Zpravodajství Ostrava

Investoři mají zájem o průmyslové zóny v Ostravě, město chystá novou

Velikost textu:

Ostrava - Ostrava chce co nejdříve připravit průmyslovou zónu v městské části Hrušov. Podle primátora Petra Kajnara se totiž o volné pozemky ve městě zajímá stále více investorů. Ostrava jim ale nemá co nabídnout. Přípravu hrušovské zóny zatím brzdí výkupy pozemků.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Hrušov – dříve ostravská čtvrť s výstavními domy, teď pustina přitahující nanejvýš bezdomovce. Území nejprve postihla důlní činnost, pak stoletá voda. V roce 1997 zatopila domy až po komíny. Město je muselo postupně zbourat. Teď by tu chtělo vybudovat novou průmyslovou zónu. „Nám tam chybí několik pozemků, několik procent z celého brownfieldu. Doufám, že nebudeme muset uplatnit variantu vyvlastnění, ale jsme na to také připraveni,“ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar. V ostravských průmyslových zónách teď pracuje téměř  sedm tisíc lidí. Tu největší z nich, v Hrabové, ale právě teď opouští jeden z investorů – americký výrobce motorů do zahradních sekaček.

přehrát video
Reportáž Dagmar Famfulíkové

 

Úřad práce vznik nové průmyslové zóny vítá. V Ostravě začíná být o práci opět nouze. Na každé volné místo teď připadá dvanáct uchazečů o zaměstnání. A přípravu hrušovské průmyslové zóny podporuje také státní agentura CzechInvest. „Loni byl o Moravskoslezský kraj velký zájem investorů. Průmyslové parky ale jsou v dané oblasti úplně obsazené,“ řekla mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová. Celá průmyslová zóna by měla mít 40 hektarů. Leží v sousedství dálnice a železnice. Na odstranění škod po důlní činnosti už slíbil peníze stát. Město počítá s tím, že z celkových dvou miliard dvou set milionů korun potřebných na přípravu zóny zaplatí asi desetinu. Investory pro novou průmyslovou zónu začne hledat koncem roku 2013. Do té doby by mělo být vše připraveno.

Kontakt na autora reportáže: dagmar.famfulikova@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.