Zpravodajství Ostrava

Inteligentní semafory mají zpomalit řidiče v Daskabátu

Velikost textu:

Olomoucko - Jak zabránit řidičům překračovat povolenou padesátku v obci? V Daskabátu na Olomoucku chtějí problém řešit nákupem inteligentních semaforů. Řidiče, kteří jedou rychle, by měly přimět, aby zpomalili, nebo úplně zastavili. Podobný systém se v Olomouckém kraji prozatím testuje pouze na jednom místě.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Otevřít galerii
 • Ilustrační foto zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Ilustrační foto zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Nová silnice, rovný a dlouhý úsek, to jsou nejlepší podmínky pro rychlou jízdu. Jenže v Daskabátu u Olomouce nechtějí, aby jim auta v obci jezdila rychleji než povolenou padesátkou. Pomoci mají zpomalovací semafory.

přehrát video
Reportáž Martina Laštůvky

Chytré semafory fungují tak, že ve chvíli, kdy se k nim blíží auto, ukazují červenou. Pokud jede řidič podle předpisů, přeskočí na zelenou. V případě, že by jelo auto rychleji, červená na semaforu zůstane a řidič musí zpomalit nebo úplně zastavit.

"Na červnovém zastupitelstvu bude návrh předložen a jestli bude schválen, tak už v letošním roce budou tyto bezpečnostní prvky v obci instalovány," informoval Antonín Venclík, starosta obce Daskabát.

V Olomouckém kraji jsou inteligentní semafory prozatím pouze v obci Kožušany - Tážaly u Olomouce. Fungují tady od března ve zkušebním provozu.

Podle místních obyvatel se situace určitě zlepšila. Auta zpomalily a dávají víc pozor na okolní chodce.

Nové semafory se testují a policie bude jejich vliv po čase hodnotit.

Podle policie bude zatím nutné počkat, jak dopadnou testy v Kožušanech. Teprve potom se bude rozhodovat o zpomalovacím semaforu v Daskabátu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.