Zpravodajství Ostrava

Vědci našli těžké kovy v plodové vodě matek z Ostravska

Velikost textu:

Ostravsko - Akademici z Vysoké školy báňské v Ostravě zkoumají znečištění nejen v ovzduší, ve vodě nebo v plicích dospělých lidí, ale také v plodové vodě ještě nenarozených dětí. Výzkum prokázal těžké kovy přímo v dělohách budoucích matek z Ostravska. Vliv znečišťujících látek na zdraví novorozenců budou od srpna zkoumat i v Karviné.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Honzík se narodí na konci července. Zatím si hoví v plodové vodě. Výzkum ostravských chemiků zacílil na to, jak ho ovlivňují částice těch nejmenších rozměrů. Našli titan, barium, zinek, cín a antimon. Sloučeniny podobné těm, které znečišťují prostředí z dopravy a hutního průmyslu.

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

Částice jsou po vdechnutí schopny pronikat do krve a existovala hypotéza, že mohou pronikat i skrz placentu. Nicméně v žádné studii toto nebylo doposud prokázáno.

Do konce roku chtějí výzkumníci ještě porovnat údaje o zdravých plodech s těmi s vývojovými vadami. Vše pak jako první na světě publikují v odborných časopisech.

Jak přesně nanočástice kovů ovlivňují vývoj nenarozených dětí, vědci ještě přesně neví.

"Bylo potvrzeno, že by mohly mít podíl na poškození genetické informace i buněčného dělení a buněk samotných, ale stále je to ještě předmětem výzkumu," uvedla Hana Bielniková, Ústav patologie FN Ostrava.

Od srpna budou tady, na novorozeneckém oddělení karvinské nemocnice zkoumat, jaký vliv má benzo(a)pyren na geny čerstvě narozených dětí.

"Maminkám se bude odebírat mateřské mléko, moč a krev a miminkům pouze moč a pupečníková krev," informovala Lenka Böhmová, primářka dětského oddělení karvinské nemocnice.

Na rozdíl od těžkých kovů o škodlivosti jedovatého benzo(a)pyrenu nemají vědci pochyby. Do vzduchu se nejvíc dostává z lokálních topenišť. Podílí se na vzniku rakoviny a u dětí snižuje imunitu.

"Na Ostravsko-Karvinsku jsou koncentrace benzo(a)pyrenu vysoce dlouhodobě nadlimitní," uvedl Libor Černikovský, ČHMÚ Ostrava.

Výsledky ze smogového regionu pak chtějí porovnat s bilancí dětí z čistějších jižních Čech. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou
    Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou vydáno 19. 3. 2024 11:13 Putují po ní sváteční chodci, lidé s handicapem i zkušení turisté, stala se fenoménem - Stezka Českem. Na první oficiální přechod republiky vezme své diváky i Česká televize v ...
   • K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev?
    K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev? vydáno 23. 1. 2024 12:40 Co se skrývá za suchými daty dávných bitev? Jak skutečně vypadalo vybavení vojáků, uniformy, stravování, zbraně? Nový dokumentární cyklus zavede diváky za lidmi, které zlákala ...
   • Dalibor Janda – oheň, voda, vítr
    Dalibor Janda – oheň, voda, vítr vydáno 4. 1. 2024 15:00 Jeho nezaměnitelný chraplavý hlas jej vynesl na počátku osmdesátých let na vrchol československé pop music. Víc než deset let pak patřil k nejhranějším a také nejprodávanějším ...
   • Mikulášské promítání mělo rekordní účast
    Mikulášské promítání mělo rekordní účast vydáno 11. 12. 2023 11:54 Nejočekávanější pohádka Vánoc bývá ta, kterou Česká televize v premiéře uvádí vždy na Štědrý den – letos to bude Klíč svatého Petra – jedinečnou možnost vidět ji ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.