Zpravodajství Ostrava

Za předčasná úmrtí a vyšší nemocnost v MS kraji může podle ministra Hegera i nižší vzdělání

Velikost textu:

Ostrava - Ovzduší v Moravskoslezském kraji se nezlepšuje. Počtem smogových dní se letošní zima opět vyrovnala těm předchozím. Vážnost situace přijeli do Českého Těšína zjišťovat zástupci dvou ministerstev. Zatímco resort životního prostředí se marně pokouší už několik měsíců o zlepšení, vedení ministerstva zdravotnictví má jasno. Větší vliv než špatný vzduch má na zdraví lidí v kraji špatný životní styl.

Ostravské ovzduší
Ostravské ovzduší

Děti z mateřské školky v Havířově se na procházku v zimě nedostanou třeba měsíc v kuse. Před špatným ovzduším se schovávají do bývalého úkrytu civilní obrany. „Opravdu se to na té nemocnosti pozná, takové ty alergické kašle, záněty průdušek, bohužel je to časté,“ tvrdí ředitelka MŠ Pavla Dedková.

Český Těšín - od začátku roku tady lidé dýchali nadlimitní hodnoty polétavého prachu celkem 40 dní. Legislativa jich přitom povoluje jen 35. Čerstvý vzduch už si lidé pro letošek vydýchali na dalších pěti místech v kraji. „My máme velmi precizní akční plán, který říká, co v které oblasti jde udělat,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

přehrát video
Reportáž Pavly Daňkové

Ministr životního prostředí věří, že pomůže například 5 miliard, o které mohou žádat velcí průmysloví znečišťovatelé. „Jsme ve fázi přípravy projektů, které budou zaměřeny zejména na snížení tuhých znečišťujících látek na aglomeracích a na licích polích vysokých pecí,“ uvedl ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal Ostrava Petr Baranek. Lidé v MS kraji jsou sice více nemocní a umírají dříve, než na jiných místech ČR, podle ministra zdravotnictví je to ale dáno také špatným životním stylem. „Je tady větší procento lidí s nižším vzděláním, více lidí se chová ke svému zdraví špatně, je tu větší konzumace alkoholu, větší počet kuřáků,“ uvedl ministr životního prostředí Leoš Heger. Pravou příčinu zvýšené nemocnosti v kraji nakonec bude zkoumat Státní zdravotní ústav. Kdy budou na výzkum peníze, ale nikdo neví. Zlepšení ovzduší potrvá v Moravskoslezském kraji možná i více než deset let.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.