Zpravodajství Ostrava

168 hodin

Přijdou o práci a možná nebudou mít ani na činži. Jak se žije v bytech OKD?

Velikost textu:

Ostrava – Horníci v bytech OKD se před týdnem dozvěděli, že přijdou o práci, teď už se přetřásá i jejich bydlení. Prezident Miloš Zeman přišel s nápadem, že vlastník někdejší OKD převede hornické byty na kraj a ten z jejich výnosu zaplatí prodloužení těžby. Jakkoliv je to myšlenka spíš nereálná, prezident zavření dolu Paskov umně propojil s letitým evergreenem  s podivným odprodejem hornických bytů. Bydlí v nich přes 100 tisíc nájemníků, a tak není divu, že tuto kartu vytahuje pravidelně před volbami kdekdo. Jak a za kolik se dnes v těchto bytech žije? 

Byty OKD
Byty OKD

Aleksander Dömeny dostal byt od šachty. Už skoro čtyři desítky let ho považuje za svůj domov. Dnes, v šestaosmdesáti letech, platí společně se ženou deregulované nájemné, které činí bez poplatků 8 530 korun. A pořád věří dávnému slibu, že mu po dvaceti odpracovaných letech bude byt za solidní částku odprodán.

V Moravskoslezském kraji bydlí v RPG bytech dohromady 103 tisíc lidí. V celém Česku vlastní společnost RPG 44 tisíc bytových jednotek, což z ní dělá největšího vlastníka bytového fondu v zemi. Její byty nalezneme ve 27 městech, obcích nebo městských obvodech, přičemž v některých vlastní i polovinu bytového fondu. Například v Ostravě patří společnosti RPG deset procent bytů. Spravuje fasády a vyměňuje okna. V bytech, které obývají původní nájemníci, však investuje jen do nejnutnějších věcí.

Nájemní byty RPG
Nájemní byty RPG

Nájemníci: Padesát roků nová kuchyňská linka a za všechno se platí

Česká televize se do některých bytů zašla podívat. "Můžu vám ukázat kuchyňskou linku, za kterou platím měsíčně deset korun. Tady je novější sporák. Za ten platíme taky deset korun. A tady je rarita," ukazuje nájemnice ostravského bytu Vítězslava Chlebíková vestavěnou skříň z roku 1956, za kterou platí rovněž 10 korun za měsíc. "Vana a kachličky jsou z roku 1986," dodává. Kdyby byl byt její, vezme si, dle svých slov, hypotéku a do bytu investuje.

"Máme svoji vlastní linku, tu z RPG jsme zrušili, protože byla stará. Jak říkali, padesát roků nová a za všechno se u nich platí," potvrdil další nájemce Jiří Křížák. 

 • Nájemní byt RPG
  Nájemní byt RPG zdroj: ČT24
 • Nájemní byt RPG
  Nájemní byt RPG zdroj: ČT24

Kdyby byl můj.... nejčastější věta nájemníků bytů patřících kdysi OKD, dnes realitce RPG byty

V úterý se prezident Miloš Zeman rozhodl navázat na devítiletou tradici předvolebního zájmu o zvláštní skupinu voličů –- o desítky tisíc nájemníků RPG bytů – a vyzval jejich vlastníka k velkolepému gestu. "Společnost OKD byty hospodaří s ročním ziskem 1,2 miliardy korun. Navrhl jsem proto, aby společnost, která získala poněkud podivným způsobem tento bytový fond, ho podstoupila například Moravskoslezskému kraji," řekl Zeman. Z výnosů by pak kraj podle prezidenta další roky financoval útlum dolu Paskov.

Podle privatizační smlouvy by ale vlastníci převodem na kraj dle všeho porušili podmínky prodeje. Jednotlivé byty by měli nabídnout nejdříve nájemníkům. Ti od roku 2004 nečekají na nic jiného. Předseda Sdružení nájemníků BytyOKD.cz Roman Macháček nepříjemnou situaci nájemníků potvrzuje. "Jejich manévrovací prostor je minimální. Byli oklamáni sliby pana Bakaly. Nainvestovali veškeré úspory do oprav. Ceny bytů za osm let vzrostly a řada těch lidí nemá jinou možnost než v těch bytech zůstat," uvedl.

Cenu jednoho bytu tehdy odhadce státu vyčíslil jen na 40 tisíc korun

Akcie OKD, zahrnující doly a byty, koupily firmy Zdeňka Bakaly od státu velmi výhodně. Ministerstvo financí v čele s Bohuslavem Sobotkou si za ně v roce 2004 řeklo jen 4,1 miliardy. Cenu jednoho bytu tehdy odhadce státu vyčíslil jen na 40 tisíc korun, tedy na čtvrtinu místní tržní ceny. Jejich vlastník je ale koupil se závazkem, že pokud se rozhodne prodat domy po bytech, musí je nejdřív nabídnout právě nájemníkům, a to za pořizovací cenu. Bakala se původně tvářil, že se tak stane. Pak ale jeho slib začal blednout.

"O převedení bytu do osobního vlastnictví jsme  požádali v roce 2007 a dopadlo to špatně. Bylo nám to zamítnuto," řekla nájemnice Vlasta Konečná. "Měla jsem byt po manželovi, on dělal na šachtě, umřel, děti vyrostly, ale na to, abych si koupila byt, nemám," dodává.

Nájemníci hornických bytů tak dodnes zápolí s tím, co stát nedokázal vyřešit. Byty sám horníkům neprodal. Veřejně to slíbil nový vlastník. Smluvně to ale stát ošetřil tak chabě, že Bakalovým firmám ve skutečnosti jen umožnil na nájemném vybrat miliardy korun. A dnes, když se rozhodly zavřít ztrátový důl Paskov, nebudou mít propuštění horníci ani na nájem. 

přehrát video
168 hodin


Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou
    Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou vydáno 19. 3. 2024 11:13 Putují po ní sváteční chodci, lidé s handicapem i zkušení turisté, stala se fenoménem - Stezka Českem. Na první oficiální přechod republiky vezme své diváky i Česká televize v ...
   • K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev?
    K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev? vydáno 23. 1. 2024 12:40 Co se skrývá za suchými daty dávných bitev? Jak skutečně vypadalo vybavení vojáků, uniformy, stravování, zbraně? Nový dokumentární cyklus zavede diváky za lidmi, které zlákala ...
   • Dalibor Janda – oheň, voda, vítr
    Dalibor Janda – oheň, voda, vítr vydáno 4. 1. 2024 15:00 Jeho nezaměnitelný chraplavý hlas jej vynesl na počátku osmdesátých let na vrchol československé pop music. Víc než deset let pak patřil k nejhranějším a také nejprodávanějším ...
   • Mikulášské promítání mělo rekordní účast
    Mikulášské promítání mělo rekordní účast vydáno 11. 12. 2023 11:54 Nejočekávanější pohádka Vánoc bývá ta, kterou Česká televize v premiéře uvádí vždy na Štědrý den – letos to bude Klíč svatého Petra – jedinečnou možnost vidět ji ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.