Zpravodajství Ostrava

Hejtman píše premiérovi o pomoc s řešením krize těžkého průmyslu

Velikost textu:

Ostrava – Moravskoslezský hejtman požádal nového českého premiéra Jiřího Rusnoka o přijetí zástupců krajské tripartity. Chce urychleně jednat o způsobu, jak řešit krizi mnohých průmyslových podniků a hrozící masivní propouštění.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák
Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák

Upozorňuje především na reálnou hrozbu zavírání celých provozů v OKD, což by podle vedení kraje mohlo mít pro zaměstnanost v kraji až katastrofální následky.

„Celosvětová odbytová krize a propad cen uhlí a oceli vede společnost OKD k úvahám o uzavření a prodeji celých provozů. Pro ekonomiku Moravskoslezského kraje stojící přes již provedené restrukturalizace nadále na práci zhruba 110 tisíc zaměstnanců těžkého průmyslu by spuštění dominového efektu mělo katastrofální následky s dopadem do sociální oblasti,“ vysvětluje hejtman Miroslav Novák premiérovi.

Mapa nezaměstnanosti v krajích ČR
Mapa nezaměstnanosti v krajích ČR
Více fotek
 • Mapa nezaměstnanosti v krajích ČR zdroj: MPSV https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/49/4844/484317.jpg
 • Zaměstnanec OKD zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/34/3340/333945.jpg
 • Důl Paskov zdroj: www.okd.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4741/474083.jpg
 • Zdeněk Bakala autor: Martin Divíšek, zdroj: ISIFA/VLP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/34/3359/335860.jpg

Novák zdůraznil, že všichni členové tripartity se v pohledu na tento problém vzácně shodují a preferují i společná východiska a řešení. Premiérovi chtějí přednést konkrétní návrhy, které by mohly pomoci překlenout současné krizové období. „Je však více než zřejmé, že krajská tripartita hrozící potíže bez zásahu centrálních orgánů nevyřeší,“ uvedl hejtman Novák.

Radu hospodářské a sociální dohody Moravskoslezského kraje, takzvanou tripartitu, tvoří zástupci kraje, zaměstnavatelů a odborů. Předsedou je hejtman Novák. V radě zasedá mimo jiných šéf a mojoritní vlastník Vítkovice Machinery Group Jan Světlík, předseda Krajské hospodářské komory Jan Březina, generální ředitel OKD Ján Fabián, personální ředitel ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj a další.

Zdroj: ČTK, MSK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.