Ministři životního prostředí Česka a Polska se dohodli, co dělat pro lepší ovzduší
Ostrava, Wodzislaw Slaski - Smogová situace dnes platí pro tři kraje České republiky – Středočeský, Ústecký a Moravskoslezský. Severovýchod republiky je na tom jako tradičně nejhůř, hodnoty znečištění tam v některých místech dosahovaly pětinásobku povoleného množství. Právě v takové atmosféře se v Ostravě potkali český a polský ministr životního prostředí. Doladili plán, jak společně vyčistit vzduch, který dýchají obyvatelé slezských regionů na obou stranách hranic.

Hulovi bydlí v jednom z nejvyšších ostravských věžáků a smogovu situaci monitorují při každém pohledu z okna. Postupně se naučili rozpoznávat různé druhy znečištění. Hlavně kvůli svým dětem. "Chodíme s nimi neustále po doktorech. Jsou víc nemocné, než jsem býval zamlada já. Není to pro ně dobré," říká Břetislav Hula z Ostravy-Mariánských Hor.
Podle dosavadních zjištění si Češi a Poláci ohledně přenášení znečištění z jednoho státu do druhého nemají co vyčítat. Množství je stejné. Tři čtvrtiny roku vanou větry z českého Slezska do polského. V zimním období, kdy vznikají smogové situace, fouká naopak z Polska do Česka.
Také Jacek Gabryš z plicního sanatoria ve Wlodislawi Slaskie vidí okamžitý efekt zhoršeného ovzduší. Ordinace se zaplní a chroničtí pacienti musí brát větší množství léků.
"Jsou pacienti, kteří zdravě žili, nekouřili, cvičili, nepili alkohol, sportovali a náhle přijdou a ptají se: proč mám rakovinu? A já říkám: tolik let už žijete ve Slezsku, někdy je lepší počasí, někdy horší, ale vy musíte dýchat pořád," uvádí Jacek Gabryś, lékař Plicního sanatoria v jižním Polsku.
Stejné problémy, stejné příčiny a stejně špatný vzduch, to jsou důvody, proč se polští a čeští politici rozhodli postupovat proti smogu jednotně. Na jednání v Ostravě usedli bok po boku ministři životního prostředí obou zemí a jejich třicetičlenné týmy.
"Je to o penězích pro průmysl, podporování nových technologií. To, co se osvědčilo u nás, by se mohlo udělat i v Polsku," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a dodává, že tomu se bude věnovat nová pracovní skupina, která bude tlačit na Brusel.
Jeho polský protějšek Marcin Korolec dodává, že problém se týká i domácích topenišť a nesprávného používání některých paliv. "S tím chceme v Polsku bojovat, to musíme změnit. Ale bude to bude chtít svůj čas," řekl Korolec.
Společná pracovní skupina začíná pracovat okamžitě. Cílem je získat co nejvíce peněz z programovacího období, které začíná už v příštím roce a potrvá do roku 2020. Poté skončí i polská výjimka, která tamním zdrojům umožňuje vypouštět až pětinásobek emisí oproti stejným podnikům na české straně.
Hlavní zprávy
-
Na chryzantémové plantáže při úpatí nejvyšší hory Afriky. Česká televize odvysílá novou řadu Postřehů odjinud, tentokrát z Tanzanie vydáno 14. 7. 2022 12:59 Je patrně nejrozmanitější zemí východní Afriky, mluví se v ní svahilsky a běžný cestovatel do ní obvykle nezavítá. To ale neplatí pro diváky premiérové řady Postřehů odjinud, ...
-
V šesti dnech osm světových premiér. Začíná NODO/Dny nové opery Ostrava 2022! vydáno 20. 6. 2022 09:21 Jediný projekt svého druhu v České republice, který si získal přirozeně status mezinárodní přehlídky současného umění, jediný operní festival v Čechách, který se kontinuálně ...
-
Disciplína, zdatnost a oddanost státní doktríně. Kuratorium. Vlastenci, nebo zrádci? vydáno 18. 5. 2022 09:52 Píše se rok 1942. Druhá světová válka vstupuje do svého čtvrtého roku, vojensko-politický rozsah Osy je na svém absolutním vrcholu. Po atentátu na Heydricha vydala protektorátní vláda ...
-
Netvoří pro to, aby se líbil. Zpracovává témata, která považuje za důležitá vydáno 10. 5. 2022 12:36 Jiří Sozanský je rytířem české kultury a rytířem českého boxu. Byl zedníkem, kulisákem, brigádničil u restaurátorů, které vedl Olbram Zoubek, také je absolventem pražské AVU.
Další v rubrice
-
Video
25. 4. 2014 17:27 Slezské zemské muzeum oslavuje 200 let, je nejstarší v Česku
-
Video
25. 4. 2014 15:25 Pokud zřizovatel zaplatí, žáci učiliště se v pondělí vrátí do lavic
-
Video
24. 4. 2014 17:19 Další zbytečná smrt. Lékař vyzývá ministerstvo, aby řešilo karmy
-
Video
24. 4. 2014 13:40 Důmyslný den knihy: Dvanáct hodin s Donem Quijotem