Zpravodajství Ostrava

Mediální partnerství

V šesti dnech osm světových premiér. Začíná NODO/Dny nové opery Ostrava 2022!

Velikost textu:

Jediný projekt svého druhu v České republice, který si získal přirozeně status mezinárodní přehlídky současného umění, jediný operní festival v Čechách, který se kontinuálně věnuje soudobému žánru opery od její klasické formy po experimentální. To je festival NODO/Dny nové opery Ostrava 2022, který se uskuteční ve dnech 25. – 30. června. I letos se mohou návštěvníci těšit na nové operní kompozice českých a zahraničních autorů.

Petr Kotík v New Yorku
Petr Kotík v New Yorku

Festival zahájí dílem Salvatora Sciarrina Superflumina, jehož námětem je bezdomovectví, samota a opuštěnost. Česká premiéra se bude konat v Divadle Jiřího Myrona. Přehlídka vyvrcholí 30. června jednou z nejnáročnějších produkcí v historii NODO: zvukově-prostorovým monumentem Luigiho Nona Prometeo. Tragédie slyšení.

Canticum Ostrava
Canticum Ostrava
Více fotek
 • Canticum Ostrava zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8001/800098.jpg
 • ONO / Ostrava New Orchestra zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8001/800099.jpg
 • Jurij Galatenko zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8001/800100.jpg
 • Ostravské centrum nové hudby – zkouška zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/81/8002/800101.jpg

Součástí NODO 2022 bude kompletní provedení šestihodinového díla Many Many Women od Petra Kotíka. „Nápad zařadit Many Many Women nebyl můj, ale samozřejmě jsem ho přijmul a plnou parou začal od ledna, nepřetržitě, na této nové produkci pracovat,“ říká Petr Kotík, umělecký šéf přehlídky a zakladatel Ostravského centra nové hudby. „Many Many Women není „normální“ kompozice, je to vlastně 173 kompozic poskládaných dohromady. Jednotlivé části jsou rozděleny mezi zpěváky a instrumentalisty. A ty party musí být upraveny pro ty zpěváky a hráče, kteří je interpretují. Many Many Women je vlastně něco jako proces, proces tvorby hudební kompozice v průběhu jejího provedení.“

Festival NODO vznikl před 10 lety a od počátku jej organizuje Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské. Letošní bienále nabídne osm světových a českých premiér hudebního divadla současnosti. Koncerty se budou konat v obou operních domech NDM, na krytém náměstí Trojhalí Karolina a lyžařské sjezdovce v Palkovicích. Těšit se můžete na operní díla a vokální performance osmi skladatelů: Luigiho Nona, Salvatora Sciarrina, Petra Kotíka, Matouše Hejla, Miroslava Tótha, Judith Berkson, Jamese Laytona a Lucie Páchové. Účinkovat budou sóloví pěvci a dirigenti z Evropy a USA, inscenační týmy z Polska, Německa, Slovenska i od nás; sbor Canticum Ostrava Jurije Galatenka a orchestry Ostravská banda a ONO / Ostrava New Orchestra.

Trojhalí – Karolina, místo pro koncert
Trojhalí – Karolina, místo pro koncert

Deset let od svého založení demonstruje festival NODO sílu uměleckého projevu soudobé opery. Za nárůstem publika, hlavně ze strany mladé generace, stojí díla, která si kladou otázky po smyslu naší existence v 21. století a která jsou také součástí festivalového programu.

NODO
NODO

Podrobný program a více informací najdete na webu Ostravského centra nové hudby: http://www.newmusicostrava.cz/cz/nodo/program/.


Zdroj: Ostravské centrum nové hudby

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.