Zpravodajství Ostrava

Mediální partnerství

Špičkové vědecké dokumenty, inspirativní přednášky, filmové workshopy, hudební produkce, exkurze, výstavy i program pro děti. Začíná Academia Film Olomouc

Velikost textu:

Stav přírody a společnosti, alarmující situace ohledně klimatu, civilizační výzvy. Jak taková nelehká témata komunikovat široké veřejnosti srozumitelně? Academia Film Olomouc (AFO) opět ukáže, že to jde nejlépe skrze filmové příběhy. Po dvou letech v onlinu se tento světový festival populárně-vědeckých filmů, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci (UP), vrací od 26. dubna do 1. května zpět do kinosálů. Tentokrát přináší zásadní téma Naděje.

Academia Film Olomouc 2022
Academia Film Olomouc 2022

Fanoušci populárně-vědeckých filmů mohou vybírat z dvou set položek programu, který se zdarma odehraje na několika místech ve městě. Dokumenty využívají žánry jako drama, horor nebo sci-fi pro zprostředkování komplexních vědeckých témat co nejširšímu okruhu diváků. Ve fascinujících příbězích se bude mluvit o naději napříč všemi vědeckými žánry. Tvůrci se dotknou touhy po nesmrtelnosti, péči o duši, umění relaxace, ale i přístupu k umírajícím lidem v nemocnicích. Na filmových plátnech bude v hlavní roli chemický prvek uhlík, genetický kód, umělá inteligence, která skládá originální hudbu, ale také zóna Černobylu, okolnosti vzniku vakcíny na covid-19, hon na rozkoš nebo problematika obyčejného sezení.

Lovci mikrobů
Lovci mikrobů
Více fotek
 • Lovci mikrobů autor: AFO, zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/80/7973/797274.jpg
 • Zaplněný sál autor: AFO, zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/80/7973/797275.jpg
 • Na konci sil autor: ČT, zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/80/7973/797276.jpg
 • ВІДРОДЖЕННЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ В СТАРІЙ ШАХТІ autor: AFO, zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/80/7973/797277.jpg

Olomouc se opět promění v tepající místo, kde se budou potkávat hosté a návštěvníci festivalu, diskutovat, objevovat nové perspektivy, užívat si koncerty, a především sledovat výběr toho nejlepšího, co v oblasti populárně-vědecké filmové produkce v posledních letech vzniklo.

„Chceme široké veřejnosti prezentovat vědu, výzkum a technologie jako fascinující a nesmírně důležité obory lidské činnosti a pevné součásti naší kultury a společnosti. A zároveň u toho neztrácet lehkost, vtip a nadhled,“ řekl Ondřej Kazík, hlavní dramaturg festivalu.

Cílem programu obecně je ukázat, že filmová audiovizuální tvorba je stále tím nejúčinnějším nástrojem popularizace vědy a slouží také jako iniciace ke vzdělávání a kulturnímu myšlení.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již více než 55 let, konkrétně od roku 1966. Festival tak patří mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.

Zdroj: Academia Film Olomouc

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.