Zpravodajství Ostrava

Blýská se na lepší časy? Nezaměstnanost v Česku nepatrně klesla

Velikost textu:
aktualizováno 9. 4. 2013 10:11

Praha - Nezaměstnanost v březnu podle nové metodiky klesla na osm procent. Meziměsíčně jde ale o nepatrný posun - pouhých 0,1 procenta. Bez práce bylo na konci března celkem 587 768 lidí. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Meziročně přibylo o víc než 6 tisíc nezaměstnaných absolventů škol a mladistvích.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Jsme rádi, že se podařilo snížit nezaměstnanost asi o 5900 uchazečů, pořád ale existují regiony, a to zejména ten Moravskoslezský a Ústecký, kde se podíl nezaměstnanosti drží na vyšších číslech," konstatoval náměstek pro trh práce Roman Chlopčík z MPSV.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných Úřad práce ČR zaznamenal k 31. březnu 2013 v okresech Bruntál (14 procent), Jeseník (13,7 procenta), Most (13,6 procenta) a Ústí nad Labem (12,2 procenta). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,4 procenta), Praha-západ (3,9 procenta), Praha (4,6 procenta) a Mladá Boleslav (4,7 procenta).

Míra nezaměstnanosti, kterou zpracovává EUROSTAT pro mezinárodní srovnání, dosáhla v České republice letos v únoru 8,0 procent. Byla tak o 3,4 procentního bodu nižší než je průměrná hodnota za EU 27.

Podle Chlopčíka dochází postupně k nastartování české ekonomiky a do července by mělo dojít k dalšímu poklesu. Situaci podle něj zlepšují opatření aktivní politiky zaměstnanosti i další opatření ministerstev, ale také sezónní práce.

Úřad práce ČR evidoval k 31. březnu 2013 celkem 38 863 volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadá průměrně 15,1 uchazeče. Nejvíce pak v okresech Bruntál (66,2), Havlíčkův Brod a Karviná (shodně 49,9), Most (46,3) a Ústí nad Labem (44,4).

Podle Chlopčíka v ČR sociální nepokoje nehrozí

V Evropě od začátku nynější krize přibylo přes deset milionů nezaměstnaných. Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) zhoršující se situace na trhu práce zvyšuje nebezpečí sociálních nepokojů. Podle ILO je nyní v Evropě více než 26 milionů nezaměstnaných. "Sociální nepokoje v Česku nehrozí. V Evropě je ale situace mnohem složitější, a to zejména u mladých lidí. U těch může být současná špatná situace rozbuškou," upozornil Chlopčík.

přehrát video
Komentář Romana Chlopčíka a Vladany Piskořové
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.