, kterou hustý provoz několik set obyvatel vesnic také zatěžoval.

„Lidem se teď velmi uleví. Frekvence aut byla teď už neúnosná, protože přes Domaželice a Čechy vedly kvůli dostavbě dálnice dvě objížďky,“ řekl starosta Čech Lubomír Michálek. Dodal, že obcemi denně projelo až pět tisíc aut, která navíc jezdila jen pár metrů od školy a školky. Kvůli husté dopravě bylo obtížné přejít silnici. Hluk dopravy lidi rušil i v noci.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Nový obchvat na silnici II/150 měří skoro čtyři kilometry a navazuje na obchvat Želatovic. Stavbaři postavili pět nových mostů a jeden prodloužili. Opravili část silnice u obce Prusy a také propojení z místa obchvatu do Čech. Součástí nákladné akce jsou nové autobusové zastávky a protihluková stěna. Kraj také dodatečně vyhověl požadavků vedení obcí Domažlice a Líšná a zaplatil světelný přechod pro chodce.

Na podobný obchvat roky marně čekají obyvatelé sousedních Dřevohostic, jimiž vytížená silnice pokračuje směrem na Bystřici pod Hostýnem.

Podle vedoucího dopravního odboru Olomouckého kraje Ladislava Růžičky hejtmanství zatím nemá na potřebné prodloužení obchvatu až za Dřevohostice peníze. „Do budoucna s tím počítáme. Je už zpracována studie, termín zahájení ale nebyl stanoven,“ řekl Růžička.

přehrát video
Reportáž Lenky Kratochvílové
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.